Powódź na Dolnym Śląsku - RELACJA MINUTA PO MINUCIE

MIG, JEW, MAT, ANA, MARZaktualizowano 
Fala kulminacyjna już we Wrocławiu. IMGW informuje, że w momencie jej przyjścia poziom Odry w Trestnie wynosił 650 cm. Jest on przynajmniej o 30 cm mniejszy niż się spodziewano. W Oławie woda zaczęła opadać, wały w mieście jak dotąd wytrzymały.

MASZ ZDJĘCIA Z POWODZI? WYŚLIJ JE DO NAS: INTERNET@GAZETA.WROC.PL

15:50

Od godziny 15.30 droga wojewódzka nr.324 na trasie Góra - Głogów w miejscowości Niechlów, jest zalana wodą. Zalecany objazd Góra - Wroniniec - Wschowa.

15:12

Ścinawa: Można się szczepić przeciwko tężcowi
Lubiński sanepid dostarczył do Ścinawy szczepionki przeciw tężcowi.
Punkt szczepień powstał w tamtejszym ośrodku zdrowia. Każdy, kto miał kontakt z wodą powodziową, może z niego bezpłatnie skorzystać. Podobne punkty mają powstać w Chobieni i w Rudnej.

15:09

Wioska Jurcz, położona między Ścinawą a Prochowicami, prawdopodobnie zostanie zalana.
Władze zastanawiają się nad ewakuacją, a straż jeździ pytając, czy ktoś nie chce już skorzystać z tej ewentualności.

15:07

Trudna jest sytuacja wokół oczyszczalni ścieków w Lubinie.
Teren jest właściwie odcięty od świata, można tam dojechać tylko ciężkim sprzętem. Ludzie czekają i nie wiedzą co robić dalej.

15:05

Głogów: Wyłączyli prąd. na ul. Osadników

13:49

Głogów: W piwnicach Domu Uzdrowienia Chorych przy głogowskiej kolegiacie na Ostrowie Tumskim pojawiła się się pierwsza woda.
To efekt cofki w studzienkach kanalizacyjnych. Stąd decyzja o uruchomieniu pierwszych pomp. Aktualny stan Odry w Głogowie, to 6 m 70 cm.

13:47

Do końca tygodnia potrwać ma sprzątanie Kozanowa po wodzie, która w sobotę zalała część osiedla. W przyszłym tygodniu miasto chce przeprowadzić analizę, dotyczącą zniszczeń i tego, co trzeba w tym miejscu wyremontować. Same remonty, m.in. ulic i chodników, powinny ruszyć na początku czerwca - zadeklarował urząd miejski. MAR/MIG
13.08

W ciągu najbliższej doby w dorzeczu górnej i środkowej Odry w obszarach występowania intensywnych opadów burzowych będą występowały wzrosty stanów wody w korytach rzek - ostrzega Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
W związku z wysokimi stanami wody w korytach rzek wzrosty stanów wody powyżej stanu alarmowego lokalnie mogą wystąpić w zlewniach: Rudy, Bierawki, Kłodnicy, Osobłogi, Małej Panwi, Nysy Kłodzkiej, Stobrawy, Widawy i Kaczawy, Lokalnie, zwłaszcza w rzekach górskich i podgórskich przybory wód mogą być gwałtowne ok. 50-60 cm/godzinę.
Dalsze wzrosty stanów wody powyżej stanu alarmowego wystąpią na Odrze poniżej Ścinawy do Słubic oraz w ujściowym odcinku Baryczy i Bobru.
Wzrosty stanów wody z możliwością przekroczenia stanu ostrzegawczego mogą wystąpić w zlewni Olzy, Oławy, Ślęzy, Bystrzycy, Bobru i Nysy Łużyckiej.
Skutki: niebezpieczeństwo przebywania nad brzegami rzek, utrudnienia w prowadzeniu prac w korytach rzek, podtopienia terenów bezodpływowych i obniżonych. Wzdłuż doliny Odry lokalne wystąpienia wody z koryta rzecznego i zalania przybrzeżnych terenów.

12.17

Głogów: Pociągi na trasie Głogów-Wrocław kursują według rozkładów jazdy

Z ruchu wyłączono jeden z torów biegnący tuż przy rzece, ale składy mijają się wahadłowo. SEL

12.14

Głogów: O godz. 16 rozpocznie się dobrowolna ewakuacja mieszkańców Gminy Głogów (wiejskiej)

Będzie to ewakuacja osób starszych, niepełnosprawnych, pozostających pod opieką służb socjalnych gminy i matek z dziećmi.

W tej chwili wieszane są ogłoszenia ewakuacyjne i sołtysi docierają do mieszkańców zbierając chętnych do takiego wyjazdu. Jak na razie tylko kilka osób wyraziły zgodę na opuszczenie swoich domostw. Autobusy podstawiane będą pod remizy i świetlice wiejskie: godz. 16. w Wilkowie i Serbach Starych, godz. 17 Klucze i Serby, od godz. 17 do 17. 30 w Grodźcu Małym. Ewakuowani będą transportowani do Szkoły Podstawowej w Przedmościu. DAB

12.11

Woda ustępuje z Kozanowa. W wielu miejscach da się już przejść ulicami i chodnikami.
Problemy są jeszcze przy ul. Ignuta i obok budynku przy Dokerskiej 27 i 33. Tam ciągle mieszkańcy nie mogą wyjść z klatek schodowych. MAG
12.07

Dolny Śląsk: Utrudnienia w komunikacji

Zalane nieprzejezdne drogi i inne utrudnienia w ruchu:
* droga gminna nr 1933D (powiat wrocławski) - Groblice - Kotowice,
* droga gminna nr 17670D (powiat wrocławski) - Marcinkowice - Zakrzów,
* droga wojewódzka nr 455 (powiat oławski) - Jelcz Laskowice - Oława,
* droga powiatowa nr 1461 (powiat Oleśnicki) - Kijowice-Kruszowice,
* droga gminna nr 1943D (powiat Wrocławski) - Mokry Dwór - Trestno,
* droga wojewódzka nr 396 pomiędzy miejscowościami Janików - Stary Górnik.
* droga wojewódzka nr 292 w Ścinawie: zalana na odcinku ul. Chobieńskiej
* droga powiatowa nr 1538 na odcinku pomiędzy miejscowościami Zbytowa i Grędzina,
* droga krajowa nr 36 pomiędzy m. Iwno a Ścinawą.
* droga powiatowa 2193 (rejon m. Kwiatkowice.
* zamknięto tor nr 1 o godz. 336 na trasie Głogów-Krzepów ( Ścinawa) z uwagi na podtopienia, ruch pociągów odbywa się po torze nr 2.
Zamknięte mosty:
* most na Odrze w Ścinawie
* most na Widawie Krzyżanowice - Psary na drodze powiatowej
* most na Odrze na drodze nr 455 w Oławie
* Nieczynne przeprawy promowe w Ciechanowie i Chobieni

12.01

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej podał informację o poziomie Odry we Wrocławiu wg stanu z godziny 8.

Na Opatowicach (jaz) stan wody to 614 cm, na Szczytnikach - 928 cm, na Psim Polu - 786 cm. MIG

11:45

Dolny Śląsk: 1452 mieszkania bez prądu
Na terenie Dolnego Śląska energii elektrycznej nie ma 1452 odbiorców we Wrocławiu, Oławie, Jelczu-Laskowicach, Długołęce, Malczycach, Brzegu Dolnym, Obornikach Śląskich, Oleśnicy i Lubiążu - poinformował koncern EnergiaPro. Największe problemy są ciągle na Kozanowie, bo tam energia nie dociera do 1000 odbiorców. MIG

10:33

Mieszkańcy Kozanowa odzyskali prąd. Strażacy wezwani do wyciekającego oleju.
Tysiąc mieszkańców Kozanowa ma już prąd w mieszkaniach. Działają tam już strażacy z zakładów chemicznych Rokita w Brzegu Dolnym. Zostali tam wezwani, do wyciekającego oleju z kotłowni z jednego z zalanych bloków.

11:41

Oława: Zastępcze autobusy do Jelcza przez Brzeg
PKS w Oławie poinformował, że uruchamia połączenia autobusowe z Jelcza-Laskowic przez Minkowice, Bystrzycę i Brzeg do Oławy. Od poniedziałku codziennie autobusy z Jelcza odjeżdżać będą o godz. 5.20 (przyjazd do Oławy o 6.35) i 6.20 (przyjazd: 7.35), natomiast z Oławy o godz.15.20 (przyjazd do Jelcza-Laskowic o 16.35) i 16.20 (przyjazd: 17.35).
Wszystkie pozostałe kursy Oława-Jelcz-Laskowice i Oława Minkowice zostały zawieszone do odwołania.
Przypomnijmy, że cały czas zamknięty jest most na Odrze w Oławie oraz drogi Oława-Jelcz-Laskowice i Oława-Janików-Bierutów.
Most na Odrze w Brzegu od niedzieli jest już otwarty. MIG
11:39

Będzie więcej wody w Nysie Kłodzkiej
Centrum Zarządzania Kryzysowego: W związku z prognozowanymi przez IMGW o/Wrocław w tym tygodniu intensywnymi odpadami deszczu, zwiększono zrzuty ze zbiorników Nysa i Otmuchów:
* zbiornik Nysa dnia 23.05.2010 r. od godz. 16.00 z 55,0 na 70,0 m3/s,
* zbiornik Nysa dnia 24.05.2010 r. od godz. 7.00 z 70,0 na 90,0 m3/s
* zbiornik Otmuchów dnia 24.05.2010 r. od godz.7.00 z 20,0 na 40,0 m3/s

11:39

Ścinawa: Całkowicie zalane są trzy ulice: Chobieńska, Żołnierska i Wesoła, częściowo podtopiona jest Jagiełły i 1 Maja.

11:33

Ścinawa: Sytuacja stabilna
W nocy około godziny 1 do Ścinawy dotarła wysoka fala. Zdaniem Jana Przybylskiego, sekretarza miasta i gminy Ścinawa fala kulminacyjna na tak wysokim poziomie może się utrzymywać jeszcze przez 3-4 dni. Według stanu na godzinę 6.00 rano poziom Odry w Ścinawie wynosił 674 cm. Na godzinę 13 została zaplanowana konferencja prasowa, która w całości będzie poświęcona raportowi Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Lubinie na temat sytuacji powodziowej w powiecie.

11:11

Głogów: Starostwo powiatowe poinformowało o nowej prognozowanej wysokości fali na Odrze
Jej czoło ma mieć wysokość od 675 do 685 cm. Spodziewana jest we wtorek nad ranem od godz. 2 do 6.

10:45

Głogów czeka na falę
Od północy fala powodziowa rośnie. Wojewódzki Sztab Kryzysowy poinformował, że fala powodziowa dotrze tu o godz. 4 - 5 rano.
Dzisiaj o 5 rano fala dotarła do Ścinawy i odnotowano, że woda miała 664 cm (w 1997 r. było 732 cm). Dobre informacje płyną z Trestna. Tu woda opada. rano odnotowano tu 600 cm wody, o godz. 10.15 było już 592 cm.

10:44

Trestno: Woda znów się podniosła
O 3 cm podniósł się o godz. 10.30 poziom wody w Trestnie - wynika z danych IMGW.
Na wodomierzu było wtedy 595 cm. To o 61 cm mniej, niż podczas szczytu fali kulminacyjnej w sobotnie popołudnie.
10:41
Kotowice: Przecieka wał, potrzebni mężczyźni po układania worków z piaskiem!
Wał w Kotowicach (gm. Siechnice) to już prawdziwa gąbka, może nie przetrzymać, a stąd woda popłynie do Wrocławia.
Potrzebni są bardzo mężczyźni do ładowania piasku i nie tylko. W tej chwili Ci, którzy tam są, plus kobiety i dzieci, opadają już sił. Poziom wody w Siechnicach podobno się nieznacznie podniósł. Zaczyna też przeciekać wał w Oławie - napisała nasza internautka.

10:32

Głogów: Policja dementuje plotkę o zamknięciu mostu
Różowy Most Tolerancji w Głogowie jest przejezdny i nic nie wskazuje na to, by miał być zamknięty. - Na razie nie ma takiej konieczności - mówi Bogdan Kaleta z głogowskiej policji.

10:24

Brzeg Dolny: Wypowiedź burmistrza
Sytuacja się pogarsza mino, że stan wody się obniża. Choć woda opadła tu o 10 cm, to Stanisław Jastrzębski, burmistrz miasta wcale nie jest spokojny. Mówi, że sytuacja się pogarsza, bo wały są już bardzo nasiąkniete. Dotyczy to szczególnie tych na odcinku od promu (czyli starej części miasta) do wsi Pysząca, a także od miejscowości Wały Śląskie do Urazu.

10:26

Strażacy walczą na Bartoszowicach, Zgorzelisku, Wojnowie. Na Maślicach i Praczach Odrzańskich pracuje 40 pomp, które powodują, że woda na Kozanowie opada.

09:30

Wrocław: Trwa wypompowywanie wody z kolektora sanitarnego na Maślicach i Praczach Odrzańskich.

09:29

Głogów/Serby: Wstrzymano prace na drodze krajowej nr 12
Od piątku wstrzymano prace remontowe na drodze krajowej nr 12 w Serbach. Wszystko po to, aby upłynnić przejazd mieszkańcom terenów zagrożonych powodzią oraz służbom pracującym przy ratowaniu wałów. Droga krajowa nr 12 przebiega przez most na Odrze. Po zamknięciu przeprawy w Lubiążu i Ścinawie, ruch w Głogowie może być większy. SEL

09:26

Stan Odry w Ścinawie utrzymuje się na poziomie 6,74 m
Tak jest od godz. 4. W mieście zalane są ulice Chobieńska, Wesoła, park miejski,l bazar, zakłady pracy, podtopione ul. Jagiellońska i Błonie Ścinawskie. Obecnie trwa walka o ochronę przed falą oczyszczalni ścieków, jeśli zostanie zalane, miasto znajdzie się pod wodą. Do Ścinawy jedzie kolejnych 50 żołnierzy. Dołączą do 55 kolegów, którzy są od wczoraj. W gminie najbardziej ucierpiały wsi Przychowa i Lasowice. Kilkanaście rodzin ewakuowano.
09:18

Kozanów: Olej usuwać będą strażacy z Brzegu
Olej, który wypływa z zalanych bloków przy ul. Dokrerskiej na Kozanowie będzie usuwany przez strażaków z wydziału chemicznego z Brzegu.

09:05

Głogów: Stan Odry podwyższa się. Teraz to 655 cm
Jak wysoka będzie fala kulminacyjna w Głogowie? - to najczęściej zadawane dziś od rana pytanie i choć prognozy mówią o 6 m 80 cm, mało kto wierzy, że nie będzie jednak wyższa.
Od wczoraj do walki z powodzią skierowano także wojsko. 120 żołnierzy jest już na terenie gminy Kotla i Żukowice oraz na Ostrowiu Tumskim, a kolejnych 150 dołączy dziś. Do akcji ratunkowej gotowy jest także ciężki sprzęt wodny i lądowy (PTS, łodzie motorowe, samochody terenowe i ciężarowe). Policja apeluje do mieszkańców powiatu, aby przejeżdżając przez most nie zatrzymywali samochodów by pooglądać rwącą rzekę. Z kolei Powiatowy Zespół Zarządzania prosi głogowian, aby w najbliższych dniach ograniczyli do minimum korzystanie z wody. Według najnowszej prognozy fala kulminacyjna dotrze do okolic Głogowa we wtorek rano (pomiędzy godzinami drugą a szóstą).

08:57

Powiat Wołowski: Sytuacja opanowana
Zdaniem strażaków sytuacja w Brzegu Dolnym jest opanowana, Wały jednak są tak nasiąknięte wodą, że umacniane wały w każdej chwili mogą zostać przerwane. Podobnie jest w Prawikowie (w gminie Wołów), gdzie na 100 metrowym odcinku woda przecieka. Tak samo jest w Domaszkowie, w Małowicach i w Budokowie (w gminie Wińsko).

08:22

Mieszkańcy Kozanowa donoszą, że wciąż wycieka olej opałowy z jednej z kotłowni.
Wyciek pojawił się wczoraj wieczorem. Płetwonurkowie zabezpieczyli piec, ale dziś rano mieszkańcy zalanej dzielnicy znów donosili o wycieku. Na miejsce jedzie już straż.

07:55

Uspokoiła się nieco sytuacja w Urazie. Od tego miejsca aż do Brzegu Dolnego poziom wody w Odrze nieznaczeni opadł.

07:45

Ścinawa walczy z powodzią. Poziom Odry wciąż rośnie. W Ścinawie o 1 cm podniósł się poziom Odry. Podtopionych zostało kilka ulic. Wciąż zamknięty jest most na Odrze.

07:18

Tylko jeden wrocławski hotel - Campanile - zareagował na prośbę Caritasu o pomoc w przygotowaniu posiłków dla mieszkańców Kotowic.
- Dzwoniłam chyba do wszystkich, ale nikt nie potrafił tam podjąć żadnych decyzji - opowiada Katarzyna Gaj z Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Caritas bezskutecznie zwracał się też do korporacji taksówkarskich z prośbą o przewiezienie paczek dla powodzian, przygotowanych przez mieszkańców Wrocławia. - Dostaliśmy odmowne odpowiedzi. W końcu znalazł się wolontariusz z samochodem - mówi Katarzyna Gaj. MAG
23:58

Obecnie poziom Odry w Ścinawie wynosi 668 cm
Do rekordu z 1997 roku (733 cm) brakuje już tylko 65 cm. Burmistrz Ścinawy Andrzej Holdenmajer podjął decyzję o zamknięciu trzech ulic: Chobieńskiej, Wesołej i częściowo Rybnej, gdzie wdarła się woda.
W 85 gospodarstwach został wyłączony prąd. Trudna sytuacja panuje też w Grzybowie, gdzie wały mają po 160 lat i są mocno uszkodzone przez bobry. Na miejscu przy ich umacnianiu cały czas pracują strażacy i wojsko. Nadal nie została podjęta decyzja przez burmistrza Holdenmajera o ewakuacji Domu Dziecka i Ośrodka Alzhaimera.
Przewiduje się, że fala kulminacyjna dojdzie do Ścinawy w poniedziałek nad ranem i ma mieć wysokość 650-670 cm

23:29

Wrocław: Mniej wody na Kozanowie
Dzięki akcji wypompowywania wody z kolektora na Maślicach odnotowano spadek poziomu wody w rozlewisku na Kozanowie. Od jutra zacznie się ustalanie w których budynkach, w sposób bezpieczny można będzie zacząć wypompowywanie wody. W godz. porannych do dyspozycji mieszkańców w zalanym rejonie będą łodzie WOPR. Jednocześnie Komendant Wojewódzki PSP zgłosił możliwość wsparcia WOPR-u funkcjonariuszami i sprzętem strażackim.
Wojewoda Dolnośląski uznał, że jeśli łodzie PSP nie są potrzebne w innych miejscach mogą być do dyspozycji zalanego osiedla.

22:54

Joanna: Potrzeba rąk do pracy na wale przy Urzędzie Miejskim Brzegu Dolnego - wały w fatalnym stanie. Pracuje tam tylko kilka osób!

22:28

Fala kulminacyjna dociera do Malczyc
Najtrudniejsza sytuacja panuje obecnie w gminie Wińsko, w powiedzie wołowskim, gdzie przeciekają wały. Służby i mieszkańcy całą noc będą pracować przy ich umacnianiu.

21:57

Z pieca w kotłowni jednego z zalanych bloków na Kozanowie wyciekał olej opałowy.

Płetwonurkowie zatamowali wyciek zamykając pomieszczenie kotłowni. Piec zostanie naprawiony dopiero, gdy opadnie woda.

21:19

Internauci informują: Woda podchodzi do Polanowic.

- Jest już przy tabliczce z napisem Wrocław, przy ulicy Kamieńskiego - przekonuje jedna z naszych czytelniczek.

21:09

Według stanu na godzinę 20.00 poziom rzeki Odry w Ścinawie wynosi 664 cm do poziomu z 1997 roku brakuje już tylko 69 cm.

W stosunku do pomiaru z godziny 18.00 poziom Odry wzrósł o 3 cm
21:05

W poniedziałek nie będzie pracowało przedszkole nr 6 przy ul. Braci Gierymskich. Zostało podmyte przez wodę.
Choć przedszkole leży zaledwie kilkadziesiąt metrów od wału nad Odrą, w urzędzie miejskim zapewniają, że osiedlu nie zagraża Odra.
- Podchodzą tam wody gruntowe - powiedziała Julia Wach z urzędu. Obsługa przedszkola twierdzi, że wybijają tam też studzienki kanalizacyjne.
Dzieci z przedszkola nr przy ulicy Braci Gierymskich w poniedziałek zostaną przyjęte pod opiekę do przedszkola nr 147 przy ulicy Gersona 39.
Wszelkich informacji w tej sprawie udzielają przez całą dobę pracownicy przedszkola nr 6 pod numerem telefonu 71-347-63-92 begin_of_the_skype_highlighting              71-347-63-92      end_of_the_skype_highlighting begin_of_the_skype_highlighting              71-347-63-92      end_of_the_skype_highlighting begin_of_the_skype_highlighting              71-347-63-92      end_of_the_skype_highlighting.

21:03

Poziom Odry w Ścinawie wzrasta.

Burmistrz Ścinawy, Andrzej Holdenmajer - Stan Odry na dzień 23 maja 2010 r. godz. 18:00 wynosi 661 cm.

19:54

Samorząd studentów organizuje pomoc dla powodzian oraz wrocławian, którzy umacniają wały. Każdy, kto chce pomóc, może przyjść pod wzgórze Andersa, na przeciwko Uniwersytetu Ekonomicznego.

Studenci zbierają wodę, jedzenie. Teraz najbardziej potrzebne są opatrunki: bandaże, plastry, a także woda utleniona. Studenci czekają również na tych, którzy sami chcą pomóc. Ochotnicy zostaną rozwiezieni tam, gdzie są potrzebni.

19:41

W Trestnie wreszcie zaczyna szybciej ubywać wody.

O godz. 13 na wodowskazie było 614 cm, czyli o 42 cm mniej niż w szczytowym momencie w sobotę. Co pół godziny woda opada już średnio o 2 cm.

Na Kozanowie i Rędzinie na ten szybszy spadek poziomu Odry trzeba będzie poczekać jeszcze kilkanaście godzin.

19:22

Według nowej prognozy kulminacja fali na Odrze dotrze do okolic Głogowa we wtorek rano, między godzinami drugą a szóstą.

Jej wysokość może wynieść nawet 7 metrów. Przewiduje się, że będzie ona jednak o 10 cm niższa niż poprzednio sądzono.
19:10

Miasto przyznaje, że skala zniszczeń na Kozanowie jest większa niż mówił prezydent.

Około czterdziestu mieszkań na Kozanowie ucierpiało po sobotnim zerwaniu wałów na osiedlu. Do tylu mieszkań, głównie przy ul. Ignuta i Gwareckiej, dostała się woda. Informację tę potwierdziło przed chwilą biuro prasowe magistratu.

Tymczasem dziś rano na konferencji prasowej prezydent Rafał Dutkiewicz zapewniał, że na Kozanowie nie ucierpiało ani jedno mieszkanie, a jedynie piwnice i garaże. Taką informację zapisano też w raporcie wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego.

19:01

Kozanów: Na Celtyckiej setki ludzi układają worki

18:19

Potrzebna pomoc w Rzeczycy koło Środy Śląskiej

Nikt nam nie pomaga, mężczyźni pracują już drugą dobę. Przecieka wał - napisała do nas Olka

Potrzebne worki, piasek i ręce, żeby odciążyć, na chwilę zmienić tych, którzy ratują sytuację. Istnieje również zagrożenie od strony Chomiąży. Niebezpieczna cofka dopływu odry między Rzeczycą a Chomiążą. Apeluję szczególnie do mieszkańców Szczepanowa, Środy Śląskiej i innych miejscowości powiatu średzkiego.

18:06

Wojsko, staż pożarna i mieszka umacniają wał przy. ul Celtyckiej.

Na terenie osiedla strażacy rozwiesili instrukcja dla powodzian. Z kolei na wysokości pętli na Pilczycach Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej rozbił namiot i zbiera dary dla powodzian.

17:41

Wrocław: Internauta prosi o pomoc

Na Księżu Wielkim w okolicach ulicy Tyskiej przecieka wał.

- Są worki, jest piasek, ale brakuje osoby, która pokierowałaby akcją uszczelniania wału. Jeśli on pęknie, to zalana zostanie ulica Krakowska i Traugutta. Potrzebne są ręce do pracy - apeluje pan Krzysztof.
17:35

Wrocław: Przeciekają wały w Krzyżanowicach

Ustawiona przez mieszkańców zapora z worków jest już nieszczelna. Z kolei w Polanowicach, na rogatkach, mieszkańcy cały czas wzmacniają wały.

17:31

Internautka informuje

Przecieka wał w Rakowie koło Obornik Śląskich. Natalia

17:29

Wrocław: Koniec problemu z kolektorem ściekowym na Maślicach

17:14

Wrocław: Internauta apeluje

Potrzebne są paski klinowe o rozmiarze 1800x17 lub 15 do przepompowni na Oławce przy szpitalu Marciniaka.

Wjazd od Żabiej Ścieżki pogotowie. Proszę o pomoc w dostarczeniu ok. 20. sztuk na miejsce. Krzysztof

17:09

Wrocław: Na Kozanowie pojawi się sekretarz stanu w MON

Czesław Piętas spotka się z żołnierzami pracującymi przy umacnianiu przerwanego wału przeciwpowodziowego.

Na miejscu spodziewany jest ok. godz. 18.

16:43

Wrocław: W Wojnowie, niedaleko Kamieńca Wrocławskiego, 10. mieszkańców pilnuje wału

Zapora została umocniona i jak na razie nie ma niebezpieczeństwa, aby woda wdarła się na osiedla Wojnów, Strachocin i Szwojczyce.

Warte pełnią również wojnowianie na wale na ul.Wilczyckiej. Tam również nie ma bezpośredniego zagrożenia.
16:41

Stan wody na Odrze obniżył się o 15 centymetrów w ciągu ostatnich 6 godzin

Strażacy jednak wciąż maja pełne ręce roboty.
Co prawda nie ma sytuacji, kiedy wał pęka, czy woda przelewa się nad umocnieniami, ale występują
niewielkie przecieki. - Cały czas monitorujemy sytuację - usłyszeliśmy od oficera dyżurnego straży pożarnej.

16:27

Internauta donosi: Przecieka wał w Grzybowie

Piotr Twardysko, jeden z naszych internautów donosi, że przecieka wał w Grzybowie koło Ścinawy.
Na miejsce jedzie już wojsko.

16:09

Wrocław: Żołnierze wyjeżdżają do Głogowa

Ze względu na stabilizacje sytuacji w rejonie Wrocławia część sił wojska zostanie przesuniętych w rejon Głogowa.
We Wrocławiu pozostaną siły i środki, które pozwolą na zabezpieczenie miasta - poinformował sztab kryzysowy. MIG

15:55

We Wrocławiu spokojniej

Sztab kryzysowy: Nie ma sygnałów o nowych zagrożeniach we Wrocławiu i pozostałej części regionu.
Trwają prace w rejonie Rogowa Legnickiego i Kwiatkowic.

15:45

Brzeg Dolny: Fatalny stan wałów

Przeciekają wały na Odrze, na wysokości urzędu miasta.

15:23

Jelcz Laskowice: Będą gromadzić środki dla powodzian

Od godz. 16 w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Prusa będą przyjmowane środki dezynfekujące, które trafią do powodzian z osiedla Jelcz.
Z kolei do urzędu miasta, który znajduje się przy ul. Witosa 24, można też przynosić żywność. Na razie nie potrzebne są leki.
13:56

Wrocław: Woda zalała działki na Sołtysowicach

Znajdują się w polderze. Powódź nie zagraża samemu osiedlu.

13:36

Wrocław: Trudna sytuacja na Zgorzelisku

Mieszkańcy pracują od wczoraj. W dalszym ciągu nie obniża się stan wody na Widawie w okolicach Zgorzeliska. Mieszkańcy od wczoraj ustawiają w tym miejscu tamę z worków z piaskiem. Brakuje jednak rąk do pracy.

12:54

Internauta radzi, jak wzywać pomoc z zalanego domu

Przypominam oznaczenia (kolory flag) jakie sztab kryzysowy nakazywał powodzianom stosować podczas pamiętnej powodzi 1997 roku
W celu zasygnalizowania aktualnych potrzeb osób odciętych od świata:

Kolor biały - brak wody/prowiantu; prośba o dostarczenie żywności
Kolor czerwony - żądanie ewakuacji
Kolor niebieski/błękitny - pilne żądanie udzielenia pomocy medycznej

Może te oznaczenia przydadzą się mieszkańcom zalanych terenów również w tym roku - napisał do nas Sławomir Stroński.

12:47

Wały na Widawie w Krzyżanowicach przesiąkają

Krzyżanowice częściowo podtopione, w Polanowicach na rogatkach mieszkańcy zbudowali prowizoryczne wzmocnienia z worków - napisał do nas Marcin Frąckiewicz.

Czekamy na informacje od Was! Piszcie na: internet@gazeta.wroc.pl

12:44

Ścinawa: Ul. Piękna zalana, woda z Odry dochodzi do ul. Chobieńskiej

W mieście pracują wszystkie służby, pomagają mieszkańcy.
Most w Ścinawie wciąż jest zamknięty dla ruchu, poziom Odry wynosi w tej chwili 649 cm (733 cm w 1997 roku).

12:11

Kotowice pod Wrocławiem - mieszkańcy bronią się już trzecią dobę. Wały są w bardzo złym stanie jednak Kotowiczanie wciąż opanowują wodę. Dla większości z nich to trzecia doba bez snu. Gorąca prośba do sąsiadów z Siechnic, Groblic, Świętej Katarzyny, Marcinkowic o pomoc i wsparcie, zwłaszcza nocą. Do Kotowic można wciąż przejechać przez Oławę.

12:06

Do odwołania nieczynne będą też przychodnie lekarskie przy ul. Celtyckiej i Dokerskiej.
- Lekarze i część sprzętu przeniesieni zostali do przychodni przy ul. Stalowej i pl. Dominikańskim. Tam też będą przyjmowani pacjenci z Kozanowa - powiedziała Anna Szarycz, dyrektor wydziału zdrowia urzędu miejskiego.

12:03
Do odwołania nie będą pracowały następujące placówki oświatowe na zalanych terenach:
żłobek przy Dokerskiej - będzie zamknięty przez 2-3 tygodnie;
przedszkole przy ul. Ignuta - może być zamknięte przez 2-3 tygodnie
przedszkole przy ul. Nadbrzeżnej - może być zamknięte przez 2-3 tygodnie
Zespół Szkół nr 21 przy ul. Ignuta - nie będzie pracował najwyżej 3 dni, rodzice mogą zaprowadzić dzieci z tej szkoły do Gimnazjum nr 7 przy Kolistej.

11:51

Dutkiewicz: Dla Wrocławia kluczowa niedziela i poniedziałek do południa
Dopiero w poniedziałkowe popołudnie będziemy mogli powiedzieć, że powódź nie zagraża już Wrocławiowi. - Niedziela i poniedziałek do południe będą w tej kwestii kluczowe - potwierdził prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Sytuacja cały czas jest poważna.
- Aż słyszę jak trzeszczy Wrocławski Węzeł Wodny. Pracuje na górnej granicy swoich możliwości. Może dojść do rzeczy niespodziewanych, w miejscu gdzie się ich nie spodziewaliśmy - mówi wiceprezydent Wojciech Adamski.
Zdaniem Adamskiego, Wrocław będzie zupełnie bezpieczny dopiero gdy Odra opadnie do tzw. "stanów średnich". Stanie się to dopiero za 4 doby.
Nie wiadomo jeszcze, kiedy woda zostanie wypuszczona z polderów zalewowych, czyli m.in. Opatowic, Nowego Domu, Mokrego Dworu i Trestna. MAR/MIG
11:25

Wrocław: Na Księżu Małym spokojnie, woda opadła o 30 cm. W tej chwili kilkanaście osób pilnuje wału, większość ludzi poszła już do domów. Wczoraj wał na Księżu Małym był wzmacniany przez blisko 100 mieszkańców.

10:53

Policja zamknęła most na Widawie na ul. Kamieńskiego.

09:44

Trestno: Już 24 cm mniej niż w sobotę
Do 632 cm spadł o godz. 9.00 poziom Odry w Trestnie, na granicy Wrocławia. To oznacza spadek o 24 cm, w stosunku do maksymalnego poziomu fali kulminacyjnej. Najwyższy poziom Odra miała w sobotę między godz. 11, a 15. MIG

09:39

Kozanów: zamknięte osiedle
Policja zamknęła wejście na teren Kozanowa. Wstęp mają tu wyłącznie osoby, zameldowane na terenie osiedla. MAR

09:20

CZK: Nie ma żadnego zagrożenia jakimkolwiek zakłóceniem dostaw wody dla Wrocławia.

09:17

Kozanów: Nie zostało zalane żadne mieszkanie
Na osiedlu Kozanów zalane zostały jedynie piwnice w budynkach. Nie ucierpiało bezpośrednio żadne mieszkanie - wynika ze wstępnego raportu sztabu kryzysowego.

09:16

Bartoszowice: koniec akcji
Po kilkudziesięciu godzinach walki z żywiołem żołnierzom udało się opanować sytuację przy śluzie na Bartoszowicach
Rzeka nie zagraża już zalaniem Strachocina, Kowal i Swojca.
- Obecnie będzie prowadzona tam jedynie obserwacja stanu wałów. W tym rejonie poziom wody obniżył się już 50 cm od kulminacji - poinformowano w sztabie kryzysowym.

09:14

CZK: Widawa się uspokaja
Zatrzymał się przybór wody na Widawie, sytuacja w dolinie rzeki stabilna - poinformował sztab kryzysowy.

09:12

Dolny Śląsk: Z powodzią walczy 1260 żołnierzy
950 osób w samym Wrocławiu, 50 - w Kotowicach, 60 - w Siedlcach, 60 - w Oławie, 50 - w Siechnicach i Radwanicach, 20 - w powiecie wołowskim.
To tylko część żołnierzy, którzy walczą z powodzią na Dolnym Śląsku. W sumie w całym regionie pracuje ich 1260.

09:10

Zalane drogi
- Droga gminna nr 1933D (powiat wrocławski) - Groblice - Kotowice,
- Droga gminna nr 17670D (powiat wrocławski) - Marcinkowice - Zakrzów,
- Droga wojewódzka nr 455 (powiat oławski) - Jelcz Laskowice - Oława,
- Droga powiatowa nr 1461 (powiat Oleśnicki) - Kijowice-Kruszowice,
- Droga gminna nr 1943D (powiat Wrocławski) - Mokry Dwór - Trestno,
- Zamknięta droga wojewódzka nr 396 pomiędzy miejscowościami Janików - Stary Górnik.
- Zamknięty Most na Odrze na drodze nr 455 w Oławie,
- Nieczynne przeprawy promowe w Ciechanowie i Chobieni,
- Na odcinku drogi powiatowej nr 1538 pomiędzy miejscowościami Zbytowa i Grędzina droga zamknięta,
- Na odcinku drogi gminnej nr 106925D pomiędzy miejscowościami Zbytowa i Grędzina droga zamknięta.
- Zamknięty most na Widawie Krzyżanowice - Psary na drodze powiatowej.
- O godz. 2400 została zamknięta dla ruch droga krajowa nr 36 pomiędzy m. Iwno a Ścinawą.
- Zamknięta droga powiatowa 2193 (rejon m. Kwiatkowice)- drga zalana.

09:00

Zagrożone odcinki wałów za Wrocławiem
Wojewódzki zespół zarządzania kryzysowego poinformował, że na chwilę obecną za Wroclawiem zagrożone są następujące odcinki wałów:
powiat trzebnicki: Kotowice, Uraz, Raków (wał prawy)
powiat wołowski: Brzeg Dolny, Buszkowice, Małkowice, Budków, ujście Jezierzycy
powiat legnicki: Rogów Legnicki
powiat górowski: Uszczonów, Rządze, Bełcz Wielki, Głubice do Wągroda (wał prawy), Leszkowice, wał
lewy Mieleszyn-Kotowice, Gołkowice, Wilków, Klucze- Serby, Widziszów-Głogów, rejon mostu Odry i starej Odry w Głogowie, Biechów huta Głogów, Żukowice, Czerna -Dobrzejowice.

08:59

Fala dociera do Brzegu Dolnego
Centrum zarządzania kryzysowego informuje, że fala kulminacyjna dociera właśnie do Brzegu Dolnego. O godz. 8 było tam już 957 cm wody, na szczęście to o ponad mniej, niż podczas powodzi w 1997 roku.

08:55

Straż pożarna uruchomiła pierwszą pompę na Kozanowie. Oznacza to, że ruszyły wypompowywanie wody z ulic na osiedlu do rzeki. Kolejne pompy, według wstępnych zapowiedzi, mają być włączone do południa. - Ale szczegółowe decyzje w tej sprawie podejmować będzie straż pożarna - powiedział Wojciech Adamski, wiceprezydent Wrocławia.
W nocy przy ul. Gwareckiej wzmocniono wał, usypano też dodatkowe zabezpieczenie. Od kilkunastu godzin wody na osiedlu nie przybywa. Stabilna jest też sytuacja przy ul. Celtyckiej, gdzie późnym wieczorem groził przerwaniem wał zabezpieczający osiedle od strony Odry. MAR/MIG

08:21

Kozanów: 2000 mieszkańców osiedla ma już prąd
Do części wieżowców przywrócono dostawy prądu, kilkanaście budynków na Kozanowie ma zalane piwnice - taką informację podał na konferencji sztabu kryzysowego wiceprezydent Wojciech Adamski

08:09

Kozanów: dziś pompowanie wody?
Według wstępnych informacji, dziś może ruszyć wypompowywanie wody z Kozanowa. Część osiedla od wczoraj jest zalana, ale w sobotę wieczorem poziom wody na ulicach przestał się podnosić. Informację o tym, że dziś mają być włączone pompy, przekazali nam strażacy. Wiążące decyzje w tej sprawie zapaść mogą na kończącym się właśnie posiedzeniu wojewódzkiego sztabu kryzysowego. MAR
07:36

Wrocław: Woda opada, w Trestnie 640 cm

07:06

Kozanów: Żołnierze i strażacy wciąż pracują przy odbudowie wału. Prace trwały przez całą noc.
Na osiedlu Kozanów jest wielu żołnierzy i strażaków, którzy wciąż napełniają worki piaskiem i kruszywem. Po południu ma się rozpocząć wypompowywanie wody.

05:12

Stan wody w Odrze obniżył się o 15 centymetrów w ciągu ostatnich 6 godzin. Ale strażacy wciąż maja pełne ręce roboty. Co prawda nie ma sytuacji, kiedy wał pęka, czy woda przelewa się nad umocnieniami, ale występują niewielkie przecieki. - Cały czas monitorujemy sytuację - usłyszeliśmy od oficera dyżurnego straży pożarnej.

04:45

W Wojnowie, niedaleko Kamieńca Wrocławskiego, 10 mieszkańców pilnuje wału. Zapora została umocniona i jak na razie nie ma niebezpieczeństwa, aby woda wdarła się na osiedla Wojnów, Strachocin i Szwojczyce. Warte pełnią również wojnowianie na wale na ul.Wilczyckiej. Tam również nie ma bezpośredniego zagrożenia.

04:03

Na ulicach widać rezygnację
Co ma być to będzie, Nie będę pracował w takim chaosie, albo Przyjechałem z Krzyków i zasuwam a wy co? (to do mieszkańców Kozanowa, którzy robią sobie zdjęcia na tle zalanego osiedla - takie opinie słychać było dziś w nocy na Kozanowie.
Dodatkowo morale mieszkańców obniżyła decyzja wojska i straży pożarnej, które podziękowały kilkuset pracującym osobom za pomoc uznając, że służby poradzą sobie sami. Nawet wśród mundurowych pojawiły się wątpliwości czy po takim zimnym prysznicu ludzie pojawią się w niedzielę, by pomagać. A wszystko wskazuje na to, że osiedla wciąż trzeba będzie bronić. JEW

03:30

Około północy na Kozanów przyjechał geolog. Ekspert ma ocenić w jakim stanie są w tym momencie wały i umocnienia zbudowane przez mieszkańców i służby.
Takie informacje są bardzo potrzebne, by wiedzieć, gdzie w następnej kolejności umacniać zapory. Jeden ze strażaków oceniał, że w wielu miejscach wał jest przesiąknięty niczym gąbka i na pierwszy rzut oka trudno ocenić czy zaraz nie puści. Dlatego wizyta fachowca powinna pomóc w kolejnych działaniach.

02:10

Kozanów: Woda przesiąka przez wał na ulicę Gwarecką. Tak może być aż do poniedziałku
Wały na Kozanowie są namoknięte jak gąbka - przyznają pracujący na miejscu strażacy. Z ich prognoz wynika, że sytuacja nie zmieni się aż do poniedziałku.
W chwili obecnej w najgorszym stanie jest wał przy ul. Gwareckiej. Znów przecieka. - Ale na ten moment nie ma ryzyka, że zalane przez to zostaną kolejne budynki. Co najwyżej przybędzie wody tam, gdzie już jest - twierdzą strażacy. JEW
00:14

Wrocław - Ul. Wilczycka: Woda na drodze

23 centymetry ma woda na ulicy Wilczyckiej. Trafiła tu z kanału ulgi, którym jej nadmiar płynie z Odry do Widawy. Mieszkańcy ustawili na drodze barykadę z worków z piaskiem. Dyżuruje przy niej 15 osób.
- Jesteśmy tu już prawie dobę. I nie odejdziemy, dopóki woda nie odpłynie - deklaruje Tomasz Szczepanik, mieszkaniec Wojnowa. MAT

23:41

Psie Pole i okolice: to będą trudne dni

To, że w niedzielę fala powodziowa na Odrze opuści Wrocław nie oznacza, że odetchnąć mogą mieszkańcy okolic Psiego Pola. Widawa ciągle podnosi się. O godz. 23 w Krzyżanowicach miała 334 cm - o 16 cm więcej, niż o godz. 20.
Zdaniem Joanny Gustowskiej, dyrektora Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, konieczne będzie podwyższenie wału przy ul. Sułowskiej, obok mostu. Fala kulminacyjna w Widawie spodziewana jest dopiero za 3-4 dni. MIG

23:40
Internauci donoszą: Wiadukt na Trzebnickiej suchy

- Spod wiaduktu na ul. Trzebnickiej wypompowano wodę, można tamtędy swobodnie przejechać i przejść suchą stopą - pisze nasz czytelnik Sławomir Stroński.

Woda koło mostu Trzebnickiego trzyma się koryta, wygląda na to że nieznacznie opadła. Do korony wałów po stronie hipermarketu Leclerc jeszcze 2,5 - 3 metry. Na wałach na krótko
pojawiła się policja.

Kanał miejski trzyma się w normie, do wypełnienia pozostało około 1,5 metra. Wody w nim jednak nie przybywa.

Dzielnice Ołbin, Kleczków i Nadodrze mogą spać tej nocy spokojnie. Wygląda na to że powódź dla tego rejonu miasta się już zakończyła. Sławomir Stroński

23:20

Trestno. Czy to początek końca fali?

Powoli, bardzo powoli. Ale lepsze to, niż nic. Woda w Trestnie zaczyna opadać. Przez ostatnie dwie godziny utrzymywała się na poziomie 649 cm, teraz zatrzymała się na 648 cm. W szczytowym momencie - dziś wczesnym popołudniem - było tu 657 cm. MIG
23:15

Ścinawa: Od północy zamknięty most

O godz. 24.00 zostanie zamknięty most na drodze DK36 trasa Iwno-Ścinawa z uwagi na wysoką wodę. KPP Wołów

23:12

Lubiąż: most jeszcze czynny

Wstrzymano decyzję o zamknięciu o godz. 23 mostu w Lubiążu. Nie wiadomo, do której godzsiny przeprawa będzie jeszcze czynna. MIG

23:10

Kotowice: zły stan wału. Kłopoty też przy Sułowskiej

Dyrektor Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Joanna Gustowska poinformowała, że broniony w Kotowicach wał jest w złym stanie. Przebywa tam ponad 200 osób i w przypadku przerwania wału należy ich natychmiast ewakuować.
Cały czas trwają także prace na wale w Siedlcach i Bartoszowicach. Gustowska dodała, że należy już teraz przygotować się na przyjście szczytowej fali na Widawie, która przewidziana jest za 3- 4 dni. Jednocześnie dodała, że należy podwyższać wał w rejonie Mostu Widawskiego,
przy ul. Sułowskiej. Podkreśliła także, że prace muszą być prowadzone cały czas, bez opóźnień. CZK

23:07

Wrocław: Na Zgorzelisku wał jest cały

CZK: Nie potwierdziły się informacje o przerwaniu wału w Zgorzelisku, woda przelewała się przez koronę wału. Na miejscu ciągle układane są worki z piaskiem.

22:53

Wrocław: Na Celtyckiej praca wre

Mieszkańcy Kozanowa wspólnie z żołnierzami ratują wał wzdłuż ul. Celtyckiej. Okładany jest geowłókniną i dociskany workami z piaskiem. Ciągle przecieka. MAR

22:43

Wrocław: Wszystkie siły na Celtycką

Na razie nie będzie obiecywanej budowy dodatkowych umocnień na ul. Ignuta i Dokerskiej. - Sytuacja się tam ustabilizowała - twierdzą miejskie służby.
- Wszystkie siły kierujemy teraz na ulicę Celtycką - powiedział wiceprezydent Jarosław Obremski. Przypomnijmy, że przecieka tam wał, zagrażając suchej dotąd części osiedla między Parkiem Zachodnim, a ul. Pilczycką. Osiedlu zagraża tym razem Odra. MAR/MIG
22:27

Wrocław: Wojsko na Celtyckiej

Duże grupy żołnierzy z łopatami pojawiły się przy ul. Celtyckiej. Będą uszczelniali przeciekający tu wał. Napiera na niego Odra.
Jeśli wał zostanie przerwany, rzeka może zalać suchą jeszcze część osiedla, aż do ul. Pilczyckiej. MAR/MIG

22:18

Wrocław: Przy ul. Bolesława Krzywoustego 259 woda podchodzi pod dom

Na miejscu nie ma żadnych służb, ani też worków i piasku.

22:07

Łany czekają na pomoc, sytuacja jest dramatyczna

Ludzie błagam jedźcie na Łany pomagać tamtejszej społeczności, jeśli tamtejsze wały się przerwą mogą zostać zalane wioski leżące na całej długości Widawy!
Zalane będzie tak jak w Sandomierzu! Trzeba to umocnić jak najlepiej, żeby nie powtórzyła się sytuacja ze Zgorzeliska, na którym wały przy ul.Zielnej zostały przerwane (z tego, co relacjonują znajomi, którzy tam mieszkają). Tu nie chodzi o jedną dzielnicę Wrocławia tylko o wszystkie tereny leżące przy Widawie - napisała do nas Paula.

22:01

Kozanów: Przecieka kolejny wał. Tym razem w drugiej części osiedla

21:58

Od godz. 23 zamknięty będzie most w Lubiążu

- Z uwagi na wysoką wodę około godz. 23.00 zostanie zamknięty most na Odrze w Lubiążu, będący częścią drogi wojewódzkiej nr 338 - poinformowała Komenda Powiatowa Policji w Wołowie.

21:23

O kolejne 3 centymetry spadł poziom wody w Trestnie

O godz. 21.30 wynosił - wg danych IMGW - 649 cm.

21:21
Kozanów: Wały powstaną z… węgla

Na ulicę Gwarecką na Kozanowie przywieziono właśnie trzy wywrotki węgla. To m.in. z tego surowca budowany będzie dodatkowy wał, mający chronić suchą jeszcze część osiedla. Wał budowany będzie m.in. wzdłuż ul. Gwareckiej. MAG
21:20
Woda opada w Oławie. Przy moście ma obecnie 755 cm (o 11 mniej, niż podczas kulminacji).
Do kulminacji szykuje się Brzeg Dolny. Rzeka ciągle tu przybiera. O godz. 20.30 podniosła się do 931 cm. Najwyższa fala - nawet do 980 cm - może się tu pojawić w niedzielę między godz. 4, a 8. MIG

21:19

Kozanów: fala rośnie. Trestno: wody trochę mniej
Fala kulminacyjna na Odrze zbliża się do Kozanowa. Wody w rzece ciągle przybywa, choć nie wiadomo ile jest jej dokładnie, bo obok osiedla nie ma stanowiska pomiarowego. Między godz. 22, a 2 w nocy fala spodziewana jest na Rędzinie.
Tymczasem o godz. 20.00 (to najnowsze dane IMGW) na wodowskazie w Trestnie pod Wrocławiem woda miała 652 cm. To stan o 5 cm niższy od najwyższego, odnotowanego dziś o godz. 12.30 i 14.30, kiedy to Odra miała tu 657 cm.

21:09

Kozanów: Są już tony piasku i setki żołnierzy i mieszkańców. Teraz wytyczany jest przebieg wału.
Na Kozanowie coraz więcej wojska i piasku dowożonego tu przez ciężarówki. Żołnierze razem z mieszkańcami rozpoczęli wypełnianie worków piaskiem. W tym momencie fachowcy wytyczają także w terenie przebieg nowego wału, który ma chronić część osiedla. Prace przy jego budowie powinny ruszyć za kilkadziesiąt minut. MAR

21:01

Grzegorz Schetyna w TVN: Budowa nowych bloków na Kozanowie to szaleństwo. Przyjdzie czas na wnioski i twarde decyzje!
- Powtórzyło się dokładnie to, co 13 lat temu - mówił w "Faktach po Faktach" TVN Grzegorz Schetyna komentując powódź na wrocławskim osiedlu Kozanów. Szef klubu PO i szef tej partii w woj. dolnośląskim nazwał "kompletnym szaleństwem" fakt, iż po doświadczeniach z 1997 roku, pozwolono na tym terenie budować bloki i domy.
Szef klubu PO dodał, że w tej chwili najważniejsza jest akcja ratunkowa, ale przyjdzie czas na wyjaśnianie, kto zawinił.
- Przyjdzie czas na wnioski i twarde decyzje. Nie możemy dopuszczać do sytuacji, żeby uczyć się na własnych błędach - mówił Schetyna. I zapowiedział "spór między administracją rządową a samorządową".

20:55

Pogarsza się sytuacja na Zgorzelisku. Wał nad Widawą przy ul. Siennej jest już bardzo nasiąknięty. Mieszkańcy przy pomocy strażackiej pompy wciągają przesiąkającą wodę zza wały i zrzucają z powrotem do Widawy. Jednak w tym momencie sytuacja jest ciężka. Pilnie potrzeba tu worków, piasku i rąk do pracy. 50 osób, które tam działają wykorzystały już piasek ze wszystkich pobliskich piaskownic. MIS

20:48

Wrocław: Na Księżu ułożyli już kilka tysięcy workówKilkuset mieszkańców Księża Małego wzmacnia wał przy trasie na Mokry Dwór. Sytuacja wydaje się być opanowana. Ułożono kilka tysięcy worków z piaskiem. MAT

20:42

Maślice: Mieszkańcy bronią ul. Koziej, ale woda z kanalizacji może wybijać w innych miejscach
Coraz trudniejsza sytuacja na Maślicach. MPWiK potwierdza, że do ich kanalizacji biegnącej przez Maślice na Janówek dostają się potężne ilości wody z Odry. I chociaż oczyszczalnia ścieków na Janówku pracuje pełną parą, zdarza się coraz więcej studzienek przez które woda wylewa się na ulice Maślic. Mieszkańcy obstawiają studzienki workami z piaskiem, by nie dopuścić do dalszych wycieków. To na razie jedyna możliwość walki z żywiołem. JEW

20:19

Kozanów: Część osiedla może znów mieć prąd
EnergiaPro deklaruje, że zrobi wszystko, by do budynków na terenie Kozanowa, które nie zostały zalane, przywrócić dostawę prądu. Absolutnie nie będzie to jednak możliwe w budynkach przy ul. Ignuta, które są pod wodą. MAR/MIG

20:18

Do Wrocławia sprowadzanych jest 900 dodatkowych żołnierzy. Na prośbę sztabu kryzysowego, do miasta jedzie kolejnych 900 żołnierzy z Żagania i Świętoszowa. Mają pomóc w walce z wodą na Kozanowie oraz wzmacnianiu zagrożonego ciągle wału przy śluzie na Bartoszowicach. MAR

20:15

Sztab kryzysowy: Nie będzie przymusowej ewakuacji Kozanowa
Na zalanej części Kozanowa powstanie wydzielona część, z której sztab kryzysowy chce wyprowadzić ludzi. - Chodzi o umożliwienie dostępu i ułatwienie pracy firmom budowlanym, które się tam pojawią - powiedział Zbigniew Maciejewski, komendant wojewódzki policji.
Co oznacza "wyprowadzenie ludzi" członkowie sztabu kryzysowego nie chcieli sprecyzować. Wiadomo jednak, że nie będzie prowadzona przymusowa ewakuacja. Zostanie ona tylko zaproponowana mieszkańcom zalanych budynków przy ul. Ignuta. MAR/MIG

20:00

Łany proszą o pomoc:
Potrzebujemy "rąk" do pomocy przy podwyższaniu studzienek w Łanach na ulicy Odrzańskiej. Ochotników prosimy o zgłaszanie się przy budowie nowego mostu w Łanach. Są duże różnice poziomów, dlatego trzeba poukładać wiele worków z piaskiem. Apelujemy o pomoc przede wszystkim mężczyzn. Pomoc będzie potrzebna CIĄGLE przez najbliższe 4 dni, proszę o zainteresowanie sytuacją. Prosimy także o dostarczenie drewna opałowego, aby można było się ogrzać przy ognisku w nocy w trakcie dalszych prac. Osoby, które przybędą w nocy pomagać prosimy o zabranie latarek oraz aby się ciepło ubrać.
19:39

Kozanów: Woda jeszcze w górę o 70 cm! Będą budować nowy wał
Najświeższe wiadomości z posiedzenia sztabu zarządzania kryzysowego w urzędzie wojewódzkim. Według specjalistów woda na Kozanowie może się podnieść jeszcze o 70 cm! W tej sytuacji sztab podjął decyzję, by na osiedlu budować nie tylko nowy wał z worków z piaskiem (taki już powstaje) ale kolejną zaporę z gruzu i ziemi, która stanie za workami z piaskiem. Już wkrótce ma się tym zająć wojsko. Prace będą trwały cała noc, a teren zostanie oświetlony. JEW

19:34

Dramatyczna sytuacja przy ul. Dokerskiej 52. Wał zbudowany głównie z worków z piaskiem jest tam w bardzo kiepskim stanie. Coraz bardziej przecieka. Najpierw mieszkańcy i służby próbowały zbudować tam drugi wał, obok starego, ale teraz uznano, że nie ma na to czasu, ponieważ woda zbyt szybko się podnosi. Dlatego trwa pospieszne uszczelniane tego miejsca folią i wyścig z czasem.

19:29

Kozanów: Znów ciężko przy Dokerskiej
Kilka minut po godz. 19 zaczął przeciekać ok. 80cm wał z worków z piachem zbudowany przez mieszkańców i służby. W tym momencie sytuacja wygląda poważnie, dlatego zdecydowano o położeniu dodatkowej folii na stary wał oraz dobudowanie nowej zapory. Akcja trwa. Jeśli wał nie wytrzyma woda wyleje się na ulicę Dokerską. MAG

19.13

TVN: Na Kozanowie zalanych kilkanaście domów, ale powtórka z 1997 roku nie grozi
Stacja TVN podała, ze w tym momencie na wrocławskim Kozanowie zalanych jest kilkanaście domów, ale cały czas trwa walka przy umacnianiu wałów. Zdaniem reportera TVN-u nic nie wskazuje na to, by doszło do powtórki z 1997 roku, gdy woda zalała Kozanów nawet powyżej pierwszego piętra. Podkreślił ogromne zaangażowanie mieszkańców. JEW

19:09

Wrocław/Trestno: Kulminacja trwa już 10 godzinę
Ostatnie pomiary na wodowskazie w Trestnie pokazują, że Odra ma tam głębokość 656 centymetrów. Rzeka pierwszy raz przekroczyła dziś granicę 6,5 metra o godz. 8.30. Od tego czasu woda podnosi się i spada o kilka centymetrów, ale nie przekroczyła 657 cm. Zdaniem ekspertów sprawdził się na szczęście scenariusz z dolną granicą prognozowanej fali kulminacyjnej (przypomnijmy, że zakładano od 660 do 680 cm wody). Stan powyżej 6,5 metra utrzymuje się we Wrocławiu 10 godzinę. JEW
18:56

Wrocław: Reymonta i Trzebnicka wciąż nieprzejezdne
Jak informuje Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wciąż nieprzejezdne są ulice Reymonta oraz Trzebnicka na wysokości wiaduktu kolejowego. Na ulicę leci tam woda ze studzienek, którą straż pożarna musi na bieżąco wypompowywać. Nic nie wskazuje na to, żeby dziś udało się zapewnić przejazd pod wiaduktami kolejowymi na tych dwóch ulicach. JEW

18:53

Kozanów: Woda idzie do góry przy Ignuta
W zalanej nawet powyżej 0,5 metra części Kozanowa wciąż rośnie stan wody. Przy zalanym fragmencie ulicy Ignuta mieszkańcy szacują, że w ciągu ostatniej godziny podniósł się o około 5 do 10 cm. Tymczasem trwa budowa nowych wałów i umacnianie starych odcinków przez wojsko i część mieszkańców. MAG

18:21

Wrocław: Na Nowy Dwór, Kozanów i Gądów wraca woda
Przez ponad godzinę wody nie miała część mieszkańców Nowego Dworu, Kozanowa i Gądowa. Jak tłumaczy MPWiK powodem była przerwa w dostawie prądu do przepompowni przy ul. Bystrzyckiej, która zasila w wodę właśnie te osiedla. MPWiK zapewnia, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu minut woda pojawi się na tych osiedlach i wszystko wróci do normy. Zapytaliśmy jednak co z deklaracją prezydenta Wojciecha Adamskiego, który twierdził, że nie ma obaw o dostawy wody pitnej. Tłumaczył, że miasto ma dodatkowe agregaty, które w razie przerwy w dostawie prądu zapewnią zasilanie na ten czas. W MPWiK odpowiedziano, że przepompownia przy ul. Bystrzyckiej najprawdopodobniej nie miała takich agregatów. MAR/JEW

18:08

Rozpoczęło się spotkanie zespołu zarządzania kryzysowego. O godz. 18.00 w urzędzie wojewódzkim rozpoczęło się kolejne już dziś posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. O kolejnych planowanych krokach służb powinniśmy się dowiedzieć więcej około godziny 19.30. JEW

18:00

Księże Małe - na ul. Starodworską potrzebne worki i piasek! Ludzie też - pisze do nas Andrzej.

17:52

Kozanów: Chwila wytchnienia przy ul. Gwareckiej
Z minuty na minutę tymczasowy wał przy ul. Gwareckiej, z którego wcześniej lała się woda zostaje wzmacniany. Mieszkańcy i służby opanowały sytuację i dokładają kolejne warstwy worków, by nie dochodziło tam do przecieków i wypływu wody. MAT
17:48

Uwaga kierowcy, potężne korki na ul. Pilczyckiej
Jeśli zamierzamy przemieszczać się własnym autem ul. Pilczycką, możemy tam utknąć nawet na pół godziny. Spory ruch w obydwie strony powodują z jednej strony mieszkańcy przestawiający swoje samochody w bezpieczniejsze miejsce, z drugiej ludzie z innych rejonów miasta, którzy jadą, by zobaczyć co się stało na Kozanowie. MAR/JEW

17:39

Wrocław: Większość tramwajów wraca na swoje trasy
Jak informuje wrocławskie MPK w tym momencie większość wstrzymanych dotychczas wrocłąwskich linii tramwajowych wraca do normalnego kursowania. Jednak pozostaje jeszcze trzy miejsca w mieście, przez które nie przejedziemy komunikacją szynową. Są to plac Bema oraz Reymonta i Trzebnicka, gdzie woda z kanalizacji zalała przejazdy pod wiaduktami kolejowymi. Na razie nie ma informacji o której godzinie będzie można przywrócić tam ruch. JEW

17.30

Według ostatniej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w ciągu najbliższych dwóch dni będzie nam sprzyjać pogoda. Synoptycy przewidują, że w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim w ciągu najbliższych dwóch dni możemy się spodziewać przelotnych opadów i ewentualnie krótkotrwałych burz. Na szczęście nie grożą nam długotrwałe ulewne deszcze. Dzięki temu nie sprawdzi się prognoza, której przed falą kulminacyjną we Wrocławiu najbardziej obawiał się prof. Leon Kieres, który kierował obroną Wrocławia przed powodzią w 1997 roku. To znaczy, że nie grozi nam nagły dopływ wody do Odry z górskich rzek Dolnego Śląska. JEW

17:26

Według ostatniej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w ciągu najbliższych dwóch dni będzie nam sprzyjać pogoda. Synoptycy przewidują, że w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim w ciągu najbliższych dwóch dni możemy się spodziewać przelotnych opadów i ewentualnie krótkotrwałych burz. Na szczęście nie grożą nam długotrwałe ulewne deszcze. Dzięki temu nie sprawdzi się prognoza, której przed falą kulminacyjną we Wrocławiu najbardziej obawiał się prof. Leon Kieres, który kierował obroną Wrocławia przed powodzią w 1997 roku. To znaczy, że nie grozi nam nagły dopływ wody do Odry z górskich rzek Dolnego Śląska. JEW

17:16

Prezydent Rafał Dutkiewicz tłumaczy, że przez najbliższe godziny wojsko i inne służby będą próbowały załatać wyrwę w wale na Kozanowie.
Nie da się jednak tego zrobić dokładnie w miejscu, gdzie zawiódł wał, bo nurt jest tam zbyt silny. Dlatego ciężkie wojskowe amfibie będą teraz dowoziły worki z piaskiem i zrzucały je tworząc zakole odcinające wyrwę tak blisko jak to możliwe.
16:54

Kozanów: Wyłączono ciepłą wodę

Na Kozanowie nie ma prądu. Wyłączono też dostawy ciepłej wody. W wieżowcach nie działają windy. MIG

16:58

Głogów: Miasto przygotowuje się do walki z żywiołem.

Ponad dwa tysiące worków, a w nich 75 ton piasku - z tego na początek ułożono dziś wał ochronny, by uratować przed zalaniem podziemia kolegiaty i Domu Uzdrowienia Chorych na Ostrowie Tumskim. O godz. 14.45 stan Odry wynosił 5 m 48 cm. Fala kulminacyjna ma dotrzeć do Głogowa w poniedziałek o godz. 14.

- Nasi kuracjusze już wyjeżdżają. Nikt nie chce czekać do ostatniej chwili - mówi siostra Małgorzata Malska z Cichych Pracowników Krzyża, wspólnoty prowadzącej Dom Uzdrowienia Chorych przy kolegiacie.

Jak zapewnia prezydent Leszek Szulc, placówka może liczyć na pomoc w ewakuacji podopiecznych. Przy fali, która ma sięgać 7 metrów na pewno zalane będą także osiedla: Nosocice i Krzepów oraz Widziszów. Stąd też dla mieszkańców z tych rejonów są już przygotowane czasowe miejsca pobytu (szkoły) oraz woda i jedzenie.

16:48

Dutkiewicz: Dziś nie uda się wypompować wody z Kozanowa

Wypompowanie wody z Kozanowa może potrwać kilka dni - przyznał na antenie TVP Info prezydent Rafał Dutkiewicz. Wcześniej wiceprezydent Wojciech Adamski deklarował, że zadanie to zajmie zaledwie kilka godzin.
Dutkiewicz dodał, że ma nadzieję na zatrzymanie wody w miejscu, gdzie obecnie się rozlała. Nie chciał jednak dać gwarancji, że nie dotrze do pozostałych części Kozanowa, zalanych w 1997 roku. MIG

16:41

Oława: Powoli woda opada

Bardzo powoli, bo średnio o 1 cm na godzinę, opada woda na Odrze w Oławie. O godz. 16.00 - według danych IMGW - na moście osiągnęła 758 cm. Była więc o 8 cm niższa od maksymalnego poziomu - z wczorajszego popołudnia.
Pierwsze zauważalne spadki odnotowano w Oławie dopiero po 14 godzinach. Jeżeli ta tendencja powtórzy się we Wrocławiu, woda w mieście zacznie opadać najwcześniej o godz. 2 w nocy. Ale i tak będzie jeszcze bardzo wysoka. MIG
16:35

Zgorzelisko: zamknięto ul. Sienną, podmywa ją woda. Na miejsce jedzie straż pożarna. MIS

16:32

Wrocław: Widawa ciągle przybiera

O 4-6 cm na godzinę podnosi się poziom Widawy -- wynika z najnowszych danych IMGW. To złe wiadomości dla mieszkańców Zgorzeliska, od kilkunastu godzin ustawiających worki z piaskiem na wale przy ul. Mazepy. Kończy się tu już piach.

CZK: wody w Widawie może przybierać do godz. 6 w niedzielę. MIG

16:19

Dolny Śląsk: Powódź blokuje drogi

CZK informuje, że na Dolnym Śląsku z powodu powodzi zamknięte są drogi:

- Groblice - Kotowice,
- Droga gminna nr 17670D (powiat wrocławski) - Marcinkowice - Zakrzów,
- Droga wojewódzka nr 455 (powiat oławski) - Jelcz Laskowice - Oława,
- Droga powiatowa nr 1461 (powiat Oleśnicki) - Kijowice-Kruszowice,
- Droga gminna nr 1943D (powiat Wrocławski) - Mokry Dwór - Trestno, - Zamknięta droga wojewódzka nr 396 pomiędzy miejscowościami Janików - Stary Górnik.
- Zamknięty Most na Odrze na drodze nr 455 w Oławie,
- Nieczynne przeprawy promowe w Ciechanowie i Chobieni,
- Na odcinku drogi powiatowej nr 1538 pomiędzy miejscowościami Zbytowa i Grędzina droga została zamknięta.
- Droga gminna nr 1933D (powiat wrocławski)

16:16

Trestno. 655 cm wody

Aktualne dane z wodowskazów (stan z godz. 16.00 za IMGW)

Oława - 758 cm, od godz. 15 ubył 1 cm
Wrocław/Trestno - 655 cm, od godz. 15 ubył 1 cm
Brzeg Dolny - 915 cm, od godz. 15 przybył 1 cm
MIG

16:06

Rędzin. Zalana budowa mostu autostradowej obwodnicy

Na wysokość 1 metra zalana została budowa mostu Rędzińskiego, mającego być częścią autostradowej obwodnicy Wrocławia. Według Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, nie ucierpi na tym konstrukcja mostu.
Bezpieczny - według Macieja Nowaczyka ze spółki Wrocław 2012 - jest stadion powstający na Maślicach. Na placu budowy areny trwa 24-godzinny dyżur powodziowy. Arena powstaje tuż obok Ślęzy, zaledwie kilkaset metrów od miejsca, gdzie tzw. "cofka" z Odry zalewa własnie Kozanów. MIG/JEW

16:03

Kozanów: Wyrwa w wale przy Gwareckiej opanowana

Mieszkańcy opanowali wodę przy powstałej kilka minut temu kolejnej wyrwie w wale - przy ul. Gwareckiej. Rzucane do wody dziesiątki worków z piaskiem pozwoliły zatrzymać nurt. MAR

16:02

Bartoszowice: Nadal trwa walka z wodą na śluzie.

Blisko 200 mieszkańców pomaga wsypywać piasek do worków przy śluzie na Bartoszowicach. Wielkim spychaczem są one następnie przewożone na drugi brzeg rzeki, gdzie żołnierze ze Świętoszowa umacniają nimi wał i Groblę Łanieską. Sytuacja jest ciągle poważna. Grobla jest mocno nasiąknięta, przykryto ją folią i geowłókniną.
Od powodzenia obrony grobli zależy los Strachocina, Swojca i Kowal. JEW/MIG

15:53

Kozanów: Pękł kolejny wał. Tym razem na Gwareckiej

Pogarsza się sytuacja na Kozanowie. Przy ul. Gwareckiej, obok budynku z numerami 2-8 pękł kolejny wał. Woda przewróciła tymczasową drewniano-metalową zaporę, zbudowaną tu przez wojsko. Na miejsce podjechał właśnie wóz straży pożarnej. Woda wlewa się na osiedle rwącym nurtem. MAR/MIG

15:41

Kozanów: Na osiedle dotarły amfibie

Przed chwilą, ponad dwie i pół godziny po przerwaniu wału przy ul. Ignuta, na Kozanowie pojawiły się dwie wojskowe amfibie. Zatrzymały się przy ul. Pilczyckiej. MAR

15:40

Kozanów: Woda na osiedlu przybiera

Na osiedle kierowanych jest dodatkowych 400 żołnierzy. Setka już pracuje przy budowie wałów. Nieoficjalnie wiadomo, że plan zakłada otoczenie dodatkowym wałem zalanych budynków przy ul. Ignuta, tak by zatrzymać tam wodę i uratować resztę osiedla. MIG/MAR

15:34

Kozanów: MPK wycofało autobusy

Z okolic pętli na Kozanowie zostały wycofane autobusy m.in. linii C, 103 i 127. Trafiły na tymczasowe trasy zastępcze. MIG

15:33

MPK: Nie jeżdżą tramwaje nr 6, 7, 11, 14, 15 i 24

- Na powrót zasilania czekają tramwaje linii: 6, 11, 14, 24, 7 i 15. MPK uruchomiło w tym rejonach autobusową komunikację zastępczą, a tramwaje, które mają zasilanie jeżdżą objazdami. Przewóz pasażerów odbywa się sprawnie - poinformował Janusz Krzeszowski z MPK. MIG

15:30

Zgorzelisko: Brakuje worków z piaskiem

Mieszkańcy broniący osiedla: - Zaczyna brakować worków z piaskiem. Jeśli nie dostaniemy nowych, zalane zostaną budynki przy ul. Mazepy i Kordiana. MIS

15:28

CZK: Widawa będzie przybierała do godz. 6 w niedzielę

15:27

Zgorzelisko: Na ul. Mazepy trwa walka

Wbrew wcześniejszym informacjom, mieszkańcy Zgorzeliska nie poddali się i nadal walczą z przybierającą ciągle Widawą. Przy ul. Mazepy budują umocnienia z worków z piaskiem. Brodzą już jednak w wodzie. MIS

15:23

Wrocław: To będzie długa walka

Fala kulminacyjna ciągle przechodzi przez Wrocław i nie opuści go przez najbliższą dobę. Na wodowskazie w Trestnie nadal utrzymuje się poziom 656 cm (dane IMGW z godz. 15.00). Fala opuszcza dopiero Brzeg na Opolszczyźnie. Co pół godziny woda opada tam o 2-3 cm, ale nadal jest bardzo wysoka. MIG

15:07

Wrocław: Stanęły tramwaje, bo nie ma prądu

Tramwaje kursujące w rejonie ul. Jedności Narodowej, Osobowic, pl. Bema, ul. Poniatowskiego, Słowiańska, Trzebnicka, Marino przestały kursować. - Wyłączone zostały dostawy prądu. Nie wiemy jeszcze, jakie jest źródło awarii, ani kiedy kursy zostaną przywrócone. Wysyłamy zastępcze autobusy - powiedział Janusz Krzeszowski z MPK.

15:04

Kozanów: Ul. Dokerska zamienia się w rzekę

Z podwórek na Kozanowie, między przychodnią, a SP nr 116, woda wypływa na ul. Dokerską. Ulica zamieniała się w rzekę. Woda płynie w stronę Pilczyckiej i skrzyżowania Kozanowskiej z Ignuta.

14:57

Kozanów: przez osiedle płynie rzeka

Silny nurt rzeki ciągle płynie od ul. Ignuta w głąb Kozanowa. Podwórko między wieżowcami przy ul. Dokerskiej 23/25 i Dokerskiej 27/29 zamieniło się w wartką rzekę. Zniszczonych jest kilka samochodów. Do akcji ratunkowej szykują się żołnierze.

14:51

Kleczków: Wybijają studzienki, stoją tramwaje

Woda wybijająca ze studzienek zalała skrzyżowanie ul. Kleczkowskiej i Reymonta. Nie jeżdżą tędy ani tramwaje, ani samochody. MPWiK próbuje opanować sytuację.
14:45

Ul. Trzebnicka bez tramwajów

Woda ze studzienek zalała szyny przy ul. Trzebnickiej. Nie kursują tędy tramwaje. MIG

14:43

Wiceprezydent: Akcja na Kozanowie potrwa kilka godzin

Chcemy zatrzymać wodę na linii ul. Ignuta, a potem odpompować wodę z Kozanowa. Zajmie to kilka godzin.
Na chwilę obecną nic groźnego dla zdrowia i życia mieszkańców się nie dzieje - powiedział w Radiu Wrocław wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski.

14:42

Wrocław: W Śródmieścu wybijają studzienki

W porcie Odra wdarła się do miejskim kanalizacji. - Oznacza to, że w Śródmieściu wybijają lub będą wybijały studzienki - informuje Konrad Ankowiak z MPWiK.
Woda jest na Trzebnickiej i Księcia Witolda. Nieprzejezdna jest ul. Reymonta.

14:35

Wrocław: Więźniowie walczą z wodą przy ul. Kleczkowskiej

Na skrzyżowaniu ulic Kleczkowskiej i Reymonta woda wypływa ze studzienek.
W akcję pomocy mieszkańcom tego regionu zaangażowali się nawet więźniowie pobliskiego zakładu karnego.

14:27

Kozanów: Na osiedle dotarło wojsko

100 żołnierzy, wezwanych w trybie pilnym przez miejski sztab kryzysowy, dotarło na Kozanów.

14:22

Kozanów: Zagrożone mieszkania dla niepełnosprawnych

Na parterze zalanych budynków przy ul. Ignuta znajdują się mieszkania dla niepełnosprawnych - dowiedziała się "Polska-Gazeta Wrocławska".
Z nieoficjalnych informacji wynika, że ich lokatorzy - także ci poruszający się na wózkach inwalidzkich - zostali wcześniej ewakuowani.

14:18

Wrocław/Kozanów: Na Ignuta metr wody, Dokerska - po kostki

Woda ciągle zalewa Kozanów. Wokół 10 budynków przy ul. Ignuta jest jej już po pas, w części gdzie stoją wieżowce, m.in. przy Dokerskiej i Gwareckiej - po kostki.
Obecnie woda zatrzymała się na wysokości ul. Dokerskiej 31/33.

14:03

Wiceprezydent Wrocławia do mieszkańców Kozanowa: Ewakuujcie się

Wojciech Adamski, wi

polecane: Wyniki wyborów parlamentarnych 2019

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 61

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

S
Sebastian

Żłobek podmoczony, woda spokojnie dochodzi do ścian. Co prawda opada powoli,ale na banak mokre podziemie i ne ma co liczyć że uprzątną do końca tygodnia. Przez ten tydzień mają odsączać osiedle - żłobek też będzie można osiągnąć suchą stopą, ale na pewno najpierw zaczną wypompowywać z piwnicy. Zanim Sanepid dopuści żłobek do użytku (przedszkole, przychodnia i szkoła też) jak nic będzie 15 czerwca. No chyba że wcześniej puści wał na Celtyckiej, ale tam twardziele mieszkają i łatwo się nie dadzą... :) pozdro dla Celtów :)

v
val

Czy ktoś wie kiedy zniesiona zostanie blokada wjazdu na Kozanów? Chodzi o przyszłe dni.
Ze zdjęć widziałem że Modra jest sucha. Proszę o potwierdzenie.
I czy ktoś wie jaki jest stan żłobka na Dokerskiej (wys. wody i czy zalało coś).
Dziękuję z góry za informacje.

M
Mario

Spokojnie. Trasa z Wrocławia do Obornik jest całkowicie przejezdna. Przy moście nad Widawą jest ustawionych bardzo dużo worków, tak samo jest wzdłuż drogi w kierunku Szewc. Woda jednak nigdzie nie doszła nawet do worków, więc nie ma zagrożenia.

R
Ryszard

Jutro wybieram wie do Obornik Sl., czy jest ktoś w stanie powiedzieć mi czy droga ta jest w zupełności przejezdna? Jest tam most nad Widawą i kilka innych mostków nad rowami melioracyjnymi. Boje się, że nie dojadę a niestety muszę jechać tam z transportem żywności dla okolicznych sklepów.

Proszę o odpowiedź.

r
robo

to tak jakbyś wylała szklankę wody i po obu stronach płynącej wody dolewała kolejne partie wody. Płynąc woda napotyka opór, powodujący spiętrzenie się jej. stad ta fala.

A
Andrzej

Dopóki nie będą rozliczani ludzie "u władzy" ze swojej ignorancji, dopóty będzie jak jest. Jest takie przysłowie " jak nie potrafisz nie pchaj się na afisz" !!! A jeśli robią to wierząc że im się uda nim skończy się kadencja to są jeszcze większymi zbrodniarzami !!! Nie mogę pojąć dlaczego jeszcze nie zostali oskarżeni i nie siedzą ! Pokazuje taki swoją "mordę" w telewizji i mówi że jest dobrze, a za chwilę wszystko się wali. Mógłbym tak pisać i pisać ... a nikt i tak nie będziecie ich piętnować. W TV mówią że władza się martwi, zgroza !!! udają głupich? Ludzie, jak długo będziemy dawali sobą manipulować, wybierać debili na swoich przedstawicieli ?!!! Ruszmy "dup." i rozliczmy ich a następny się zastanowi kandydując do "władzy" !!!
Dlaczego też w TV nawołuje się byśmy to my płacili za wszystko, z chore dzieci, za klęski urodzaju i nieurodzaju, nie przypomina Wam to Ameryki lat 30-tych? Jakże dzisiejsi nowobogaccy lubią dać złotówę na biednych zacierając tym samym swoje parszywe grzechy !!!
Andrzej 58 z Opola

n
niewiedzący

skąd bierze sie fala kulminacyjna skoro woda powinna spływać równomiernie?jak powstaje?

O
Org.

Pomiary w Trestnie to pomizr wzgledny - jak na kazdym wodoskazie . Nie mozna mówić, ze ma błąd. Poprostu podaje wahania. Natomiast mam pytanie to prezentowanego tu wykresu: dlaczego 656 jast nizej niz 652?
Coć żle narysowaliscie?!...

k
krzysztof

żenujące i irytujące wykresy z danymi sprzed kilku godzin, w których nie zachowano proporcji.
656 to mniej niż 652, a właściwie tyle co 649.
brednie firmowane logo Gazety Wrocławskiej.

Zastanawiam się czy tylko to jest przekłamane w tej gazecie...

W
Wrocek

Do Zakreconego, sonda w Trestnie ma blad pomiaru ok. 80cm - trzeba brac poprawke. Sonda jest do wymiany ale przed wielka woda sie nie udalo.

l
lopez

jedną z pierwszych decyzji rządu Tuska, było zablokowanie funduszy na projekty samorządowe budowy zbiorników retencyjnych i wałów przeciwpowodziowych. Dziękuję, dobranoc.

J
Jarek

Czy mógłby ktoś po krotce zrelacjonowac co się dzieje na północy? Chodzi mi głownie o Kamienskiego, krzyzanowice, Psary. Jak wyglada tam sytuacja?

b
bn

Na kozanów właśnie przed 10 minutami jechały 2 amfibie przez FAT :D

R
Romek

Uciekli?

w
wro

na Grabiszyńskiej właśnie wyłączyli prąd

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3