Prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”: Uwalniamy potencjał kluczowej Strefy w Polsce

Materiał informacyjny - WAŁBRZYSKA SPECJALNA STREFA EKONOMICZNA "INVEST-PARK" SP. Z O.O.
Udostępnij:
W wywiadzie dla portalu Nasze Miasto, prezes zarządu WSSE INVEST-PARK Piotr Wojtyczka, mówi o potencjale drzemiącym w Strefie i sposobach na jego wykorzystanie. Pełna treść wywiadu ukaże się już w najbliższy czwartek, w papierowym wydaniu Gazety Wrocławskiej. Serdecznie zapraszamy!

Panie Prezesie, porozmawiajmy o faktach. Jakimi osiągnięciami może pochwalić się Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna INVEST-PARK?

Myślę, że niewątpliwy sukces Strefy, który jest efektem ciężkiej pracy wszystkich pracowników, najlepiej zobrazować konkretnymi, rekordowymi liczbami za rok 2021. Wydaliśmy 60 decyzji o wsparciu, o łącznych nakładach inwestycyjnych w wysokości 4,8 mld zł. W praktyce to ponad 3500 deklarowanych, nowych miejsc pracy. To historyczne wyniki. W tym roku pierwsze decyzje mamy już za sobą, kolejne są w przygotowaniu. Ciężko pracujemy całym zespołem, ponieważ w 2021 roku poprzeczkę zawiesiliśmy sobie naprawdę wysoko.

Ale Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna “INVEST-PARK” to nie tylko decyzje o wsparciu i działania na rzecz rozwoju gospodarczego.

Oczywiście. Prowadzimy bardzo szeroką działalność nie tylko w wymiarze konkretnego wsparcia dla przedsiębiorców. Nasza praca to również działania inwestycyjne - m.in. program budowy hal pełniących funkcje centrów biznesowych. Jest to konkretny, już realizowany projekt, który powstaje na naszych oczach - 3 lutego br. otworzyliśmy pierwszą z siedmiu hal (przy ul. Villardczyków w Wałbrzychu). Kolejne sześć hal jest w przygotowaniu, na różnych etapach zaawansowania. Ich lokalizacja w trzech różnych województwach (Dolny Śląsk, Wielkopolska, Opolszczyzna) najlepiej obrazuje terytorialny, szeroki zakres naszych działań.

Działacie aż w trzech województwach - to dość znaczący obszar. Czy cała działalność Spółki jest prowadzona wyłącznie przez centralę w Wałbrzychu?

Nie, choć oczywiście nasza siedziba w Wałbrzychu pełni w funkcjonowaniu Spółki kluczową rolę. Mamy też trzy biura zamiejscowe: we Wrocławiu, w Opolu i w Kłodzku. Są one dla nas bardzo cennym wsparciem. Staramy się rozwijać i ściągać specjalistów z różnych części Polski, aby nasze działania były realizowane profesjonalnie i uwzględniały potrzeby przedsiębiorców. Nie boję się powiedzieć - patrząc na to jakie inwestycje powstały w ramach WSSE “INVEST-PARK” - że uwalniamy potencjał kluczowej Strefy Ekonomicznej w Polsce. Aby to zrobić, niezbędne są odważne decyzje i rozwój kadry - również managerskiej.

Z czego konkretnie wynika konieczność rozwoju kadry w ramach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej “INVEST-PARK”?

Mamy inwestorów z całego świata i duże ambicje szybkiego rozwoju. Do tego niezbędne jest nie tylko rozwijanie infrastruktury, budowa hal czy wydawanie decyzji, ale również rozwijanie kadry, która odpowiada za profesjonalną realizację celów statutowych Spółki. Realizowane przez nas działania kadrowe są bardzo często odpowiedzią na zapotrzebowania zgłaszane przez dyrektorów poszczególnych departamentów. Jak wspomniałem, nasza działalność obejmuje trzy województwa Polski południowo-zachodniej: ​​dolnośląskie, opolskie i wielkopolskie. Działamy w 174 gminach. Szeroki zakres naszej działalności wymaga opieki ze strony doświadczonych pracowników. To nie tylko wydawanie decyzji, ale również realizacja inwestycji, działań komunikacyjnych, teleinformatycznych, opieki prawnej, edukacji i wielu, wielu innych. W tej chwili szukamy m.in. inżynierów-automatyków, którzy pozwolą nam sprawnie realizować zadania związane z centrum edukacyjno-szkoleniowym powstającym w Wałbrzychu. Zainteresowanych serdecznie zapraszamy do kontaktu i składania dokumentów aplikacyjnych.

Wiemy, że spółka nie skupia się tylko na zysku oraz rozwoju biznesowym, ale jest również odpowiedzialna społecznie. Może Pan rozwinąć ten wątek?

Tak, jesteśmy największym mecenasem sportu na Dolnym Śląsku co zostało docenione m.in. prestiżową nagrodą “Słowa Sportowego” na gali w ubiegłą sobotę. Angażujemy się też w akcje charytatywne i działalność edukacyjną. Staramy się być obecni nie tylko biznesowo. Odpowiedzialność społeczna jest ważnym elementem funkcjonowania Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej “INVEST-PARK”. W ostatnim czasie aktywnie wspieramy działania na rzecz uchodźców i Ukrainy.

W jaki sposób Strefa zaangażowała się w pomoc uchodźcom?

Mamy cały program pomocy oparty o 5 filarów. Przekazaliśmy 300 tys. zł bezpośredniego wsparcia, chcemy przekazać nasze nieruchomości m.in. w Pobierowie i Świebodzicach na potrzeby uchodźców. Prowadzimy też szerokie działania związane ze wsparciem ukraińskich firm i obywateli. Jest to wsparcie nie tylko prawne czy biznesowe, ale również m.in. psychologiczne czy związane z bardziej “miękką pomocą”. Angażujemy się również bardziej bezpośrednio, ostatni weekend spędziliśmy na granicy z Ukrainą gdzie przekazaliśmy pomoc rzeczową zebraną przez pracowników i najemców WSSE “INVEST-PARK”, a także pomagaliśmy w transporcie potrzebujących z granicy w głąb Polski. Staramy się żywo reagować na sytuację zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju. Można na nas liczyć.

Do przeczytania pełnej treści wywiadu z prezesem zarządu WSSE INVEST-PARK Piotrem Wojtyczką zapraszamy na łamy Gazety Wrocławskiej już w najbliższy czwartek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie