Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Polskie testy na koronawirusa są już produkowane. Będzie więcej przebadanych osób?

asz
Pierwsze polskie testy na koronawirusa zostaną wyprodukowane już w przyszłym tygodniu. Mają pozwolić na przebadanie większej liczby osób niż dotychczas.
Pierwsze polskie testy na koronawirusa zostaną wyprodukowane już w przyszłym tygodniu. Mają pozwolić na przebadanie większej liczby osób niż dotychczas. 123rf.com
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało w piątek informację o tym, że ruszyła produkcja polskich tekstów na koronawirusa. Tygodniowo ma być wytworzonych nawet 100 tys. sztuk. Produkcją zajął się Instytut Chemii Bioorganicznej PAN przy współpracy z firmą Medicofarma.

Polskie testy na koronawirusa: tańsze, ale równie dobre

Polskie testy na koronawirusa zostały już zarejestrowane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Produkowane w Polsce testy mają być tańsze, przez co ma być ich znacznie więcej niż testów zagranicznych, co jednak nie ma mieć wpływu na ich jakość i wiarygodność.

– Dzięki produkcji polskich, równie dobrych jak zagraniczne, ale tańszych testów powinno ich być znacznie więcej. Co pozwoli na przebadanie większej ilości osób, a to ma ogromne znaczenie dla zdolności opanowania epidemii – powiedział prof. Wojciech Maksymowicz, sekretarz stanu w MNISW.

Sprawdzą obecność koronawirusa i prawidłowość pobrania próbki

Polskie testy na koronawirusa nie tylko będą tańsze i dostępne w większej ilości niż stosowane dotychczas testy sprowadzane zagranicy. Mają one dodatkową zaletę - mogą potwierdzić, czy prawidłowo pobrano od pacjenta próbkę do badań.

Główna przewaga naszego testu nad większością dostępnych na świecie tego typu testów polega na potwierdzeniu, czy próbka (wymaz) od pacjenta została prawidłowo pobrana. - czytamy na stronie Medicofarma.

Instytut Chemii Bioorganicznej walczy z koronawirusem od początku epidemii w Polsce

W Instytucie Chemii Bioorganicznej uruchomiono „Wirusową Grupę Wsparcia” tuż po pierwszych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Grupą kieruje dr Luiza Handschuch, a głównym inspiratorem działalności Instytutu na polu walki z COVID-19 jest prof. dr hab. Marek Figlerowicz, Dyrektor ICHB PAN.

Naukowcy z Instytutu w ramach Grupy wykonywali testy na koronawirusa, ale opracowali także produkcję własnego testu. Początkowo projekt finansowali ze środków własnych Instytutu. 100 tys. zł dotacji otrzymali od Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, a potem także inne firmy i osoby prywatne zaczęły wspierać inicjatywę.

O znaczeniu i potencjale ICHB PAN w badaniach SARS-CoV-2 dobitnie świadczy fakt, że Instytut, wraz z afiliowanym przy ICHB PAN Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, został wybrany na węzeł krajowy europejskiej inicjatywy „Covid-19 Portal" koordynowanej przez European Bioinformatics Institute działającego w ramach European Molecular Biology Laboratory (EMBL). - czytamy na stronie Instytutu.

JAK ZROBIĆ MASECZKĘ OCHRONNĄ W DOMU? KLIKNIJ W GRAFIKĘ I POZNAJ PROSTE SPOSOBY
Maseczka DIY

Ostatnia decyzja Gowina to dofinansowanie polskich testów na koronawirusa

Na wsparcie rodzimej produkcji testów na koronawirusa Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało Instytutowi Chemii Bioorganicznej PAN 15 mln zł. Była to ostatnia decyzja Jarosława Gowina jako ministra.

Instytut Chemii Bioorganicznej PAN to czołowa polska jednostka naukowa, działająca na styku chemii, biologii i informatyki oraz prowadząca liczne badania interdyscyplinarne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska