Porządkowanie miejsc pamięci celem uczczenia 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Materiał prasowy
„Naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego wypowiedziane tak dawno są aktualne i dziś.

Wojska Obrony Terytorialnej kontynuują misję i dziedzictwo Armii Krajowej. Te dwie formacje dzieli czas, ale łączy troska o dobro Ojczyzny. Dziedziczenie tradycji AK przez WOT wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy tożsamości WOT na wartościach, z którymi mogą identyfikować się żołnierze.

Dlatego już od tygodnia Terytorialsi z 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej aktywnie włączyli się w przygotowania do 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego porządkując groby i pomniki na wrocławskich cmentarzach. Ponadto Dowódca Brygady płk Artur Barański wraz z żołnierzami porządkującymi mogiły spotkali się z kpt. Stanisławem Wołczaskim, żyjącym powstańcem warszawskim, który ze wzruszeniem opowiadał o Powstaniu Warszawskim.

Pan Stanisław był dzieckiem, które bardzo szybko musiało dorosnąć i spełnić się jako mężczyzna, walczył roznosząc prasę, tak jak dorośli mężczyźni, jak starsi koledzy. Zostawiło to ślad w Jego sercu. Tych wspomnień zostało mu wiele, co dla nas żołnierzy jest bardzo ważne. Tego się nie zapomni, nie wymaże z pamięci. Przeciwnie, trzeba o tym pamiętać i mówić o tym młodemu pokoleniu – mówi płk. Artur Barański Dowódca 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej wzięli udział w ogólnopolskiej akcji społecznej sprzątania mogił Powstańców Warszawskich. Już od kilku lat akcja jest organizowana przez Stowarzyszenie „Odra-Niemen”.

W akcję zaangażowali się również Dolnośląscy Terytorialsi. Żołnierze 16 DBOT przez kilka dni poprzedzających rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zajmowali się uprzątnięciem mogił na wrocławskich cmentarzach. Łącznie uporządkowano blisko 100 grobów Powstańców oraz ponad 100 grobów żołnierzy Armii Krajowej.

W porządkowaniu grobów i oddaniu hołdu zmarłym zaangażowani również byli członkowie Stowarzyszenia „Odra-Niemen”, IPN Oddział Wrocław oraz przedstawiciele z Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

„Oddanie hołdu i opieka nad Powstańcami jest naszym obowiązkiem. Są oni świadkami jednego z najważniejszych wydarzeń w naszej historii. Swoim heroizmem udowodnili, że nie można tracić nadziei. Dzięki nim żyjemy w wolnej, niepodległej Polsce”.

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej dziedziczy tradycje Armii Krajowej i jej Komendy Głównej, jako siły reprezentującej walkę całego narodu o wolność i niepodległość naszej ojczystej ziemi od 8 maja 2017 r. Tego dnia Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej jednogłośnie zaakceptowało wniosek o umieszczenie na tarczy Orła WOT, Znaku Polski Walczącej („Kotwicy”).

CHWAŁA BOHATEROM! CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

Minister Ziobro: nie chodzi o to, aby złodziej kury trafiał za kratki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie