Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potrawy wigilijne zgodne z tradycją. 12 obowiązkowych dań na stole 24 grudnia 2020 [LISTA, PRZEPISY]

12 potraw wigilijnych
Piotrhukalo
Potrawy wigilijne to nie są dania z przypadku. Każda z 12 potraw ma swoją symbolikę. Zobacz listę 12 potraw wigilijnych, które wieczorem powinny 24 grudnia znaleźć się na świątecznym stole. 12 potraw wigilijnych o jedna z tradycji bożonarodzeniowych znanych niemal w każdym domu. Ale dlaczego akurat 12? 12 potraw to odwołanie do 12 apostołów, uczniów Jezusa. Zwyczaj nakazuje, by spróbować każdej z potraw wigilijnych, aby zapewnić sobie szczęście w kolejnym roku. Jakie to potrawy? Wszystko zależy od regionu i rodzinnych tradycji. Ale wśród 12 potraw wigilijnych na pewno nie powinno zabraknąć karpia, barszczu w nieodłącznej parze z uszkami i pierogów z kapustą. Jak przygotować 12 potraw wigilijnych? Doradzają panie z podwrocławskich kół gospodyń wiejskich.

12 potraw wigilijnych - lista potraw, jak przygotować?

1. Potrawy wigilijne - Karp w galarecie (Iwona Florek, koło gospodyń wiejskich w Pruszowicach):
Gotujemy wywar z porcjowanego, osolonego karpia i głów ryb. Gdy kawałki karpia zmiękną, wyciągamy je z wody, głowy pozostawiając w gotującym się wywarze. Gotujemy przez godzinę, a nawet nieco dłużej, na małym ogniu, żeby ryba puściła klej. Następnie przecedzamy wywar, studzimy i rozpuszczamy w nim żelatynę. Rybę układamy w salaterkach, dodajemy marchewkę i pietruszkę, po czym zalewamy wszystko ostudzonym wywarem z żelatyną. Ostawiamy do ostygnięcia w zimne miejsce na kilka godzin.

2. Potrawy wigilijne - Barszcz (Iwona Florek, koło gospodyń wiejskich w Pruszowicach):
Jeżeli zostało trochę wywaru z ryby, to teraz można go wykorzystać. Bulion można ugotować także na kostce warzywnej. Gdy jest gotowy, dodajemy koncentrat barszczu czerwonego. Taki typowo postny barszcz doprawiamy czosnkiem, majerankiem, octem jabłkowym lub zwykłym, cukrem, pieprzem i solą.

Koncentrat można zastąpić podduszonymi w piekarniku burakami, które uprzednio kroi się w plasterki. Buraki z piekarnika trafiają do wywaru i gotują się około godziny. Tak przygotowany barszcz, choć bardziej pracochłonny, uzyska intensywniejszy, głębszy kolor.

Zobacz też:

3. Potrawy wigilijne - Uszka z grzybami (Iwona Florek, koło gospodyń wiejskich w Pruszowicach):
Suszone grzyby namoczyć i odstawić na całą noc. Najsmaczniejsze są prawdziwki i podgrzybki. Gotować do miękkości w tej samej wodzie. Odcedzić, pokroić w kostkę lub zblendować, doprawić solą, pieprzem i gałką muszkatołową.

Ciasto z mąki albo ciepłego mleka, wody i jajek zagnieść do odpowiedniej konsystencji.

Zawinąć farsz w ciasto formując uszka i gotować do wypłynięcia. Uszka powinny wypłynąć po dwóch, trzech minutach.

Alternatywnie, a równie pysznie: na Wschodzie uszka smaży się na patelni do uzyskania złoto-brązowego koloru.

4. Potrawy wigilijne - Zupa grzybowa (Iwona Florek, koło gospodyń wiejskich w Pruszowicach):
Suszone grzyby (prawdziwki, podgrzybki) namoczyć na noc. Grzyby można moczyć nawet w wywarze z uszek. Ugotować bulion i dodać do niego zakwaś żurku ze słoika. Dodać grzyby i pokrojone w kostkę ziemniaki. Gotować, aż zmiękną i nadadzą zupie kolor. Na koniec zabielić mąką i doprawić do smaku solą i pieprzem.

5. Potrawy wigilijne - Kapusta z grzybami (Anna Kuls, koło gospodyń wiejskich w Śliwicach):
Pokrojoną w kostkę słodką kapustę gotować przez 20 minut, do pół godziny. Ziemniaki i białą fasolę (uprzednio moczoną przez noc) ugotować oddzielnie w lekko słonej wodzie. Ziemniaki należy ubić, żeby później rozprowadziły się w kapuście. Wymieszać kapustę, ziemniaki i fasolę. Doprawić solą i pieprzem. Na patelnię wlać śmietanę 18-stkę i mieszać, dopóki nie zmieni koloru na brązowy. Śmietanę wlać do kapusty. Aby w pełni zachować wigilijną tradycję, można dodać ugotowane suszone grzyby.

6. Potrawy wigilijne - Karp smażony (Anna Kuls, koło gospodyń wiejskich w Śliwicach):
Karpia kroi się w dzwonka lub płaty (bez filetowania) i na kilka godzin zostawia się w zaprawie. Zaprawę przygotowujemy z cebuli, majeranku (obowiązkowo!), soli i pieprzu – to w zupełności wystarczy. Karp powinien poleżeć w zaprawie dwie, trzy godziny. Bezpośrednio przed smażeniem dodać do zaprawy całe jako, wymieszać. Karpia wyciągnąć, obtoczyć w mące i smażyć na patelni na rozgrzanym tłuszczu maksymalnie po 5 minut z każdej strony.

7. Potrawy wigilijne - Ryba po grecku (Iwona Florek, koło gospodyń wiejskich w Pruszowicach):
Można wybrać filety np. z dorsza, morszczuka, miruny lub mintaja. Płaty ryby doprawiamy sokiem z cytryny, solą i pieprzem, obtaczamy w bułce tartej i obsmażamy na patelni. W garnku gotujemy warzywa: marchewkę, seler, pietruszkę, cebulę. Do gotujących się warzyw warto dodać ziele angielskie i listki laurowe. Doprawiamy oregano i vegetą. Gdy warzywa są już miękkie, dodajemy koncentrat pomidorowy i dusimy przez kilkanaście minut. Wszystko mieszamy. Ryba po grecku najlepiej smakuje następnego dnia po przygotowaniu, dlatego warto przyrządzić ją już 23 grudnia.

8. Potrawy wigilijne - Pierogi z kapustą (Iwona Florek, koło gospodyń wiejskich w Pruszowicach):
Ciasto przygotowuje się tak jak do uszek. Z kolei aby zrobić farsz, najpierw trzeba ugotować do miękkości uprzednio poszatkowaną kiszoną kapustę. Kapustę zmielić po ugotowaniu. Cebulę pokroić w kostkę i usmażyć na patelni. Wymieszać wszystko na patelni i doprawić solą i pieprzem. Teraz pora na zawinięcie farszu w ciasto. Pierogi gotować kilka minut, do wypłynięcia.

9. Potrawy wigilijne - Łazanki z makiem (Anna Kuls, koło gospodyń wiejskich w Śliwicach):
Makaron w kształcie wstążek lub kokardek ugotować w osolonej wodzie. Mak przygotowuje się osobno. Trzeba go sparzyć wrzącym mlekiem i odsączyć na sitku, jeżeli mleko nie wyparuje z garnka. Wymieszać makaron z makiem i dodać niewielką ilość miodu, pokrojone bakalie (orzechy, rodzynki, śliwki, morele).

10. Potrawy wigilijne - Śledź w zalewie z octu (Iwona Florek, koło gospodyń wiejskich w Pruszowicach):
Śledzie warto przyrządzić trzy, cztery dni przed wigilią. Najpierw należy moczyć matiasy w wodzie lub mleku przez kilka godzin, aby wypłukać z nich nadmiar soli. Zalewę przygotować z wody, octu, pokrojonej w piórka cebuli, ziela angielskiego i listka laurowego.

11. Potrawy wigilijne - Sałatka jarzynowa:
Ugotować marchewkę, pietruszkę i seler. Warzywa powinny być lekko twarde. Oddzielnie ugotować ziemniaki i jajka. Ugotowane warzywa i jajka pokroić w kostkę. Dodać pokrojone w kostkę jabłko (kwaśne i twarde) i ogórki kiszone. Do mieszanki dodać odsączony groszek i kukurydzę z puszki. Wszystko doprawić solą, pieprzem i majonezem.

12. Potrawy wigilijne - Kompot z szuszu (Anna Kuls, koło gospodyń wiejskich w Śliwicach):
Przed gotowaniem kompotu suszone owoce moczy się w wodzie godzinę lub półtorej. Kompot gotuje się na wolnym ogniu przez około półtorej godziny, tak żeby owoce oddały smak, a woda się nie wygotowała. Pod koniec gotowania dodaje się wyciśnięty z dwóch pomarańczy sok i garść lub dwie rodzynek. Można posłodzić cukrem. Jeżeli kupujemy gotowy susz, to trzeba pamiętać, że zwykle mało w nim gruszek, które najbardziej nadają smak kompotowi. Warto więc kupić ich trochę więcej oddzielnie. Im więcej śliwek, tym kompot będzie słodszy. Im więcej jabłek - kwaśniejszy.

To oczywiście tylko przykładowe dania. Na świątecznym stole może znaleźć się innych 12 potraw wigilijnych. A jakie znajdą się u Was? Podzielcie się listą i przepisami w komentarzach.

od 7 lat
Wideo

Wytrawny sernik z pomidorkami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska