Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Połowa emerytów nie ma zębów. Zobacz dlaczego!

Agata Grzelińska
Aż 90 procent siedmiolatków w Polsce ma próchnicę. W dorosły wiek z tą chorobą wkracza już 96 procent młodych ludzi w Polsce
Aż 90 procent siedmiolatków w Polsce ma próchnicę. W dorosły wiek z tą chorobą wkracza już 96 procent młodych ludzi w Polsce Andrzej Banas
Dentyści biją na alarm. Aż 44 procent Polaków w wieku od 65 do 74 lat nie ma zębów. - To efekt tego, że jako dzieci nie dbamy o zęby. Później szybko je tracimy - mówią stomatolodzy.

– Wśród pięciu chorób najliczniej występujących na świecie pierwsze miejsce zajmuje próchnica. Choruje na nią 3 miliardy ludzi. Drugie miejsce zajmuje migrena, a trzecie choroby przyzębia. Pozostałe dwa schorzenia to cukrzyca i astma – mówi prof. Marzena Dominiak, kierownik Katedry i Zakładu Chirurgii Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i dodaje, że zarówno próchnicy, jak i chorobom przyzębia można zapobiegać. – Jama ustna jest zwierciadłem całego organizmu. Mało kto zdaje sobie sprawę, że wiele problemów zdrowotnych, w tym choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca czy nowotwory układu pokarmowego ma swój początek i wynika z zaniedbań w jamie ustnej.

NAJLEPSZY DENTYSTA WE WROCŁAWIU? KLIKNIJ I GŁOSUJ!

Pacjenci zgłaszają się zbyt późno
Ogromny problem stanowi rak jamy ustnej. Po raku krtani jest drugim co do częstości występowania nowotworem głowy i szyi. Rocznie rak jamy ustnej jest wykrywany o ok. 650 tysięcy osób. Połowa z nich umiera.
- Pacjenci zgłaszają się zbyt późno, zwykle gdy rak jamy ustnej jest w zaawansowanym stadium – podkreśla prof. Hanna Gerber, która kieruje Katedrą i Kliniką Chirurgii Twarzowo-Szczękowej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej. – Jest to tym bardziej zaskakujące, że wystarczy 5-minutowe badanie, by wszelkie zmiany nowotworowe w jamie ustanej wykryć bardzo wcześnie.

Prof. Gerber dodaje, że na badania powinni zgłosić się wszyscy, którzy zauważą u siebie w jamie ustnej niegojące się owrzodzenia (trwające powyżej 3 tygodni), białe lub czerwone nieścieralne plamy czy guzy w szyi. Nie można też lekceważyć uczucia niedrożności przewodów nosowych i przewlekłej chrypy. Na raka jamy ustnej narażeni są głównie mężczyźni po 40 roku życia, nadużywający alkoholu i palący papierosy.

60 procent 10-latków wymaga leczenia ortodontycznego
Jak wynika z przeprowadzonych w 2015 roku badań, prawidłowy zgryz ma zaledwie 3 procent 10-latków i 6 procent 15-latków. – 60 procent 10-latków wymaga bezwzględnego leczenia ortodontycznego – alarmuje prof. Beata Kawala, szefowa Katedry Ortopedii Szczękowej i Ortodoncji. Prof. Kawala dodaje, że jedna z przyczyn wad zgryzu u dzieci jest nawyk gryzienia ołówka czy długopisu. W zapobieganiu wadom zgryzu ważne jest zwracanie uwagi na prawidłowe oddychanie, połykanie, żucie i wymowę.

Cukier, słodkie napoje, kleiste cukierki = próchnica
Aż 90 procent siedmiolatków w Polsce ma próchnicę. W dorosły wiek z tą chorobą wkracza już 96 procent młodych ludzi w Polsce. – Próchnica jest bakteryjną chorobą zakaźną tkanek twardych zęba – mówi Alicja Marczyk-Felba, wiceprezes ds. Stomatologii Dolnośląskiej Rady Lekarskiej. Jako przyczyny tak dramatycznych statystyk wskazuje kilka spraw: zbyt małe nakłady finansowe na leczenie stomatologiczne (w Polsce rocznie na jednego Polaka NFZ wydaje średnio 45,43 zł), brak szeroko zakrojonej edukacji i niską świadomość społeczną.

– Dziecko będzie miało zdrowe zęby, jeśli mama jeszcze przed zajściem w ciążę będzie dobrze przygotowana i uświadomiona jak powinna o nie dbać – mówi stomatolog. – Gdy mama przychodzi z małym dzieckiem, bo zauważyła u niego dziurę w zębie, to już jest za późno. Powinna przyjść na pierwszą wizytę kontrolną, gdy pojawi się pierwszy ząb i zanim wystąpią problemy.
Aby nie zarażać małego dziecka próchnicą, nie należy oblizywać smoczka dziecka, ale go umyć. Jednym z powodów próchnicy jest zła dieta, czyli spożywanie zbyt dużej ilości cukru, słodkich napojów, kleistych cukierków i lizaków. Lekarz zaleca, natomiast picie wody, jedzenie pokarmów twardych, surowych jarzyn, ciemnego pieczywa, a także żucie gumy z ksylitolem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska