Prawo budowlane znowelizowane. Znikną absurdy i zbędna biurokracja

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
Planowane zmiany w przepisach mają m.in. umożliwić legalizację niektórych samowoli budowlanych.
Planowane zmiany w przepisach mają m.in. umożliwić legalizację niektórych samowoli budowlanych. 123RF.com
Ważna nowelizacja prawa budowlanego została przyjęta przez Sejm i wejdzie w życie w 2020 roku. Co się zmieni?

Już w tym roku zacznie obowiązywać znowelizowane Prawo budowlane. Projekt Ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw został przyjęty przez Sejm 23 stycznia 2020 r. Istotne zmiany dotyczą m.in. przepisów związanych z samowolami budowlanymi, pozwoleniami na budowę oraz bezpieczeństwem pożarowym. Nowelizacja wejdzie w życie po sześciu miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, czyli jeszcze w 2020 roku.

Nowe Prawo budowlane – co się zmieni?

Ustawa pierwotnie została przyjęta przez Radę Ministrów w listopadzie 2019 r., później jednak propozycje poprawek do niej zgłosiła Polska Izba Inżynierów Budownictwa. Poprawki te zostały ostatecznie odrzucone przez Sejm. Za przyjęciem ustawy głosowało 273 posłów, 135 było przeciw, a 47 wstrzymało się od głosu.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, nowe prawo ma za zadanie przede wszystkim uprościć i przyspieszyć proces inwestycyjno-budowlany. Jako główne cele nowelizacji autorzy projektu wskazali:

 • ograniczenie biurokracji,
 • doprecyzowanie niejasnych przepisów,
 • zwiększenie bezpieczeństwa pożarowego,
 • usprawnienie przebiegu procesu inwestycyjnego,
 • promowanie podłączania nowych inwestycji do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Nowelizacja Prawa budowlanego ułatwi legalizację niektórych samowoli budowlanych, a także zmniejszy ilość dokumentów potrzebnych do uzyskania pozwolenia na budowę. Poszerzy się także lista przedsięwzięć budowlanych, przy których pozwolenie w ogóle nie jest wymagane. Dodatkowo zaostrzeniu ulegną przepisy bezpieczeństwa pożarowego dotyczące osób, które chcą przekształcić swoje mieszkanie w nieruchomość o innej funkcji, np. usługowej. Poniżej szczegółowo omawiamy poszczególne zmiany.

Kupujesz mieszkanie od dewelopera? Oto 10 praw, które Ci prz...

Legalizacja samowoli budowlanych na nowych zasadach

Po wejściu w życie nowych przepisów samowole budowlane, których budowę zakończono przynajmniej 20 lat temu, będzie można zalegalizować według nowej, uproszczonej i bezpłatnej procedury. Żeby z niej skorzystać, trzeba będzie przedstawić ekspertyzę techniczną potwierdzającą, że z samowolnie postawiony obiekt może być bezpiecznie użytkowany. Konieczne będzie także przekazanie urzędnikom:

 • geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej,
 • oświadczenia o terminie zakończenia budowy,
 • oświadczenia o posiadanym prawie od dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Legalizacja, podobnie jak obecnie, będzie się wiązać z opłatą legalizacyjną, której wysokość ma pozostać taka sama jak dotychczas.

Zobacz atrakcyjne mieszkania na sprzedaż na stronie lub w aplikacji Gratki

Co istotne, z procedury nie będą mogli skorzystać właściciele samowoli, wobec których już toczy się postępowanie mające ustalić, czy doszło do złamania prawa. Uproszczona procedura nie obejmie też mieszkań, domów, garaży czy innych budynków, których budowa zakończyła się później niż 20 lat temu.

Mniej dokumentacji przy pozwoleniu na budowę

Chcąc rozpocząć budowę domu czy innego budynku, właściciel działki będzie odtąd potrzebował mniej dokumentów niż kiedyś. Po zmianach w prawie projekt budowlany zostanie okrojony i będzie się składać z następujących części:

 • projekt zagospodarowania działki lub terenu (usytuowanie, układ komunikacyjny, informacja o obszarze oddziaływania obiektu),
 • projekt techniczny (opis konstrukcji, instalacji, charakterystyka energetyczna),
 • projekt architektoniczno-budowlany (układ przestrzenny, projektowane rozwiązania techniczne i materiałowe).

Na tym nie koniec zmian. Na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę petent będzie odtąd dołączał do wniosku 3 egzemplarze projektu, a nie jak przedtem 4 egzemplarze. Co więcej, projekt techniczny trzeba będzie złożyć w urzędzie dopiero wraz z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie albo ze zgłoszeniem zakończenia robót.

Ogrzewanie z sieci ciepłowniczej obowiązkowe

Pierwotny projekt nowelizacji Prawa budowlanego zawierał propozycję zmian w przepisach dotyczących sieci ciepłowniczych. Przepisy te zostały jednak ostatecznie przeniesione do innej ustawy (nowelizacja Prawa ochrony środowiska) i przyjęte przez rząd jesienią 2019 r. Oznacza to, że jeszcze w tym roku wejdzie w życie obowiązek podłączania budynków do sieci ciepłowniczej, o ile tylko jest to technicznie i ekonomicznie możliwe.

– Obowiązek (...) dotyczyć będzie budynków nowych lub gruntownie modernizowanych, w odniesieniu do których niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę – poinformowało Ministerstwo Energii. – Obowiązek ten nie będzie dotyczył zatem wszystkich obiektów, które znajdują się w zasięgu systemu ciepłowniczego i w odniesieniu do których istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci.

Zmianę odczują głównie osoby budujące nowy dom. Inwestorzy starający się o uzyskanie pozwolenia na budowę będą musieli odtąd dołączyć do wniosku oświadczenie projektanta o tym, czy istnieje możliwość podłączenia inwestycji do sieci. Jeśli tak, przyłączenie się będzie obowiązkowe. Z nowego obowiązku zwolnione będą jednak osoby, które planują zamontować w budynku ekologiczne źródło ciepła o określonych w ustawie parametrach (będą to m.in. pompy ciepła, kotły na biomasę oraz systemy grzewcze wykorzystujące energię wiatrową, słoneczną i geotermalną).

[QUIZ] Więźba, poziomica, spocznik... Czy dogadasz się na budowie?

Rozwiązanie to ma na celu promowanie bardziej ekologicznego ciepła sieciowego zamiast opcji takich jak np. niskoemisyjne kotły na węgiel. Celem zmian jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, a w konsekwencji ograniczenie poziomu smogu. Obowiązkowe podłączanie inwestycji do sieci ciepłowniczej ma też pomóc w realizacji programu „Czyste Powietrze".

Dodatkowo nowe Prawo budowlane wprowadza kary pieniężne dla przedsiębiorców zarządzających sieciami technicznymi, którzy opóźniają wydanie warunków przyłączenia. Przepisy zakazują też przedsiębiorstwom wodno-kanalizacyjnym pobierania opłat za wydanie warunków przyłączenia do sieci.

Zmiany w zakresie pozwoleń na budowę

W ramach likwidacji biurokratycznych absurdów niektóre mniejsze przedsięwzięcia budowlane zostaną zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Będzie to m.in. budowa przydomowego tarasu naziemnego czy instalacji gazowej na zewnątrz lub wewnątrz budynku, stacje regazyfikacji LNG o pojemności zbiornika magazynowania gazu do 10 m3, urządzenia melioracji wodnej oraz budowa stawów i zbiorników wodnych o powierzchni nieprzekraczającej 1 tys. mkw. i głębokości nieprzekraczającej 3 m (położonych w całości na gruntach rolnych).

Pewne obiekty zostaną całkowicie wyłączone spod obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia. Będą to:

 • wpłatomaty,
 • biletomaty,
 • paczkomaty,
 • automaty sprzedające,
 • automaty przechowujące przesyłki,
 • automaty służące do wykonywania innego rodzaju usług o wysokości do 3 m włącznie.

Zmienią się też zasady sprawdzania, czy dany budynek został postawiony zgodnie z prawem. Do tej pory nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę jakiegoś obiektu można było stwierdzić nawet po upływie wielu lat od wzniesienia budynku. To samo dotyczy decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Nowe przepisy wprowadzą jasną granicę – jeśli od daty doręczenia lub ogłoszenia którejś z wymienionych decyzji upłynęło 5 lat, decyzji tych nie będzie już można podważyć.

Bezpieczeństwo pożarowe z nowymi wymogami

Ostatnia istotna zmiana, jaką wprowadzi nowelizacja prawa budowlanego, będzie dotyczyć bezpieczeństwa pożarowego. Od wejścia w życie nowelizacji osoba, która dokonuje zmiany sposobu użytkowania budynku wpływającej na bezpieczeństwo pożarowe, będzie musiała mieć ekspertyzę rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.

O co chodzi w praktyce? Nowe przepisy dotyczyć będą np. sytuacji, gdy mieszkanie zostaje przekształcone w przedszkole lub gdy piwnica w bloku ma zacząć pełnić funkcję escape roomu. Wspomniana konieczność uzyskania ekspertyzy stanowi odpowiedź na głośne doniesienia medialne związane m.in. niedostatecznym poziomem bezpieczeństwa pożarowego niektórych escape roomów.

Zamieszkaj na wsi, dostaniesz dopłatę do remontu

Wideo

Materiał oryginalny: Prawo budowlane znowelizowane. Znikną absurdy i zbędna biurokracja

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

i
irek
2019-08-05T17:49:19 02:00, Gość:

Normalny człowiek który tyra 10-12h za minimalną krajową nie będzie myślał o kupywaniu domu tylko martwi się czy będzie miał na chleb. Tych podludzi prywaciarzy, którzy wyzyskują państwo powinno tak gnębić, żeby nigdy nie byli w stanie postawić własnego domu.

6 sierpnia 2019, 4:50, Gość:

Widzę że "kolega" to mentalnie głęboko w komunie siedzi... Ci "podludzie" zapier... tak samo a nawet więcej, bo 24h - tak, praca na własny rachunek to praca 24/dobę. Wielu z nich daje też pracę innym. A koszty pracy są uzależnione od złodziejskich podatków i ZUSu. To państwo nas okrada a nie prywaciarze. Pomyśl i zapoznaj sie z tematem zanim zaczniesz pier... farmazony.

Własny dom nie musi mieć 700m2 !!!! Są świetne projekty mikrodomów 80-100m2, które zbuduje nawet baba. Ale Cebulak woli zadłużyć się na mikromieszkanko za 500tys i płakać niż samodzielnie zbudować mikro dom. Chociaż 80-100m2 wcale nie jest takie mikro...

i
irek

a kiedy jak w UE domy parterowe do 100m2 przy jedynym wymogu sytuowania w obszarze zabudowy działki. Dom parterowy to obiekt który cięzko spartaczyć i obciązenia konstrukcyjne domeczku 100m2 są zerowe

a
aaa

Przede wszystkim zniknie bezpieczeństwo - "Projekt techniczny będzie trzeba złożyć w urzędzie nadzoru budowlanego dopiero razem z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie lub zgłoszeniem zakończenia robót." Jak można prowadzić budowę np. wieżowca czy mostu bez projektu technicznego???

i
inzynier

Może któryś z Redaktorów, znający się na budownictwie przeczytałby ten projekt zmian, a potem własnymi słowami napisał na czym polegają uproszczenia. Przypomnę, że proces załatwiania pozwolenia zwykle spowalnia biurokracja - a tej nikt nie ograniczył w tej ustawie.

C
Cyk i pół

Ale rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego się nie zmieni, więc Urzędy i tak będą wymagać wszystkiego jak dotychczas.

D
Daisy

Fajnie fajnie, a źródło? Bo żadna taka zmiana nie istnieje w formie projekt,u a tym bardziej nie oczekuje na wejście w życie... Poza tym te niby zmiany nic nie skracają... Mało się o tym mówi, ale uzyskanie pozwolenia nie trwa długo (czyli od złożenia wniosku do uzyskania decyzji), jeśli się już przebrnie przez wcześniejsze etapy...

s
sąsiad pustej działki

"... wejdzie w życie w 2020 roku". Pod warunkiem, że w tej formie ustawa zostanie uchwalona. To tylko tak w uzupełnieniu entuzjastycznego tekstu, skopiowanego z rządowej reklamy.

E
Euro Pol

Rewolucja to by byla jakby papieru do urzedu nie trzebab by bylo nosic.

z
z takimi gadkami
2019-08-05T17:49:19 02:00, Gość:

Normalny człowiek który tyra 10-12h za minimalną krajową nie będzie myślał o kupywaniu domu tylko martwi się czy będzie miał na chleb. Tych podludzi prywaciarzy, którzy wyzyskują państwo powinno tak gnębić, żeby nigdy nie byli w stanie postawić własnego domu.

6 sierpnia, 04:50, Gość:

Widzę że "kolega" to mentalnie głęboko w komunie siedzi... Ci "podludzie" zapier... tak samo a nawet więcej, bo 24h - tak, praca na własny rachunek to praca 24/dobę. Wielu z nich daje też pracę innym. A koszty pracy są uzależnione od złodziejskich podatków i ZUSu. To państwo nas okrada a nie prywaciarze. Pomyśl i zapoznaj sie z tematem zanim zaczniesz pier... farmazony.

o widze ze kolejny janusz biznesu

widze ze zus cie uwiera ?

czyli jak pracownik sie zuzyje to go przerobisz na karme

aby nic sie zmarnowalo

a
amen
7 listopada, 16:53, Gość:

A może ustawowy zakaz stosowania pieca na węgiel i drewno jeśli jest dostęp do sieci ciepłowniczej albo gazu? I zapis że istniejące budynki mają 5 lat na dostosowanie się do przepisów?

jest to niezgedne z prawnie przyjeta przez polske dyrektywa unii europejskiej o ochronie konkurencji i konsumenta

panstwo jedynie moze narzucic techniczne warunki zainstalowania

urzadzenia o odpowiednich parametrach

nie moze od tak zakazac korzystania konsumentowi z uzytkowania jakiegos paliwa

ustawa typowo zydobolszewicka

G
Gość

A może ustawowy zakaz stosowania pieca na węgiel i drewno jeśli jest dostęp do sieci ciepłowniczej albo gazu? I zapis że istniejące budynki mają 5 lat na dostosowanie się do przepisów?

M
Mietek

doprecyzowanie niejasnych przepisów? to z czego będą żyli prawnicy i urzędnicy którzy.....piszą nowelizację prawa? Będzie tylko gorzej bo to jest w interesie twórców wszelkich ustaw i rozporządzeń w Polsce.

p
poszkod
7 sierpnia, 17:44, Gość:

W ustawie prawo budowlane wielokrotnie nowelizowanej przez Sejm od 2011r. czyli już od 8 lat nie uwzględniono wyroku 14 Sędziów Trybunału Konstytucyjnego sygn. akt Kp 7/09 z dn. 20.04.2011r. wraz z jego uzasadnieniem na 49 stronach.

Gdyby wprowadzono w ustawie prawo budowlane zawarte w ww. wyroku ochrony bezpośrednich sąsiadów inwestycji głównie deweloperów nie mogliby urzędnicy dowolnie interpretować, kto jest lub nie jest stroną w postępowaniu o pozwolenie na budowę i nie zostałaby naruszona KONSTYTUCJA RP głównie dla zwykłych obywateli RP cyt.

„Ustawodawca nie zapewnił właścicielom sąsiednich nieruchomości procedur umożliwiających skuteczną ochronę ich praw. Możliwość realizowania inwestycji na podstawie milczącej zgody organu, bez zajęcia stanowiska przez podmioty, na których prawa inwestycja ta może negatywnie oddziaływać, stanowi nieproporcjonalne ograniczenie prawa do ochrony własności i innych praw majątkowych dysponentów sąsiednich nieruchomości nieskorelowane z ochroną prawa własności (w tym prawa zabudowy nieruchomości) inwestora. Ustawodawca, prócz ułatwień procesu inwestycyjnego, nie wykazał żadnych okoliczności uzasadniających – w kontekście art. 31 ust. 3 Konstytucji − tak drastyczne ograniczenie. Zarazem zrezygnował z dążenia do zachowania równowagi w stosunkach społecznych i nie powstrzymał się od kreowania rozwiązań prawnych sprzyjających tylko wybranej grupie podmiotów − inwestorom.

W tych okolicznościach, zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, kwestionowana regulacja narusza zasady sprawiedliwości społecznej wynikające z art. 2 oraz godzi w art. 21 ust. 1 i art. 64 ust. 1 i 2, rozpatrywany w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji.”

Przy nowelizacji Prawa budowlanego brak jest jednoznacznego aktu prawnego, że bezpośredni sąsiedzi są stronami postepowania przy wydawaniu decyzji pozwoleń na budowę, bo urzędnicy według swoich uznań, jak głównie deweloper nie wyraża zgody, to bezpośredni sąsiedzi dowiadują się że bepzośrednio na nieruchomości obok buduje się wzdłuż granicy działki o szer ok. 18 m i na (ok. 34 m) drogę dojazdową do 12 posesji i obok buduje się przy ich domu jednorodzinnym parterowym z użytkowym poddaszem budynek dwukondygnacyjny wielorodzinny też na dz. o szer 18 m i to w obszarze zagrożenia powodziowego rzeki.

M
Marek

Witam czy ktoś wie czy po tych zmianach będzie można postawić budynek gospodarczy jak niema budynku mieszkalnego. Kupiłem działkę niechce tam mieszkać ale niemam gdzie trzymać narzędzi

M
Mendi

Kiedy to ma szansę wejść w życie? Chcę przy domu taras zrobić, a w obecnych warunkach prawnych mapy, zgody i projekty wychodzą drożej niż materiały z robocizną...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3