Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawie 2 tys. nauczycieli we Wrocławiu straci pracę?

Redakcja
Nauczyciele regularnie protestują przeciwko likwidacji gimnazjów
Nauczyciele regularnie protestują przeciwko likwidacji gimnazjów Pawel Relikowski / Polska Press
Związek Nauczycielstwa Polskiego przekonuje, że w związku z likwidacją gimnazjów wielu nauczycieli może stracić pracę. - W najgorszej sytuacji są pedagodzy zatrudnieni na czas określony. Kiedy zakończy im się umowa po prostu przestaną pracować, a ministerstwo zgodnie z prawdą będzie mówiło, że zwolnień nie było - przekonuje Marek Malicki, sekretarz dolnośląskiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego. Takich nauczycieli we Wrocławiu jest blisko 2 tysiące.

Najczęściej na czas określony zatrudniani są młodzi nauczyciele i ci, którzy w jednej placówce nie są zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin. We wrocławskich szkołach są 1903 etaty, na których nauczyciele są zatrudnieni na czas określony. Związek Nauczycielstwa Polskiego przekonuje, że to ci pedagodzy mogą najszybciej stracić pracę. - Kiedy zakończy im się umowa po prostu przestaną pracować, a ministerstwo zgodnie z prawdą będzie mówiło, że zwolnień nie było - przekonuje Marek Malicki, sekretarz dolnośląskiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przekonuje, że resort, w czasie wdrażania reformy, przewidział rozwiązania systemowe zapewniające przechodzenie nauczycieli ze szkół aktualnie funkcjonujących do szkół tworzonych w ramach nowego systemu.

Nauczyciele zatrudnieni w obecnie funkcjonujących szkołach z urzędu staną się nauczycielami szkół utworzonych w ramach nowego systemu. Na przykład nauczyciele dotychczasowych 6-letnich szkół podstawowych staną się nauczycielami 8-letnich szkół podstawowych. Nauczyciele wygaszanych gimnazjów, które nie zostaną przekształcone w inną szkołę, mogą zostać przeniesieni w tzw. stan nieczynny. W takim przypadku przez 6 miesięcy będą otrzymywać wypłatę. Po tym czasie stosunek pracy nauczyciela wygasa z mocy prawa. Z tego uprawnienia nie mogą jednak korzystać nauczyciele zatrudnieni na czas określony.

Przypomnijmy, że ze wstępnych wyliczeń ratusza wynika, że w roku szkolnym 2017/2018, w stosunku do obecnego roku szkolnego, w podstawówkach przybędzie 448 etatów. Jednocześnie, w związku z rozpoczęciem likwidacji gimnazjów magistrat zlikwiduje 388 etatów w gimnazjach. W liceach na razie nic się nie zmieni.

Tymczasem Związek Nauczycielstwa Polskiego szykuje się do strajku. Na początku tygodnia mają być znane ostateczne dane z placówek, w których przeprowadzono referenda strajkowe.

- Zarząd główny zbierze się najprawdopodobniej 7 marca i wtedy zapadnie decyzja dotycząca daty strajku - informuje Marek Malicki.

Związkowcy ZNP chcą protestować, ponieważ domagają się podwyższenia zasadniczego wynagrodzenia o 10 procent. Chcą także deklaracji dyrektorów szkół, że do 2022 roku w placówkach nie będzie zwolnień oraz że do tego czasu żaden z nauczycieli nie będzie miał zmienionych warunków pracy na mniej korzystne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska