Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 140 tys. wrocławian ma więcej niż 60 lat. Dla nich powstaje centrum geriatryczne

Agata Wojciechowska
118 tys. wrocławian ukończyło 65 lat. Wielu potrzebuje wsparcia
118 tys. wrocławian ukończyło 65 lat. Wielu potrzebuje wsparcia fot. Paweł Relikowski
Możliwe, że już w kwietniu 2014 r. pierwszych pacjentów przyjmie Centrum Geriatryczne, które powstaje przy szpitalu im. Falkiewicza na wrocławskim Brochowie. Będzie to pierwsza taka placówka na Dolnym Śląsku. Z danych Wrocławskiego Centrum Seniora wynika, że w mieście przyjmuje 10 geriatrów, jest osiem przychodni, które mają podpisane umowy na świadczenia w zakresie geriatrii i 47 łóżek w szpitalach dedykowanych seniorom. To niewiele, a tymczasem mają one służyć aż 140 tysiącom wrocławian powyżej 60. roku życia.

Mieszkańców, którzy obchodzili już 65. urodziny, jest 118 tys. Właśnie z myślą o seniorach w 2011 r. zapowiedziano powołanie Centrum Geriatrycznego przy szpitalu im. Falkiewicza. Zarezerwowano na ten cel trzypiętrowy budynek.

W szpitalu działała już poradnia geriatryczna, szkolą się lekarze geriatrzy, więc stworzenie Centrum było naturalną konsekwencją.

- W trzypiętrowym budynku będzie mieścił się oddział internistyczno-geriatryczny - mówi Janusz Wróbel, dyrektor szpitala. - Będą tam sale rehabilitacji dziennej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem, zaczniemy przyjmować pacjentów w kwietniu przyszłego roku.

Obecnie trwa gruntowny remont. Odnowiono łazienki, przystosowując je dla osób starszych i niepełnosprawnych oraz wymieniono sieć kanalizacyjną.

Dla potrzeb Centrum powstanie oddział geriatryczno-internistyczny z 76 łóżkami. Skompletowano już dla niego kadrę lekarską. - Obecnie w szpitalu pracuje czterech specjalistów geriatrów - dodaje dyrektor Wróbel.

W przyszłym roku na nowym oddziale pojawi się także nowoczesne wyposażenie.

CZYTAJ WIĘCEJ NA KOLEJNEJ STRONIE

- Od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy otrzymamy w pełni zautomatyzowane łóżka z elementami ruchomymi - wylicza dyrektor szpitala. - Zostanie zakupiony sprzęt do inhalacji, aparaty USG i drobne wyposażenie pomagające chorym w poruszaniu się np. w łazienkach.

Jeszcze w zeszłym roku informowano, że powstanie dodatkowy osobny budynek, który wejdzie w skład Centrum Geriatrycznego na Brochowie. Został on zaplanowany jako inwestycja, która ma być realizowana w latach 2014-2020.
W Centrum powstanie ośrodek dziennego pobytu dla osób starszych, wymagających opieki. W ten sposób pomoc otrzymywałaby także rodzina chorego.

Na całość inwestycji zarezerwowano w budżecie województwa dolnośląskiego na ten rok 7,5 mln złotych. Oddział miał być otwarty już pod koniec tego roku, jednak ze względu na procedury przetargowe termin trzeba było przesunąć.
Według standardów Światowej Organizacji Zdrowia, jedna poradnia geriatryczna i 25 łóżek na oddziałach geriatrycznych powinno przypadać na 100 tys. mieszkańców. Wrocławiowi daleko więc do tych standardów. - W ciągu ostatnich trzech lat zauważyliśmy, że sytuacja sukcesywnie się poprawia - mówi Robert Pawliszko, kierownik Wrocławskiego Centrum Seniora. - Próbujemy nadążyć za zmianami demograficznymi, czyli szybkim przyrostem liczby osób starszych. Dlatego sądzę, że oprócz budowy nowego szpitala wojewódzkiego, powinniśmy się zastanowić nad powstaniem szpitala geriatrycznego we Wrocławiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska