Powrót do szkół. Prezydent zwołuje na poniedziałek Radę Gabinetową

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Powrót do szkół. Prezydent zwołuje na poniedziałek Radę Gabinetową
Powrót do szkół. Prezydent zwołuje na poniedziałek Radę Gabinetową Adam Jankowski
Prezydent Andrzej Duda, chce dowiedzieć się jak polskie szkoły przygotowane są na powrót uczniów. W tym celu zwołał na poniedziałek posiedzenie Rady Gabinetowej. MEiN z kolei poinformowało o szeregu programów, które mają ułatwić szkołom bezpieczne funkcjonowanie.

W poniedziałek w południe odbędzie się w Pałacu Prezydenckim posiedzenie Rady Gabinetowej – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Sam Andrzej Duda wyjaśnił na antenie TVP Info, że chce zapytać przedstawicieli resortu edukacji, w jakim stopniu nasz system edukacji jest przygotowany na falę koronawirusa i „w jaki sposób ma zamiar zabezpieczać, jakie ma zamiar podejmować decyzje, jeżeli by się okazało, że będzie wzrost zachorowań”. - - Musimy o takich sprawach porozmawiać, bo to jest bardzo ważne. Te rzeczy powinny być zaplanowane i powinny być realizowane w sposób metodyczny według pewnego scenariusza, który przewiduje różne możliwości – mówił prezydent.

W poniedziałek ok. godz. 15.00 prezydent ma wygłosić oświadczenie po posiedzeniu Rady.

Radę Gabinetową tworzy Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem prezydenta. Decyzję o zwołaniu Rady Gabinetowej podejmuje wyłącznie Prezydent, gdy uzna, że jakaś konkretna sprawa (lub sprawy) jest na tyle istotna, że stanowi „sprawę szczególnej wagi”. Stanowiska przedstawiane w toku Rady Gabinetowej i dokonywane uzgodnienia nie mają charakteru prawnie wiążącego, lecz niosą w sobie istotny walor polityczny. Tym sposobem Prezydent może zwracać uwagę Rady Ministrów na ważne problemy i domagać się informacji co do zamiarów lub działań Rządu w tych obszarach. Może też ustalać z Radą Ministrów wspólną strategię w określonych kwestiach.

Przygotowania MEiN do nowego roku szkolnego

Ministerstwo Edukacji i Nauki w przesłanym mediom komunikacie oświadczyło, że przygotowało szereg programów i materiałów edukacyjnych, a także wytyczne przeciwepidemiczne. Dzięki nim nauka w szkołach ma być bezpieczniejsza, a uczniowie i nauczyciele otrzymać wsparcie po długim okresie kształcenia na odległość.

Wytyczne sanitarne

Wytyczne dla szkół dotyczą m.in. zaleceń sanitarnych. Są to w dużej mierze rozwiązania znane z poprzedniego roku szkolnego. Główne zasady to: rekomendacja szczepień, dezynfekcja, zachowanie dystansu społecznego oraz zasad higieny, korzystanie z maseczek w miejscach wspólnych oraz częste wietrzenie pomieszczeń zamkniętych.

Możliwość zawieszenia zajęć

Dyrektor szkoły może zawiesić zajęcia dla grupy uczniów lub całej szkoły i przejść na naukę zdalną po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego oraz zgody organu prowadzącego. Zgoda i opinia mogą być wydane w trybie pilnym, np. ustnie, pisemnie w formie adnotacji, telefonicznie, za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności. Następnie muszą one zostać utrwalone.

Wprowadzenie 500+, choć wciąż jest krytykowane, dało wielu rodzinom istotny zastrzyk gotówki. To jednak nie jedyne pieniądze, które mogą od państwa otrzymać rodzice. Zebraliśmy wszystkie ulgi i świadczenia na dzieci, które pozwalają na podreperowanie domowego budżetu, który w wielu rodzinach zmusza do zaciskania pasa. Masz dzieci? Zobacz, kiedy i ile możesz dostać na nie pieniędzy!

Ile możesz dostać na dziecko? Sprawdź, jakie są ulgi i świad...

100 mln zł na pakiety bezpieczeństwa

MEiN zadeklarowało, że wspólnie z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych wyposaży szkoły i placówki w dodatkowy sprzęt oraz środki ochrony osobistej, finansowane z budżetu państwa. Łącznie na ten cel przeznaczymy 100 mln zł. Są to stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury, termometry oraz środki ochrony osobistej – maseczki, rękawiczki, płyny dezynfekujące. Do szkół trafi prawie 32 tys. sztuk stacji do dezynfekcji z funkcją mierzenia temperatury. Stacje można umieścić przy wejściu do szkoły na stojaku lub bezpośrednio na ścianie. Będą one wyposażone w zapas płynu do dezynfekcji (30 litrów na 1 stację).
Wraz z zamówieniem na stacje do szkół i placówek zostaną dostarczone pakiety ze środkami ochrony osobistej, jak maseczki, rękawiczki, pojemniki z płynem do dezynfekcji i bezdotykowe termometry.

Pakiety edukacyjne i informacyjne

Do szkół zostały także wysłane pakiety edukacyjne. Są to filmiki, materiały informacyjne, przykładowe konspekty i scenariusze lekcji o zdrowiu opracowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, a także Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz konsultowane z Radą Medyczną.

Szczepienia w szkołach

MEiN przekazało szkołom również pakiety informacyjne na temat organizacji szczepień w szkołach. W materiałach znalazły się m.in. informacje dotyczące zadań dyrektora szkoły oraz współpracy z punktem szczepień.

Od 25 sierpnia działa specjalny adres mailowy [email protected], na który rodzice i opiekunowie mogą wysyłać pytania związane ze szczepieniami uczniów.

Czarnek zapowiada HIT!

Wideo

Materiał oryginalny: Powrót do szkół. Prezydent zwołuje na poniedziałek Radę Gabinetową - Polska Times

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
"Sejm: Przymus szczepień ochronnych dzieci i młodzieży.

Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych

Przymus szczepień ochronnych dzieci i młodzieży."

https://www.youtube.com/watch?v=IhDyYGM9FrY
G
Gość
"Rodzice nie chcą nauki zdalnej i segregacji sanitarnej w szkołach! Organizują ogólnopolską akcję „Dzieci do szkoły”

Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. W tym roku dzieci i młodzież nie pójdą do szkoły jedynie z bagażem na plecach, ale także z niepewnością czy ich pobyt w szkole prędko nie zamieni się w ślęczenie przed komputerem, czyli tzw. naukę zdalną. Tak było w ubiegłym roku, a obserwując dotychczasową politykę rządu w kwestii „walki” z Covid-19, można żywić uzasadnione obawy, że będzie i tym razem. Na naukę zdalną, hybrydową i reżim sanitarny w szkołach nie godzi się część rodziców. W odpowiedzi na to zorganizowali akcję „Dzieci do szkoły”.

– Na argumentację osób trzecich, jakoby inicjatywa „Dzieci do szkoły” była zbędna, albowiem

Minister Czarnek zapowiedział powrót uczniów do szkół w roku szkolnym 2021/2022 w trybie

stacjonarnym, odpowiadamy: Biorąc pod uwagę fakt, iż narracja rządu w zakresie sytuacji „pandemicznej” jest

podtrzymywana, powstała uzasadniona obawa, że nauka zdalna oraz absurd tzw. reżimu sanitarnego

może być kontynuowany – piszą inicjatorzy akcji.

Powołując się na sytuację z zeszłego roku wyrażają obawy, że dzieci od października ponownie

zostaną zamknięte w domach.

– Należy podkreślić, że zapewniano nas o tym, iż nauka zdalna będzie miała charakter przejściowy. Zgodziliśmy się ufając, że decyzje podejmowane przez decydentów oparte są na wiarygodnych i merytorycznych przesłankach. Dzisiaj już wiemy, że podjęte środki były nieadekwatne do zaistniałej sytuacji – dodają.

Rodzice wyrażają obawy w związku z szykowaną przez rząd akcją szczepień dzieci i młodzieży. Swoje obawy argumentują tym, że szczepionki dostępne szczepionki przeciwko COVID-19 nie mają jeszcze

ukończonej III i IV fazy badań klinicznych.

Na 1 września inicjatorzy akcji „Dzieci do szkoły” zapraszają do organizowania pikiet pod Urzędami Miast, Gmin pod hasłem „Dzieci do szkoły, na stałe”.

– Zamanifestujmy swój sprzeciw wobec eksperymentów społecznych i medycznych na polskich dzieciach – apelują.

Więcej informacji i materiały promocyjne, które mogą okazać się pomocne w organizacji pikiet znajdziecie Państwo pod adresem: http://akcja-szkola.carrd.co."

https://wprawo.pl/rodzice-nie-chca-nauki-zdalnej-i-segregacji-sanitarnej-w-szkolach-organizuja-ogolnopolska-akcje-dzieci-do-szkoly/
O
Ob-sraj-tek
Ciekaw jestem czy jarek pozwolił mu coś zwołać.
T
TaB
29 sierpnia, 18:58, biskupa boli ą. duda !:

Nic i do niczego nie zostało w edukacji przygotowane. Jedyne o co zadbano na wypadek ponownego wzrostu fali tzw. pandemii, to grupa winnych w postaci tzw. niezaszczepionych. Reszta, bardzo cool. Można się skupić na dbaniu o cnoty dziewczątek i religijne brednie z zakresu upadłej ideologii !

No jak to nie zadbali - przepisali ubiegłoroczne Wytyczne do nowych zeszytów...

C
Ciągle się uczy
Woła Chalo? Zapatrzył się w Kaczyńskiego i widzi aureolę.
G
Gość
29 sierpnia, 09:00, Gość:

Śmieszny, niepoważny człowieczek i "de***" jak go nazwał jeden z pisarzy. Gdzie on był do tej pory. Namawiał do nieszczepienia się i jest razem z całą resztą bandy PiS, Morawieckim, Kaczyńskim, Szumowskim, Niedzielskim i resztą odpowiedzialny za utratę życia i zdrowia tysięcy Polaków swoim nieudacznictwem i lekceważeniem. Jeden de*** mówił o nieszczepieniu się a drugi de*** mówił "tego wirusa nie trzeba się bać, on jest niegroźny". Powinni stanąć przez trybunałem ludowym za zbrodnię przeciwko Narodowi Polskiemu.

Idiota !!

b
biskupa boli ą. duda !
Nic i do niczego nie zostało w edukacji przygotowane. Jedyne o co zadbano na wypadek ponownego wzrostu fali tzw. pandemii, to grupa winnych w postaci tzw. niezaszczepionych. Reszta, bardzo cool. Można się skupić na dbaniu o cnoty dziewczątek i religijne brednie z zakresu upadłej ideologii !
G
Gość
29 sierpnia, 09:00, Gość:

Śmieszny, niepoważny człowieczek i "de***" jak go nazwał jeden z pisarzy. Gdzie on był do tej pory. Namawiał do nieszczepienia się i jest razem z całą resztą bandy PiS, Morawieckim, Kaczyńskim, Szumowskim, Niedzielskim i resztą odpowiedzialny za utratę życia i zdrowia tysięcy Polaków swoim nieudacznictwem i lekceważeniem. Jeden de*** mówił o nieszczepieniu się a drugi de*** mówił "tego wirusa nie trzeba się bać, on jest niegroźny". Powinni stanąć przez trybunałem ludowym za zbrodnię przeciwko Narodowi Polskiemu.

eeee... ale trybunały ludowe są na Białorusi .

G
Gość
powinien ogłosić koniec pandemii i samorozwiązanie rządu
G
Gość
Śmieszny, niepoważny człowieczek i "de***" jak go nazwał jeden z pisarzy. Gdzie on był do tej pory. Namawiał do nieszczepienia się i jest razem z całą resztą bandy PiS, Morawieckim, Kaczyńskim, Szumowskim, Niedzielskim i resztą odpowiedzialny za utratę życia i zdrowia tysięcy Polaków swoim nieudacznictwem i lekceważeniem. Jeden de*** mówił o nieszczepieniu się a drugi de*** mówił "tego wirusa nie trzeba się bać, on jest niegroźny". Powinni stanąć przez trybunałem ludowym za zbrodnię przeciwko Narodowi Polskiemu.
Dodaj ogłoszenie