MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawie połowa urządzeń do pielęgnacji paznokci nie spełnia norm

Andrzej Zwoliński
Lampa uv do paznokci, ilustracja.
Lampa uv do paznokci, ilustracja. pixabay
Inspekcja Handlowa wzięła pod lupę urządzenia do pielęgnacji paznokci - głównie lampy UV do manicure hybrydowego i frezarki. Jest źle.

Przedstawiciele Inspekcji Handlowej skontrolowali blisko 350 przedsiębiorców – również wrocławskich – produkujących, importujących i handlujących urządzeniami do pielęgnacji paznokci - głównie lampy UV do manicure hybrydowego i frezarki. Inspektorzy zakwestionowali ponad 40 proc. z nich.

Oprócz Wrocławia także w Lublinie i w Poznaniu skontrolowano łącznie 67 wyrobów, w tym 32 lampy UV, 30 frezarek do paznokci oraz 5 innych wyrobów, np. urządzenie pielęgnacyjne do manicure i pedicure, urządzenie parowe do usuwania hybryd czy pochłaniacz pyłu.

Ogółem zakwestionowano 28 urządzeń (42 proc. skontrolowanych). Najwięcej zastrzeżeń wzbudziły niepoprawne instrukcja obsługi, np. brak wersji w języku polskim, brak informacji, jakiej klasy jest dany sprzęt, co oznacza, że użytkownik nie będzie wiedział jak właściwie obsługiwać urządzenie. W wielu przypadkach brakowało informacji o zasadach bezpieczeństwa przy korzystaniu z aparatów, np. brak podanego napięcia lub napięć znamionowych, brak znamionowego poboru mocy, co może spowodować, że urządzenie zostanie niewłaściwe podłączone i nieodpowiednio użyte. Na kilkunastu partiach urządzeń brakowała oznakowania CE, co oznacza wątpliwości dotyczące przeprowadzenia prawidłowej procedury oceny zgodności i zapewnienie przez producenta, że jego urządzenie spełnia wszystkie obowiązujące wymagania na terenie Unii Europejskiej.

W większości przypadków występowała więcej niż jedna niezgodność, a najczęściej chodziło o niewłaściwe parametry lamp LED pochodzących z Chin. Inspektorzy Inspekcji Handlowej wystąpili w 28 przypadkach do przedsiębiorców, odpowiedzialnych za wprowadzenie wyrobów do sprzedaży, z wnioskiem o likwidację nieprawidłowości.

Przedstawiciele UOKiK-u i Inspekcji Handlowej ostrzegają, że brak odpowiednich instrukcji i opisu urządzeń powodują, że konsument może je używać niezgodnie z przeznaczeniem, co może go narazić na wypadek, a nawet śmierć. Grozi też awarią lub uszkodzeniem urządzenia, a w rezultacie także utrudnić ewentualne reklamowanie towaru. Była to pierwsza, pilotażowa kontrola tego typu urządzeń, przeprowadzona w skali ogólnokrajowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska