Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 24 tys. operacji zaćmy na Dolnym Śląsku. NFZ podał najnowsze dane

Monika Fajge
Monika Fajge
NFZ "wziął pod lupę” liczbę operacji zaćmy przeprowadzonych w 2021 r.
NFZ "wziął pod lupę” liczbę operacji zaćmy przeprowadzonych w 2021 r. Krzysztof Kapica/ polska press - zdjęcie informacyjne
W ubiegłym roku w woj. dolnośląskim przeprowadzono w szpitalach ponad 24 tys. 131 operacji zaćmy, refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. To o ponad 2300 więcej niż dwa lata temu. Są jednak placówki, w których takich zabiegów przeprowadza się coraz mniej. Przykładem jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu.

NFZ "wziął pod lupę” liczbę operacji zaćmy przeprowadzonych w 2021 r. w danym szpitalu, w tym zabiegów wykonanych w ramach hospitalizacji jednodniowej.

We Wrocławiu zaćmę zoperować można m.in.: w 4 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką SPZOZ, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Kamieńskiego oraz w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. J. Mikulicza-Radeckiego.

W tych trzech placówkach przeprowadzono w sumie 2602 zabiegi, z czego prawie połowę (1137) wykonali specjaliści ze szpitala wojskowego. Szpital przy ul. Kamieńskiego zakończył ubiegły rok z liczbą 853 operacji, a USK – 612.

Liczba operacji wykonanych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym maleje z roku na rok.

Dla porównania, w 2020 roku w USK przeprowadzono 805 operacji zaćmy, a przed pandemią (w 2019 roku) – aż 1830.

– Pacjenci w ostatnich latach coraz chętniej decydują się na ambulatoryjne zabiegi w mniejszych ośrodkach. Takie sprawiają im mniej “kłopotów” organizacyjnych – wyjaśnia dr Marek Szaliński, z-ca kierownika Kliniki Okulistyki USK. – W czasie pandemii, w latach 2020-2021, hospitalizacja stacjonarna wiązała się z obowiązkiem pobrania od pacjentów wymazów pod kątem koronawirusa. To ich zniechęcało – dodaje specjalista.

Operacje zaćmy w szpitalach w regionie.

Lepiej niż wrocławskie placówki wypadły szpitale w regionie. Najwięcej operacji zaćmy mają na koncie Lubin, Zgorzelec i Świdnica.

  • Miedziowe Centrum Zdrowia S.A. w Lubinie: 2523 operacji zaćmy; odsetek hospitalizacji jednodniowych - 99,4 proc
  • Wielospecjalistyczny Szpital SP ZOZ w Zgorzelcu: 2473 operacji zaćmy.; odsetek hospitalizacji jednodniowych - 99,6 proc.
  • Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy. 1883 operacji zaćmy; odsetek hospitalizacji jednodniowych - 92,9 proc.

Obecnie we Wrocławiu – w ramach umowy z NFZ – operację zaćmy wykonuje 8 placówek, w całym woj. dolnośląskim jest ich 21.

– Na zabiegi nie ma kolejek, a wolne miejsca są dostępne praktycznie od ręki. Finansowanie operacji zaćmy od 2019 roku jest bezlimitowe, co oznacza, że NFZ płaci za każdego zoperowanego pacjenta – wyjaśnia Anna Szewczuk-Łebska, rzecznik prasowy dolnośląskiego NFZ.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska