Praca na emigracji – jak się do niej dobrze przygotować? 7...

  Praca na emigracji – jak się do niej dobrze przygotować? 7 praktycznych porad

  materiał partnera

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Praca na emigracji – jak się do niej dobrze przygotować? 7 praktycznych porad
  Wyjazd do pracy za granicę, szczególnie po raz pierwszy, wiąże się z dużym stresem i niepewnością. Nigdy nie wiemy, jakie warunki zastaniemy na miejscu, a także jak przełożeni będą nas traktować. Niewiadomych jest znacznie więcej. Aby zyskać więcej pewności siebie i zapewnić sobie bezpieczeństwo, do wyjazdu warto starannie się przygotować. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad.
  Praca na emigracji – jak się do niej dobrze przygotować? 7 praktycznych porad

  Po pierwsze: odłóż pewną kwotę pieniędzy


  Do pracy za granicę nigdy nie powinieneś jechać, nie mając przy sobie zapasu gotówki. Jeśli na miejscu okaże się, że warunki są nieakceptowalne lub brak odpowiednich zabezpieczeń w miejscu pracy może narazić Cię na utratę zdrowia i życia, lepiej zrezygnuj. Ten scenariusz jest na szczęście coraz rzadziej spotykany, ale ostrożność trzeba zachować.

  Przed wyjazdem musisz odwiedzić kantor. Pieniądze wypłacone w walucie kraju, do którego jedziesz, zapewnią Ci nocleg i wyżywienie. Niektóre firmy same dbają o te kwestie, inne zaś pozostawiają je swoim pracownikom. Środki finansowe mogą przydać się również, gdy będziesz musiał nagle pójść do dentysty czy lekarza. Bezwzględnie musisz również mieć odłożone pieniądze na bilet powrotny, których w żadnym wypadku nie możesz wydać na inny cel. Po przybyciu na miejsce, powinieneś czym prędzej otworzyć rachunek bankowy, który często stanowi warunek niezbędny do podjęcia pracy.

  Po drugie: znajdź pracę za granicą, będąc jeszcze w Polsce


  Każdego roku ofiarami współczesnych form niewolnictwa padają tysiące osób. Bezpieczna, wydawać by się mogło, Europa ma również swoje mroczne oblicze.

  Dlatego też warto korzystać z zaufanych pośredników lub odpowiadać na ogłoszenia znanych firm, cieszących się dobrą reputacją. Można w tym celu wejść na stronę MonsterPolska i EURES.

  Często przedstawiciele dużych korporacji są delegowani do Polski po to, aby odbyć osobiste spotkanie i rozmowę rekrutacyjną z kandydatami do pracy. To świetna okazja do lepszego poznania firmy, pracodawcy i jego oczekiwań. Pocztą pantoflową szybko roznoszą się również wieści o nieuczciwych pracodawcach. Możesz samodzielnie „prześwietlić” opinię o nich, korzystając z doświadczenia przyjaciół i informacji zamieszczonych w internecie.

  Po trzecie: podejmuj tylko legalną pracę


  Wyjeżdżając za granicę, podejmuj wyłącznie legalną pracę. Nawet, jeśli zarobisz nieco mniej z tytułu podatków, będziesz mieć pewność, że otrzymasz wynagrodzenie, na które się umawiałeś. W najgorszym przypadku będziesz miał wszelkie podstawy ku temu, aby odzyskać niewypłaconą pensję na drodze sądowej w kraju pracodawcy. Na dodatek, w rozliczeniu PIT składanym w Polsce, będziesz mógł otrzymać zwrot nadpłaconej kwoty.

  Ponadto, uważnie czytaj umowy okazywane Ci do podpisania. Jeśli nie wiesz, pytaj. Nie zgadzaj się też na nic, co zagraża Twojemu zdrowiu.

  Po czwarte: zadbaj o ubezpieczenie zdrowotne


  To bardzo ważny punkt. Koszty leczenia w innym państwie mogą okazać się bardzo wysokie, szczególnie jeśli dojdzie do skomplikowanego złamania czy konieczności operacji, na przykład po wypadku, do którego doszło w godzinach pracy. Nie mając ubezpieczenia zdrowotnego, w obliczu zdarzeń losowych będziesz kompletnie bezradny. Zamiast przywieźć do Polski pieniądze, możesz wrócić do kraju z długami, które będziesz spłacać przez kolejne miesiące.

  Podróżując, zawsze miej przy sobie dokument tożsamości i europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Nigdy nie wiesz, kiedy może się przydać. Wyrobisz ją w Narodowym Funduszu Zdrowia. Możesz też wykupić polisę od zdarzeń losowych.

  Po piąte: znajdź sprawdzonego przewoźnika, z którym bezpiecznie dojedziesz na miejsce


  Przemierzanie setek kilometrów do miejsca pracy wiąże się ze zmęczeniem i różnymi uciążliwościami. Scenariusz dla osób wyjeżdżających do pracy za granicę przebiega mniej więcej tak: kończenie pakowania w domu i wyjście późniejsze niż to sobie zakładali, dojazd na lotnisko z ciężką walizką i stresem związanym z brakiem czasu, odprawa, w końcu odlot. Potem czas spędzony w powietrzu, odbiór walizki i szukanie w obcym państwie transportu, który mógłby zawieźć ich na miejsce zakwaterowania. Wyjazd do pracy za granicę stanowi prawdziwą wyprawę, stresującą szczególnie dla osób, które robią to po raz pierwszy.

  Transport samolotem nie jest w tym wypadku aż tak atrakcyjny z co najmniej kilku przyczyn. Pierwszą jest konieczność samodzielnego dotarcia na polskie lotnisko oraz dotarcie z zagranicznego lotniska, które najczęściej zlokalizowane są poza miastem. To z kolei generuje kolejne koszty w postaci taksówek. Dla niektórych problemem może być również sam strach
  przed lataniem oraz konieczność ograniczenia bagaży.

  .

  Podróżując do pracy za granicę, warto znaleźć sprawdzonego przewoźnika, który dowiezie Cię na miejsce w komfortowych i bezpiecznych warunkach, najlepiej od drzwi do drzwi. Poznanie kierowcy sprawia, że przejazd staje się mniej stresogenny – na danej trasie będziesz kursował częściej z tym samym przewoźnikiem, szczególnie jeśli w Polsce pozostawiłeś rodzinę i przyjaciół.

  Ciekawą ofertę dla swoich pasażerów wyjeżdżających do pracy, przygotowała firma Piątka Bus. Kierowcy odbierają Cię spod domu i dostarczają pod wskazany adres, bez zbędnych przesiadek, tracenia czasu i pieniędzy na taksówki. Szczegółowe informacje na temat tras, na których kursują busy, a także wskazówki, co zabrać ze sobą, znajdziesz na stronie przewoźnika piatkabus.pl

  Po szóste: pozostaw rodzinie jak najwięcej namiarów na pracodawcę


  W razie jakiejkolwiek nieprzewidzianej sytuacji, Twoi bliscy muszą wiedzieć, gdzie powinni Cię szukać i jakie dane przekazać odpowiednim służbom. Wszelkie dane kontaktowe spisz w notesie i przekaż w ręce najbliższych.

  Sam natomiast zdobądź namiary na urząd konsularny zlokalizowany w państwie, do którego się wybierasz. Konsul może okazać się pomocny w skrajnych sytuacjach, na przykład gdy z jakiejś przyczyny utracisz środki finansowe na powrót do ojczyzny lub zostaniesz aresztowany.

  Po siódme: zanim wyruszysz na miejsce, znajdź zakwaterowanie


  Niektórzy pracodawcy, poszukując pracowników z Polski, oferują im własny nocleg. Może być to bardzo dobre rozwiązanie pod warunkiem, że jeszcze przed przybyciem na miejsce poznasz szczegóły tej oferty. Czy zatrudniający w zamian za zakwaterowanie będzie potrącać Tobie pewną część wynagrodzenia? Jeśli tak, to jaką? Gdzie i w ile osób będziesz spać? Czy będziesz miał dostęp do łazienki? Warto poznać odpowiedź na te pytania jeszcze przed wyjazdem.

  Ci, którzy zamierzają szukać pokoju czy mieszkania za granicą na własną rękę, muszą mieć zabezpieczoną pewną kwotę pieniędzy, która pozwoli im na swobodne przeżycie przez co najmniej 3 miesiące. Warto też pamiętać, że wielu wynajmujących zażąda od razu wpłaty kaucji. Trzeba być przygotowanym również na to. Wynajmując mieszkanie w innym kraju, swoje interesy zdecydowanie warto zabezpieczyć umową.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Po osme...

  Weredyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  ....w d.... mam prace za granica skoro urodzilem sie tutaj. Taki artykul jedynie w tym chorym, durnym kraiku mozna napisac. Sprobujcie powiedziec np. Szwajcarowi zeby wyjechal za granice i...rozwiń całość

  ....w d.... mam prace za granica skoro urodzilem sie tutaj. Taki artykul jedynie w tym chorym, durnym kraiku mozna napisac. Sprobujcie powiedziec np. Szwajcarowi zeby wyjechal za granice i jeszcze sie z tego cieszyl. Polak i tak juz jest prostytuka Europy. Moze ten j..... rzad powinie wiecej Ukraincow zaprosic, niech nas znow siekierami cwiartuja. Polak to debil jednak.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odp

  Do Weredyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Mamy takie nie inne warunki więc ludzie szukają lepszej pracy za granicą. A Panu radzę jakoś się wyluzować, bo pańska frustracja aż wylewa się z ekranu

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polska dla Polaków!, Homandia dla Polaków i Holendrów, UK dla Polaków i Anglików...

  wrocco (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Narodowcy są żałośni

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Głupi artykul

  Tomasz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

  Zamiast napisać artykuł o tym jak jednak zostać w Polsce i godnie zarabiać i żyć w swej ojczyźnie to wrzucacie takie głupoty. Zle się dzieje, gdyż w taki oto właśnie sposób Polska jest wyniszczana...rozwiń całość

  Zamiast napisać artykuł o tym jak jednak zostać w Polsce i godnie zarabiać i żyć w swej ojczyźnie to wrzucacie takie głupoty. Zle się dzieje, gdyż w taki oto właśnie sposób Polska jest wyniszczana od środka w sposób następujący - młodzi wyjeżdżają z własnych domów żeby móc żyć godnie, a starzy zostają ( starych drzew się nie przesadza ). Oczywistym jest, ze łatwiej kontrolować starszych, którzy nie będą się buntować... pewnego dnia to się odbije czkawka i mam nadzieje, że wszyscy wrócimy w końcu i rozwalimy w drobny mak ten rząd i przestaniemy polegać na naszych zachodnich „przyjaciołach”. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dlatego potrzebujemy imigrantów

  wrocco (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  by ci co zostali mieli emerytury

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  internetowy kantor

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 12

  Wszystkim, którzy wymieniają walutę polecam KantorEkspert.pl super kursy i szybko mam kasę z powrotem na rachunku. Polecam dla małych i dużych transakcji.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo