Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prace społeczne zamiast poprawczaka. Młodzi wrocławianie odpracują swoje przewinienia. Co będą robić?

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Z nieodpłatnych prac skorzystają szkoły, przedszkola, żłobki, biblioteki, fundacje, stowarzyszenia, rady osiedli i organizacje kościelne.
Z nieodpłatnych prac skorzystają szkoły, przedszkola, żłobki, biblioteki, fundacje, stowarzyszenia, rady osiedli i organizacje kościelne. UM Wrocławia
Rozporządzenie Ministerstwa Sprawiedliwości reguluje możliwość odpracowywania błędów młodzieży poprzez prace społeczne. Nastolatki nie muszą już iść do poprawczaka, co – zdaniem Wrocławskiego Centrum Integracji – przyniesie korzyści wszystkim zainteresowanym. Co młode osoby będą robić w ramach prac społecznych?

Prace społeczne zamiast poprawczaka we Wrocławiu

Pierwsze skierowanie nieletniego na prace społeczne we Wrocławiu będzie przekazane do Wrocławskiego Centrum Integracji do końca tego tygodnia.

- Środowisko kuratorów czekało na te przepisy od wielu lat. Możliwość skierowania nieletnich do prac na cele społeczne uzupełnia lukę w środkach wychowawczych, które można zastosować wobec młodzieży między 13 a 18 rokiem życia, w przypadku której nadzór kuratora nie będzie skuteczny – mówi Aleksander Samek, kierownik I Zespołu Kuratorów Sądowych, Sądu Wrocław Fabryczna.

Prace społeczne osób nieletnich są jednym ze środków wychowawczych, które Sądy mogą orzekać jako alternatywę dla innych zobowiązań. Umożliwia to ustawa „O wspieraniu i resocjalizacji osób nieletnich”.

Nieletni, w ramach obowiązków, będą wykonywali:

  • prace porządkowe,
  • prace pielęgnacyjne terenów zielonych,
  • drobne prace malarskie.

- Wierzymy, że tak jak w przypadku osób dorosłych działanie systemu przyniesie wymierne korzyści zarówno dla osoby nieletniej jak i społeczności lokalnej - twierdzi Ewa Żmuda, zastępca dyrektora Wrocławskiego Centrum Integracji.

Z nieodpłatnych prac skorzystają szkoły, przedszkola, żłobki, biblioteki, fundacje, stowarzyszenia, rady osiedli i organizacje kościelne.

- To tysiące metrów kwadratowych uporządkowanych trawników, tysiące umytych okien, kilkadziesiąt pomalowanych sal dydaktycznych w placówkach oświatowych. Wartość tych prac, tylko w 2022 roku, wyniosła ponad 2 mln złotych – informuje Wrocławskie Centrum Integracji.

Dorośli również wykonują prace społeczne

WCI korzysta z modelu sprawiedliwości naprawczej. Oznacza to, że skazany lub skazana na karę ograniczenia wolności muszą m.in. zrekompensować stratę w ujęciu szerokim (wyrównanie wszelkich szkód wyrządzonych przestępstwem w kontekście całej społeczności). Idea jest realizowana również przez mediacje między stronami oraz organizowanie programów wsparcia dla ofiar przestępstw i świadków. Jest to także dodatkowa edukacja dla sprawców.

Statystyki prac społecznych za 2022 rok we Wrocławiu:

  • 120 000 odpracowanych godzin przez skazanych na prace społeczne,
  • 1 186 osób skierowanych przez Sądy Rejonowe do Wrocławskiego Centrum Integracji,
  • 140 instytucji skorzystało z prac skazanych np. jadłodajnie charytatywne, schronisko dla zwierząt, szkoły, przedszkola, Miejskie Centrum Usług Socjalnych, fundacje, stowarzyszenia,
  • tysiące mkw. uporządkowanych trawników, przy przedszkolach szkołach, żłobkach itd.,
  • tysiące umytych okien,
  • kilkadziesiąt pomalowanych sal dydaktycznych w placówkach oświatowych,
  • setki zreperowanych klamek, krzesełek, ławek szkolnych, kranów itd.

Nadszedł czas na nieletnich

Sąd rodzinny będzie kierować osoby nieletnie do prac społecznych, określając czas i wymiar kary oraz sposób jej kontrolowania. Prace będą wykonywane pod nadzorem osoby wyznaczonej przez placówkę, w której nastolatki będą odpracowywać karę.

POLECAMY TEŻ:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska