Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poszukiwania uranu w Starej Kamienicy zablokowane. Wójt wydał negatywną decyzję

Rafał Święcki
Protest w sprawie poszukiwań uranu na jeleniogórskim placu Ratuszowym
Protest w sprawie poszukiwań uranu na jeleniogórskim placu Ratuszowym Rafał Święcki
Poszukiwania uranu w Starej Kamienicy zablokowane. Australijka firma nie może starać się o koncesję na poszukiwania złóż uranu na terenie podjeleniogórskiej gminy Stara Kamienica. Wójt Wojciech Poczynek wydał negatywną decyzję środowiskową, która jest konieczna do uzyskania zezwolenia.

Spółka European Resources zamierzała objąć poszukiwaniami obszar ponad 21 km kw. w rejonie Kopańca i Kromnowa. Miały być prowadzone metodą geofizyczną. Według geologów są to prace nieinwazyjne i nie stanowią żadnego zagrożenia dla środowiska. Badania polegają na wbijaniu w ziemię stalowych szpilek i wpuszczeniu impulsu elektrycznego. Na jednej z działek o powierzchni ok. 200 metrów kw. spółka chciała wykonać odwiert na głębokość od 350 do 370 metrów. A w dalszej kolejności, jeśli będzie to zasadne, dowiercić się do głębokości 450 - 600 metrów.

- Chcemy tylko sprawdzić, czy w ogóle jest tam jeszcze uran i czy to złoże będzie opłacało się wydobyć. Nasza firma ma to jedynie udokumentować. Nie jesteśmy firmą wydobywczą i nie zamierzamy uruchamiać żadnej kopalni – tłumaczy Mariola Wojewoda z firmy European Resources.

Poszukiwania uranu w Starej Kamienicy

Spółka o uzyskanie decyzji środowiskowej stara się od 2011 roku. Władze gminy dotąd jak mogły, zwlekały z wydaniem dokumentów. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który latem tego roku, nakazał wójtowi niezwłoczne wydanie decyzji środowiskowej.
Wójt ją wydał, ale jest ona negatywna. Poczynek uargumentował ją, niezgodnością planowanej inwestycji z planami zagospodarowania przestrzennego, które nie przewidują eksploatacji surowców mineralnych, ani prowadzenia prac dokumentacyjnych, mogących nawet czasowo zmniejszyć walory krajobrazowe. Wójt nie ukrywa też, że jest przeciwnikiem poszukiwań uranu na terenie jego gminy.

Mariola Wojewoda, jeszcze nie wie, jak jej firma zareaguje, na negatywną decyzję gminy. - Nie dotarły do nas dokumenty. Gdy nadejdą będziemy je analizowali z prawnikami – mówi.
Mieszkańcy gminy Stara Kamienica, którzy zimą 2011 roku organizowali protesty przeciwko poszukiwaniom uranu (m.in. na placu Ratuszowym w Jeleniej Górze) liczą, że firma porzuci plany poszukiwań uranu w tym rejonie.
- Poszukiwania są pierwszym etapem, który może doprowadzić do otwarcia kopalni. Poza tym rozpoznane złoże, zostanie wpisane do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i praktycznie zablokuje możliwość rozwoju tych terenów. Kto będzie chciał sprowadzić i żyć w miejscu, o którym wiadomo, że jest tam uran ? - mówi Katarzyna Andrzejewska, radna i przedstawicielka komitetu „Nie dla kopalni uranu w Sudetach”.

European Resources ma już koncesję na poszukiwanie uranu w Radoniowie pod Lubomierzem (prowadzi już poszukiwania) oraz w Dziećmorowicach w gminie Walim i w Wambierzycach.

W Polsce rudę uranu wydobywano w latach 1948-72, głównie w Sudetach. W pierwszej kolejności podjęto eksploatację w istniejących kopalniach: „Wolność” w Kowarach oraz „Kopaliny” w Kletnie koło Stronia Śląskiego oraz w Miedziance. Gdy łatwo dostępne zasoby rud uranu zaczęły się wyczerpywać podjęto decyzję o uruchomieniu nowej kopalni we wsi Radoniów. W Sudetach odkryto 150 miejsc występowania tego pierwiastka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto