Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powrót do szkół i nauki stacjonarnej, a czwarta fala pandemii koronawirusa. Jak wyglądają przygotowania rządu?

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Powrót do szkół i nauki stacjonarnej, a czwarta fala pandemii koronawirusa. Jak wyglądają przygotowania rządu?
Powrót do szkół i nauki stacjonarnej, a czwarta fala pandemii koronawirusa. Jak wyglądają przygotowania rządu? marzena bugala/ /dziennik zachodni/ polska press
- Do 32 tys. miejsc z różnych ośrodków Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w całym kraju, wyjadą transporty środków dezynfekcyjnych, masek, maseczek, różnego rodzaju środków ochrony fizycznej i przede wszystkim wszystkie środki, które zostały zapotrzebowane przez szkoły w proporcji do liczby uczniów, nauczycieli – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas briefingu w składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Komorowie.

Już we wrześniu dzieci i młodzież wrócą do szkoły po wakacjach. Na tę chwilę planowy jest powrót do nauki stacjonarnej. Rząd podkreśla, że szkoły są na to przygotowane i patrząc na procent zaszczepionych nauczycieli, wprowadzane procedury, a także działania podejmowane przez rząd.

– Do 32 tys. miejsc z różnych ośrodków Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w całym kraju, wyjadą transporty środków dezynfekcyjnych, masek, maseczek, różnego rodzaju środków ochrony fizycznej i przede wszystkim wszystkie środki, które zostały zapotrzebowane przez szkoły w proporcji do liczby uczniów, nauczycieli – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas briefingu w składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Komorowie.

Przekazał, że także szkoły, które do 12 sierpnia nie przekazały swojego zapotrzebowania na te środki je otrzymają – To jest nasza linia obrony, taka najbardziej podstawowa – dodał.

Premier podkreślił, że rząd chce, żeby szkoła wyglądała tak jak 1,5 roku temu. - Ta IV fala różni się od poprzednich przede wszystkim tym, że mamy już szczepienia. Wykorzystajmy tę tarczę, również po to, aby dzieci, które wracają z wakacji również były bezpieczne – zaznaczył.

Oprócz tego tłumaczył, że aby powrócić do tej znanej nam normalności, wszyscy muszą trzymać się zasad epidemicznych – dezynfekcji oraz dystansu.

Wyszczepienie nauczycieli i młodzieży

Wyszczepienie wśród nauczycieli to na stan obecny ponad 70 procent, o czym mówił między innymi wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na antenie radiowej Jedynki.

Jeśli chodzi o dzieci i nastolatków wśród różnych roczników ten procent różni się. Stan na 19 sierpnia wśród kolejnych roczników to:

  • 17 lat - 40 proc.,
  • 16 lat - 36 proc.,
  • 15 lat - 32 proc.,
  • 14 lat - 27 proc.,
  • 13 lat - 23 proc.,
  • 12 lat - 12 proc.

Jednak podkreśla się znaczenie akcji szczepień w szkołach, która ruszy wraz z początkiem roku szkolnego. Do szczepienia przeciwko COVID-19 wymagana jest zgoda rodzica lub opiekuna złożona na kwestionariuszu wstępnego wywiadu.

Obecność rodzica podczas szczepienia jest obowiązkowa. Także podczas szczepienia dziecka do lat 15 rodzic może upoważnić inną osobę, która podczas szczepienia będzie towarzyszyła dziecku i sprawowała nad nim faktyczną opiekę. W szkole opiekę nad uczniami sprawuje nauczyciel.

Szczepienie uczniów w szkołach od 1 września 2021. Są wytyczne MEiN dla szkół

Szczepienie uczniów w szkołach od 1 września 2021. Wytyczne ...

Organizacja zajęć

MEiN w sierpniu opublikował wytyczne dotyczące między innymi organizacji zajęć.

Między innymi według nich do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej, a jeśli taki objaw pojawi się w szkole – nauczyciel powiadamia rodziców i ci muszą odebrać dziecko z placówki.

Uczeń ma posiadać własne przybory i podręczniki oraz nie może wymieniać się nimi z innymi uczniami. Jednocześnie nie powinien przynosić do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.

Zarekomendowano także ograniczenie korzystania z transportu publicznego na rzecz prywatnych pojazdów, czy rowerów.

Wszystkie wytyczne można znaleźć na stronie MEiN.

Przygotowania do nowego roku szkolnego

Ministerstwo Edukacji i Nauki jeszcze przed wakacjami podjęło pierwsze działania mające na celu przygotowanie do powrotu do nauki stacjonarnej - szkoły otrzymały materiały informacyjne, między innymi rekomendacje dla rodziców czy informacje o organizacji szczepień. W sierpniu powtórzono akcję. Także w sierpniu opublikowano dokładne wytyczne dla dyrektorów szkół oraz rodziców.

Przeznaczono ponad 100 mln zł na środki bezpieczeństwa, między innymi środki dezynfekcji, maseczki, stacje dezynfekujące.

Od 15 sierpnia prowadzone są szkolenia dla kadry kierowniczej, specjalistów szkolnych, pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych z interwencji kryzysowej i interwencji wychowawczej.

W sierpniu szkoły otrzymały pakiety informacyjne na temat organizacji szczepień w szkołach oraz w tej sprawie odbyły się spotkania kuratorów oświaty z dyrektorami szkół, dyrektorów szkół z rodzicami oraz spotkania środowiska szkolnego z medykami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Powrót do szkół i nauki stacjonarnej, a czwarta fala pandemii koronawirusa. Jak wyglądają przygotowania rządu? - Portal i.pl

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska