Poprawka z matury 2020. Ostatni dzień by się załapać!

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Egzamin maturalny, zdjęcie ilustracyjne.
Egzamin maturalny, zdjęcie ilustracyjne. Lukasz Gdak
Tysiące absolwentów dolnośląskich liceów i techników, którzy oblali egzamin mają szansę na poprawkę. Muszą jednak złożyć odpowiedni dokument.

Absolwenci liceów i techników, którzy nie zdali tegorocznej matury z jednego przedmiotu, mają szansę podejść do egzaminu poprawkowego we wrześniu. Warunkiem jest jednak złożenie odpowiedniego dokumentu – najpóźniej do piątku (14 sierpnia). Na Dolnym Śląsku dotyczy to ponad 3 tysięcy uczniów.

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała dziś wstępne informacje o wynikach egzaminu maturalnego. Na Dolnym Śląsku maturzyści nie mają powodów do dumy. Egzamin dojrzałości zaliczyło 72 proc. zdających w czerwcu. To znacznie gorszy wynik niż przed rokiem.SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY NA KOLEJNYCH SLAJDACH W GALERII. PORUSZAJ SIĘ PRZY POMOCY STRZAŁEK LUB GESTÓW NA TELEFONIE KOMÓRKOWYM.

Wyniki matur we Wrocławiu i regionie. Nie zdało blisko 30 proc.!

Jak przed dwoma dniami poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna, do egzaminów dojrzałości z wszystkich przedmiotów przystąpiło blisko 260 tys. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych (liceów ogólnokształcących i techników) w całym kraju. Maturę zdało 74 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Niestety dolnoślązacy wypadli nieco gorzej – egzamin dojrzałości zaliczyło 72 proc. spośród 16 326 tegorocznych absolwentów wszystkich szkół ponadgimnazjalnych.

Licealiści znacznie lepsi od absolwentów techników. Najgorzej z matematyki

Wszyscy absolwenci, którzy ukończyli szkołę, obowiązkowo zdawali w części pisemnej z: języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego. Absolwenci szkół lub oddziałów z nauczaniem języka mniejszości narodowej o obowiązkowo przystępowali również do części pisemnej egzaminu maturalnego z tego języka. Przypomnijmy też, że w tym roku w związku z epidemią koronawirusa egzaminy maturalne odbyły się nie w maju, jak w latach ubiegłych, ale w czerwcu. Sesja w terminie głównym przeprowadzona została w czerwcu. Maturzyści, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych, nie mogli przystąpić do egzaminu w czerwcu, mogli to zrobić w terminie dodatkowym w lipcu.

Z informacji przekazanych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną we Wrocławiu wynika, że w naszym regionie maturę z języka polskiego zdało 92 proc. uczniów. Z matematyką było dużo gorzej, poradziło sobie z nią 77 proc. zdających. Z językami obcymi też było różnie, na przykład z angielki zdało 94 proc. absolwentów, a już na przykład niemiecki tylko 83 proc. W sumie na Dolnym Śląsku maturę ma już za sobą 11 789 zdających z czego 8 471 (81 proc.) to licealiści, a 3 318 (56 proc.) – absolwenci techników. W naszym regionie szanse na poprawkę we wrześniu, ma jeszcze 3 126 uczniów (19 proc. zdających), a jeszcze raz do matury będzie musiało podejść – za rok - 1 411 absolwentów, czyli 9 proc. spośród wszystkich zdających.

Kto ma szansę na poprawkę i jak się załapać?

Jak wyjaśnia wrocławska OKE, na poprawkę mają szansę, tylko ci, którzy oblali jeden przedmiot. Dokładniej ci maturzyści, którzy uzyskali mniej niż 30 proc. punktów z jednego z egzaminów obowiązkowych (w części pisemnej). Tylko oni mogą teraz przystąpić do egzaminu z tego przedmiotu w sesji poprawkowej we wrześniu. Aby to zrobić, niezbędne jest jednak złożenie pisemnego oświadczenia. Jak wynika z tegorocznego, maturalnego terminarza, dokument ten trzeba złożyć nie później niż do 14 sierpnia (piątek) u dyrektora szkoły, którą się ukończyło. W przypadku likwidacji szkoły, można to zrobić u dyrektora OKE przy ul. Zielińskiego we Wrocławiu.

Wzór oświadczenia można znaleźć na stronie internetowej OKE (dla egzaminu w „nowej” i „starej” formule). Informacja o tym, gdzie egzamin poprawkowy się odbędzie, zostanie opublikowana na stronie internetowej komisji do 31sierpnia. Część pisemną egzaminu poprawkowego zaplanowano 8 września na godzinę 14:00.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie