Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premier Mateusz Morawiecki odsłonił w gruzińskim Batumi pomnik śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
W uroczystości uczestniczyła delegacja parlamentarzystów i samorządowców z Dolnego Śląska.
W uroczystości uczestniczyła delegacja parlamentarzystów i samorządowców z Dolnego Śląska. Arch. UMWD
Premier Mateusz Morawiecki wraz z delegacją przybył w czwartek do Gruzji, gdzie spotkał się z szefem gruzińskiego rządu Iraklim Garibaszwilim. Zapewnił, że Polska wspiera drogę Gruzji do wspólnoty europejskiej. Podczas wizyty, w Batumi - stolicy regionu Adżaria, w obecności premierów odsłonięto pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W uroczystości wzięli udział posłowie i przedstawiciele samorządu województwa dolnośląskiego.

W Batumi, które jest stolicą Adżarii – partnerskiego regionu Dolnego Śląska, odsłonięto w czwartek (17 marca) pomnik Lecha Kaczyńskiego. Wraz z premierem w uroczystości uczestniczyła polska delegacja z Michałem Dworczykiem – Szefem Kancelarii Premiera na czele. W spotkaniu wzięli udział także wicemarszałkowie Marcin Krzyżanowski i Grzegorz Macko. Skład delegacji uzupełniali Andrzej Jaroch – Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, radni sejmiku oraz wrocławskiej Rady Miejskiej i przedstawiciele KGHM. W przemówieniu okolicznościowym premier przypomniał o kontaktach Dolnego Śląska z Adżarią i docenił wkład Dolnoślązaków w pomoc dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

- Śp. Lech Kaczyński cieszy się dużym szacunkiem Gruzinów. Pamiętają oni wsparcie, jakie udzielał im nasz kraj w utrzymaniu niepodległości. Szczególnie wspominają inicjatywę Prezydenta RP, który podczas agresji Rosji na Gruzję w 2008 r. zorganizował wyjazd przywódców krajów Europy Środkowej do stolicy Gruzji. Wyrazem ich pamięci i szacunku dla Lecha Kaczyńskiego jest odsłonięcie dzisiaj jego pomnika w Batumi. Cieszę się, że jako przedstawiciele samorządu województwa dolnośląskiego mogliśmy uczestniczyć w tej uroczystości – mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Premier Morawiecki podkreślał w Batumi, że polsko-gruzińska "współpraca bilateralna, gospodarcza układa się dobrze, bardzo dobrze, ale wiemy, że mogłaby się układać jeszcze lepiej, mogłaby rozkwitać, gdyby nie te trudne okoliczności polityczne, w których funkcjonujemy". Podczas odsłonięcia pomnika przypomniał też słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wypowiedziane w 2008 roku w Tbilisi, które - jak ocenił - choć były wykpiwane przez wielkich tamtego świata i ówczesną władzę w Polsce, stały się przepowiednią. - Te słowa okazały się prorocze i musimy tę przestrogę wziąć sobie bardzo głęboko do serca, bo ona na naszych oczach się spełnia - dodał.

- Nasza dzisiejsza wizyta w Batumi ma wymiar niezwykle symboliczny w kontekście wojny na Ukrainie i powszechnie znanego historycznego już wystąpienia ś.p. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Bardzo się cieszę i jestem dumny z tego, że jako Dolny Śląsk mogliśmy się przyczynić do upamiętnienia wielkiej postaci dla obu narodów – polskiego i gruzińskiego – zauważał wicemarszałek Grzegorz Macko.

„Postać prezydenta Lecha Kaczyńskiego łączy narody polski i gruziński w niezwykły sposób. Naszym zadaniem jest kultywowanie pamięci Lecha Kaczyńskiego nie tylko, jako prezydenta, ale także jako człowieka, który pozostawił po sobie wielkie dziedzictwo” – podkreślił Minister Michał Dworczyk.

Inicjatywa budowy pomnika od kilku lat była tematem wspólnych spotkań z przedstawicielami partnerskiego regionu Adżaria w Gruzji. Teraz, dzięki inicjatywie samorządu województwa, udało się ją z sukcesem zrealizować. Monument upamiętniający śp. Lecha Kaczyńskiego usytuowany został przy bulwarze jego imienia. Postać Prezydenta Kaczyńskiego uznawana jest za bohatera narodowego Gruzji i cieszy się tam ogromnym szacunkiem.

- Samorząd Województwa Dolnośląskiego ma bardzo bliskie kontakty z Gruzją i tamtejszymi samorządowcami, stąd też obecność reprezentacji Urzędu Marszałkowskiego podczas odsłonięcia pomnika śp. Lecha Kaczyńskiego w Batumi – mówi nam Paweł Hreniak, poseł na Sejm RP z ramienia PiS. - Otwartość Dolnego Śląska na tych, którzy uciekają przed wojną na Ukrainie, jest ogromna, na wysokości zadania stanęli wszyscy - począwszy od administracji państwowej, samorządów, mieszkańców czy różnego rodzaju fundacji i przy tak dużej liczbie osób, które szukają u nas schronienia, to bez tej współpracy nie podołalibyśmy temu. Wszyscy Dolnoślązacy są tutaj w pewnym sensie przybyszami i ten sentyment oraz chęć do działania nie bierze się znikąd – dodaje poseł, ale też były wojewoda dolnośląski.

W lutym 2016 roku Województwo Dolnośląskie podpisało Porozumienie o współpracy partnerskiej z gruzińską Autonomiczną Republiką Adżarii. W tym roku mija 6 lat niezwykle intensywnych kontaktów pomiędzy naszymi regionami. Współpraca zainicjowana na szczeblu wojewódzkim z biegiem lat rozszerzyła się na inne samorządy. Nawiązały ją dolnośląskie miasta i gminy – Świdnica, Milicz, Trzebnica, a przede wszystkim porozumienia podpisały stolice partnerskich regionów – miasta Wrocław i Batumi. Kooperacja instytucjonalna, dzięki otwartości i gościnności gruzińskich parterów, przerodziła się w prawdziwą przyjaźń, która zaowocowała wieloma sukcesami w realizacji wielu wspólnych projektów na niwie naukowej, kulturalnej oraz biznesowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska