Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie Dolnośląska Strefa Technologii Biomedycznych

red
Porozumienie dotyczące wspólnego wspierania badań i prac nad nowoczesnymi metodami leczenia podpisali marszałek Cezary Przybylski (z prawej) oraz prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
Porozumienie dotyczące wspólnego wspierania badań i prac nad nowoczesnymi metodami leczenia podpisali marszałek Cezary Przybylski (z prawej) oraz prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju UMWD
W sumie 100 mln złotych przekażą samorząd województwa oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na technologie biomedyczne. Nowe rozwiązania pomogą skutecznie diagnozować i leczyć pacjentów.

Porozumienie dotyczy wspólnego wspierania badań i prac nad nowoczesnymi metodami leczenia, a podpisali je marszałek Cezary Przybylski oraz prof. Maciej Chorowski – dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. To kolejne wsparcie, jakie zostanie przekazane dolnośląskim przedsiębiorcom i naukowcom. Nową inicjatywę nazwano „Dolnośląska Strefa Technologii Biomedycznych”.

Pierwsze konkursy w ramach wspólnego przedsięwzięcia planowane są przez NCBR już na początek przyszłego roku, a w ramach RPO WD w III kwartale 2019 roku.

− Współpraca to szansa na kompleksowe wsparcie rozwoju technologii biomedycznych, które będzie od tej pory finansowane zarówno przez instytucję państwową, jak i samorząd. Dla realizacji tego przedsięwzięcia NCBR oraz region zaalokują więc po 50 mln zł na ogłaszane przez siebie konkursy, w których aplikować mogą projekty badawcze wpisujące się w Agendę Badawczą „Dolnośląskiej Strefy Technologii Biomedycznych”. Łączny budżet wsparcia publicznego na przedsięwzięcie wyniesie 100 mln zł – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.

− To kolejne wspólne przedsięwzięcie, które Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zrealizuje z jednym z polskich regionów. Współpracujemy już z województwami lubelskim, śląskim i łódzkim – przypomina prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

I dodaje: Wypracowane tu, na Dolnym Śląsku, rozwiązania w zakresie technologii biomedycznych, związane między innymi z badaniami przesiewowymi, nowoczesną opieką nad pacjentami, innowacyjnymi terapeutykami czy profilaktyką chorób cywilizacyjnych przyczynią się do zwiększenia komfortu życia obywateli w całym kraju.

Zarząd Województwa podjął decyzję o współpracy NCBR po przeprowadzonych wcześniej konsultacjach, które objęły blisko sto podmiotów.

Najważniejsza była gotowość podmiotów gospodarczych do zaangażowania się w projekty badawcze, których rezultaty mają potencjał rynkowy i w efekcie mogą przynieść korzyść dla rozwoju społeczno-gospodarczego województwa.

− Dynamiczny rozwój technologii biomedycznych na Dolnym Śląsku to efekt wieloletniej współpracy między jednostkami naukowymi, w szczególności Politechniką Wrocławską, Uniwersytetem Medycznym, Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym Ośrodkiem Badawczo–Rozwojowym, Uniwersytetem Przyrodniczym a przedsiębiorcami – zaznacza Michał Bobowiec, radny województwa.

Przez łączenie dyscyplin technicznych, chemicznych, biotechnologicznych oraz medycznych dolnośląscy naukowcy rozwijają takie dziedziny, jak: robotyka medyczna, zaawansowana diagnostyka medyczna, bioinformatyka, telemedycyna, naturalne terapeutyki, chemiczna immunologiczna diagnostyka, diagnostyka molekularna – metabolo mika, zaawansowane kierowane nośniki leków, mikroelektronika i mikrosystemy, suplementy diety, nutraceutyki.

Dodajmy, że wyniki prac naukowych w wielu przypadkach zostały już przekształcone w komercyjne rozwiązania, zarówno na poziomie globalnym, jak i dedykowanych, spersonalizowanych rozwiązań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska