Poseł Bartłomiej Wróblewski nowym kandydatem PiS na RPO

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Poseł Bartłomiej Wróblewski nowym kandydatem PiS na RPO
Poseł Bartłomiej Wróblewski nowym kandydatem PiS na RPO Grzegorz Dembinski
Udostępnij:
Poseł PiS Bartłomiej Wróblewski poinformował dziś, że zdecydował się kandydować na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. To kolejny już aktywny polityk, kandydujący na RPO z ramienia partii rządzącej.

– Zdecydowałem się na kandydowanie na funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich – oświadczył poseł Bartłomiej Wróblewski.

Parlamentarzysta podkreślił, jest do tej funkcji przygotowany z racji wykształcenia, z racji pracy zawodowej oraz z racji „doświadczenia społecznego, służbie drugiemu człowiekowi”. – Jestem osobą pracowitą, konsekwentną, niezależnie myślącą – mówił.

Dodał, że osoby wykluczone i dyskryminowane zawsze będą w centrum jego zaangażowania ,- To przede wszystkim osoby niepełnosprawne, seniorzy, emeryci, renciści, osoby borykające się z problemami mieszkaniowymi – wyliczał. - Będę działał na rzecz poprawienia sytuacji ekonomicznej kobiet. W szczególności jeśli chodzi o zabezpieczenie emerytalne i równość płac – dodał.

Polityk wskazał przy tym, że jako RPO chciałby rozmawiać w Sejmie m.in. z ludowcami i liberałami.

O kandydaturze Wróblewskiego na RPO mówiło się już od kilku dni. Informacje tę częściowo potwierdził wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki. - Kandydaturę PiS na RPO zgłosimy w najbliższym czasie, bardzo możliwe, że to będzie Bartłomiej Wróblewski – przekazał, w ubiegłym tygodniu pytany w Sejmie przez dziennikarzy.

Zamieszanie w PSL w związku z nowym kandydatem

Do kandydatury Wróblewskiego odniósł się pozytywnie senator PSL Jan Libicki. - Skoro zostałem wywołany do tablicy to informuję że skłaniam się do poparcia posła Wróblewskiego. Myślę że dla wszystkich którzy mnie znają nie jest to specjalne zaskoczenie. Pozdrawiam – oświadczył na Twitterze.

Jednak chwilę później, rzecznik PSL Miłosz Motyka przekazał na antenie TVN24, że ludowcy nie poprą kandydatury Wróblewskiego. - Pomysły, aby to poseł Wróblewski był kandydatem PiS-u na RPO już były i PSL jednoznacznie się temu sprzeciwiał w Sejmie i w Senacie – mówił Motyka. - Konsekwentnie mówimy "nie" takim politycznym kandydaturom. Jako Polskie Stronnictwo Ludowe będziemy w Sejmie i w Senacie głosowali przeciw - podkreślił.

W tym samym tonie wypowiadał się szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. - Nie ma zgody PSL na to, aby stanowisko RPO objął czynny polityk obozu władzy. Nie gwarantuje on niezależności tego urzędu i nie będzie on stał po stronie obywateli w sporze z silnym, opresyjnym, aparatem rządu PiS – oświadczył w mediach społecznościowych.

Sprawa aborcji

O pośle Wróblewskim zrobiło się głośno, gdy w ubiegłym roku stanął na czele grupy parlamentarzystów, którzy w Trybunale Konstytucyjnym złożyli wniosek dotyczący sprawdzenia, czy funkcjonujące wówczas przepisy aborcyjne są zgodne z konstytucją.
W konsekwencji TK orzekł, że dopuszczalność przerwania ciąży w przypadku ciężkiego upośledzenia lub choroby płodu jest niezgodna z ustawą zasadniczą. Oznaczało to usunięcie z prawa polskiego przepisu, który na to pozwalał.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego spowodował liczne antyrządowe protesty w wielu miastach Polski, które trwają do dziś.

Zawieszanie w zw. z piątką dla zwierząt

We wrześniu 2020 r., Polacy znów usłyszeli o pośle, bowiem wówczas zagłosował on przeciwko piątce dla zwierząt, czyli ustawie firmowanej przez Jarosława Kaczyńskiego. Za nieposłuszeństwo parlamentarzysta na kilka miesięcy został zawieszony w prawach członka partii.

Impas ws. RPO

Zgodnie z art. 209 ust. 1 Konstytucji, Rzecznik Praw Obywatelskich jest powoływany przez Sejm za zgodą Senatu. W lutym Senat nie wyraził zgody na powołanie Piotra Wawrzyka (kandydata PiS – red.) na stanowisko RPO. W związku z tym procedura wyboru Rzecznika musi być ponowiona.

Sejm z kolei konsekwentnie odrzucał kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, na którą wskazywała opozycja. Ostatecznie Rudzińska-Bluszcz zrezygnowała z kandydowania na RPO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wisła Kraków opuszcza Ekstraklasę

Wideo

Materiał oryginalny: Poseł Bartłomiej Wróblewski nowym kandydatem PiS na RPO - Polska Times

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Bieda z nędzą. Paszoł won jeśli rozumie po poznańsku.

k
kasienka

fatalna, bardzo zła kandydatura

G
Gość

ZNAKOMITY KANDYDAT !

***** ***

Nigdy w życiu...

ż
żartowniś

to chyba jakiś żart

Dodaj ogłoszenie