Premier Morawiecki: Staramy się uczynić z Polski hub przemysłowy

Maciej Badowski
Maciej Badowski
- Staramy się uczynić z polski hub przemysłowy, przynajmniej tej części Europy i to w ostatnich kilku latach całkiem nieźle nam wyszło- powiedział premier Mateusz Morawiecki.
- Staramy się uczynić z polski hub przemysłowy, przynajmniej tej części Europy i to w ostatnich kilku latach całkiem nieźle nam wyszło- powiedział premier Mateusz Morawiecki. karina Trojok/ Polska Press
Udostępnij:
- Staramy się uczynić z polski hub przemysłowy, przynajmniej tej części Europy i to w ostatnich kilku latach całkiem nieźle nam wyszło- stwierdził podczas wideokonferencji premier Mateusz Morawiecki. Firma Northvolt zainwestuje 200 milionów dolarów w zakład montażu najnowocześniejszych, zrównoważonych systemów magazynowania energii.

W piątek odbyła się wideokonferencja dotycząca ogłoszenia nowej inwestycji Northvolt w Polsce. Firma ma zainwestować 200 milionów dolarów w zakład montażu najnowocześniejszych, zrównoważonych systemów magazynowania energii. Fabryka o powierzchni 50 tys. m kw. powstanie w Gdańsku w dwóch etapach, z początkową produkcją 5 GWh. produkcja ma się rozpocząć w 2022 roku. Nakłady inwestycyjne wyniosą blisko prawie 750 mln zł. W ramach nowego projektu powstanie nawet 500 nowych miejsc pracy. Firma na nową inwestycję otrzymała decyzję o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

- Staramy się uczynić z polski hub przemysłowy, przynajmniej tej części Europy i to w ostatnich kilku latach całkiem nieźle nam wyszło- powiedział premier Mateusz Morawiecki. - Tworzymy dużo miejsc pracy w tym obszarze ale zdaję sobie sprawę, że potrzeba tutaj dobrego systemu edukacji: wykształcenia technicznego, zawodowego, politechnicznego i to jest przede wszystkim pewien ciąg przyczynowo- skutkowy na który kładziemy nacisk i to z powodzeniem udaje się realizować- dodał.

- W tych trudnych czasach przyciąganie nowych inwestycji jest dla nas dodatkowo ważne. Ta nowa inwestycja Northvolt jest szczególnie cenna, bo to kilkaset nowych miejsc pracy. Tworzą się nowe powiązania firm polskich i zagranicznych- mówił premier.

Morawiecki odniósł się także do grudniowych wyników produkcji przemysłowej. -11,2 proc. top fenomen na skale europejską- stwierdził. - To dzięki temu udaje się bronić miejsca pracy w dobie koronawirusa- dodał.

- Staramy się połączyć ze sobą kilka czynników, które mają zachęcać inwestorów. Po pierwsze to system dobrych regulacji, które są szybkie i w sposób przyjazny mają pomagać tworzyć biznes w Polsce- mówił. Po drugie premier wymienił system grantowy w ramach specjalnych stref ekonomicznych. - To też dostosowanie systemu kompetencyjnego, umiejętności, wykształcenia, doświadczenia wśród młodych do szybko zmieniającego się rynku. Wchodzimy w dobę 4. rewolucji cyfrowej- mówił. - Jednym z takich przykładów jest wielki sektor motoryzacyjny- mówił.

- Polska stała się potęgą w produkcji baterii litowo-jonowych w ciągu ostatnich paru lat i mamy kolejny przykład takich inwestycji. W wielu dziedzinach związanych z motoryzacja odnosimy szereg sukcesów, które powodują, że coraz lepiej płatne ale też wymagające wyższych kwalifikacji miejsca pracy są tworzone w Polsce. Chcę zachęcić wszystkich inwestorów i wskazać na liczne, udane projekty greenfieldowe- stwierdził premier. - Te inwestycje świadczą o tym, że za naszymi słowami idą czyny- dodał.

Z kolei wicepremier Jarosław Gowin stwierdził, że decyzja firmy Northvolt o umieszczeniu nowej inwestycji w Polsce potwierdza, że nasz kraj to atrakcyjne miejsce do lokowania kapitału. - Jesteśmy w stanie efektywnie spełnić najwyższe normy i oczekiwania inwestorów, a naszym atutem są dobrze wykształceni pracownicy i bliskość europejskiego rynku- mówił.- To fundament do dalszej współpracy, rozwoju sektora i wzmacniania Polski jako ważnego producenta podzespołów samochodów elektrycznych- dodał.

Jak tłumaczył, elektromobilność to światowy trend, a "Polska stała się ważnym ogniwem w łańcuchu dostaw do samochodów elektrycznych". Polska stała się liderem w eksporcie baterii litowo-jonowych w Unii oraz hubem produkcji baterii elektrycznych.

- Ogłoszona dziś inwestycja potwierdza, że kierunek podjętych przez nas działań w zakresie stworzenia doskonałych warunków do inwestowania i rozwoju elektromobilności jest właściwy- dodał Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska. - Bez rozwoju elektromobilności, gdzie jednym z głównych elementów są inwestycje producentów baterii, nie uda się osiągnąć ambitnych celów, jaki przed nami stoją, w zakresie redukcji emisji pochodzących z transportu- powiedział.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Materiał oryginalny: Premier Morawiecki: Staramy się uczynić z Polski hub przemysłowy - Polska Times

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Co kurna "nam wyszło"??? To my, przedsiębiorcy, rozwijamy sektor przemysłowy, a nie wy. Wy nie robicie nic w tym kierunku, tylko kłody pod nogi co chwilę rzucacie. "Nam wyszło" ha ha ha...

G
Gość

Dlaczego inne kraje nie chcą u siebie produkowac baterii jonowo littowwych ?

K
Ku przestrodze

Majętności goja są dla Żyda, narodu wybranego, jako rzecz niczyja, a jeżeli pierwszy na nich rękę położy, będą jego na zasadzie prawa dawności Chazaka” (Miszna Baba, Batra 3,1). „Majętności gojów są jak pustynia, kto je zajął, niech je posiada” (Baba, Batra 54b). Prawo żydowskie

G
Gość
19 lutego, 12:20, Gość:

Mateusz Morawiecki najlepszym premierem w powojennej Polsce !

19 lutego, 12:20, Karolina:

To prawda !

Tak to prawda wg, Tischnerowskiej teorii prawdy :

prawda , tyż prawda , [wulgaryzm] prawda.

Amen

G
Gość
19 lutego, 12:20, Gość:

Mateusz Morawiecki najlepszym premierem w powojennej Polsce !

Dowodów na taką tezę brak.

N
Nieufna Magda

Wierzyć , nie wierzyć Morawieckiemu ?

Jednak wierzę Panu Bogu , Morawiecki musi przedstawić dowody !

Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie