Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat legnicki - dobre miejsce dla biznesu

Katarzyna Gęsiarz
Powiat legnicki - dobre miejsce dla biznesuDo atutów powiatu legnickiego można zaliczyć doskonałe położenie komunikacyjne
Powiat legnicki - dobre miejsce dla biznesuDo atutów powiatu legnickiego można zaliczyć doskonałe położenie komunikacyjne Piotr Krzyżanowski
Powiat legnicki ma wiele atutów. Począwszy od geografii regionu, jego historii, po ciekawą ofertę turystyczną, między innymi z wyszczególnionymi szlakami pieszymi i rowerowymi oraz ośrodkami wypoczynkowymi i licznymi gospodarstwami agroturystycznymi.Tereny te obfitują w bogactwo przyrody (lasy, złoża surowców naturalnych, w tym: węgla brunatnego, kruszyw budowlanych, surowców ilastych).

Do jego atutów zaliczyć można także doskonałe położenie komunikacyjne przy skrzyżowaniu drogowo-kolejowego Paneuropejskiego Korytarza Transportowego nr III Berlin/Drezno – Wrocław – Kijów, obejmującego autostrady A-4, A-18 i linię kolejową E 30 z drogą krajową nr 3 relacji Świnoujście – Jakuszyce oraz drogą krajową nr 94 z Krzywej do Medyki. Region ten sprzyja także rozwojowi drobnej przedsiębiorczości, a zwłaszcza  tym firmom, które chcą zatrudniać kolejnych pracowników.
Pomocną instytucją jest tu Powiatowy Urząd Pracy w Legnicy, który w ramach pośrednictwa pracy pomaga w pozyskaniu pracowników w możliwie najkrótszym czasie.
W ramach pomocy udostępnia pomieszczenia do organizacji spotkań rekrutacyjnych. Pracodawcy, którzy zamierzają zatrudnić bezrobotnego zarejestrowanego w legnickim PUP, mogą ubiegać się o wsparcie finansowe związane z tym zatrudnieniem.
– Tego rodzaju działanie przynosi obustronne korzyści, pracodawcy minimalizują koszty zatrudnienia, bezrobotni mają większe szanse na znalezienie pracy – wyjaśnia Bar-tłomiej Rodak, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Legnicy.Legnica graniczy z gminami powiatu, takimi jak: Miłkowice, Krotoszyce, Kunice i Legnickie Pole.
Legnica to także miejsce kulturalnych spotkań
Wśród atrakcji miasta, które nadają mu niepowtarzalny urok, znajdziemy m.in.: świątynie, Kramy Śledziowe, Akademię Rycerską, kwartały secesyjnych kamienic, Zamek Piastowski, park Miejski wraz z XIX-wieczną palmiarnią.
W Legnicy odbywają się także imprezy o zasięgu ogólnopolskim, w tym: międzynarodowa wystawa „Satyrykon – Legnica”, Legnicki Festiwal Srebra, Ogólnopolskie Turniej Chórów „Legnica Cantat”, Międzynarodowy Festiwal Folkorystyczny „Świat pod Kyczerą”, Legnickie Wieczory Ogrodowe.
Atrakcyjne tereny inwestycyjne
Legnica posiada liczne tereny o wysokiej atrakcyjności inwestycyjnej, zarówno dla działalności gospodarczej, handlowej, jak i deweloperskiej.
Zlokalizowane są one głównie na obrzeżach miasta przy najważniejszych szlakach komunikacyjnych, ale także w centralnych rejonach miasta.
Gmina Legnica współpracuje z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych w celu pozyskania inwestorów.
Jak wyjaśnia Zofia Cha-mielec, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta Urzędu Miasta w Legnicy, w grudniu 2013 roku został wydany Legnicki Przewodnik Inwestora. Składa on się z pięciu części: portretu gospodarczego, procesu inwestycyjnego, unijnego oblicza miasta, ważnych adresów i telefonów oraz oferty inwesty-cyjnej.
Dokument został wydany w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. Służy promocji dwóch terenów inwestycyjnych miasta położonych w rejonie ulicy Jawo-rzyńskiej i obwodnicy połud-niowo-zachodniej oraz obszaru w rejonie ulicy Jaworzyń-skiej – wschodnie otoczenie osiedla Sienkiewicza. Opracowaną publikację przekazano instytucjom oraz przedsiębiorstwom zainteresowanym ulokowaniem swego biznesu w Legnicy.
 

Wsparcie dla przedsiębiorców
Legniccy przedsiębiorcy mają możliwość korzystania z oferty Dolnośląskiego Funduszu Gospodarczego sp. z o.o. we Wrocławiu, którego gmina jest udziałowcem.
Jak tłumaczy Zofia Chamielec, w ramach DFG sp. z o.o. działa Regionalny Fundusz Poręczeń Kredytowych, którego zadaniem jest wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw poprzez ułatwienie dostępu do kredytów.
Kredyt z poręczeniem Dolnośląskiego Funduszu Gospodarczego sp. z o.o. może być przeznaczony na zakup, budowę lub modernizację obiektów, tworzenie nowych miejsc pracy, zakup wyposażenia, udoskonalenie lub wprowadzenie nowych produktów lub usług, nowe technologie, szkolenie pracowników.
Co więcej, przedsiębiorcy – najemcy lokali użytkowych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji ekonomicznej, mają możliwość skorzystania ze wsparcia polegającego na rozłożeniu swoich zaległości z tytułu najmu lokalu na raty czy też wyrażeniu zgody na podnajem lokali użytkowych.
Walczą z bezrobociem poprzez dofinansowania
W Powiatowym Urzędzie Pracy w Legnicy dodatkowo istnieje możliwość sfinansowania kosztów szkolenia bezrobotnego pod potrzeby pracodawcy.
Ponadto PUP, ze środków Funduszu Pracy, w formie Krajowego Funduszu Szkoleniowego, może finansować działania na rzecz kształcenia ustawicznego pracodawców i pracowników.
 

Urząd pomaga nowym firmom
W gminie Legnickie Pole inwestor, który będzie chciał ulokować tu swój kapitał, może liczyć na pomoc i wsparcie związane z przygotowaniem dokumentacji umożliwiającej możliwie szybką i bezkolizyjną inwestycję.
– Każdy nowy inwestor otaczany jest w Urzędzie Gminy szczególną opieką, a wiele spraw związanych z inwestycją (np. przyłączenie do sieci elektroenergetycznej czy też gazowej) wspomaganych jest niejednokrotnie przez urzędników – mówi Maciej Błauciak, inspektor ds. promocji, edukacji i kultury Urzędu Gminy Legnickie Pole.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska