MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pracujesz za granicą i regularnie ją przekraczasz? Będziesz musiał poddać się 14-dniowej kwarantannie! W życie wchodzą nowe zasady

SR
Fot. Aleksandra Pazda / Gazeta Lubuska
Koronawirus w Polsce: Pracujesz w innym kraju i regularnie przekraczasz granicę? Do tej pory, nie sprawiało to większych problemów. Teraz, za sprawą nowych obostrzeń sytuacja ulegnie diametralnej zmianie. Od piątku, 27 marca osoby pracujące w innym kraju, po znalezieniu się na terenie Polski zostaną objęte obowiązkową, 14-dniową kwarantanną.

Pracujesz za granicą i regularnie ją przekraczasz? Zostaniesz poddany obowiązkowej kwarantannie

Do tej pory osoby pracujące w innym kraju, mogły w drodze do pracy i z pracy, bez problemu przekraczać polską granicę. Nie było konieczności, aby poddawały się dwutygodniowej kwarantannie, tak jak osoby, które wracają teraz do Polski np. z wakacji. Od piątku, 27 marca sytuacja ulegnie sporej zmianie.

Nowe obostrzenia dotyczą natomiast osób, które z powodu zatrudnienia na terenie innego kraju regularnie przekraczały polską granicę. Do tej pory ­- w drodze do pracy i z pracy - osoby te mogły przekraczać granicę i nie były objęte kwarantanną. Zgodnie z nowymi regulacjami od 27 marca 2020 r. (piątek, godz. 00:00) zostaną one po znalezieniu się na terenie Polski objęte obowiązkową 14-dniową kwarantanną. - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Ograniczenia będą obowiązywać na terenie całej granicy RP.

W życie wchodzą nowe zasady: Obowiązkowa kwarantanna dla osób, które z powodu pracy regularnie przekraczają granicę

O zmianach, które wchodzą w życie już w piątek (27 marca) informuje i przypomina Straż Graniczna. Czy osoby, które mieszkają w Polsce lub kraju sąsiednim i pracują po drugiej stronie granicy muszą odbyć 14-dniową kwarantannę?

Osoby mieszkające w Polsce lub kraju sąsiednim, które pracują po drugiej stronie granicy, są zwolnione z kwarantanny tylko do czwartku! Od piątku 27 marca - zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia – będą poddawane 14-dniowej obowiązkowej kwarantannie.

Koronawirus w Polsce: Kontrole na granicach zostają co najmniej do 13 kwietnia

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęło również decyzję o przedłużeniu do 13 kwietnia 2020, kontroli na granicy z:

 • Niemcami,
 • Litwą,
 • Czechami
 • Słowacją.

Oznacza to, że granicę z podanymi państwami, w dalszym ciągu można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach.

- Zamknięcie granic nie oznacza zamknięcia na przepływ towarów. Tu nie ma żadnych ograniczeń. Wszelkie towary, które są niezbędne dla naszych obywateli, dla naszego kraju i handlu, płynnie przekraczają granice – powiedział minister Mariusz Kamiński. - Kierowcy samochodów ciężarowych są zwolnieni z kwarantanny – podkreślił gen. dyw. SG Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej.

Koronawirus w Polsce: Gdzie można przekroczyć polską granicę?

W związku z obowiązującymi obostrzeniami, granice z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją można przekroczyć tylk ow wyznaczonych miejscach. Straż Graniczna na swojej stronie internetowej podaje szczegółowe informacje.

Granicę wewnętrzną można przekraczać:
na granicy z Niemcami:

 • przez przejścia drogowe - Jędrzychowice, Olszyna, Świecko, Krajnik Dolny, Kołbaskowo, Świnoujście-Garz, Zgorzelec, Gubin, Słubice, Kostrzyn nad Odrą;
 • w ruchu pieszym - Zgorzelec, Gubin, Słubice, Kostrzyn nad Odrą;

na granicy z Litwą:

 • Budzisko,
 • Ogrodniki;

na granicy ze Słowacją:

 • Barwinek,
 • Chyżne;

na granicy z Czechami:

 • przez przejścia drogowe - Cieszyn-Chotĕbuz, Gorzyczki, Nowe Chałupki, Kudowa Słone, Trzebina, Jakuszyce, Gołkowice, Lubawka, Głuchołazy;
 • w ruchu pieszym - Cieszyn-Český Tĕšín (Most Przyjaźni).

Na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą ruch graniczny został znacznie ograniczony. Granicę polsko-rosyjską będzie można przekraczać jedynie w Bezledach i Grzechotkach, granicę z Białorusią – w Kuźnicy, Bobrownikach i Terespolu, a z Ukrainą – w Dorohusku, Hrebennem i Korczowej. - informuje Straż Graniczna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska