Powstaje Regionalne Biuro Województwa Dolnośląskiego w Dreźnie

Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego
Siedziba biura znajduje się w budynku Forum am Carolaplatz w samym centrum Drezna.
Już jesienią swoją działalność rozpocznie Regionalne Biuro Województwa Dolnośląskiego w Dreźnie. Obecnie trwają prace wykończeniowe w lokalu. Będzie to już druga jednostka samorządu województwa za granicą po Regionalnym Biurze w Brukseli.

- Nieprzypadkowo wybór padł na Drezno. Miasto jest stolicą Wolnego Państwa Saksonia, które od ponad 20 lat jest naszym regionem partnerskim tłumaczy marszałek Cezary Przybylski.

Siedziba biura znajduje się w budynku Forum am Carolaplatz, w administracyjnym centrum Drezna, w bezpośrednim towarzystwie budynków ministerialnych i Kancelarii Stanu, gdzie na co dzień urzęduje Premier Saksonii. Biuro mieści się na parterze budynku, co zdecydowanie ułatwi wszystkim zainteresowanym wizytę oraz zapoznanie się z ofertą turystyczną i kulturalną jaką oferuje nasz region.

Obecnie trwają prace adaptacyjne, bo biuro wymaga odpowiedniego dostosowania. Ten czas zostanie wykorzystany na promowanie najciekawszych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska – w witrynach biura można zobaczyć bilbordy z najnowszą kampanią promocyjną, która zachęca do poznania i odkrywania naszego regionu.

RBWD ma być odpowiedzią na potrzeby tych dolnośląskich podmiotów, które są zainteresowane budowaniem i rozwijaniem relacji z partnerami na terenie Saksonii. Będzie także miejscem, w którym to partnerzy z Niemiec będą mogli nawiązać kontakty z przedstawicielami podmiotów z naszego regionu.

Będzie to miejsce, gdzie firmy, szkoły, organizacje pozarządowe, ale przede wszystkim mieszkańcy obu regionów znajdą informacje o nowych partnerach lub możliwościach współpracy. Zadaniem biura będzie także wspieranie dotychczasowych wspólnych inicjatyw i projektów między regionami, organizacja wydarzeń, konferencji, debat czy wystawy.

Biuro będzie także prowadzić aktywną działalność na rzecz zacieśniania relacji gospodarczych między regionami. Planowane są m.in. tzw. giełdy kooperacyjne, mające na celu wymianę doświadczeń między przedsiębiorcami oraz nawiązanie bezpośrednich kontaktów biznesowych.

- Rok temu, podczas wspólnego posiedzenia Rządu Saksonii i Zarządu Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu z okazji jubileuszu 20-lecia współpracy, mówiłem o podjęciu decyzji ws. powstania biura. Już niedługo, jesienią, wspólnie z Premierem Kretschmerem będę mógł uroczyście rozpocząć jego działalność. Czas pandemii niestety opóźnił prace związane z powołaniem biura, ale równocześnie pokazał, że na naszych partnerów z Saksonii można liczyć w trudnej sytuacji. Premier Saksonii Michael Kretschmer podjął decyzję o przekazaniu maseczek, kombinezonów i wykonywaniu testów dla Dolnoślązaków za co jestem bardzo wdzięczny. Mam nadzieję, że działalność biura będzie oddawać ducha naszych partnerskich relacji i w dalszym ciągu wzmacniać więzi między Dolnym Śląskiem i Wolnym Państwem Saksonia.mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Początkowo zespół, który poprowadzi biuro ma składać się z dwóch osób. Poza biegłą znajomością języka niemieckiego poszukiwani kandydaci powinni wykazać się znajomością funkcjonowania w realiach niemieckich oraz znać tamtejszą mentalność, ale także kwestie dotyczące prowadzenia biznesu. Przyszli pracownicy biura powinni również doskonale znać Drezno i na co dzień tam przebywać. Wskazane jest również doświadczenie w pracy w niemieckojęzycznym zespole.

- Współczesne relacje międzynarodowe to nie tylko zespół sprawdzonych mechanizmów i zachowań między danymi podmiotami, to przede wszystkim ludzie, którzy swoim zaangażowaniem i oddaniem potrafią zbudować trwałe więzi, a przede wszystkim potrafią zrozumieć partnera. Do momentu powołania nowych pracowników do biura, jego działalność będzie nadzorowana przez Wydział Współpracy z Zagranic- powiedział marszałek Cezary Przybylski.

Wolne Państwo Saksonia graniczy z Województwem Dolnośląskim wzdłuż południowo-zachodniego odcinka granicy Polski z Republiką Federalną Niemiec. Regiony mogą pochwalić się ponad 21-letnią współpracą, a stolice Drezno i Wrocław łączy już ponad 61-letnia umowa o partnerstwie miast. Od 2012 roku we Wrocławiu działa Biuro Łącznikowe Wolnego Państwa Saksonii, które aktywnie współpracuje z samorządem województwa dolnośląskiego. W lipcu nową siedzibę biura w Forum Maxa Borna otworzył osobiście Premier Wolnego Państwa Saksonia, Michael Kretschmer.

Dodaj ogłoszenie