Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powrót Wagnera do Wrocławia

Ewa Michnik
"Parsifal" Richarda Wagnera - premiera w sobotę wieczorem w Operze Wrocławskiej
"Parsifal" Richarda Wagnera - premiera w sobotę wieczorem w Operze Wrocławskiej Marek Grotowski / Opera Wrocławska
We Wrocławiu po 97 latach zostanie wystawione dzieło Richarda Wagnera "Parsifal", przez samego kompozytora nazywane misterium scenicznym. Dlaczego Wagner? Pisze dla nas Ewa Michnik

Przedwojenna Opera Wrocławska należała do wiodących oper leżących na terenie wschodnich Niemiec. W jej bogatym repertuarze dzieła Richarda Wagnera były szczególnie cenione i popularne. W zachowanych do dziś danych statystycznych czytamy, że np. w sezonie artystycznym 1895/ 1896, w którym zagrano 193 przedstawienia operowe, aż 45 to opery Richarda Wagnera. Od początku XX wieku ówczesna Opera Wrocławska szczyciła się tzw. "nocami wagnerowskimi" - były to spektakle "Pierścienia Nibelunga" wykonywane na początku bądź na końcu sezonu.

Sam kompozytor dwukrot-nie odwiedził Wrocław. Po raz pierwszy w roku 1848 w drodze do Wiednia zatrzymał się w mieście nad Odrą. Drugi pobyt Richarda Wagnera uwieńczony został gościnnym występem dyrygenckim - 7 grudnia 1863 roku - w Sali Springera (przy dzisiejszej ul. Piłsudskiego).

Po II wojnie światowej przez wiele lat nie wystawiano w naszej operze dzieł Richarda Wagnera. Wrocław na prezentację tetralogii "Pierścień Nibelunga" czekał aż do początku XXI wieku. Dlatego tę realizację uważa się za wydarzenie historyczne. Dla zespołu Opery Wrocławskiej było to ogromne wyzwanie nie tylko artystyczne, ale i logistyczne, bowiem cała tetralogia została wystawiona w Hali Ludowej. Architektura tej budowli przypomina wyobrażenie mitycznej Walhalli - siedziby germańskich bogów. W Hali została zbudowana olbrzymia scena wymagająca przygotowania gigantycznych dekoracji. Zespół wykonawczy również był rozbudowany - 120 osób w orkiestrze, 100 osób w chórze, statyści, balet, dwie obsady solistów.

Premiera "Złota Renu" - pierwszej części "Ringu" odbyła się w październiku 2003 roku. Druga część - "Walkiria" - w 2004, trzecia - "Zygfryd" - w 2005, czwarta - "Zmierzch bogów" - w 2006, a w październiku 2006 r. odbył się Festiwal Wagnerowski, podczas którego Opera Wrocławska zaprezentowała wszystkie części tetralogii.

Cały "Ring" wyreżyserował niemiecki reżyser, wybitny znawca twórczości Wagnera - prof. Hans Peter Lehmann, który w 2006 roku, po premierze "Zmierzchu bogów", powiedział:

"Sceptycy mówili, że to niemożliwe, a jednak udało się zrealizować i zaprezentować publiczności pierwszą powojenną realizację »Pierścienia« w kulturalnej metropolii i niegdysiejszym mieście Richarda Wagnera. To właśnie tu, począwszy od 1 września 1882 roku (sześć lat po premierze w Bayreuth) został w całości wystawiony cykl »Pierścień Nibelunga«. Z Wrocławia Angelo Neumann, przyjaciel Wagnera, wyruszył z »Pierścieniem« w tournee po Europie. Wiodło ono przez Niemcy, Holandię, Belgię, Anglię, Francję, aż do Włoch. I właśnie teraz, w 2006 roku, Opera Wrocławska ponownie prezentuje cały cykl »Pierścień Nibelunga«. To wyjątkowe wydarzenie artystyczne od początku swojej realizacji skupia na sobie uwagę i zainteresowanie polskiej i międzynarodowej widowni".
Do Polski, do Wrocławia, po raz pierwszy przyleciał na premierę "Złota Renu" nieżyjący już wnuk kompozytora Wolfgang Wagner, dyrektor festiwalu w Bayreuth. Dostojny gość zasiadł na widowni i wraz z kilkoma tysiącami melomanów obejrzał spektakl, a po jego zakończeniu gratulował sukcesu. "Realizatorom bardzo szczęśliwie udało się przenieść przedstawienie operowe w przestrzeń wielkiej hali, która na co dzień nie jest teatrem. Znakomicie połączono architekturę hali z przesłaniem opery" - podkreślał.

Teraz, po wielu, wielu latach, Wrocław "odkrywa" kolejne dzieło Richarda Wagnera. Przed nami premiera "Parsifala". Kompozytor sam określał swoje ostatnie dzieło jako "uroczyste misterium sceniczne" nawiązujące do średniowiecznego mitu o świętym Graalu. Ukończone zostało w 1882 roku i wystawione szesnaście razy w Teatrze w Bayreuth. W Teatrze Miejskim we Wrocławiu zostało wystawione po raz pierwszy scenicznie 1 stycznia 1914 roku. O tym wydarzeniu informowała obszernie miejscowa prasa, między innymi recenzję opublikował Paul Mittmann na łamach "Breslauer Zeitung" (wydanie z 3 stycznia 1914).

Od 2003 roku w naszym mieście działa Towarzystwo Wagnerowskie, kontynuujące przedwojenne tradycje. Towarzystwo co roku funduje stypendia młodym wrocławskim artystom, którzy są zapraszani do Bayreuth w czasie trwającego tam Festiwalu Wagnerowskiego. Mają szansę obserwowania prób orkiestry, chóru, solistów i uczestniczenia w dyskusjach dotyczących interpretacji dzieł Wagnera i wielu ciekawych spotkaniach.

W czerwcu (2-5) bieżącego roku we Wrocławiu odbędzie się Międzynarodowy Kongres Richarda Wagnera, w czasie którego Opera Wrocławska, oprócz "Parsifala", pokaże gościom także "Króla Rogera" w inscenizacji Mariusza Trelińskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska