Powiat Oławski z rządowym wsparciem wznosi warsztaty edukacyjne

Artykuł sponsorowany Powiat Oławski
Udostępnij:
OŁAWA: Samorząd Powiatu Oławskiego z dofinansowaniem ze środków z budżetu państwa wznosi profesjonalne warsztaty edukacyjne. Wiedzę zawodową będzie w nich zdobywać nie tylko młodzież z powiatu oławskiego, ale również uczniowie z pozostałej części Dolnego Śląska

Z rządowym wsparciem samorząd Powiatu Oławskiego wznosi profesjonalne warsztaty edukacyjne przy ul. ks. Kutrowskiego 31, tuż za budynkiem Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie. Koszt postawienia tego nowoczesnego wielofunkcyjnego obiektu wynosi ponad 8,3 mln zł, przy czym zagwarantowane już środki z budżetu państwa to przeszło 5,5 mln zł. Samorząd podejmuje więc kolejne działania, aby pozyskać z zewnętrznych źródeł pozostałą kwotę - a jest to nadal niebagatelna suma wynosząca około 2,7 mln zł. Jaki samorząd ma pomysł na pozyskanie tej kwoty? O tym czytaj w dalszej części materiału.

Należy zaznaczyć, że w budżecie Powiatu Oławskiego są zagwarantowane środki własne na budowę tego nowoczesnego obiektu, z którego skorzysta nie tylko młodzież z powiatu oławskiego, ale również z pozostałej części Dolnego Śląska. Jednak z dodatkowym zastrzykiem pieniędzy zadanie zostanie zrealizowane szybciej, sprawniej i kompleksowo. Wtedy pieniędzy wystarczy także na wyposażenie tej jednostki w nowoczesne i profesjonalne instrumenty dydaktyczne, odpowiadające potrzebom współczesnej edukacji.

Rozwiązaniem samorządu Powiatu Oławskiego na pozyskanie tych pieniędzy jest sprzedaż niezwykle cennej i atrakcyjnej działki w centrum Oławy, pomiędzy ulicami - Żołnierzy Armii Krajowej i 11 Listopada. To jedna z ostatnich takich nieruchomości w tej części powiatu, z perspektywicznym potencjałem inwestycyjnym. Jest znakomicie skomunikowana, położona przy drodze krajowej nr 94, czyli trasie z Wrocławia do Opola.

Kupując w przetargu od samorządu opisywaną nieruchomość, nabywca nie tylko stanie się właścicielem terenu, na którym może powstać prestiżowa inwestycja, umiejscowiona pomiędzy historycznym centrum miasta, a wałem rzeki Oława, wkomponowana w kipiący zielenią pejzaż. Dokonując tej przyszłościowej transakcji, Inwestor staje się jednocześnie sponsorem i mecenasem edukacji zawodowej w powiecie oławskim! A zatem oprócz pozyskanych przez samorząd Powiatu Oławskiego na budowę warsztatów z budżetu państwa ponad 5,5 mln zł, teraz także środki uzyskane ze sprzedaży „starych warsztatów” z przyległym terenem mają pomóc dokończyć inwestycję. Pozwolą także wyposażyć nowoczesne warsztaty edukacyjne dla młodzieży z Dolnego Śląska w profesjonalną bazę dydaktyczną.

Ostatnia taka działka w centrum Oławy idzie pod młotek. Pieniądze z jej sprzedaży samorząd przeznaczy na dokończenie budowy warsztatów dydaktycznych dla młodzieży.

Przetarg odbędzie się w piątek 23 lipca br. o godz. 10:00 w Starostwie Powiatowym w Oławie, przy ul. 3 Maja 1, w pokoju nr 300 (na III piętrze). Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Gospodarki Nieruchomościami w Starostwie Powiatowym w Oławie, pod nr tel. 71 301 15 69 lub 71 301 15 35.

Więcej informacji o przetargu, regulamin i folder promocyjny znajdują się na stronie internetowej powiatu:https://starostwo.olawa.pl/aktualnosc-117-ogloszenie_o_przetargu_na_sprzedaz.html

Jeśli więc chcesz dobrze i z zyskiem zainwestować kapitał, albo planujesz przedsięwzięcie w powiecie oławskim, jeszcze w lipcu przystąp do przetargu i zostań właścicielem atrakcyjnej działki z ogromnym potencjałem inwestycyjnym w centrum Oławy!

- Oferując na sprzedaż działkę z takim dużym potencjałem inwestycyjnym, nie tylko wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom i zapotrzebowaniu rynku nieruchomości mówi starosta oławski Zdzisław Brezdeń. - Mamy na względzie dobro społeczności lokalnej i wszechstronny rozwój naszego powiatu. Zrealizowane tutaj przedsięwzięcie może nie tylko przynieść zysk Inwestorowi, ale przede wszystkim wzbogacić infrastrukturę Oławy, a co najważniejsze - przybliżyć i otworzyć miasto na rzekę, jak również podnieść estetykę i upiększyć ten obszar. Jestem przekonany, że wpłynie też na wzmocnienie pozycji miasta, z korzyścią dla kolejnych pokoleń Oławian.

Warsztatów mury pną się do góry!

Koszt budowy warsztatów edukacyjnych wynosi dokładnie 8.323.166,84 zł. Samorząd Powiatu pozyskał na ten cel w dwóch naborach z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL) łączne dofinansowanie w wysokości: 5.559.360 zł. RFIL jest to program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez COVID-19. W pierwszym naborze powiat otrzymał 2.059.360 zł (w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych, który jest częścią rządowej Tarczy Antykryzysowej), a w drugim (konkursowym) rozdaniu RFIL – 3,5 mln zł. Jak wynika z prostych wyliczeń, do postawienia tego oczekiwanego przez społeczność lokalną obiektu, w którym uczniowie będą zdobywać wiedzę zawodową, potrzeba jeszcze ponad 2,7 mln zł.

- Decyzja o rządowym dofinansowaniu budowy profesjonalnych warsztatów edukacyjnych, zadania realizowanego przez samorząd Powiatu Oławskiego, dała mocny impuls sprawczy do szybszego rozpoczęcia inwestycji – podkreśla starosta oławski Zdzisław Brezdeń. - W przypadku 2.059.360 zł z Tarczy Antykryzysowej, nasz samorząd mógł wykorzystać te pieniądze na dowolny cel i wybrane działania podejmowane na rzecz społeczności lokalnej. Zarząd Powiatu uznał, że nadrzędnym i najbardziej perspektywicznym celem będzie inwestycja w rozwój bazy edukacyjnej. Postawiliśmy więc na budowę nowoczesnych warsztatów szkolnych, dlatego właśnie tam skierowaliśmy strumień rządowych środków z Tarczy Antykryzysowej. Pozostałą kwotę, czyli przynajmniej 2.763.806 zł samorząd zabezpieczy z własnych pieniędzy, ale zamierza też pozyskać dodatkowe środki z zewnętrznych źródeł.

Plan Zarządu Powiatu jest więc taki, aby zasilić budżet przeznaczony na budowę i wyposażenie nowego obiektu, obok rządowego wsparcia, pieniędzmi ze sprzedaży dotychczasowych warsztatów szkolnych z przyległym terenem.

- Zależy nam zatem na szybkim, ale przede wszystkim korzystnym zbyciu tej nieruchomości, ponieważ pozyskane w ten sposób pieniądze umożliwią nam pełną realizację przedsięwzięcia - mówi starosta Zdzisław Brezdeń. - Im wyższą kwotę uzyskamy w przetargu, tym więcej środków będziemy mogli przeznaczyć na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu.

Z tego też względu, chociaż Zarząd Powiatu ogłosił już trzeci z kolei ustny nieograniczony przetarg na sprzedaż tej nieruchomości, to jednocześnie zdecydował się nie obniżać ceny wywoławczej. Pozostaje ona na tym samym niezmienionym poziomie 2,2 mln zł. - Nadal liczymy na zgłoszenie się i wzięcie udziału w przetargu poważnego partnera, który stworzy w tym miejscu unikalny projekt, służący mieszkańcom i rozwojowi stolicy powiatu, a jednocześnie samorząd powiatowy pozyska środki w niezbędnej wysokości na dokończenie realizowanej inwestycji -mówi starosta.

Warsztaty szkolne odradzają się jak Feniks z popiołów - ale w innym niż dotychczas miejscu

Nowe, profesjonalne warsztaty edukacyjne wznoszone są przez powiat w nowej lokalizacji - przy ul. ks. Kutrowskiego 31, tuż za budynkiem Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie. Budowa tego obiektu, to kolejna flagowa inwestycja Powiatu Oławskiego i jedno z największych przedsięwzięć samorządu w ostatnich latach, po budowie Powiatowego Centrum Edukacyjno-Rewalidacyjnego z Zespołem Szkół Specjalnych w Oławie, których wartość budowy wraz z wyposażeniem wyniosła ponad 20 mln zł.

Powstanie nowoczesnych warsztatów to całkiem bliska przyszłość, bo już w roku szkolnym 2022/2023 skorzystają z niego młodzi adepci praktycznej nauki zawodu, ukierunkowanej na potrzeby współczesnego rynku pracy. Zajęcia będą prowadzone tutaj w nowoczesnych i dobrze wyposażonych pracowniach. Wznoszony obiekt jest niepodpiwniczony, dwukondygnacyjny. Budynek będzie posiadać centralnie usytuowaną klatkę schodową z szybem i dźwigiem osobowym oraz zewnętrzne schody ewakuacyjnej. Do budynku zaprojektowano dwa główne wejścia: od strony wschodniej i zachodniej. Warsztaty mają powstać w 11 miesięcy od dnia przekazania placu budowy. Mija już drugi miesiąc od tego wydarzenia i wbicia pierwszego szpadla. Dobiegają końca prace ziemne, wykonywane są fundamenty, a wkrótce obiekt zacznie wyłaniać się z ziemi.

- Realizacja takiej perspektywicznej wizji jest bardzo kosztowna, więc zależy nam, aby pilnie pozyskać pozostałe niezbędne fundusze na ten ze wszech miar użyteczny cel, istotny dla przyszłości młodego pokolenia i wspólnoty lokalnej – podsumowuje starosta Zdzisław Brezdeń.- Dlatego raz jeszcze zapraszam i z pełnym przekonaniem gorąco zachęcam Inwestorów, którzy zastanawiają się nad wyborem miejsca swojego przedsięwzięcia i ulokowaniem kapitału, do zapoznania się i analizy oferty samorządu Powiatu Oławskiego, który do sprzedaży przeznaczył tę unikatową nieruchomość.

Może stać się ona idealnym miejscem, doskonale skrojonym na potrzeby biznesu, administracji, czy też aktywnego rodzinnego wypoczynku, bo zbiega się tutaj lokalizacja atrakcyjna pod wieloma względami z pięknym otoczeniem natury.

Czytaj także artykuł: Pod młotek idzie znakomicie położona działka w centrum Oławy z olbrzymim potencjałem inwestycyjnym:

https://gazetawroclawska.pl/powiat-olawski-pod-mlotek-idzie-znakomicie-polozona-dzialka-w-centrum-olawy-z-olbrzymim-potencjalem-inwestycyjnym/ar/c15-15698516

Prezentacja ma charakter poglądowy i informacyjny oraz nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu Cywilnego.

STAROSTWO POWIATOWE W OŁAWIE ul. 3 Maja 1, 55-200 Oława
tel. +48 71 301 15 22, fax 71 301 15 62
e-mail: [email protected]

www.starostwo.olawa.pl,
www.fb.com/starostwo.olawa

Wydział Gospodarki Nieruchomościami,

tel. 71 301 15 69 lub 71 301 15 35.

Powiat Oławski z rządowym wsparciem wznosi warsztaty edukacyjne
Dodaj ogłoszenie