Prezes KGHM pozbył się niechcianych wiceprezesów? Kulisy zmiany władzy w Polskiej Miedzi

Agata Grzelińska
Jacek Kardela jako wiceprezes ma wskazać nowy kierunek rozwoju KGHM
Jacek Kardela jako wiceprezes ma wskazać nowy kierunek rozwoju KGHM Piotr Krzyżanowski
W poniedziałek na wniosek prezesa KGHM Herberta Wirtha rada nadzorcza odwołała pierwszego wiceprezesa Włodzimierza Kicińskiego, który odpowiadał za finanse, i Adama Sawickiego, zarządzającego sprawami korporacyjnymi. Jako oficjalny powód w komunikacie prasowym podano konieczność wzmocnienia spójności działań i konsolidacji Grupy Kapitałowej KGHM.

- Wniosek prezesa był motywowany jednoznacznie: brakiem zaufania do obu wiceprezesów - uważa jednak Bogusław Szarek, członek rady nadzorczej reprezentujący załogę, działacz górniczej Solidarności w KGHM. Dorota Włoch, wiceprezes ds. rozwoju, sama złożyła rezygnację z powodów osobistych.

Także na wniosek prezesa Wirtha rada nadzorcza powołała Jarosława Romanowskiego na stanowisko I wiceprezesa, odpowiadającego za finanse, Marcina Chmielewskiego (ds. korporacyjnych) i Jacka Kardelę, który ma się zająć rozwojem spółki. Cała trójka to ludzie od lat związani z Polską Miedzią. Ro-manowski, ostatnio członek zarządu KGHM International: spółki KGHM w Kanadzie, wcześniej zajmował się w KGHM zabezpieczeniami finansowymi, sprzedażą i analizą ryzyka. Jego kandydatura wydaje się zatem zrozumiała w sytuacji, gdy Polska Miedź osiągnęła gorszy od prognozowanego wynik finansowy za drugi kwartał. Zamiast spodziewanych 758,4 mln zł netto spółka wypracowała zysk na poziomie 666 mln zł. Dla porównania, rok temu w II kwarta-le KGHM osiągnął wynik na poziomie 1,54 mld zł. Jak zauważają analitycy giełdowi, miedziowy holding niespodziewanie stracił na hedgingu (zabezpieczeniach przed nadmiernymi wahaniami cen papierów wartościowych). Powołanie Romanowskiego wydaje się więc w tym momencie idealnym posunięciem.

Zobacz też: KGHM zmienił trzech członków zarządu. Na wniosek prezesa Wirtha

Chmielewski był dotychczas prezesem zarządu KGHM TFI. Za jego czasów spółki wchodzące w skład portfela KGHM TFI odnotowały wzrosty od 40 do 70 procent. Najbardziej może zaskakiwać Kardela, politolog, niegdyś dziennikarz, a potem m.in. prezes Mundo - lubińskiej spółki komunalnej zajmującej się odpadami i Zagłębia Lubin, a przez kilka ostatnich - produkującej maszyny górniczej spółki KGHM Zanam. Pod jego kierunkiem firma zwiększyła zatrudnienie i poprawiła jakość produktów.

- Warunki makroekonomiczne ostatnio nam nie sprzyjają - przyznał Herbert Wirth. - Musimy zewrzeć szyki i podjąć intensywne, skuteczne działania na rzecz wzrostu wartości naszej spółki i całej grupy kapitałowej KGHM. Jestem przekonany, że w tym składzie zarząd będzie prowadził spójne, ukierunkowane na rozwój działania, z korzyścią dla spółki i naszych akcjonariuszy.

Zmiany kadrowe w zarządzie jednej z największych spółek Skarbu Państwa mają też jednak polityczne tło. Herbert Wirth, kojarzony z posłem Grzegorzem Schetyną, szefem PO na Dolnym Śląsku, wygrał konkurs na prezesa miedziowego giganta za ministra Aleksandra Grada. Gdy ten stracił posadę, głośno mówiło się, że Wirth podzieli jego los, zwłaszcza, że protestował przeciwko wprowadzeniu łupieżczego podatku od kopalin. Podobno nowy wówczas minister Mikołaj Budzanowski wezwał Wirtha i postawił mu ultimatum: albo złoży papiery sam, albo... zostanie odwołany. Prezes miał na to odpowiedzieć: "To mnie odwołajcie". A wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik stwierdził, że Wirth powinien pozostać, bo szkoda byłoby stracić takiego człowieka.

Wirth chyba jako pierwszy przetrwał kolejne zmiany ministrów. Nie zaszkodziło mu nawet jawnie manifestowane niezadowolenie z odwołania jego zastępcy Macieja Tybury, którego zastąpił Kiciński. Po kolejnej zmianie szefa resortu do Ministerstwa Skarbu Państwa wrócił Gawlik. To dla Wirtha idealne warunki. Tak idealne, że miał zaproponować powrót Tyburze, ale jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, ten zaufany człowiek prezesa nie chciał wrócić do zarządu KGHM.

- Pomijając kontekst polityczny, który mnie nie dziwi, wolę w zarządzie ludzi związanych z regionem i firmą, bo będą o nią dbać lepiej, niż ludzie z Warszawy - ocenia Józef Czyczerski, szef miedziowej Solidarności.

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

x
xx
Decyzja o zakupie S.G. to idealna decyzja, bo przyjęliśmy złoża ....zyski z tej inwestycji będą nie teraz ale za 5-10 lat..

Lepszy taki prezes niż prezes po KULu ew Wyższej Szkole Medialnej ....
m
mariusz009
Patrząc na to, że to gigant śród Polskich spółek to i tak polityka przynajmniej teraz jest mało zakorzeniona w strukturach. Patrząc na to jak za PO zmieniono szybko prezesa tej ale i innych spółek Skarby Państwa to obecna władza tego nie robi dlaczego?
Mają zaufanie do Pana Wirtha? Czy mają zaufanie do PO że wybrało najlepszego z możliwych prezesów. Tego nie wiemy ale to, że jest na rynku jak jest to już nie wina prezesa, zarządu czy premiera. Chiny jadą kolejką w dół to i spółka jedzie.
Drodzy Państwo w Zarządzie KGHM nie ma co skupiać się na poszukiwaniu nowych złóż! Trzeba raczej zrobić coś nowego z tego co już macie. Ludzie z Państwa wykształceniem, wiedzą i umiejętnościami to na pewno wiecie co trzeba zrobić. Jak nie wiece to zadzwońcie chętnie pomogę.
N
Nico
Prezes Wirth hm... Po pierwsze- za jego rządów wypłaty dywidend mocno wzrosły, po czy zaczęły spadać proporcjonalnie do zysków, Po drugie - decyzja o zakupie Quadry i uruchomieniu kopalni Sierra Gorda to decyzja skandaliczna, za która powinien odpowiedzieć przed sądem, ponieważ pieniądze powinno się inwestować w Polsce. Polscy politycy powinni jeździć po bogatych krajach i namawiać do inwestowania w Polsce a tu nasza firma wywozi majątek za ocean. Po trzecie - sprzedając Polkomtela zrezygnował z dywersyfikacji, która jest kołem ratunkowym w czasie dekoniunktury i spadku cen surowców.
M
Mariusz
w tym chorym państwie kolesiów potrzebna jest ustawa wprowadzająca sprzedaż miotaczy ognia w kioskach " RUCHU "...KARDELA CUDOWNIE POTRAFI KLEPAĆ BOŃKA PO PLECACH !!!!! - I tyle... za co się nie wziął - wszystko padło...odpowiedzcie mi , gdzie klepał Wirtha , że ten zrobił go Prezesem ... To już nie jest skandal , że taki nieudacznik ma zarządzać perełką !!!!!!!!! To zamach na KGHM , bo Kardela słynie od podstaw3ówki opd przewracania wszystkiego za co się weźmie !!! Ludzie obudźcie się !! Przyjemności Wirtha z klepania przez Kardelę , dużo nas kosztują !!!!!!!!! i DODATKOWO PAN NAUCZYCIEL POZBYWA SIĘ SAWICKIEGO..Popatrzcie na przygotowanie zawodowe tego człowieka i Nieudacznika...jeden durne studia za masło i jaja tatusia skończył , a Sawicki jakoś pokończył fajne uczelnie i stoją za nim sukcesy , ale chyba nie chciał głaskać Wirtha w pewnych miejscach !!! Prośmy Boga o miotacze ognia !!!!!!!!
m
mARIUSZ
w tym chorym państwie kolesiów potrzebna jest ustawa wprowadzająca sprzedaż miotaczy ognia w kioskach " RUCHU "...KARDELA CUDOWNIE POTRAFI KLEPAĆ BOŃKA PO PLECACH !!!!! - I tyle... za co się nie wziął - wszystko padło...odpowiedzcie mi , gdzie klepał Wirtha , że ten zrobił go Prezesem ... To już nie jest skandal , że taki nieudacznik ma zarządzać perełką !!!!!!!!! To zamach na KGHM , bo Kardela słynie od podstaw3ówki opd przewracania wszystkiego za co się weźmie !!! Ludzie obudźcie się !! Przyjemności Wirtha z klepania przez Kardelę , dużo nas kosztują !!!!!!!!!
m
mARIUSZ
w tym chorym państwie kolesiów potrzebna jest ustawa wprowadzająca sprzedaż miotaczy ognia w kioskach " RUCHU "...KARDELA CUDOWNIE POTRAFI KLEPAĆ BOŃKA PO PLECACH !!!!! - I tyle... za co się nie wziął - wszystko padło...odpowiedzcie mi , gdzie klepał Wirtha , że ten zrobił go Prezesem ... To już nie jest skandal , że taki nieudacznik ma zarządzać perełką !!!!!!!!! To zamach na KGHM , bo Kardela słynie od podstaw3ówki opd przewracania wszystkiego za co się weźmie !!! Ludzie obudźcie się !! Przyjemności Wirtha z klepania przez Kardelę , dużo nas kosztują !!!!!!!!!
Dodaj ogłoszenie