Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Niepodległości na placu Legionów. Oto zwycięski projekt! [ZOBACZ]

JEW
Materiały konkursowe/Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia
Rozstrzygnięto konkurs na projekt pomnika Niepodległości, który ma stanąć na placu Legionów. Konkurs wygrał zespół złożony z Mariusza Kosiby, Jarosława Smolaka i Agnieszki Wolskiej. Informuje o tym Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia, którego reprezentantka jest w zwycięskim składzie. Przypomnijmy, że monument ma się pojawić na placu najpóźniej do 11 listopada 2020.

Już za dwa dni obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. We Wrocławiu to wydarzenie będzie upamiętnione wzniesieniem pomnika. Pomnik Niepodległości stanie na skwerze - znajdującym się za kioskiem, pomiędzy ulicami Sądową a Kościuszki - przy placu Legionów. Do samej realizacji jeszcze daleko, na razie rozstrzygnięto konkurs na projekt pomnika.

Poniżej opis zwycięskiego projektu:

Pomnik Niepodległości na placu Legionów we Wrocławiu

OPIS TECHNICZNY
Projekt zakłada stworzenie pionowej formy przestrzennej, wykonanej ze stali polerowanej o wymiarach 22 x 3,5 x 0,5m (wysokość x szerokość. x grubość). Obiekt stanowi monolityczną bryłę o strzelistej budowie i nieregularnej powierzchni.
Projekt przewiduje konstrukcję żelbetową, pokrytą blacha nierdzewną. Monolit spoczywa na cokole skonstruowanym z szerokich stopni, stanowiących raczej podesty do siedzenia, niż schody. W centralnej części cokołu wydrążony jest korytarz prowadzący do monolitu, zapraszający przechodniów do jego podnóża.

OPIS IDEOWY
Projekt ukazuje drogę do odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.
Zagięcia i nierówna powierzchnia u podstawy rzeźby stanowią alegorię trudnego okresu walk o wolną i niepodległą Polskę. Deformacja tej części zwraca uwagę na deformację tożsamości pod zaborami oraz trud pozostania Polakiem. Wyżej odnajdujemy przejście, które symbolizuje proces transformacji kraju w jednolitą, harmonijną całość. Zwieńczenie bryły – gładkie, strzeliste i nieco zwężone, odzwierciedla długo wyczekiwaną niezależność, dumę i siłę II Rzeczpospolitej.
Polerowana stal sprawia, że odbiorca widząc własne odbicie, może utożsamić się z ideą, odczuwając jednocześnie trud i zawiłość losów kraju dzięki zniekształceniu obrazu. Dodatkowo użycie materiału odbijającego światło sprawia, że idea niepodległości promieniuje, a jednocześnie sam obiekt odbijając obrazy otoczenia zlewa się z tłem analogicznie do wolności, która wtapia się w naszą codzienność.
Cokół stanowi istotny element założenia odcinając monolit od placu i budując tym samym intymną przestrzeń. Zaproszeniem do tej przestrzeni jest korytarz prowadzący do podnóża pomnika. Daje on możliwość bezpośredniej i bliskiej konfrontacji z ideą niepodległości po przez odbicie w bryle. Fakt, że sam korytarz jest na początku nieznacznie szerszy, a sama rzeźba w najwyższym punkcie nieco węższa, potęguje wrażenie strzelistości. Skala rzeźby natomiast uświadamia wielkość i siłę idei wolności.
Zagospodarowanie terenu w sposób prosty ma ujednolicić przestrzeń i wizualnie odciąć od projektowanego pomnika. Ścieżka od strony pl. Muzealnego prowadzi bezpośrednio do podnóża pomnika przecinając jednocześnie plac po diagonalu. Projekt respektuje istniejącą zieleń, przewidując dodatkowe nasadzenia drzew i bylin oraz małą architekturę (ławki, leżaki, kosze na śmieci, oświetlenie w posadzce). Dzięki temu plac zyskuje funkcję wypoczynkową, pozostawiając jednocześnie miejsce na oficjalne uroczystości. Teren opracowania w założeniu powinien służyć mieszkańcom, tworzyć miejsce spotkań i wypoczynku, będąc zarazem nowoczesną wizytówką Wrocławia.

Inicjatorem wzniesienia pomnika jest major Ryszard Filipowicz - prezes dolnośląskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

ZOBACZ TAKŻE:

Wrocław - Poznań jeszcze szybciej. Oddano kolejny odcinek dr...

Zgodnie z oczekiwaniami grzybiarzy, to jeszcze zdecydowanie nie jest koniec grzybowego sezonu! Co więcej, są takie miejsca na Dolnym Śląsku, gdzie można mówić o prawdziwym wysypie grzybów! Gdzie jechać, by wrócić do domu z pełnymi koszami? Podpowiadamy najnowsze lokalizacje w naszej galerii i zachęcamy do przesyłania do nas nowych zgłoszeń z Waszych grzybobrań na adres: grzyby@gazeta.wroc.plPrzejdź do kolejnych slajdów i informacji przy pomocy strzałek lub gestów na telefonie komórkowym.

Wysyp grzybów na Dolnym Śląsku trwa! [NAJNOWSZE LOKALIZACJE]

Otwarto sejf wyprodukowany przed wojną w Breslau. Oto co był...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pomnik Niepodległości na placu Legionów. Oto zwycięski projekt! [ZOBACZ] - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska