Powódź we Wrocławiu: 12 lipca 1997 r. wiele osób zapamięta do końca życia [ZDJĘCIA]

Z archiwum Gazety Wrocławskiej
Udostępnij:
Powódź tysiąclecia we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. W tym roku obchodzimy już 20-lecie dramatycznych wydarzeń z lipca 1997 roku. Przypomnijmy, że bilans powodzi to 56 ofiar śmiertelnych i straty materialne szacowane na około 12 mld złotych. W wyniku powodzi dach nad głową straciło 7000 ludzi, a około 40 tys. straciło dorobek całego życia.

12 lipca - sobota

Sobota, 12 lipca, to preludium przed niezwykle dramatycznymi wydarzeniami, które będą mieć miejsce we Wrocławiu. Ten dzień wiele osób zapamiętało do końca życia.

W nocy, około godziny pierwszej woda rozlewa się po Opatowicach.
O 2.30 zalewa obiekty Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków. Po godzinie doszło do połączenia nurtów Odry i Oławy, które niszczą Siechnice, Kotowice i Radwanice. Woda, zalewając wszystko po drodze, płynie na Wrocław.
Droga Wrocław – Oława zostaje przerwana. Południowa część Wrocławia jest bez prądu. W godzinach rannych woda dochodzi do Swojczyc i Sołtysowic. Zalewa Księże Małe, wieś Wilczyce i ul. Wilczycką w Strachocinie.

Godzina 9.
Woda przerywa wał w okolicy mostu Osobowickiego. Wdziera się do wszystkich obiektów ZWP Mokry Dwór. Przed południem na punkcie pomiarowym w Trestnie stan krytyczny został przekroczony o pół metra. Ulicą Dokerską na Kozanowie płynie strumień, stopniowo nurty Ślęzy i Odry zalewają osiedle. Kozanów ma w swoim wnętrzu kilka metrów wody. Fala
dociera do Osobowic i Różanki. Na Biskupinie przeciekają wały. Tysiące ludzi ratuje swoje mieszkania przed potopem. Ciągle brakuje worków i piasku oraz sznurka. Radio Wrocław i telewizja TeDe kierują akcją pomocy na bieżąco. Wczesnym południem poziom wody na Kozanowie podnosi się, podtapiane są bloki mieszkalne na ul. Gwareckiej i Księcia Witolda.
Autostrada w kierunku na Opole jest zamknięta. Miejscowość Św. Katarzyna zalało w 50 proc.
Powodzią dotknięte zostały inne miejscowości gminy: Groblice, Ziębice, Prawocin. Fala jest już u bram miasta. Około godziny 14 na ul. Opolskiej jest pół metra wody.

Powódź we Wrocławiu: 12 lipca 1997 r. wiele osób zapamięta do końca życia [ZDJĘCIA]

Z ruchu wyłączono mosty: Pomorski, Trzebnicki, Osobowicki, Warszawski, Piaskowy, Uniwersytecki i Pokoju. Zagrożona jest ul. Długa. Rzeka Ślęza przechodzi w rejon od ul. Pilczyckiej do ul. Wejherowskiej. Zalewa park.

Godzina 15
Woda wlewa się przez przerwany wał na Swojczyce. Milkną radiostacje wrocławskie, do części miasta nie można się dodzwonić. Zalewana jest Wyspa Mieszczańska. Po południu woda sięga mostów w centrum miasta, zalewa przejazd pod wiaduktem przy ul. Trzebnickiej, pomieszczenia magazynowe Biblioteki Uniwersyteckiej na Piasku, Instytut Biochemii na Tamce, szpital im. Marciniaka, Pogotowie Ratunkowe.

O godzinie 18.20 zalany zostaje ZPW Na Grobli. Miasto zostaje pozbawione wody pitnej. Podziemia Wrocławia i system kanalizacji zapełnione są przez falę powodziową. Zalewany jest wyjazd na Warszawę, ul. Brücknera. Woda płynie ul. Kościuszki, Komuny Paryskiej i Pułaskiego. Wyspa Opatowicka jest zalana. Około g. 19 przestał działać numer pogotowia ratunkowego 999.

Wczesnym wieczorem woda pojawia się na skrzyżowaniu ul. Kościuszki i Dworcowej. Płynie Podwalem, w kierunku sądu, prokuratury, Dworca Świebodzkiego. Ewakuujemy naszą redakcję do drukarni w Bielanach. W Siechnicach z wody wystają jedynie dachy budynków. Gwałtownie podmywany jest Dworzec Główny. Woda dostaje się do Instytutu Fizyki przy pl. Maxa Borna, zniszczeniu ulegają także akta historyczne Archiwum Państwowego.

Godzina 21
Fosa miejska zaczyna się przelewać. Woda dociera do pl. Wróblewskiego. Pół godziny później zalany zostaje szpital psychiatryczny przy ul. Kraszewskiego. Na ul. Małachowskiego, Kościuszki i w pobliżu Dworca Gł. woda ma wysokość jednego metra.

Późnym wieczorem woda przelewająca się z fosy płynie w kierunku DT „Centrum”. Woda na Podwalu płynie w kierunku ul. Świdnickiej. Nocą uliczne rzeki budzą grozę i rozlewają się po coraz większej powierzchni miasta.

Zobacz też: Reportaż DZ: Racibórz 20 lat po powodzi tysiąclecia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Arr
Do tego warto zauważyć, że większość budowanych domków jest parterowa. Czasami z niewielkim, niskim poddaszem. I zwykle bez piwnicy, bo taniej. Mieszkańcy nawet nie będą mieli szansy uratować swojego majątku.
A
Arr
Błędy językowe nie zmieniają faktu, że w przypadku tak dużej wody nadal będziemy w czarnej dziurze. Może zabezpieczenia są lepsze, są pomyślane na większy przepływ itp. Problem jednak w tym, że budynków też jest więcej, więcej betonu. Jechał ktoś z was kiedyś przez Siechnice? Tam są wszędzie osiedla teraz. Każdy taki dom wnosi swoje do powodzi. Na tych budynkach będą zatrzymywać się drzewa, śmieci itp. Potem woda nie będzie miała jak spłynąć. Fala nie rozleje się równomiernie po łąkach żeby wsiąkać, bo wszystko jest zastawione, zabudowane i zalane betonem.
Z
Z Wrocławia.
"Wczesnym południem poziom wody na Kozanowie podnosi się, podtapiane są bloki mieszkalne na ul. Gwareckiej i Księcia Witolda. "

To są dwa różne miejsca? Księcia Witolda jest w centrum.
G
Gość
jak ja was nie lubię , miałem juz z wami zatarg ale dalej jesteście lewacką fantazją na temat informacji o WROCŁAWIU... sikam na wasze newsy....
a
autochton
Gamoniu bez szkoły doucz się i wróć najlepiej do szkoły. Czy w tej gazecie naprawdę nie ma kogoś kto umie czytać co jego "podwładni" wypisują. Przecież tego nie da rady czytać
G
Gość
Przez 20 lat nie zbudowano zbiornika w Raciborzu, który jest podstawowym elementem ochrony Wrocławia przed powodzią.
J
Jak
Ulivca Ksiecia Witolda na Kozanowie????whf
J
JA
Godzina 9. Woda przerywa wał w okolicy mostu Osobowickiego. Wdziera się do wszystkich obiektów ZWP Mokry Dwór.
Ktoś chyba mapy do końca nie rozłożył.
J
Ja
Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków???? 20 lat temu???
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie