Spis treści
Malwy to piękne, letnie kwiaty
Malwy to piękne kwiaty, które wielu kojarzą się z wakacjami, ale też wiejskimi ogrodami. Kiedyś rosły i przy zwykłych domach, i dworkach. Malwy jednak warto mieć i w zupełnie współczesnym ogrodzie. To piękne i okazałe rośliny (mogą mieć niemal 2 m wysokości). Ich kwiaty pojawiają się na łodydze przez całe lato, a rozwijają się od dołu do góry. Malwy mają różne kolory, są też odmiany o pełnych kwiatach. Wszystkie wyglądają pięknie.
Nasiona malwy: gdzie je kupić i ile kosztują
Malwy bardzo dobrze udają się z nasion. Bez trudu kupisz je w każdym sklepie ogrodniczym, stacjonarnym i internetowym. Kosztują 2-3 zł za opakowanie, które zawiera kilkadziesiąt nasion. Do wyboru jest mnóstwo różnych odmian, kolorów, są też piękne mieszanki.
Można także samodzielnie zbierać nasiona z roślin, które mamy w ogrodzie, albo poprosić o nie zaprzyjaźnionego ogrodnika. Musisz jednak wiedzieć, że kwiaty, które wyrosną z takich nasion, mogą się różnić od tych, z których pochodzą. Dlatego jeśli zależy ci na konkretnym kolorze, albo np. malwie o pełnych kwiatach, odpowiednie nasiona lepiej kupić.
Kiedy siać malwy?
Tu dochodzimy do ważnej kwestii. Tradycyjnie malwy to rośliny dwuletnie, które zakwitają w drugim roku uprawy, ale pojawiły się też odmiany jednoroczne, które kwitną w tym samym sezonie, kiedy zostały posiane. Wpływa to na termin siewu:
malwy dwuletnie sieje się od maja do połowy lipca,
malwy jednoroczne – sieje się wiosną: w lutym na rozsadę (do ogrodu przesadza się rośliny w maju); można je też siać w ogrodzie (pod osłonami, np. w inspekcie), a robi się to w marcu-kwietniu.
Niestety „na oko” nie poznasz, z jakim typem roślin masz do czynienia – musisz sprawdzić tę informację na opakowaniu nasion. Malwy jednoroczne są sprzedawane właśnie z takim hasłem na opakowaniu. Możesz też spotkać jednoroczną odmianę Summer Carnival. Jednak znakomita większość malw jest dwuletnia i to ich dotyczy najbardziej klasyczny, letni termin siewu.
Gdzie siać malwy?
Malwy dwuletnie można siać:
na rozsadnik – to najczęściej polecany sposób (sprawdź, co to jest rozsadnik i jak go przygotować),
od razu na rabatę – to sposób najwygodniejszy,
do doniczek lub skrzynek.
Jak głęboko siać malwy?
Malwy sieje się na głębokość ok. 2 cm.
Posiałeś malwy? Sprawdź, co dalej
Jeśli posiejesz je na rozsadnik lub do doniczek, młode rośliny będziesz musiał przesadzić na miejsce stałe. Najlepiej zrobić to we wrześniu. Wcześniej (po około miesiącu od siewu), warto je przepikować, czy przesadzić tak, żeby pojedyncze rośliny miały więcej miejsca. Alternatywą jest usunięcie części zbyt gęsto rosnących siewek.
Jeśli chcesz zaoszczędzić sobie przesadzania, możesz posiać malwy od razu na rabatę. Musisz jednak przygotować ziemię – malwy wprawdzie nie są kapryśnie pod tym względem, ale młode rośliny docenią próchniczą, żyzną i wilgotną, ale przepuszczalną ziemię. Przed siewem musi być dobrze spulchniona. Musisz też liczyć się z tym, że rośliny początkowo nie będą wyglądały efektownie, bo będzie to tylko kępa liści.
W jakich odległościach sadzić malwy?
Malwy powinny rosnąć w odległościach około 30x30 cm (zależy to od wielkości roślin, sprawdź informację na opakowaniu). Jeśli przesadzasz rośliny – posadź sadzonki w takiej rozstawie.
Jeśli posiałeś je tam, gdzie mają rosnąć i wzeszły zbyt gęsto, musisz wyrwać nadmiar roślin. Pamiętaj, żeby dobrze docisnąć ziemię wokół sadzonek, które zostają (czasem można je naruszyć przy wyrywaniu reszty).
Pamiętaj o podlewaniu młodych roślin! (i starszych też).
Gdzie posadzić malwy?
Malwy docenią jasne, słoneczne i zaciszne miejsca. Ważne, żeby były w miarę osłonięte od wiatru, bo to wysokie rośliny i mogą się łamać. Dobrze jest je sadzić przy ścianie budynku lub przy płocie.
Czy malwy są wieloletnie?
Określenie dwuletnie i jednoroczne jest trochę mylące, bo nie dotyczy trwałości roślin, ale wskazuje, kiedy zakwitają. Malwy dwuletnie w ogrodach najczęściej mogą przetrwać kilka lat, ale rzeczywiście najlepiej kwitną w drugim roku. Nie zawsze więc warto trzymać je dłużej, ale można to zrobić.
Malwy jednoroczne również mogą być w ogrodzie nieco dłużej niż jeden sezon, ale są dość wrażliwe na mróz. Dlatego, jeśli chcemy, żeby przetrwały, trzeba je okryć na zimę (jeśli mają pojawić się mrozy).
Źródła
Porady ogrodnicze na lipiec, pzd.pl
Prawoślaz różowy (malwa), zojalitwin.wordpress.com
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź RegioDom codziennie. Obserwuj RegioDom.pl!
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?