Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska Miedź - dzięki niej Dolny Śląsk zyskuje

Ewa Chojna
Piotr Krzyżanowski
KGHM to nie tylko kopalnie, huty i wydobycie. Nie tylko miejsca pracy i utrzymanie dla tysięcy osób i ich rodzin. To również odpowiedzialność społeczna, działania charytatywne i ogromny wkład w rozwój i funkcjonowanie regionu. Podatki, które płacą pracownicy KGHM wracają do budżetów miast, jednak ich ilość to wciąż niewielki ułamek tego co Polska Miedź oferuje zagłębiu miedziowemu. Przez lata KGHM współpracuje z samorządami, realizuje wspólne inwestycje i finansuje różne przedsięwzięcia.

Najwięcej na współpracy z KGHM zyskują gminy, których budżety zasilane są wpływami z Polskiej Miedzi. I choć gminy i ich mieszkańcy narażeni są na szkody górnicze, plusów tej sytuacji jest o wiele więcej niż minusów. Jedną z takich gmin zyskujących na bliskości KGHM są Grębocice. - Jesteśmy gminą dobrze sytuowaną i wcale tego nie ukrywam – powiedział nam Roman Jabłoński, wójt Grębocic. - Co roku do budżetu z KGHM wpływa kilkanaście milionów, to znaczna kwota dla gminy.
Jednak to tylko niewielka część korzyści płynących ze współpracy z holdingiem. - W ostatnim czasie pracujemy nad porozumieniem dotyczącym inwestycji drogowych wokół Kwielic pod potrzeby przyszłego szybu GG-1 – dodaje Roman Jabłoński.

Parafia w Grębocicach również pozyskała pieniądze z Fundacji KGHM Polska Miedź na remont ołtarzy, a mieszkańcy gminy przeszli badania profilaktyczne w ramach akcji „Biała sobota” – również na koszt KGHM.
Oprócz tych inwestycji gmina przy wsparciu Fundacji mogła wyremontować świetlicę w Krzydłowicach. - Współpracę z KGHM oceniam bardzo pozytywnie – mówi wójt Jabłoński. - Mam nadzieję, że będzie jeszcze lepiej.

Na współpracy z Fundacją KGHM Polska Miedź korzysta również gmina Jerzmanowa, która w ostatnim czasie otrzymała wsparcie w wysokości ponad 200 tysięcy złotych. Oprócz funduszy na standardowe projekty dotyczące organizacji zielonych szkół i doposażenia w sprzęt gmina otrzymała środki na realizację zupełnie nowych pomysłów. Wśród nich znajdziemy między innymi wykorzystanie terapii specjalistycznych Biofeedback oraz zakup defibrylatorów ratujących życie osób np. z zawałem serca.

- Przygotowując wnioski aplikacyjne skupiamy się głównie na trwałości oraz celowości projektów – mówi wójt gminy Jerzmanowa Lesław Golba. - Nasze projekty obejmują przede wszystkim profilaktykę zdrowotną i działania służące niwelowaniu problemów wychowawczych, ale inwestujemy także w sprzęt, który służy wiele lat i podnosi atrakcyjność edukacyjną szkół.

Terapią Biofeedback, której uruchomienie kosztowało ponad 39 tysięcy złotych, z czego 23 tysiące złotych przekazał KGHM, objęto 20 uczniów dyslektycznych, z orzeczeniami o specjalnym nauczaniu i borykających się z problemami w nauce.

- Uczniowie uczestniczą indywidualnie w 10 treningach. Po ich zakończeniu zdecydujemy o zaprzestaniu lub kontynuacji terapii, która poprzez wykorzystanie animacji komputerowych stanowi dla uczniów atrakcyjną formę pomocy psychologiczno – pedagogicznej - mówi prowadząca terapię pedagog Edyta Warowna.

Gmina Jerzmanowa zyskała również nowoczesną pracownię komputerową. - Wsparcie Fundacji w wysokości 95.960 zł pozwoliło zakupić 16 zestawów komputerowych wraz z oprogramowaniem oraz wykonać dzięki zakupionemu serwerowi instalację sieci komputerowej – wyjaśnia Wójt Lesław Golba.

Nieco inaczej wygląda sytuacja gmin położonych w pobliżu hut miedzi należących do KGHM. Choć ich budżetów nie zasilają pieniądze za wyrobiska górnicze, również i ich władze potrafią porozumieć się z miedziowym potentatem i na zasadzie wzajemnych korzyści zyskać wiele dobrego dla mieszkańców.

- Na terenie naszej gminy nie wydobywa się jeszcze rudy więc nie mamy wpływów z tego tytułu, ale współpraca z KGHM układa nam się bardzo dobrze – przyznaje Łukasz Wołoszyn, wójt Żukowic. - Oczywiście potrzeby są zarówno ze strony Polskiej Miedzi, jak i ze strony naszej gminy. Ale muszę również przyznać, że mieszkańcy mają czasami pretensje, ponieważ Huta Miedzi Głogów do końca lat '80 leżała w granicach administracyjnych gminy Żukowice i miało to oczywiście duży wpływ na sprawy podatkowe.

Jednak nie można w tym miejscu pominąć faktu, że to właśnie huta jest głównym pracodawcą w regionie. - Huta daje zatrudnienie i o tym nikt nie musi dyskutować. Jest to pewny pracodawca, warunki płacowe są tam godne – przyznaje Łukasz Wołoszyn. - Dla gminy też daje to pozytywne efekty w postaci wpływów z podatków mieszkańców. Jednak jest też i druga strona huty – między innymi hałas, metale ciężkie w glebie i obawa mieszkańców z tym związana. Ale osobiście uważam, że przez ostatnie lata zmiana w tym zakresie jest ogromna.

Nie bez znaczenia dla gminy Żukowice są działania fundacji KGHM Polska Miedź.
- Bo KGHM to nie tylko biznes i dochody, ale również społeczna odpowiedzialność biznesu – mówi wójt Wołoszyn. - W ostatnich latach nasza gmina otrzymała około miliona złotych z Fundacji KGHM Polska Miedź. Te pieniądze przeznaczone zostały głównie na działania skierowane do dzieci. To są wyjazdy na zielone szkoły, możliwość wyjazdów na basen w ramach lekcji kultury fizycznej. To bardzo ważne dla dzieci, głównie tych mieszkających na wsi, ponieważ tam nie ma basenów.

Oprócz tego pomoc z Fundacji otrzymują strażacy z gminy Żukowice, z pomocą KGHM remontuje się również świetlice, place zabaw i budynki oświatowe. Nawet rolnicy, których pola wymagały w ostatnim roku wapnowania, mogli liczyć na wsparcie. Wspólnych inwestycji, zarówno tych większych, jak i mniejszych było wiele. - Zawsze są plusy i minusy i trzeba to ważyć – przyznaje Łukasz Wołoszyn. - Uważam, że współpraca pomiędzy samorządami, a KGHM jest potrzebna. Tylko współpraca buduje.

W ostatnich pięciu latach miedziowa fundacja wsparła również gminę Kotla. Milion złotych pomógł w sfinansowaniu wyjazdów na zielone szkoły dzieciom, które mieszkają w pobliżu huty. Uczniowie z gminy Kotla korzystają również z lekcji pływania i zajęć na basenach, a za zgodą rodziców dzieci poddawane są badaniom krwi na obecność ołowiu. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, wprowadzane jest dalsze leczenie.

- Fundacja wspiera również największe wydarzenie kulturalne w regionie jakim jest impreza poetycka pod nazwą „Stachuriada” – powiedziała nam Kamila Suchocka-Szperlik, kierownik referatu rozwoju gminy i pozyskiwania środków zewnętrznych. – Dzięki pozyskanym środkom z Fundacji doposażyliśmy i zmodernizowaliśmy szkoły oraz magazyn przeciwpowodziowy. Mieszkańcy naszej gminy mogli również w bieżącym roku skorzystać z profilaktycznych badań, szczepień przeciw grypie i z zajęć z rehabilitantem.

Gmina aktualnie nie realizuje wspólnych inwestycji z KGHM. - Nasz teren jest objęty koncesjami na poszukiwania złóż rudy miedzi i w zależności od wyników badań złóż być może w przyszłości będą realizowane wspólne inwestycje – dodaje Kamila Suchocka-Szperlik. – Jesteśmy zadowoleni z dotychczasowej współpracy z KGHM Polska Miedź S.A. i liczymy na dalszą współpracę i realizację projektów zmierzających do poprawy zdrowia naszych mieszkańców oraz warunków ich życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska