Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Położna jak ginekolog. Szpital na Brochowie we Wrocławiu wprowadza nową usługę dla kobiet w ciąży

Monika Fajge
Monika Fajge
Położne mogą prowadzić prawidłowe fizjologicznie ciąże, czyli niezagrożone, bez komplikacji.
Położne mogą prowadzić prawidłowe fizjologicznie ciąże, czyli niezagrożone, bez komplikacji. Dariusz Bloch / archiwum Polska Press - zdjęcie ilustracyjne
Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza we Wrocławiu uruchamia POZ położnej środowiskowej. Już niedługo to położna będzie prowadzić ciąże. Zaopiekuje się przyszłymi mamami i pomoże im w okresie poporodowym. Wszystko w ramach NFZ, czyli bezpłatnie.

Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza na wrocławskim Brochowie sukcesywnie podnosi standardy opieki okołoporodowej. W szpitalu działa nowoczesny blok porodowy, są sale do porodów indywidualnych, naturalnych, sala do porodów w wodzie, a także szkoła rodzenia i opieki laktacyjnej. POZ położnej środowiskowej to kolejna usługa, uruchamiana w trosce o komfort i bezpieczeństwo przyszłej mamy.

Położne będą jak ginekolodzy

Położne prowadzą ciąże m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii, Dani, Szwecji czy Islandii. W Polsce to dość nowe rozwiązanie, wprowadzone w 2017 roku.

– Położne mogą prowadzić prawidłowe fizjologicznie ciąże, czyli niezagrożone, bez komplikacji. Na mapie Polski jest zaledwie kilka placówek, które oferują taką usługę, m.in. w województwie mazowieckim. Na Dolnym Śląsku będziemy pierwsi – mówi dr inż. Agnieszka Chrobak, p.o. dyrektora szpitala im. Falkiewicza.

Położne z wrocławskiego Brochowa będą prowadzić ciąże prawdopodobnie już od marca.

– Aktualnie uruchamiamy POZ położnej środowiskowej, robimy lifting pomieszczeń, wyposażamy gabinety. Czekamy też na podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, bo pomoc położnych z naszego szpitala będzie bezpłatna – tłumaczy Agnieszka Chrobak.

Położna poprowadzi ciążę

Położne ze szpitala na Brochowie zajmie się ciężarną od samego początku, czyli od rozpoznania ciąży, aż po opiekę nad matką i dzieckiem w okresie poporodowym. Główną zaletą prowadzenia ciąży przez położną jest ciągłość opieki. Ciężarna i położna mogą mieć ze sobą kontakt nawet ponad rok.

– Położna podchodzi do prowadzenia ciąży holistycznie. Może zlecać badania, ale też sama wykonywać USG, kierować na konsultacje lekarskie (jeśli zajdzie potrzeba), przyjmować poród, zajmować się świeżo upieczoną mamą i noworodkiem. Bardzo ważny jest aspekt psychologiczny. Podnosimy ciężarne na duchu, wspieramy, motywujemy, budujemy więź – wyjaśnia Joanna Wach, położna POZ ze szpitala im. A. Falkiewicza. I dodaje, że położne mają wszelkie kompetencje, by kompleksowo zaopiekować się ciężarną.

Usługa ma ruszyć z początkiem marca. Ciężarne, które chcą, by ich ciążę prowadziła położna, mogą zostawiać już swoje namiary i dane kontaktowe w szpitalu przy ul. Warszawskiej 2.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska