Pomagamy nietoperzom – rozwieszanie skrzynek szczelinowych w Nadleśnictwie Bystrzyca Kłodzka

Materiał informacyjny RDLP we Wrocławiu
Udostępnij:
Zrealizowano w ramach projektu pn.: „Kompleksowy projekt ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych na obszarach zarządzanych przez PGL Lasy Państwowe” (OPL) na terenie Nadleśnictwa Bystrzyca Kłodzka

Nietoperz – owiany tajemnicą, król nocnego nieba – jedyny ssak zdolny do aktywnego lotu, orientujący się w przestrzeni za pomocą echolokacji opartej na ultradźwiękach. W Polsce wiemy już o występowaniu 27 gatunków nietoperzy. Wszystkie są objęte ochroną ścisłą. Skuteczna ochrona tych ssaków w znacznym stopniu jest uzależniona od obecności kryjówek, które w okresie wychowywania młodych i hibernacji zapewnią im spokój i bezpieczeństwo. W celu zwiększenia liczby schronień rozwiesza się w lasach specjalne skrzynki, w których mogą przebywać kolonie rozrodcze, są one również kryjówkami przejściowymi – w okresie przelotów nietoperzy między kryjówkami zimowymi a letnimi. W skrzynkach mogą przebywać także samotne samce lub ich zgrupowania, które nie biorą udziału w wychowywaniu młodych nietoperzy.

Pomagamy nietoperzom – rozwieszanie skrzynek szczelinowych w Nadleśnictwie Bystrzyca Kłodzka

W Nadleśnictwie Bystrzyca Kłodzka w ramach projektu pn. „Kompleksowy projekt ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych na obszarach zarządzanych przez PGL Lasy Państwowe” zakupiono skrzynki szczelinowe dla nietoperzy – skonstruowane z myślą o ochronie mopka zachodniego Barbastella barbastellus. Skrzynka zbudowana jest z czterech pionowych desek o grubości 2,5 cm w kształcie wydłużonych klinów, które są rozdzielone szczelinami o szerokości 2 cm. Ta nietypowa konstrukcja związana jest z biologią mopków, które na swoje letnie schronienia wybierają przede wszystkim naturalne pęknięcia pni, płaty odstającej kory obumierających drzew oraz szczeliny w rozwidleniu pni. Budowa skrzynki imituje pęknięcia w pniach drzew, aby możliwie zbliżyć się do warunków preferowanych przez ten gatunek.

Skąd pomysł na takie rozwiązanie? Naukowcy zajmujący się badaniem nietoperzy (czyli chiropterolodzy) zaobserwowali, że mopek należy do nielicznych gatunków leśnych nietoperzy, które zdecydowanie omijają typowe skrzynki stosowane w ochronie nietoperzy. Pomysł na tak skonstruowane skrzynki, tzw. „crevice boxes” (budki szczelinowe) po raz pierwszy pojawił się w Wielkiej Brytanii.
W Polsce pierwsze doniesienia naukowe o skuteczności tych schronień, pojawiły się w 2016 roku. Idąc tym tropem leśnicy z Nadleśnictwa Bystrzyca Kłodzka założyli powierzchnię próbną – dedykowaną właśnie mopkowi.

Pomagamy nietoperzom – rozwieszanie skrzynek szczelinowych w Nadleśnictwie Bystrzyca Kłodzka

Mopka zachodniego chronią obok prawa krajowego zapisy kilku międzynarodowych konwencji dotyczących ochrony przyrody, w tym konwencji berneńskiej, konwencji bońskiej oraz porozumienia o ochronie populacji europejskich nietoperzy (EUROBATS). Jest to również gatunek z załącznika II Dyrektywy Siedliskowej, czyli taki dla którego ochrony tworzone są obszary Natura 2000. Z tego powodu, w celu jego ochrony powołany został obszar Natura 2000 „Sztolnia w Młotach”, w którym to obszarze zostały wywieszone skrzynki. Zimą w sztolni tej możemy obserwować prawie 400 osobników tego gatunku. W związku z bliskością tak dużego zimowiska oraz tym, że mopki to gatunek w dużym stopniu osiadły (kryjówki letnie i zimowe leżą blisko siebie) jest duża szansa, że skrzynki zostaną zasiedlone. Niewykluczone, że mopki założą w nich kolonie rozrodcze, w których na świat w okresie czerwca – lipca przyjdą małe nietoperze.

Pomagamy nietoperzom – rozwieszanie skrzynek szczelinowych w Nadleśnictwie Bystrzyca Kłodzka

Dzięki takim inicjatywom, jak ta w Nadleśnictwie Bystrzyca Kłodzka widać, że skrzynki skonstruowane z uwzględnieniem szczególnych potrzeb wybranego gatunku – w tym przypadku mopka, mogą stanowić istotny element strategii jego ochrony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie