Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Premier: Otwieramy szkoły, restauracje i salony fryzjerskie. Trzeci etap łagodzenia ograniczeń [KONFERENCJA PREMIERA]

m
Wideo
od 16 lat
Premier ogłosił wprowadzenie trzeciego etapu łagodzenia ograniczeń i odmrażania gospodarki w Polsce. Otwarte będą szkoły, restauracje, salony fryzjerskie i boiska. Znacznie zwiększony zostanie także limit liczby pasażerów w komunikacji miejskiej. Rząd zdecydował się na to, choć we wtorek padł rekord nowych zakażeń w Polsce. Odnotowano ich aż 416. Jeszcze przed kilkoma dniami premier i minister zdrowia zapowiadali, że nowe etapy będą ogłaszane w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej. Teraz - mimo że epidemia w Polsce nie ustępuje - ogłoszono złagodzenie przepisów wprowadzonych w związku z zagrożeniem koronawirusem.

- Ostatnie dni, tygodnie i miesiące były dla nas trudne. Niespodziewanie wpłynęły źle na nasze życie, na naszą pracę - powiedział premier Mateusz Morawiecki. - Pierwsze majowe dni nie pomogły w utrzymaniu dyscypliny - dodał. Szef rządu podkreślił, że powrót do nowej normalności, nowej rzeczywistości gospodarczej zależy od tego, jak będziemy trzymać się rygorów dezynfekcji czy dystansowania się.

Trzeci etap łagodzenia ograniczeń - szczegóły

Salony fryzjerskie i kosmetyczne
Od 18 maja będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i podobne. - W rygorze sanitarnym, czyli z umawianiem się na konkretne godziny, tak by ludzie nie gromadzili się w zakładach - zastrzegł Mateusz Morawiecki. W salonach będzie obowiązywał nakaz zasłaniania ust i nosa - jeśli zabieg na to pozwala. Konieczne będzie też używanie jednorazowych ręczników. Zamknięte będą także poczekalnie.

Rząd zgodził się na otwarcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich oraz innych zakładów branży beauty od poniedziałku, 18 maja. Nowe otwarcie dla branży, to także nowe zasady ich funkcjonowania. - Nie może być poczekalni w zakładach fryzjerskich czy kosmetycznych. Ludzie nie mogą być stłoczeni podczas czekania na usługę. Umawiajmy się na konkretną godzinę – przestrzegał minister zdrowia Łukasz Szumowski.Sprawdź na kolejnych slajdach szczegółowe zasady i obowiązki, jakie mają obowiązywać podczas wizyty u fryzjera i kosmetyczki - posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.

Fryzjer i kosmetyczka od 18 maja. Jak to będzie wyglądało? [ZASADY]

Gastronomia
- Od poniedziałku częściowo otwieramy lokale gastronomiczne, ale z utrzymaniem rygoru sanitarnego wewnątrz lokali. Zachęcamy jednak do korzystania z ogródków zewnętrznych - powiedział Mateusz Morawiecki. W lokalach będzie mogła przebywać jedna osoba na 4 metry kwadratowe. Po każdym kliencie obowiązkowa będzie dezynfekcja stolika. Konieczne będzie także zachowanie odległości 2 metrów między stolikami, a kucharze i kelnerzy będą musieli nosić maseczki i rękawiczki. Goście będą zwolnieni z tego obowiązku.

Od dziś - 18 maja restauracje, kawiarnie i puby znów mogą przyjmować gości. Ministerstwo zdrowia przygotowało jednak szereg wytycznych, które muszą być przestrzegane przez właścicieli lokali. Chodzi nie tylko o zachowanie i przygotowanie obsługi, ale i zasady postępowania dla gości. Podstawowe ograniczenie to liczba klientów - maksymalnie jedna osoba na cztery metry kwadratowe oraz odległość między stolikami - dwa metry.Jak zachować się od 18 maja w restauracji? Zobaczcie na kolejnych slajdach, posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.

Restauracje otwarte. Jak się zachować? [ZASADY]

Komunikacja miejska
Także od 18 maja zmienione będą reguły dotyczące komunikacji miejskiej i transportu publicznego. Zajętych może być 30 procent wszystkich miejsc stojących i siedzących dla danego pojazdu, a nie - jak dotąd - co drugie miejsce siedzące. Ale ostateczną decyzją mają podejmować zarządzający transportem publicznym. Do wyboru będą mieli nowe, złagodzone limity, albo te obowiązujące dotąd.

Kościoły
Złagodzone zostaną restrykcje związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i na innych uroczystościach religijnych. Od niedzieli 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 metrów kwadratowych. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 metrów.

Stadiony, boiska i hale sportowe
Pojawi się też możliwość korzystania ze stadionów i boisk - zwiększona będzie liczba osób mogących korzystać z obiektów. Będzie na nich mogło przebywać do 14 osób plus 2 trenerów, a na pełnowymiarowych boiskach - do 22 osób plus 4 trenerów. Otwarte będą też sale i hale sportowe. Działalność będą mogły prowadzić także kina plenerowe, w tym samochodowe.
W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć:
- 12 osób + trener (w obiektach do 300 m2),
- 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2),
- 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2),
- 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).

Szkoły - dla chętnych
Od 25 maja możliwe będą zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne dla klas I-III w szkołach podstawowych, w szkołach średnich będą z kolei odbywały się konsultacje dla maturzystów. Od 1 czerwca wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą mogli uczestniczyć w konsultacjach. Od poniedziałku możliwe będą zajęcia praktyczne w szkołach policealnych. - Chcemy także umożliwić organizowanie prób i indywidualnych zajęć w szkołach artystycznych - powiedział Mateusz Morawiecki. O wysłaniu dzieci na zajęcia decydują rodzice.
W poniedziałek 18 maja otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.

Uczelnie
Od 25 maja przywrócona będzie możliwość prowadzenia na uczelniach:
- zajęć dydaktycznych (dla studentów ostatnich lat studiów),
- zajęć, które nie mogą być realizowane zdalnie.
Powrót do zajęć dotyczy również kształcenia doktorantów i zajęć organizowanych np. w laboratoriach i centrum symulacji medycznej.Szczegółowe regulacje oraz dodatkowe wytyczne dotyczące nowych zasad określi rozporządzenie, które wkrótce zostanie przekazane do konsultacji.

To ważne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska