Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Postanowienia noworoczne 2016. Lista rzeczy, które warto zrealizować.

Materiały Partnera

Lot samolotem turystyczno-sportowym z elementami szkolenia
Rozmowa z Radosławem Jurga, właścicielem Sky-Rad

Czy takie loty są bezpieczne?
Lotnictwo jest najbezpieczniejszym środkiem transportu. Jest tak, ponieważ stan techniczny samolotów jest skrupulatnie kontrolowany. Przechodzą one rygorystyczne przeglądy okresowe. Każdy pilot z naszej szkoły musiał spełnić wiele wymagań, przejść odpowiednie szkolenia, aby móc Państwa bezpiecznie zabrać w podróż. Wszystkie samoloty w Sky- Rad wyposażone są w wiele systemów awaryjnych np. spadochron dla całego samolotu wraz z załogą. Dzięki temu w historii naszej firmy nie doszło do żadnego wypadku.

Jak przełamać strach przed lataniem?
Zacząć latać! W niektórych przypadkach łatwiej powiedzieć niż zrobić. Dlatego u nas istnieje możliwość sprawdzenia wszystkiego "od kuchni". Z doświadczenia wiemy, że takie zabiegi pozwalają szybciej przełamać lęki. Zapraszamy na lotnisko gdzie jest możliwość zwiedzenia hangaru, wejścia do kabiny i oswojenia się z samolotem. Proponujemy loty zapoznawcze, po których większość nie tylko przełamuje strach, ale zwyczajnie uzależnia się od latania.

Jakie są cechy idealnego kandydata na przyszłego pilota?
Każdy może zostać idealnym pilotem. Różnica polega na tym, że niektórzy od urodzenia marzą o tym, aby wzbić się w przestworza inni odkrywają to zamiłowanie później. Pilot musi wykazywać się poczuciem odpowiedzialności, podzielnością uwagi oraz umiejętnością jasnego myślenia. Ważna jest też cierpliwość, systematyczność, chęć zdobycia wiedzy, refleks, spostrzegawczość, a przede wszystkim chęć do działania.

Prawo jazdy
Rozmowa z Rafałem Wolskim, właścicielem, wieloletnim instruktorem z Ośrodka Szkolenia Kierowców Wolski & Gliga.

Czy każda osoba może być dobrym kierowcą? Jakie cechy posiada dobry kierowca?
Nie każdy posiada predyspozycje oraz odpowiedniego nauczyciela. Dobry kierowca ma wyobraźnię, która pozwoli przewidzieć to, co może wydarzyć się w ruchu. To ona pozwala uniknąć kolizji. Czasami musimy przewidzieć zachowanie innego pojazdu oraz odpowiednio zareagować. Każdy kierowca powinien znać przepisy ruchu drogowego i poruszać się w ich zakresie. Wiele osób zapomina o tym, że doświadczenie nabywa się wraz z przejechanymi kilometrami, a nie z czasem posiadania dokumentu.

Czym się kierować przy wyborze szkoły jazdy?
Należy kierować się doświadczeniem instruktorów oraz opiniami osób, które już skończyły kurs. Instruktor wyucza w nas odpowiednie zachowanie na drodze. To właśnie oni mają zdecydowany wpływ na to czy szkołę można zaliczyć do tych dobrych. W szkole nie powinno być ciągłej rotacji instruktorów. W OSK Wolski & Gliga pracuje wielu instruktorów, którzy są z nami od samego początku istnienia szkoły czyli 13 lat. Pojazdy szkoleniowe nie mogą znacząco odbiegać od tych, których używa się na egzaminie państwowym. Pojazdy, które posiadamy są nowe oraz spełniają najwyższe warunki jeśli chodzi o szkolenia przyszłych kierowców.

Jak sobie radzić ze stresem podczas egzaminu?
Dobre przygotowanie ogranicza stres. Najważniejsza jest wiedza, która wiąże się z wybraniem odpowiedniego ośrodka szkoleniowego. Kursant powinien posiadać pełną informację odnośnie zadań z jakimi może spotkać się na egzaminie oraz wiedzieć jak je wykonać. Wtedy nic nie jest w stanie go zaskoczyć i tym samym czuje się pewnie.

Skoki ze spadochronem
Rozmowa z Krzysztofem Wiśniewski, instruktorem spadochronowym i szefem strefy spadochronowej Skydive Wrocław, zlokalizowanej na lotnisku Aeroklubu Wrocławskiego w Szymanowie.

Jak należy przygotować się do skoku?
Wystarczy przyjechać na lotnisko i zabrać ze sobą obuwie sportowe.
Resztą zajmujemy się my. Gwarantujemy szkolenie oraz odpowiedni sprzęt. Przed skokiem pasażer ubierany jest w kombinezon, gogle oraz w specjalną uprząż. Dzięki niej tandem pilot przypina pasażera do siebie. Razem wzbijają się na wysokość 4 tys. metrów i wyskakują. Klient skupia się na przeżywaniu frajdy, ponieważ to tandem pilot otwiera spadochron, dolatuje do lotniska i bezpiecznie ląduje.

Czy jest to bezpieczna rozrywka?
Sporty spadochronowe zaliczane są do sportów ekstremalnych i ryzykownych.
Skoki w tandemie są najbezpieczniejszą formą uprawiania tej dyscypliny. W Skydive Wrocław wykonywane są z doświadczonymi instruktorami i tandem pilotami, którzy mają tyle samo bezpiecznych skoków jak i bezpiecznych lądowań. Posiadamy spadochrony z systemem Sigma, które są stworzone z najbezpieczniejszych na świecie spadochronów tandemowych. Jesteśmy gwarancją bezpieczeństwa. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w sporcie spadochronowym i skokach tandemowych.

Czy skoki uzależniają?
Klienci wracają nawet tydzień później. Często przyjeżdżają na lotnisko z rodziną lub znajomymi, którym polecili skoki w tandemie. Spadochroniarstwo to sport, od którego można się uzależnić. Osoby, które złapią bakcyla w tandemie, zwykle szybko zapisują się na kurs spadochronowy i wkrótce skaczą z nami juz jako samodzielni skoczkowie.

Zacznę się zdrowo odżywiać
rozmowa z Joanną Sakwą, dietetykiem z poradni Jasmed.

W jaki sposób wytrwać w postanowieniu?
Zmiana zaczyna się w głowie. Jeśli czegoś bardzo chcemy, coś nam dokucza, wtedy przychodzi pora do zmiany. Złe odżywianie przekłada się na każdy aspekt naszego życia, to nie tylko kwestia masy ciała. Często są to choroby dietozależne, permanentny brak energii oraz chroniczne zaparcia, przewlekłe biegunki, gazy, wzdęcia czy bóle brzucha. Łatwo dostępne przekąski odpłacają się jeszcze większym zmęczeniem i sennością. Uświadomienie sobie tego kręgu to początek zmian. Organizm będzie podpowiadał po czym czuje się dobrze, a po czym nie. Musimy słuchać jego podpowiedzi.

Czym kieruje się Pani w układaniu diet dla swoich pacjentów?
Posiadamy różne dolegliwości, wyniki badań, chcemy osiągnąć inne cele- schudnąć, przytyć, nabrać masę mięśniową. W każdym przypadku stosuje się inne zalecenia. Powinniśmy kierować się mottem” Co nie było żywnością 100 lat temu - nie jest nią teraz”.

Jakie są mity zdrowego odżywiania?
Mitów dotyczących zdrowego odżywiania jest tak dużo jak diet. Do największych z nich należą:
„Dieta to głód i jedzenie tylko sałaty”.Ważna jest ilość. Najzdrowszy posiłek zjedzony w nadmiarze uszkadza organizm. Zwracajmy uwagę na to, co jemy i ile jemy. „Tłuszcze tuczą”. Należy jeść zdrowe tłuszcze takie jak Omega-3 zawarte w oleju lnianym, oliwie i orzechach. Mają dobry wpływ na serce i wzrok. Chronią chorych na cukrzycę oraz powstrzymują rozwój komórek tłuszczowych. Odpowiadają za dobre samopoczucie - stymulują wytwarzanie serotoniny, wyrównują poziom hormonów stresu- adrenaliny, noradrenaliny i dopaminy. „Żeby schudnąć trzeba walczyć z głodem”. Aby schudnąć trzeba jeść. Bez zrozumienia tej zależności nikt trwale się nie odchudzi. Proces odchudzania to planowanie i przygotowywanie kolejnych posiłków. Omijamy posiłek – nie chudniemy.

Zmienię przyzwyczajenia
Rozmowa z Piotrem Leśkiewiczem, współwłaściciel Moosli

Zauważyć można tendencję do odwiedzania tych samych miejsc. Dlaczego warto otworzyć się na nowości?
Prawie wszyscy na co dzień wybieramy miejsca, które znamy. Produkty, które kojarzymy. Daje nam to pewność, że się nie rozczarujemy. Warto jednak zaryzykować. Przeprowadzone badania pokazują, że rutyna doprowadza do „zlewania się” dni, przez co mamy wrażenie, że czas ucieka między palcami. Dlatego warto spróbować czegoś nowego. Nowy Rok to najlepszy okres aby oderwać się od codzienności.

We Wrocławiu regularnie otwierają się nowe miejsca. Które z nich Pana zdaniem warto odwiedzić?
Wrocław to prężnie rozwijające się miasto i co rusz otwiera się coś nowego. Jest to dodatkowa motywacją dla osób, które chcą coś zmienić. Powstają takie ciekawostki, jak restauracje śniadaniowe. Przykładem może być tu lokal Moosli Breakfast & Coffee, otworzony niedawno niedaleko Hali Targowej, gdzie można spróbować musli w tysiącach różnych wariantów.

Lokal Moosli jest otwarty od niedawna, a już zyskał stałych klientów. W czym tkwi sekret?
Ludzie coraz bardziej przekonują się do „moosli”. W Polsce często daje się dzieciom na śniadanie kanapki, to później już do nas przyrasta. Ostatnio dużo osób łamie tę śniadaniową rutynę i próbuje czegoś nowego. Wielu z nich, z początku sceptycznie nastawionych do musli, próbując „moosli” zmienia zdanie. W ten sposób ludzie mogą poznać nowe przysmaki. Na śniadanie nie ma nic pożywniejszego i zdrowszego od świeżo przygotowanego moosli, a dzięki możliwości samodzielnej jego kompozycji każdy wybiera to co lubi.

Rzucę palenie
rozmowa z Beatą Rudnicką z Gabinetu Bicom.

W jaki sposób najłatwiej można rzucić palenie? Czy sama silna wola wystarczy?
Palenie jest uzależnieniem złożonym: fizycznym i psychicznym. Uzależnienie fizyczne to odczuwanie „głodu nikotynowego”. Psychika palacza to przyzwyczajenia, nawyki i odruchy związanie z sięganiem po papierosa. Często palacze podejmując walkę z nałogiem nikotynowym starają się wykorzystać „silną wolę", jednak zazwyczaj to nie wystarcza. Szukają alternatywy, która pomogłaby im zwalczyć fizyczną stronę problemu. Jedną z najskuteczniejszych metod, w pełni nieinwazyjnych i bezpiecznych jest biorezonans magnetyczny. Ma na celu zlikwidowanie głodu nikotynowego w organizmie palacza poprzez zablokowanie receptorów odpowiadających za jego powstawanie. Po zabiegu nie odczuwa się potrzeby zapalenia, zostaje jedynie opanowanie nawyków.

Jak wysoka jest skuteczność metod rzucania palenia?
Terapia biorezonansowa, uznana za jedną z najskuteczniejszych metod. Ma wysoką skuteczność, ok. 90% pacjentów nie pali już po jednym zabiegu. Zabieg działa bezterminowo. Skuteczność innych metod (gumy, plastry, tabletki itp.) zależy indywidualnie od organizmu.

W jaki sposób wytrwać w postanowieniu i nie wrócić do nałogu?
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nałogowcem jest się przez całe życie i po zaprzestaniu palenia nie można pozwolić sobie na "tego jednego od czasu do czasu", bo uzależnienie powróci, nawet po kilkunastoletniej przerwie. Warto również pamiętać o korzyściach zdrowotnych i finansowych, jakie wynikają z niepalenia.

Zrobię tatuaż
Rozmowa z Mateuszem Rządkowskim, właściciel salonu tatuażu Omerta Tatto

Czy tatuowanie jest bolesne?
Intensywność bólu to kwestia indywidualna. Nie warto sugerować się opiniami innych. Wszystko zależy od własnej odporności, miejsca, techniki wykonywania i rozmiaru wzoru tatuażu.

Kiedy najlepiej zrobić tatuaż i jak się do tego przygotować?
Istotne jest to, by przed samym zabiegiem nie stosować jakichkolwiek używek (picia alkoholu, kawy czy palenia papierosów). Używki prowadzą do rozszerzenia naczyń krwionośnych, które niekorzystnie wpływa na kondycję tatuażu. Gojenie trwa około 10 dni. Zależy od indywidualnych czynników. Odradzamy wykonanie tatuażu latem, ponieważ działanie promieni słonecznych powoduje wyblaknięcie tatuażu oraz utrudnia proces gojenia. Przed zabiegiem należy utrzymać wysoki stopień nawilżenia skóry. Najlepiej zbadać skórę u dermatologa aby dowiedzieć się czy stan jej jest odpowiedni.

Czym kierować się przy wyborze studia tatuażu i co zrobić gdy tatuaż nie spełnia naszych wymagań?
Wybranie studia tatuażu jest ważna decyzja, od której będzie zależał wygląd i jakość tatuażu. Profesjonaliści raczej nie dojeżdżają do klienta. Jeżeli istnieje taka możliwość warto odwiedzić wybrany salon, aby zobaczyć czy panują w nim odpowiednie warunki. Studio powinno posiadać zgodę sanepidu. Jeśli tatuaże wykonane są starannie i zdecydowanie Ci się podobają warto wziąć pod uwagę wybór owego studia. Umawiając się na tatuaż należy zapamiętać, że powinna tatuować Cię wybrana osoba. Nie każdy pracuje tak samo. Niekiedy zdarzają się sytuacje, w których nie jesteśmy zadowoleni z końcowego efektu lub za kilka lat nie podoba nam się już wygląd tatuażu. Wystarczy wówczas znaleźć dobrego specjalistę, który pomoże nam rozwiązać ten problem. Każdy nieudany tatuaż można poprawić i zrobić z niego prawdziwe dzieło.

Partnerzy artykułu:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska