Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiera książki o Czesławie Hernasie „Grajcie Tak, aby wygrać” [ZDJĘCIA]

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
Sala im. W. Nehringa w Instytucie Filologii Polskiej UWr podczas promocji książki o Czesławie Harnasie wypełniła się po brzegi.
Sala im. W. Nehringa w Instytucie Filologii Polskiej UWr podczas promocji książki o Czesławie Harnasie wypełniła się po brzegi. Janusz Gajdamowicz
W Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się premiera książki o profesorze Czesławie Hernasie pt. „Grajcie tak, aby wygrać” autorstwa Rafała Bubnickiego. Publikacja jest kontynuacją serii „Dolnośląska Solidarność im. Antoniego Wójtowicza” i stanowi jej już 21 .tom.

Prowadzący debatę, wrocławski historyk Andrzej Baworowski w ramach wstępu przedstawił kolejny tom z serii „Dolnośląska Solidarność”, której celem jest dokumentowanie i upowszechnianie wiedzy na temat postaci związanych z regionalną opozycją antykomunistyczną.

"Bohaterem tej części cyklu jest postać budząca podziw nie tylko ze względu na swą piękną kartę opozycyjną, nie tylko ze względu na niezwykły dorobek naukowy, ale też z uwagi na kulturotwórczy wymiar działalności przez niego podejmowanej" – mówił Baworowski.

"Czesław Hernas trafił do tej serii, ponieważ bez wątpienia był człowiekiem Solidarności" – podkreślał autor książki Rafał Bubnicki. - "Poza sprawami oczywistymi, prof. Hernas był mózgiem Wszechnicy Solidarności, czyli przedsięwzięcia edukacyjnego prowadzonego w latach 1980-81, które spowodowało, że Region Dolnośląskiej Solidarności był jednym z najbardziej wyedukowanych w tym czasie regionów w całej Polsce i podejmował działania, których nie musimy się do dzisiaj wstydzić".

Zagłębiając się w lekturę książki, poznajemy szeroko zakrojony obraz życia profesora Czesława Hernasa, przedstawiony na tle czasów, w których żył, problemów z jakimi się mierzył, wyzwań, którym usiłował sprostać. Z narracji autora wyłania się nie tylko sylwetka wyjątkowego badacza, ale także opowieść o wrocławskim środowisku inteligenckim.

"Profesor był też opiekunem, mentorem, doradcą i obrońcą studentów, którzy w latach 70. ub. w. podjęli działalność niepodległościową" – kontynuuje Rafał Bubnicki. - "Robił to bardzo mądrze i skutecznie, jako że nikt z nas – a ja studiowałem tutaj pomiędzy 1975 a 1980 r. - jak to się mówi „nie wyleciał”, mimo że było bardzo wiele powodów i okazji żeby tak się stało. Trzeba też zwrócić uwagę na okres późniejszy, bo lata 80. XX w. to przecież stan wojenny i to wszystko co się działo po nim. To był czas znacznie silniejszych represji, a studenci polonistyki - wśród których było wielu zasiadających dzisiaj w ławach tej czytelni - zagrożeni byli znacznie poważniejszymi konsekwencjami niż ci, należący wcześniej do SKS-u. Już nie były to 48 godzinne areszty, tylko wielomiesięczne więzienia".

Uczestniczący w prezentacji książki absolwenci Wydziału Filologii Polskiej na UWr w dyskusji, jaka rozgorzała na sali zgodnie podkreślali, że to wszystko o czym opowiadał autor, włącznie z postawą pracowników naukowych zaangażowanych w ówczesną działalność opierało się o życzliwą postawę poparcia i wsparcia jaką przyjął prof. Hernas. "Kiedy byliśmy na terenie instytutu, czuliśmy się bezpieczni" – podkreślali w swoich wypowiedziach.

Zobaczcie zdjęcia ze spotkania:

Sala im. W. Nehringa w Instytucie Filologii Polskiej UWr podczas promocji książki o Czesławie Harnasie wypełniła się po brzegi.

Premiera książki o Czesławie Hernasie „Grajcie Tak, aby wygr...

Prof. Czesław Hernas był znawcą literatury baroku, autorem ponad 200 prac naukowych, m.in. monografii „Barok” (1972) i „Literatura baroku”(1985), a także wielu innych rozpraw i studiów z tego zakresu, zamieszczanych w książkach zbiorowych i czasopismach. Zajmował się także kulturą popularną w Polsce od XVI w. do czasów współczesnych. Prowadził badania nad folklorem polskim i jego związkami z kulturą staropolską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska