Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie firmy chcą odbudować Ukrainę. Napłynęło już 1200 zgłoszeń

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Koszt odbudowy Ukrainy może wynieść nawet 500 mld dolarów
Koszt odbudowy Ukrainy może wynieść nawet 500 mld dolarów Joanna Urbaniec / Polska Press
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował, że ponad tysiąc firm zgłosiło gotowość do obudowy Ukrainy. Głównie chodzi o przedsiębiorstwa z branży spożywczej, budowlanej, chemicznej, farmaceutycznej i motoryzacyjnej.

Waldemar Buda podczas konferencji "Europe - Poland - Ukraine Rebuild Together" przekazał, że 1200 polskich przedsiębiorców zadeklarowało PAIH gotowość do pomocy w odbudowie Ukrainy. W trakcie przemówienia podkreślił, że to pierwsze takie wydarzenie dla firm w Polsce, a nawet Europie.

Dwa miesiące temu ogłosiliśmy, że zbieramy zainteresowanych odbudową Ukrainy. Uruchomiliśmy formularze kontaktowe. Dzisiaj zaprosiliśmy przedsiębiorców i będziemy dyskutowali, z podziałem na branże, o barierach, które już są lub mogą się pojawić w związku ze wznowieniem aktywności gospodarczej pomiędzy Polską i Ukrainą - mówił minister.

Kiedy ruszy odbudowa Ukrainy?

Szef MRiT przyznał, że sytuacja u naszych wschodnich sąsiadów jest dynamiczna, przez co termin rozpoczęcia odbudowy nie jest jeszcze znany.. Jak dodał, rośnie natomiast współpraca handlowa między Polską i Ukrainą.

Wiemy, że biznes amerykański będzie chciał uczestniczyć w odbudowie Ukrainy, że Niemcy są bardziej zainteresowane odbudową niż współpracą militarną. Ale myślę, że możemy być pewni, iż polski udział będzie z wielu powodów zasadniczy, kluczowy, co wynika np. z sąsiedztwa - mówił.

Podczas konferencji prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys zaznaczył, że ukraińskie władze podczas procesu odbudowy musi definiować własne potrzeby, a także model rozwoju, gdyż ani Polska, ani inne kraje nie zreformują ich kraju. Kluczowe w całym procesie będą działania takie jak walka z korupcją, stworzenie instytucji wspierających biznes, a także deoligarchizacja tamtejszej gospodarki.

Według szacunków Pekao koszt odbudowy Ukrainy wyniesie ponad 500 mld dolarów, chociaż niektóre analizy wskazują, że może być nawet dwukrotnie wyższy.

Jeszcze w tym roku odwierty w Ukrainie zamierza rozpocząć PGNiG. Koncern będzie zajmował się wydobyciem gazu.

22 lutego 2022 podpisaliśmy umowę przejęcia placu w Ukrainie, 24 lutego wybuchła wojna i wszystko zostało zatrzymane. Mam nadzieję, że w tym roku, mimo wszystko, uda nam się zrobić pierwsze odwierty na Ukrainie - zapowiedział przedstawiciel PGNiG Ireneusz Derek.

Plan dotyczący współpracy w Ukrainie był przygotowywany od kilku lat, lecz inwazja Rosji na Ukrainę sprawiła, że prace nad nim zostały tymczasowo wstrzymane.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polskie firmy chcą odbudować Ukrainę. Napłynęło już 1200 zgłoszeń - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska