Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawomocny wyrok za nielegalne finansowanie kampanii wyborczej. Jeden ze skazanych to prezes Aquaparku

Marcin Rybak
Marcin Rybak
W ramach projektu Obywatele do Senatu w 2011 roku we Wrocławiu startowali Tomasz Misiak, Tadeusz Luty i Jarosław Obremski.
W ramach projektu Obywatele do Senatu w 2011 roku we Wrocławiu startowali Tomasz Misiak, Tadeusz Luty i Jarosław Obremski. Patryk Ciechanowski-Mirek
Wczoraj wrocławski sąd prawomocnie zakończył proces w sprawie nielegalnego finansowania kampanii wyborczej kandydatów do Senatu w 2011 roku, wspieranych przez Rafała Dutkiewicza. Jednym z dwóch skazanych jest Grzegorz Kaliszczak dziś prezes wrocławskiego Aquaparku, wtedy pełnomocnik finansowy Komitetu Wyborczego Wyborców Rafała Dutkiewicza. Drugi oskarżony to Jarosław Bogusz, wówczas urzędnik magistratu, później manager w miejskiej spółce Wrocławskie Mieszkania.

Kary: 30 tysięcy złotych grzywny dla Grzegorza Kaliszczaka i 20 tysięcy dla Jarosława Bogusza. Pierwszego z nich Sąd Rejonowy – rok temu - skazał dodatkowo na czteroletni zakaz zajmowania stanowisk, związanych z wydawaniem pieniędzy podczas kampanii wyborczych. Ale wczoraj Sąd Okręgowy tę część wyroku uchylił, utrzymując w mocy kary finansowe dla obydwu oskarżonych.

Dodajmy, że Kaliszczakowi i Boguszowi, zarzucono popełnienie przestępstwa, opisanego w Kodeksie Wyborczym. Najsurowsza kara, na jaką mogliby zostać skazani, to 100 tysięcy złotych grzywny. Prawo nie przewiduje więzienia za łamanie prawa wyborczego.

A o co chodziło? W wyborach w 2011 roku wystartowała lista wspierana przez ówczesnego prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza w ramach projektu Obywatele do Senatu. We Wrocławiu wystawiła Tomasza Misiaka, Tadeusza Lutego i Jarosława Obremskiego. Ten ostatni dziś jest wojewodą dolnośląskim.

Kampania wyborcza – mówią przepisy - nie może być finansowana przez firmy, a tylko przez osoby prywatne i to w sposób przewidziany prawem. Firmy nie mogą też wspierać komitetów wyborczych darowiznami. Ustalenia policji i prokuratury wykazały tymczasem, że pod koniec kampanii wyborczej jedna z wrocławskich drukarń wydrukowała 450 tysięcy wyborczych ulotek. Ich dystrybucją zajęła się profesjonalna firma. Kto zapłacił za druk? Nie wiadomo, choć wiadomo, że nie był to komitet wyborczy.  Wiadomo, że za dystrybucję ulotek 21 252 zł zapłaciła firma Dynamicom. Jej szef Tomasz G. został skazany za wręczenie łapówki byłemu wiceprezydentowi Wrocławia Michałowi J. Proces tego drugiego wciąż się toczy.

Sądy obu instancji uznały, że obaj panowie mieli związek z nielegalnymi działaniami. Grzegorz Kaliszczak przyjął „korzyści majątkowe o charakterze niepieniężnym”, a Jarosław Bogusz „udzielił” tych korzyści. Ten drugi był odpowiedzialny m.in. za koordynowanie akcji dystrybucja ulotek i plakatów wyborczych. Tych, których druk i kolportaż nie był sfinansowany z oficjalnych pieniędzy komitetu wyborczego.

Rok temu, gdy sąd pierwszej instancji uzasadniał wyrok, usłyszeliśmy, ze na ławie oskarżonych powinno zasiąść więcej osób. Ale nie powiedział kto. Kluczowy dowód, w tej sprawie, to opinia eksperta od informatyki. To on odnalazł treść mejli wysyłanych pomiędzy osobami zaangażowanymi w kampanię senacką 2011. Wynika z nich, że o dystrybucji nielegalnie wydrukowanych ulotek wiedziało w magistracie wiele osób. W tym sami oskarżeni.

Obydwaj, skazani nigdy nie przyznawali się do winy. Przede wszystkim kwestionowali prawidłowość przeprowadzenia opinii przez eksperta od informatyki.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska