Polscy marynarze śródlądowi w weekend zacumują we Wrocławiu

Maciej Sas
Polscy marynarze śródlądowi w weekend zacumują we Wrocławiu
Polscy marynarze śródlądowi w weekend zacumują we Wrocławiu Paweł Relikowski
Msza na statku Wratislavia, mianowanie krajowego kapelana żeglugi śródlądowej i możliwość popływania motorówkami Urzędu Żeglugi Śródlądowej – przez cały weekend marynarze rzeczni z całej Polski będą obchodzili swoje święto nad Odrą.

Rejsy służbowymi motorówkami, możliwość zwiedzenia statku szkolnego Westerplatte należącego do Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu oraz inne atrakcje dla wrocławian i turystów przebywających w mieście – marynarze rzeczni przygotowali liczne atrakcje dla wszystkich tych, którzy zechcą wraz z nimi obchodzić ich święto.

Będą też bardziej wzniosłe chwile: składanie kwiatów w miejscach poświęconym ludziom, którzy tworzyli polska żeglugę śródlądową, ale też tym, którzy w jej służbie oddali życie.

– Dlatego w sobotę oddamy hołd m.in. pracownikom, którzy w 1946 roku zginęli w czasie odgruzowywania stopnia wodnego na Rędzinie – mówi kpt. Waldemar Rybicki, prezes Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Zawodowych Żeglugi Śródlądowej, jeden ze współorganizatorów uroczystości.

Święto z tradycjami

Termin święta wybrano nieprzypadkowo, a ustanowił je marszałek Józef Piłsudski na cześć ważnego wydarzenia.

– 3 lipca 1919 roku Flotylla Pińska przeszła swój chrzest bojowy – zajęła Horodyszcze, bardzo ważną miejscowość, co pozwoliło na dalszą ofensywę w kierunku na Łunińca, zajmując tzw. klucz poleski. To było pierwsze użycie marynarzy w wojnie polsko-bolszewickiej – wyjaśnia Jerzy Rudnicki z oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. – Święto (początkowo Flotylli Pińskiej, a później Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej) było hucznie obchodzone aż do wybuchu II wojny światowej – dodaje.

Wrocławianin kapelanem

Najważniejszym wydarzeniem obchodów, do udziału w którym zaproszeni są wszyscy wrocławianie, a także turyści będzie uroczysta msza święta w intencji marynarzy żeglugi śródlądowej. Zostanie odprawiona w niedzielę 4 lipca o godzinie 10.00 na największym we Wrocławiu statku Wratislavia, zacumowanym przy bulwarze Xawerego Dunikowskiego (za Halą Targową). Odprawi ją nowy ordynariusz diecezji legnickiej, biskup Andrzej Siemieniewski. Wierni, w tym zaproszeni goście, będą mogli uczestniczyć w niej, stojąc na brzegu.

W jej trakcje zostanie też ogłoszona ważna decyzja – 11 marca Episkopat Polski odtworzył istniejące przed wojną duszpasterstwo żeglugi śródlądowej. Kapelana tego środowiska zostanie ks. Jan Kleszcz z Wrocławia.

– Te uroczystości zaczynają zdobywać swoje obywatelstwo. Najcenniejsze jest to, że odtwarzamy duszpasterstwo funkcjonujące do czasów wojny. Przed jej wybuchem duszpasterzy było dwóch – jeden zginął w Dachau, drugi przeszedł przez Dachau i też zmarł. Obaj byli kapitanami formacji pińskiej – mówi kapelan polskiej żeglugi śródlądowej. – Temu środowisku należy się szacunek za to, że chce swoje działania związane z potężnymi inwestycjami budować na określonej tożsamości. Bardzo się z tego cieszę.

Bursztynowa łódź

W czasie nabożeństwa zostanie ogłoszone coś jeszcze: dotąd marynarze nie mieli kościoła, który mógłby być miejscem identyfikacji ich środowiska. –Wpadliśmy więc na pomysł, że we wrocławskiej katedrze, matce kościołów, będzie takie miejsce, które spełni tę funkcję – kaplica pod wezwaniem Świętego Józefa. Poprosiliśmy o zgodę na to księdza arcybiskupa Józefa Kupnego, który zgodził się na to – tłumaczy ks. Jan Kleszcz.

Dla uczczenia tego wydarzenia Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury przekaże do kaplicy niezwykłe wotum – piękną łódź wykonaną z bursztynu wydobytego z przekopu Mierzei Wiślanej.

Będą też nagrody dla ludzi zasłużonym dla rozwoju żeglugi śródlądowej w Polsce, a na wszystkich wrocławian czekają liczne atrakcje przygotowane przez marynarzy śródlądowych.

– Wszystko to ma służyć integracja naszego środowiska z otoczeniem. Bardzo liczymy więc na to, że wszyscy wrocławianie zechcą z nami świętować – zaznacza kpt. Jan Pyś, dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu.

Na bulwarze Dunikowskiego można też obejrzeć wystawę: „Z dala od bursztynowego brzegu” poświęconą Flocie Pińskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Kiedy będą pływały turystyczne stateczki do Opola?

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie