Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potężna bomba w centrum Wrocławia. Ewakuacja tysięcy ludzi

Marcin Rybak
Kilka tysięcy mieszkańców budynków w okolicach ul. Legnickiej, Braniborskiej, Robotniczej, Nabycińskiej i placu Strzegomskiego musiało w sobotę rano opuścić swoje mieszkania. Przymusową ewakuacją zarządziło miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Powód? Potężna bomba z czasów wojny, znaleziona na budowie budynku mieszkalnego przy ul. Braniborskiej 44. Niewybuch ważył aż pół tony. Saperzy wywieźli już bombę na wojskowy poligon.

Zobacz jak saperzy wywozili bombę z centrum Wrocławia - kliknij poniżej by otworzyć galerię

Tak saperzy wywozili bombę z Braniborskiej [ZDJĘCIA]

Aktualizacja godz. 16.30
Bomba została bezpiecznie zdetonowana na wojskowym poligonie - poinformował portal GazetaWroclawska.pl chorąży Przemysław Parol, dowódca patrolu saperskiego.

Aktualizacja, godz. 12.35
Bomba została wywieziona. Akcja saperów zakończyła się. - Bomba była większa niż przypuszczano l. Ważyła aż 500 kg, a sam materiał wybuchowy 90 kg - mówi Przemysław Parol, dowódca patrolu saperów. - Była to bomba produkcji niemieckiej z rosyjskim zapalnikiem. Z pewnością została zrzucona przez Rosjan w czasie II wojny światowej - dodaje Parol.

Wszystkie ulice zostały już odblokowane, a ludzie mogą wrócić do mieszkań.

Aktualizacja godz. 11.15
Akcja saperów na placu budowy rozpoczęła się. Nie wiadomo, jak długo potrwa.

Aktualizacja godz. 11.00
- Cały czas czekamy na zakończenie ewakuacji. Wiemy, że w mieszkaniach w zamkniętej strefie zostały jeszcze dwie osoby leżące. Służby medyczne muszą pomóc opuścić im mieszkania - mówi portalowi GazetaWroclawska.pl chorąży Przemysław Parol, dowódca saperów

Aktualizacja godz. 10.20
Saperzy są już na miejscu, ale wciąż czekają na sygnał policji o zakończeniu ewakuacji. Dopiero gdy pewne będzie że w zamkniętej strefie nie ma ludzi, będzie można rozpocząć usuwanie bomby

Aktualizacja godz. 9.45
- Ewakuacja powinna zakończyć się około godz. 10. Wtedy saperzy będą mogli przystąpić do akcji - mówi portalowi GazetaWroclawska.pl Łukasz Dutkowiak z policji.

Aktualizacja godz. 9.30
Mieszkańcy, którzy nie mają gdzie udać się na czas ewakuacji, mogą się schronić w Szkole Podstawowej nr 14 przy ul. Zachodniej. Jest tu obecnie około 60 osób. Mają do dyspozycji ciepłe napoje, dla dzieci otwarta jest świetlica.

Aktualizacja godz. 9.10
- Akcja zacznie się, gdy policja poinformuje o zakończeniu ewakuacji. Mam nadzieję że uda nam się między godz. 10.00 a 11.00 zbliżyć do bomby - mówi portalowi GazetaWroclawska.pl chorąży Przemysław Parol, dowódca patrolu saperskiego. Ile potrwa akcja? Nie wiadomo. Okoł godz. 9.30 saperzy powinni być na miejscu, ale akcję zaczną po zakończeniu ewakuacji

Aktualizacja godz. 8.45
Zamknięto dla ruchu ulicę Legnicką między placem Solidarności a placem Strzegomskim. Tramwaje nie zatrzymują się na przystankach w zamkniętej strefie.

Aktualizacja godz. 8.30
Ulica Braniborska została zamknięta dla samochodów. - Uciekać, uciekać! Bezwzględna ewakuacja - ponaglają mieszkańców policjanci i strażacy. Na ulicach przybywa radiowozów.

Aktualizacja godz. 8.20
Wielu mieszkańców nie chce opuścić mieszkań. - Po co mamy wychodzić z domu o 8,skoro saperów nie ma - słyszymy na miejscu. Choć spotkaliśmy i takich którzy deklarowali że zostaną w domach. Reporter portalu gazetawroclawska.pl zainteresował policjantów losem 90-letniej niewidomej kobiety. Miałaby problem żeby dojść do szkoły albo autobusów. Wczoraj jakiś policjant obiecał, że po nią przyjedzie, ale nie zjawił się. Funkcjonariusze zajęli się staruszką

Aktualizacja godz. 8.00
Rozpoczęła się ewakuacja z budynków w okolicach ul Braniborskiej. Na razie niewielu wrocławian opuszcza jednak mieszkania. Na pl Solidarności i ul. Poznańskiej postawiono autobusy, w których można się schronić na czas akcji. Ulica Braniborska zostanie zamknięta dla ruchu. Nieczynne są okoliczne sklepy, m.in. Lidl przy Braniborskiej, Domar i stacja paliw Circle K.

Aktualizacja godz. 7.00
Bomby na placu budowy pilnuje jeden radiowóz, na okolicznych budynkach rozlepiono komunikaty o konieczności ewakuacji. Na razie nie widać żadnych większych przygotowań do akcji saperów.

Bombę znaleziono w wykopie pod fundament bloku mieszkalnego. Pocisku nie widać od strony ulicy Braniborskiej. Terenu od piątku pilnują policjanci.

Na czas sobotniej akcji saperów (godz. 8.00 - 11.00) mieszkańcy pobliskich nieruchomości muszą opuścić swoje mieszkania i pozostać poza obszarem wyznaczonym ulicami:

  • od zachodu: Litomska, plac Strzegomski, Smolecka
  • od północy: Kruszwicka
  • od wschodu: Szczepińska, Nabycińska
  • od południa: Robotnicza

- Centrum Zarządzania Kryzysowego przygotowuje autobusy, które posłużą za ewentualne schronienie na czas ewakuacji. Pojazdy będą dostępne przy ulicy Poznańskiej i na pl. Solidarności. Jeszcze w piątek wieczorem straż miejska i policja rozklejały ogłoszenia na klatkach schodowych nieruchomości, które rano muszą zostać opuszczone - mówi Przemysław Gałecki z wrocławskiego ratusza.

Budowa, na której znaleziono niewybuch, to plac gdzie powstaje budynek mieszkalny na zlecenie dewelopera, firmy Activ Investment. Budynek ma wyglądać tak:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska