Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca zdalna w Kodeksie pracy. Te zmiany budzą najwięcej emocji

AB
Succo/ Pixabay.com
Pojęcie „telepracy”, które figuruje w Kodeksie pracy, zostanie zastąpione przez „pracę zdalną”. Projekt nowych przepisów budzi wiele kontrowersji. Zmiany mogą zainteresować pracowników, freelancerów i osoby korzystające z przestrzeni coworkingowych.

Występujący w Kodeksie pracy termin „telepracy” zostanie zastąpiony, przez „pracę zdalną”. Przepisy regulujące zasady pracy zdalnej dadzą pracownikom i pracodawcom większą swobodę w ustalaniu zasad home office, w porównaniu z telepracą. Przede wszystkim wykonywanie pracy zdalnej będzie możliwe na mocy porozumienia między pracodawcą a pracownikiem.

- Praca zdalna zastąpi przepisy Kodeksu pracy dotyczące telepracy. Uznaliśmy, że nieracjonalne byłoby powielanie tych samych rozwiązań – zdradził Stanisław Szwed w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną".

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu pracy, telepraca oznacza całkowite świadczenie pracy poza siedzibą firmy i z jednego miejsca. Resort pracy chce, aby praca mogła być odpowiednikiem dotychczasowej telepracy (gdy będzie wykonywana w całości zdalnie), ale dodatkowo pragnie dać pracownikom możliwość częściowego świadczenia pracy poza siedzibą firmy lub poza innym stałym miejscem jej świadczenia.

Przeczytaj również: Praca zdalna uregulowana prawnie. Wyjaśniamy zmiany od 5 września 2020 r.

Nie oznacza to jednak, że będziemy mogli pracować z dowolnego miejsca na ziemi, np. z kawiarni. Miejsce wykonywania pracy ma zostać określone w umowie o pracę lub wskazane przez pracodawcę.

Szczegółowe zasady pracy zdalnej prawdopodobnie będzie regulować porozumienie zawarte między pracodawcą a związkiem zawodowym. Jeżeli jednak w ciągu 30 dni od przedstawienia projektu porozumienia przedstawiciele pracowników nie wypracują wspólnego stanowiska z pracodawcą, ten ostatni będzie mógł określić zasady pracy zdalnej w regulaminie.

Ponadto Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozważa inny scenariusz - indywidualne ustalenia między pracodawcą a pracownikiem. W tym ostatnim przypadku zasady świadczenia pracy zdalnej określałaby umowa o pracę. Wówczas zapisy w umowie można by dostosować do specyfiki danego stanowiska.

W tych branżach będzie łatwiej o pracę. Poznaj plany polskic...

Resort pracy chce także, aby pracodawcy zachowali możliwość wysłania pracownika na home office bez jego zgody. Polecenie pracy zdalnej byłoby możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach - w przypadku wprowadzenia stanu nadzwyczajnego (np. klęski żywiołowej) lub podczas epidemii, jaką mamy obecnie oraz gdy będzie to niezbędne dla zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy (np. w przypadku awarii sprzętu do pracy lub na czas usuwania usterki).

Projekt ustawy wprowadzającej pracę zdalną powstał we wrześniu i stanie się przedmiotem konsultacji społecznych. 29 września zajmie się nim Zespół ds. prawa pracy Rady Dialogu Społecznego. Treść projektu będzie punktem wyjścia do opracowania ostatecznej wersji ustawy zmieniającej Kodeks pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Praca zdalna w Kodeksie pracy. Te zmiany budzą najwięcej emocji - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska