Polski Ład. Ulga dla klasy średniej - na czym polega i komu przysługuje?

Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Maciej Jeziorek / Polskapresse
Udostępnij:
Ulga dla klasy średniej przysługuje osobom, które z etatu (lub etatu i firmy opodatkowanej skalą) osiągają w ciągu roku przychody brutto mieszczące się w limicie kwotowym wynoszącym od 68 412 zł do 133 692 zł. Ulga jest stosowana u osób pracujących na etacie za każdy miesiąc, gdy wysokość pensji brutto mieści się w przedziale od 5 701 zł do 11 141 zł. Z ulgi dla klasy średniej można skorzystać w rozliczeniu rocznym PIT także wówczas, gdy w ciągu roku z niej zrezygnowaliśmy (składając pracodawcy oświadczenie).

Ulga dla klasy średniej - na czym polega?

Ulga dla klasy średniej wprowadzona od 1 stycznia 2022 roku w ramach Polskiego Ładu jest odliczeniem podatkowym, które dotyczy osób zarabiających rocznie od 68 412 zł do 133 692 zł brutto, czyli miesięcznie od 5 701 zł do 11 141 zł brutto (z etatu oraz działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych, czyli skalą). Osoby osiągające przychody na tym poziomie są według Polskiego Ładu klasą średnią (stąd nazwa ulgi).

Ulga dla klasy średniej - kto może skorzystać?

Z ulgi dla klasy średniej skorzystać może każdy, kto uzyskuje przychody z pracy na etacie w granicach wyżej zakreślonych limitów kwotowych (68-133 tys. zł brutto rocznie; 5 700-11 141 zł brutto miesięcznie). Ulga dla klasy średniej przysługuje także osobom, które poza etatem mają dodatkowe przychody z prowadzonej firmy (działalności gospodarczej) - o ile działalność jest opodatkowana według skali (opodatkowanie działalności ryczałtem, liniowo lub kartą podatkową nie uprawnia do ulgi dla klasy średniej).

Ulga dla klasy średniej dla osób na etacie

Ulga jest stosowana u osób pracujących na etacie za każdy miesiąc, gdy wysokość pensji brutto mieści się w przedziale od 5 701 zł do 11 141 zł. Gdy w danym miesiącu uzyskamy wyższą pensję brutto - np. z powodu wypłaty nagrody lub premii - wówczas za dany miesiąc ulga nie zostanie naliczona.

Poza podstawą kwotą pensji doliczane są również dodatki oraz świadczenia okresowe i jednorazowe (np. premie kwartalne czy jubileuszówki). Doliczane są tu także wszelkie świadczenia rzeczowe oraz nieodpłatne (np. pakiety medyczne, dodatkowe ubezpieczenia, PPK w części finansowanej przez pracodawcę). Nie są wliczane świadczenia nieopodatkowane, np. zasiłki.

Ulga dla klasy średniej dla osób, które mają etat oraz firmę

W przypadku osoby, która zarabia jednocześnie na etacie i na działalności opodatkowanej skalą, do ulgi dla klasy średniej uprawnia zsumowany (etat + firma) roczny przychód, który mieści się w tym samym przedziale kwotowym (68-133 tys. zł).
Przychody z działalności liczone są tu po odliczeniu kosztów (do kosztów nie wchodzą składki na ubezpieczenia społeczne).

Ulga dla klasy średniej przysługuje także osobom, które pracują etatowo za granicą i samodzielnie obliczają i wpłacają zaliczki na podatek.

Pracodawcy (w praktyce najczęściej osoby wyliczające w firmie wysokość płac) już od stycznia 2022 roku mają obowiązek automatycznie stosować ulgę dla klasy średniej. Nie trzeba o taką ulgę wnioskować u pracodawcy.

Jeśli nie chcemy, by ulgę dla klasy średniej stosować do naszej pensji - musimy złożyć proste oświadczenie na piśmie.

Ulga dla klasy średniej - oświadczenie o rezygnacji

Jeżeli nie chcesz, aby pracodawca stosował ulgę dla klasy średniej w trakcie roku, powinieneś o tym poinformować swojego pracodawcę.

Oświadczenie o rezygnacji ze stosowania ulgi dla klasy średniej jest bardzo proste. Brzmi następująco:

WNIOSEK o niestosowanie tzw. ulgi dla klasy średniej
Niniejszym wnioskuję do płatnika (tu nazwa zakładu pracy/firmy) o niepomniejszanie dochodu o kwotę ulgi dla pracowników, o której mowa w art. 32 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podstawa prawna: art. 32 ust. 2b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
(data, podpis + u góry imię i nazwisko pracownika z numerem PESEL)

Wniosek można złożyć w dowolnym momencie roku. Pracodawca zaniecha stosowania ulgi najpóźniej w miesiącu następującym po złożeniu takiego wniosku. Dla każdego nowego roku podatkowego należy złożyć odrębny wniosek.

Ważne! Rezygnacja z ulgi dla klasy średniej w ciągu roku nie zamyka drogi do skorzystania z tej ulgi przy składaniu rocznego zeznania PIT. Jeśli nasze roczne przychody brutto mieszczą się w limicie kwotowym 68-133 tys. zł oraz są to przychody z etatu (lub etat + firma opodatkowana skalą) - wówczas nadal mamy prawo do skorzystania z ulgi dla klasy średniej.

Ulga dla klasy średniej w rozliczeniu rocznym PIT

Jeśli rozliczamy się indywidualnie to w rocznym zeznaniu PIT mamy prawo do ulgi dla klasy średniej, gdy nasze wszystkie przychody brutto z etatu (lub przychody z etatu oraz firmy opodatkowanej skalą) mieszczą się w limicie od 68 412 zł do 133 692 zł.

W przypadku wspólnego rozliczenia PIT-u z małżonkiem prawo do ulgi dla klasy średniej przysługuje, gdy każde z małżonków ma roczne przychody brutto mieszczące się w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł (z etatu lub etatu oraz firmy).

W sytuacji, gdy jeden z małżonków ma roczne przychody poniżej 68 tys. zł brutto lub powyżej 133 tys. zł brutto - ulga nadal przysługuje, ale pod warunkiem, że połowa zsumowanych rocznych przychodów obojga małżonków mieści się w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł brutto. Według tej zasady ulga przysługuje także, gdy jeden z małżonków nie osiągnął w danym roku żadnych przychodów z etatu lub firmy opodatkowanej skalą (przychody roczne = 0 zł).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jest projekt zmian w kodeksie pracy

Wideo

Materiał oryginalny: Polski Ład. Ulga dla klasy średniej - na czym polega i komu przysługuje? - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie