Ponad 2,5 tys. mieszkań z plusem we Wrocławiu. Zobacz, kiedy i gdzie powstaną

Andrzej Zwoliński
Jak na razie w okresie trzech lat funkcjonowania rynkowej części programu Mieszkanie Plus powstało 867 mieszkań, a w budowie jest ich 1907<br>
Jak na razie w okresie trzech lat funkcjonowania rynkowej części programu Mieszkanie Plus powstało 867 mieszkań, a w budowie jest ich 1907 Dariusz Gdesz / Polskapress
Aż 6 mld zł pójdzie w najbliższych latach na inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus w całym kraju. We Wrocławiu zapowiadany jest prawdziwy boom.

Jak na razie w okresie trzech lat funkcjonowania rynkowej części programu Mieszkanie Plus powstało 867 mieszkań, a w budowie jest ich 1907. Przedstawiciele spółka PFR Nieruchomości S.A, zapowiadają, że za rok będzie ich dużo więcej w tym we Wrocławiu.

- Niektórzy oceniają ten program wyłącznie przez pryzmat liczby mieszkań oddanych do użytkowania. Taka ocena nie uwzględnia jednak ogromnego wysiłku, jaki włożyliśmy w przygotowanie inwestycji – zaznaczył prezes zarządu PFR Nieruchomości S.A. Mirosław Barszcz.
I dodaje, że rok 2019 rok upłynął spółce na przygotowaniu inwestycji - zdobywaniu finansowania na budowę 50 tys. mieszkań, projektowaniu i uzyskiwaniu decyzji administracyjnych. Są już tego pierwsze efekty w postaci rozpoczętych budów.

Wiceprezes PFR Nieruchomości S.A. Grzegorz Muszyński zwraca uwagę, że ich prawdziwy wysyp zaczął się latem minionego roku. Budowy osiedli rozpoczęto w Krakowie, Dębicy, Mińsku Mazowieckim, Świdniku, czy Zamościu. Jeżeli chodzi o Dolny Śląsk, to PFR Nieruchomości podpisała umowy na opracowanie dokumentacji projektowych dla inwestycji w Oławie gdzie powstaną 144 „mieszkania plus”. Pracownie architektoniczne, które zwyciężyły w 7 już rozstrzygniętych zaprojektują ok. 6,3 tys. Mieszkań Plus w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Wrocławiu.

Gdzie powstaną mieszkania plus we Wrocławiu?

W 2019 r. PFR Nieruchomości ogłosiła 2 konkursy na projekt osiedla: przy ul. Ratuszowej w Warszawie na 485 mieszkań oraz przy ul. Zatorskiej we Wrocławiu, gdzie mają powstać 1102 mieszkania. Kolejne mają być budowane przy Kolejowej, Hermanowskiej i Białowieskiej. Prezes Mirosław Barszcz zapowiedział, że w 2020 r. rozpocznie się budowa w kolejnych około 20 lokalizacjach.

Przypomnijmy, że w ramach pilotażu, który trwał do końca 2017 r. spółka wybudowała 867 Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Kępnie, Gdyni, a na Dolnym Śląsku w Wałbrzychu. Mirosław Barszcz poinformował, że w ramach programu Mieszkanie Plus spółka współpracuje z ponad 170 gminami. Najczęściej są to małe miasta. Jednak najwięcej mieszkań powstanie w dużych aglomeracjach. Np. w Warszawie zatwierdzone finansowanie mają projekty na budowę łącznie ok. 6 tys. mieszkań. Z kolei w Krakowie w budowie jest 481 mieszkań, zaś w projektowaniu – przeszło 1 tys. We Wrocławiu w projektowaniu jest ponad 2,6 tys. mieszkań, zaś w Katowicach budowie jest 513 mieszkań, a w projektowaniu – 512. Program Mieszkania Plus to na Dolnym Śląsku w sumie ponad 30 projektów i około 10 tys. mieszkań. Oprócz Wrocławia, Wałbrzycha i Oławy, osiedla powstają lub są planowane m.in. w Jedlinie-Zdrój i w Zgorzelcu.

- Budowa mieszkań to nie tylko kwestia finansowania, ale także długich i skomplikowanych badań i procedur. Przygotowanie inwestycji trwa przeciętnie 3 lata, a proces budowy to jest najczęściej ok. 2-3 lat - wyjaśnia prezes spółki PFR Nieruchomości, której trzy lata temu rząd powierzył realizację rynkowej części programu Mieszkanie Plus. Budowa wymienionych mieszkań plus we Wrocławiu, powinna się więc rozpocząć w najbliższych 4-5 latach.

Jakie kryteria są niezbędne, by wziąć udział w programie Mieszkanie Plus?

Prezes Barszcz podkreśla, że każdą inwestycję PFR Nieruchomości stara się dopasować do lokalnej polityki mieszkaniowej. Gminy mają też wpływ na dobór najemców. Co ważne, najemcy mogą skorzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start. Np. w Białej Podlaskiej z tej formy wsparcia - najczęściej 250-300 zł - korzysta już ponad 150 ze 186 rodzin. Płacony przez nie czynsz jest więc porównywalny z czynszem w mieszkaniach komunalnych. Stawki wrocławskie mają być wyliczane po zakończeniu projektowania.

Najemcy mieszkań powinni spełniać dwa kryteria: nie posiadać na własność mieszkania lub innej nieruchomości oraz mieć możliwość terminowego opłacania czynszu. O szczegółowych kryteriach decydują samorządy i to one decydują o tym, komu w pierwszej kolejności wręczyć klucze do mieszkania. Największe szanse na to mają między innymi młode małżeństwa, seniorzy, czy wielodzietne rodziny. Ale nawet te osoby muszą posiadać tak zwaną zdolność czynszową. Oznacza to, że ich dochody muszą być wystarczyć na opłacenie czynszu i rachunków. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach: mieszkanieplus.gov.pl, a także na bgk.pl.

Dla rodzin najmniej zamożnych, przewidziane są dopłaty do czynszów. Są one kwalifikowane na podstawie wysokości średniego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w danym województwie. Na dziś - jeśli chodzi o Dolny Śląsk - samotna osoba starającą się o dopłatę musi zarabiać mniej niż 4400 zł. Dwuosobowa rodzina, która zamierza starać się o dopłatę nie może zarabiać razem więcej niż 6160 zł. Próg dla rodziny czteroosobowej to zarobki nie przekraczające 9680 zł. Podstawą wyliczeń jest przeciętne wynagrodzenie podawane co roku przez GUS.

FLESZ: Masowo kupujemy mieszkania.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 53

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

l
lolek

Fantastycznie. Nareszcie jakiś rząd próbuje coś zrobić dla zwykłego człowieka. Na razie nie dużo tych mieszkań ale od czegoś trzeba zacząć.

G
Gość

Kiedy będą jakieś dla frankowiczów, którzy muszą przepłacać za swoje mieszkania i sami zarabiać na to pieniądze. Mieszkania to dla wszystkich. Dlaczego frankowicze i inni kredytobiorcy mają sobie sami zapracować na mieszkania a jakaś grupa ma mieć jakieś prezenty mieszkanie . Na te mieszkania to frankowicze i inni płacą podatki.

G
Gość

Panie redaktorze Andrzeju!

Aż 6 mld na mieszkania plus w najbliższych kilku latach ??

Litości ! przecież to jest wielkie nic !

Rocznie na socjal 500 plus PIS rozdaje ponad 40 mld !!!

G
Gość

Mieszkanie plus to w istocie rzeczy, tylko propaganda plus.

Ilość mieszkań w skali kraju mizerna.

G
Gość
2 stycznia, 18:49, V:

Krytykują mieszkania plus Ci z kredytami wziętymi na swoje M 3, z widokiem na okna sąsiadów, daleko od Centrum, które będą spłacać oni i ich dzieci. Lemingi kochajace PO.

3 stycznia, 7:57, Gość:

Krytykują Ci co płacą za siebie a nie liczą aż im "państwo da". Dlaczego część Polaków pracuje i próbuje oszczędzając, analizując kupić nieruchomość i jest przez to szkalowana przez tych co uważają że im się wszystko należy za darmo ? Dlaczego w Tym kraju krzywo patrzy się na ludzi mądrych, pracowitych, zaradnych, oszczędnych ? A pomoc należy się tylko tym co potrafią płakać na swój los a często nie planują, nie analizują czy stać ich na kolejne dziecko, na większy telewizor czy sztuczne rzęsy ? Czym różni się dziecko (jedynak) pary w której oboje rodziców pracuje od jednego z 5 dzieci pary żyjącej na socjalnych zapomogach ? W naszym kraju bardziej ceni się tego 1 z 5 i uważa że jemu należy się większa pomoc rządu - ale dlaczego ? Bo rodzice nie zastanawiali się czy podołają ? Dlaczego nie wspiera się przedsiębiorczości ? Nie zachęca do pracy poprzez ulgi podatkowe - tak by człowiekowi bardziej opłacał się pracować chociaż na część etatu niż siedzieć na zasiłku - przecież lepiej by było gdyby więcej ludzi opłacało składki i podatki - nawet minimalnej wysokości - niż części tych ludzi wypłacać zasiłki "za bycie biednymi"

3 stycznia, ‎08‎:‎02, Gość:

Dokładnie, dopłaty za lenistwo i głupotę, zamiast ulgi podatkowe dla ludzi pracujących.

10/10

G
Gość

Tylko 6 mld na tanie mieszkania w skali kraju na kilka lat ??

Ponad 40 mld rocznie na rozdawnictwo 500 .

Gdzie tu proporcje i logika??

G
Gość
2 stycznia, 15:51, Kapral:

Wyborcy PO to jakieś ameby intelektualne.Głosują na platfusów bo niby,że tak będzie bardziej europejsko ale kiedy PIS wprowadza europejskie standardy jeśli chodzi o tani wynajem mieszkań lub 500 plus to wrzask oburzenia i obrażanie ludzi .

Typowy PISowiec. Polska gospodarka jest zbyt słaba na standardy europejskie... ale co Ty możesz o tym wiedzieć. Widać, że skończyłeś podstawówkę wieczorowo. W zachodniej części Europy po wojnie wprowadzono Plan Marshalla a u Nas w Polsce radzieckie czołgi. Dlatego gonimy Europe od tylu lat. Polska jest zbyt biedna żeby rozdawać kasę na prawo i lewo. Swoją drogą dlaczego myślisz, że jak ktoś nie iddał głosu na Twój kochany PIS to pewnie jest za PO? Aha już wiem, Twój ukochany wódz Jarek tak przykazał.

G
Gość
2 stycznia, 18:49, V:

Krytykują mieszkania plus Ci z kredytami wziętymi na swoje M 3, z widokiem na okna sąsiadów, daleko od Centrum, które będą spłacać oni i ich dzieci. Lemingi kochajace PO.

3 stycznia, 7:57, Gość:

Krytykują Ci co płacą za siebie a nie liczą aż im "państwo da". Dlaczego część Polaków pracuje i próbuje oszczędzając, analizując kupić nieruchomość i jest przez to szkalowana przez tych co uważają że im się wszystko należy za darmo ? Dlaczego w Tym kraju krzywo patrzy się na ludzi mądrych, pracowitych, zaradnych, oszczędnych ? A pomoc należy się tylko tym co potrafią płakać na swój los a często nie planują, nie analizują czy stać ich na kolejne dziecko, na większy telewizor czy sztuczne rzęsy ? Czym różni się dziecko (jedynak) pary w której oboje rodziców pracuje od jednego z 5 dzieci pary żyjącej na socjalnych zapomogach ? W naszym kraju bardziej ceni się tego 1 z 5 i uważa że jemu należy się większa pomoc rządu - ale dlaczego ? Bo rodzice nie zastanawiali się czy podołają ? Dlaczego nie wspiera się przedsiębiorczości ? Nie zachęca do pracy poprzez ulgi podatkowe - tak by człowiekowi bardziej opłacał się pracować chociaż na część etatu niż siedzieć na zasiłku - przecież lepiej by było gdyby więcej ludzi opłacało składki i podatki - nawet minimalnej wysokości - niż części tych ludzi wypłacać zasiłki "za bycie biednymi"

Dokładnie, dopłaty za lenistwo i głupotę, zamiast ulgi podatkowe dla ludzi pracujących.

G
Gość
2 stycznia, 18:49, V:

Krytykują mieszkania plus Ci z kredytami wziętymi na swoje M 3, z widokiem na okna sąsiadów, daleko od Centrum, które będą spłacać oni i ich dzieci. Lemingi kochajace PO.

Krytykują Ci co płacą za siebie a nie liczą aż im "państwo da". Dlaczego część Polaków pracuje i próbuje oszczędzając, analizując kupić nieruchomość i jest przez to szkalowana przez tych co uważają że im się wszystko należy za darmo ? Dlaczego w Tym kraju krzywo patrzy się na ludzi mądrych, pracowitych, zaradnych, oszczędnych ? A pomoc należy się tylko tym co potrafią płakać na swój los a często nie planują, nie analizują czy stać ich na kolejne dziecko, na większy telewizor czy sztuczne rzęsy ? Czym różni się dziecko (jedynak) pary w której oboje rodziców pracuje od jednego z 5 dzieci pary żyjącej na socjalnych zapomogach ? W naszym kraju bardziej ceni się tego 1 z 5 i uważa że jemu należy się większa pomoc rządu - ale dlaczego ? Bo rodzice nie zastanawiali się czy podołają ? Dlaczego nie wspiera się przedsiębiorczości ? Nie zachęca do pracy poprzez ulgi podatkowe - tak by człowiekowi bardziej opłacał się pracować chociaż na część etatu niż siedzieć na zasiłku - przecież lepiej by było gdyby więcej ludzi opłacało składki i podatki - nawet minimalnej wysokości - niż części tych ludzi wypłacać zasiłki "za bycie biednymi"

D
Doctore

uff. na szczescie budują daleko ode mnie. jak zbuduja gdzies takie lokum to tam bedzie nagromadzenie patologii i spadek jakości okolicy

G
Gość

Mężczyźni! Znalazłem fajny serwis randkowy dla seksu, wiele dostępnych dziewcząt i kobiet z mojego miasta! Może być przydatny dla kogoś innego ---> http://russex.xyz

G
Gość

Ściema

G
Gość
2 stycznia, 20:18, Peter:

Dziękuję za podanie lokalizacji wrocławskich.

Już wiem,jakie okolice należy wykluczyć przy poszukiwaniu mieszkania..

Popieram, pato500 to przej_bane sąsiedztwo...

G
Gość
2 stycznia, 14:59, Antysutryk:

Patolka plus zawita do Wrocławia!!!

Dokładnie...

G
Gość
2 stycznia, 16:55, Gość:

co to za glupoty. w calej polsce poki co oddali 800! mieszkan co jest zadnym wynikiem a wy piszecie o 2.5 ty we wroclawiu? rzad klamie a wy powielacie ich klamstwa

2 stycznia, 19:46, Gość:

Za to im płacą, to są dziennikarze na usługach Prawa i Sprawiedliwości. Trochę jak telewizja polska się ze/szma/ci/ła, to samo zrobiła gazeta wrocławska. Kilku pseudo dziennikarzy w kółko klepią podobne, oczerniające materiały na temat Sutryka i chwali pod niebiosa jasnie nam panującego kaczeopsa.

A robią to tak łopatologicznie, że nie jeden licealista poradziłby sobie sprawniej od tym życiowych nieudaczników.

2 stycznia, 23:43, Gość:

Powiedział co wiedział i umarł na upierz.

Co to jest upierz? Cierpisz na to...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3