Prezes KOGENERACJI S.A. Paweł Szczeszek opowiada o inwestycjach firmy i planach na najbliższą przyszłość

RED.
Udostępnij:

Tak wiele mówi się obecnie o staraniach związanych z dbaniem o czyste powietrze. Co w tym kierunku robi KOGENERACJA?

Ciepło sieciowe jest najkorzystniejszą alternatywą dla indywidualnych palenisk węglowych, głównego źródła niskiej emisji. KOGENERACJA od lat angażuje się w działania na rzecz poprawy jakości powietrza w mieście. We Wrocławiu wspieramy realizację miejskiego programu likwidacji niskiej emisji tzw. KAWKI+. W latach 2014–2018 udzieliliśmy finansowego i organizacyjnego wsparcia przy budowie węzłów cieplnych i instalacji wewnętrznych w 37 budynkach wspólnot mieszkaniowych. W 2019 r. w ramach dotacji miejskich z naszym udziałem planowane jest przyłączenie do sieci 18 budynków z rejonu Śródmieścia, Starego Miasta i Krzyków. Jako że jesteśmy właścicielem sieci ciepłowniczej na wrocławskim Zawidawiu, prowadzimy w tym rejonie działania mające na celu rozszerzenie zasięgu sieci. Budowa nowej nitki zasilanej z nowoczesnego źródła Elektrociepłowni Zawidawie potroi zasięg sieci na Zakrzowie. Inwestycja jest finansowana przy wsparciu Funduszy Europejskich, z Programu „Infrastruktura i Środowisko 2014–2020”, na bazie umowy podpisanej w 2017 r. z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Naszą sieć rozbudowujemy również na terenie osiedla Prawocin w Siechnicach, gdzie znajduje się nasza druga elektrociepłownia, EC Czechnica.

Warto podkreślić, że nasze projekty spotykają się z dużą przychylnością mieszkańców, którzy do tej pory korzystali z przydomowych instalacji grzewczych. Nie zapominamy też o mniej zamożnych mieszkańcach – od wielu już lat wspieramy finansowo odbiorców ciepła sieciowego, których często nie stać na opłatę rachunków.

Jakie inne jeszcze wyzwania stoją obecnie przed KOGENERACJĄ?

Kluczowym zadaniem jest budowa nowej elektrociepłowni w Siechnicach. Ze względu na wymagania środowiskowe istniejący tu ponad stuletni zakład może pracować do 2023 r., a przypomnijmy, produkowane w nim ciepło trafia nie tylko do Siechnic i Świętej Katarzyny, ale także do południowo-zachodniej części Wrocławia. Nowy blok gazowo-parowy zastąpi obecną jednostkę węglową. To przedsięwzięcie wpisuje się w Strategię Ciepłownictwa Grupy PGE, która zakłada zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz polepszenie stanu powietrza w polskich miastach.

Jakie działania toczą się teraz w ramach tej inwestycji i kiedy nowy zakład zacznie produkować ciepło i energię elektryczną?

Obecnie prowadzone są działania związane z uzyskaniem środowiskowych warunków realizacji przedsięwzięcia, opracowaniem projektów oraz uzyskaniem wymaganych decyzji administracyjnych. Trwają końcowe uzgodnienia dotyczące warunków budowy przyłącza gazowego i wyprowadzenia mocy elektrycznej. W lipcu rozpoczęto postępowanie dotyczące wyboru w trybie konkurencyjnym Generalnego Wykonawcy Inwestycji. Harmonogram zakłada uruchomienie bloku gazowo-parowego w sierpniu 2023 r. Do tego czasu produkcję energii zapewnimy z obecnie eksploatowanych urządzeń oraz części szczytowej nowej jednostki, której uruchomienie planowane jest w drugiej połowie 2022 r.

Stuletnie obiekty obecnej siechnickiej elektrociepłowni, jak sam Pan wspomniał, już za chwilę przestaną pełnić swoją funkcję. Czy wiadomo już co się z nimi stanie po tym, jak „przejdą na zasłużoną emeryturę”?

Bardzo nam zależy, żeby wykorzystać walory tego miejsca i spożytkować istniejącą tu historyczną infrastrukturę, dlatego w czerwcu, w obecności Pawła Hreniaka – Wojewody Dolnośląskiego, Cezarego Przybylskiego – Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Romana Potockiego – Starosty Powiatu Wrocławskiego, doszło do podpisania Listu Intencyjnego z Milanem Ušákiem – Burmistrzem Siechnic, zgodnie z którym obie strony zadeklarowały wolę rewitalizacji i zagospodarowania tego terenu.

To chyba dość ambitne założenie?

Z pewnością. Mamy tu do czynienia z trzyhektarowym obszarem, na którym znajdują się różnego rodzaju obiekty, w różnym stanie, o rozmaitym potencjale. Na tę chwilę chcemy się skupić na inwentaryzacji budynków i ich wyposażeniu, by zdecydować, co stanowi największą wartość tego terenu, jakie są możliwości, jeśli chodzi o wykorzystanie infrastruktury na różnorakie cele. To początek drogi – jesteśmy więc otwarci na rozmaite scenariusze. Nie ukrywam, że interesujące dla nas byłoby stworzenie w tym miejscu centrum edukacyjnego, którego motywem przewodnim byłaby energia. Mamy nadzieję, że nasze działania przysłużą się do tego, by to, co zostało wypracowane przez pokolenia, mogło nadal służyć lokalnej społeczności. Naszym celem jest, by wraz z powstającą nieopodal nowoczesną jednostką produkcyjną, ponad stuletni zakład zyskał swoje drugie życie.

Jest zatem sporo do zrobienia, jeśli chodzi o najbliższe lata. Zapytam więc przekornie – czy jest coś, co mogłoby te plany zakłócić?

Raczej nie będę oryginalny, jeśli powiem, że za każdym zawodowym sukcesem stoją ludzie – w naszym przypadku to odpowiednio wykwalifikowani i zmotywowani pracownicy. Najważniejsze jest to, by taki stan utrzymać również w przyszłości, co, jak się okazuje, nie jest takie łatwe. Mam tu na myśli zapewnienie osób z odpowiednimi kompetencjami na nadchodzące lata. Nie jest tajemnicą, że nasi doświadczeni, wykwalifikowani pracownicy odchodzą na emeryturę. Jednocześnie wzrastający popyt na branżowych fachowców, przy poprawiających się wskaźnikach ekonomicznych w kraju, a co za tym idzie najniższym od lat bezrobociu sprawia, że mamy do czynienia z deficytem pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami w obszarze energetyki i ciepłownictwa. Szacujemy, że w latach 2019–2022 w wyniku przechodzenia na emeryturę pracowników PGE Energia Ciepła, do której należy KOGENERACJA, będzie trzeba obsadzić ponad 500 wakatów – najwięcej w Gorzowie Wielkopolskim, Gdańsku i Gdyni, Krakowie i właśnie we Wrocławiu.

Co w takiej sytuacji robić?

Najważniejsze są działania wyprzedzające, dlatego podpisaliśmy w tym roku z Zespołem Szkół nr 18 we Wrocławiu porozumienie o współpracy, które zainaugurowało projekt „Energetyczna Kariera” w PGE Energia Ciepła. To przedsięwzięcie prowadzone we współpracy z branżowymi szkołami średnimi w miastach i regionach, w których zlokalizowane są aktywa spółki. Rozwiązaniem problemu braku pracowników w niedalekiej przyszłości ma być już dziś szeroka i aktywna współpraca pomiędzy elektrociepłowniami PGE Energia Ciepła a lokalnymi technikami i szkołami zawodowymi. „Energetyczna Kariera” jest projektem szytym na miarę potrzeb i wyzwań współczesnej branży ciepłowniczej. Spółka stawia na ciągły rozwój, inwestowanie w pracowników, wprowadzanie nowoczesnych technologii, a młodych ludzi – potencjalnych pracowników, zachęca możliwością odbycia praktyk w swoich lokalizacjach.

Projekt ten zakłada umożliwianie nauki zawodu w rzeczywistych warunkach, poznanie elektrociepłowni oraz zaznajomienie się z konkretnymi stanowiskami oraz umożliwia dopasowanie programów kształcenia do rynkowych potrzeb branży ciepłowniczej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Diesel

Diesel Mega Chief DZ4329

1 416,00 zł424,25 zł-70%
miejsce #2

Casio

Casio Retro A168WEM-7EF

377,00 zł183,00 zł-51%
miejsce #3

Casio

Casio Casio Collection MWA-100HD-1AVEF

471,00 zł235,00 zł-50%
miejsce #4

Casio

Casio G-Shock Ga-2000-1A9

769,00 zł498,90 zł-35%
miejsce #5

Seiko

Seiko Srpc87K1

1 308,75 zł1 075,98 zł-18%
miejsce #6

Daniel Klein

DANIEL KLEIN EXCLUSIVE 12233-5 zl007a

219,00 zł184,83 zł-16%
Materiały promocyjne partnera

STREFA BIZNESU: USTAWA ANTYLICHWIARSKA

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie