Portugalia zachwyca swoim pięknem i baśniowym klimatem

Materiał informacyjny TUI
Pomimo swoich niewielkich rozmiarów Portugalia to kraj, który jest po brzegi wypełniony ciekawymi miejscami, pięknymi zabytkami i malowniczymi zakątkami. Plaże, klify, dzikie krajobrazy – to wszystko można znaleźć właśnie w Portugalii! Wybierając się na wakacje do tego kraju można mieć nie lada dylemat: jak zwiedzić jak najwięcej miejsc podczas jednego wyjazdu? Odpowiedź na to jest tylko jedna: żeby zobaczyć wszystko, co najlepsze w Portugalii najlepiej odwiedzić ją kilka razy!

Lizbona – piękna stolica Portugalii

Wybierając się na wakacje w Portugalii, nie można pominąć samego serca tego kraju, czyli Lizbony. To miasto jest umiejscowione na wzgórzach i wzniesieniach, a jego poszczególne części są połączone przez windy. Wąskie uliczki, różnorodna architektura, fasady ozdobione przez azulejos oraz charakterystyczne żółte tramwaje sprawiają, że żadne inne miejsce na świecie nie ma takiego klimatu jak Lizbona. Podczas zwiedzania warto wybrać się do Alfamy, czyli najstarszej dzielnicy miasta, zwiedzić zamek św. Jerzego oraz obejrzeć wystawy w najciekawszych muzeach. W Narodowym Muzeum Azulejo znajduje się bogaty zbiór ceramicznych kafelków o różnych kształtach i zdobieniach, które są tak charakterystyczne dla Portugalii, za to kolekcja Gulbenkiana jest naprawdę bogata jeżeli chodzi o słynne dzieła sztuki, np. Rembrandta. Nie omińmy też największego oceanarium w Europie, które znajduje się właśnie w stolicy Portugalii!

Algarve – centrum rajskich plaż

Osoby, które wymarzone wakacje lubią spędzać na plaży, na pewno nie będą zawiedzione z wyjazdu do Portugalii. Najlepszym miejscem na plażowanie będzie region Algarve znajdujący się w południowej części kraju. Właśnie tam można znaleźć najpiękniejsze rozległe plaże z drobnym, białym piaskiem i lazurową wodą oraz te skromniejsze, ukryte w zatoczkach i skryte przed oczami dzięki bujnej roślinności. Ta różnorodność oraz wspaniała pogoda sprawiły, że Algarve stało się najsłynniejszym miejscem do plażowania w Portugalii, a plaże tego regionu są uważane za jedne z najpiękniejszych w Europie. Sercem Algarve jest Faro, czyli najpopularniejsze miasto turystyczne, ale przyjezdni wybierają równie często także Lagos oraz kurorty Villamoura i Albufeira. Jeżeli chodzi o same plaże to cudownym miejscem jest Praia da Marinha, ale zapaleni plażowicze będą też zadowoleni z Lagoa oraz Tres Irmaos.

Sintra – miejsce bajkowe, ciekawe i osobliwe w jednym

Prawdziwą perłą w koronie Portugalii jest Sintra, czyli miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najbardziej znany w Sintrze jest Zamek Maurów (a raczej jego ruiny), który jest pięknie umiejscowiony na szczycie wzgórza. Bardzo charakterystycznym miejscem jest także Pałac Pena (Palacio Nacional de Pena) z XIX wieku, który wygląda jak wyjęty wprost z baśni. Kolejnym pałacem jest Palacio National de Sintra będący symbolem najlepszych czasów dla Portugalii. Obecnie w tym miejscu mieści się muzeum historyczne, którego eksponaty są związane z królem Joao I oraz Manuelem I.

Przechadzając się po Sintrze nie możemy ominąć niezwykłych i osobliwych ogrodów, które sprawią, że poczujemy się jak bohaterzy bajki. W dawnych czasach to miasto stało się jednym z ulubionych miejsc wpływowych osobistości oraz ekscentrycznych arystokratów mogących pozwolić sobie na naprawdę niezwykłe ozdoby w swoich ogrodach. Podróż po ogrodach Sintry warto rozpocząć od okolic Pałacu Pena, w którym znajduje się prawdziwe morze egzotycznych drzew, krzewów i innej roślinności poprzecinanych ciekawymi budowlami. Jeżeli mamy ochotę zobaczyć coś naprawdę niezwykłego, wybierzmy się do pałacu i ogrodu Quinta da Regaliera. Tutaj czekają na nas zdumiewające niespodzianki! Dawny założyciel tego miejsca, czyli brazylijski krezus Antonio Carvalho Monteiro zaprojektował dla siebie naprawdę niezwykły ogród pełen ciekawych rzeźb, budowli czy grot. Największą atrakcją tego miejsca jest tajemnicza Studnia Inicjacji. Warty odwiedzenia jest także ogród wokół Pałacu Montserrat oraz ogród Condessa D’ella.

Fatima – miejsce pielgrzymek

Wakacje w Portugalii mogą być też świetną okazją do zobaczenia na własne oczy miasta Fatima oraz Sanktuarium Fatimskiego, którego historia powstania jest bardzo znana. W 1917 roku trzech małych pastuszków Łucja Santos oraz Franciszek i Hiacynta Marto miało doznać objawienia, a sama Łucja miała usłyszeć od Matki Boskiej tzw. tajemnice fatimskie. Właśnie w tym miejscu, gdzie przebywały dzieci, wybudowano Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, do którego co roku pielgrzymuje tysiące osób z całego świata. Jednak nie jest to jedyne ciekawe miejsce w Fatimie. W tym mieście znajduje się również Kaplica Objawień, Bazylika Matki Boskiej Różańcowej, a nawet fragment Muru Berlińskiego. Niedaleko Fatimy znajduje się wioska Aljustrel, gdzie urodziły się dzieci, a w ich rodzinnych domach do tej pory funkcjonują muzea. Jeżeli wybierzemy się kilkadziesiąt kilometrów od Fatimy, będziemy mieć okazję zobaczyć trzy klasztory wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, czyli klasztor templariuszy w Tomarze, klasztor cystersów w Alcobacie oraz klasztor dominikanów w Batalha.

Azory – idealne dla wielbicieli piękna przyrody

Ten archipelag składa się z 9 wulkanicznych wysp (Flores, Corvo, Faial, Pico, Sao Jorge, Graciosa, Terceira, Sao Miguel i Santa Maria), które bardzo chętnie odwiedzają turyści. Powodem tej popularności są przede wszystkim malownicze krajobrazy sprawiające, że Azory uważa się za jedne z najbardziej zielonych miejsc w Europie. Co można zobaczyć w tym zakątku świata? Przede wszystkim porośnięte zielenią góry, parujące gejzery, wygasłe i czynne wulkany, jeziora kraterowe, a także wiele portowych miasteczek czy miejsca pozwalające na uprawianie sportów wodnych np. nurkowania lub kanioningu. Jedynym minusem jest to, że pomimo że Azory należą do terytorium Portugalii, są od niego oddalone aż o 1500 km, dlatego wyprawę w to niezwykłe miejsce warto planować jako osobną wycieczkę. Same wysepki ciągną się w pasie o długości 650 km, więc odwiedzenie nawet kilku z nich zajmie trochę czasu, ale będzie to niezapomniana przygoda!

Porto słynące ze wspaniałego wina

Nazwy tego miasta nie trzeba nikomu przedstawiać. Ta miejscowość położona nad rzeką Douro zdobyła światową sławę za sprawą bardzo dobrego wina, które powstaje w tutejszych winiarniach. Aby posmakować lokalnego wina, najlepiej odwiedzić dzielnicę Vila Nova de Gaia, gdzie co krok natkniemy się na miejsca pozwalające na degustację, a także możemy się tam dowiedzieć wielu ciekawostek na temat historii i procesu produkcji porto. Jednak znakomite trunki to nie jedyne, co oferuje to miasto. Za symbol Porto uznaje się Igreja e Torre dos Clérigos. Jest to barokowy kościół z XVIII wieku z charakterystyczną wieżą o wysokości 75 m. Ciekawe miejsca to także most Ludwika I (Ponte Dom Luís I), kościół św. Franciszka czy malownicza starówka.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zabytków i atrakcji oraz możliwości wyjazdów last minute do Portugalii? Te informacje znajdziesz tu: https://www.tui.pl/wypoczynek/portugalia.

Wakacje w Portugalii w czasach pandemii koronawirusa

Podróżowanie w obecnym czasie stało się o wiele trudniejsze niż kiedyś. Od kiedy zmagamy się ze skutkami choroby COVID-19 wszystkie wyjazdy muszą odbywać się w konkretnych warunkach i z zachowaniem reżimu sanitarnego. Dlatego podczas wyboru biura podróży należy zwrócić szczególną uwagę na te elementy. Liderem wśród przewoźników jest TUI. Po pierwsze, na ich stronie są szczegółowo opisane i regularnie aktualizowane warunki podróży, na jakich turyści mogą dostać się do danego kraju. Po drugie, TUI ma rozbudowane międzynarodowe standardy bezpieczeństwa i szczególnie dba o regularną dezynfekcję wszystkich powierzchni oraz utrzymywanie pomiędzy podróżnymi dystansu społecznego. Po trzecie, każdy podróżujący może wykupić dodatkowe ubezpieczenie od skutków zakażenia COVID-19.

Dodaj ogłoszenie