Polityczne podsumowanie 2011 roku

Hanna Wieczorek, Magdalena Kozioł (Współpraca: Agata Grzelińska, Sylwia Królikowska, Mariusz Junik)
Polityczny wymiar może mieć wszystko, nawet pies w Sejmie. Sprawdźmy, jakie miłe i jakie niesympatyczne niespodzianki zafundowali nam nasi ulubieńcy - dolnośląscy politycy w 2011 roku.

Polityka, wielka i mała, wielokrotnie w 2011 roku zaprzątała myśli Polaków. Bo jak rzadko mieliśmy na-tłok różnych wydarzeń. Poczynając od głośnych resztówek ubiegłorocznych wyborów samorządowych, poprzez przygotowania do wyborów parlamentarnych, po polską prezydencję w Unii Europejskiej. A do tego kilka mniejszych lub większych lokalnych wydarzeń politycznych, choćby takich jak niedawna próba odwołania starosty w powiecie jaworskim. Próba dramatyczna, bowiem starosta ocalał jedynie jednym głosem. Przypomnijmy sobie więc te najważniejsze.

Styczeń

W Świdnicy doszło do awantury zwolenników i przeciwników postawienia na skwerze Lecha Kaczyńskiego czterometrowego monumentu. Pomnik miał upamiętniać ofiary katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Inicjatorem budowy pomnika był radny Prawa i Sprawiedliwości. Głównym przeciwnikiem radny Platformy Obywatelskiej. Ostatecznie monument nie został zbudowany. Sądy rozpatrują protesty po wyborach samorządowych w 2010 roku. Cała Polska zastanawia się, czy po-wtórzona zostanie elekcja prezydenta Wałbrzycha, jednak zarzutów o fałszerstwa wyborcze na Dolnym Śląsku było znacznie więcej. Jeden z nich dotyczył np. gminy Długołęka (sąd ten protest odrzucił), inny gminy Kąty Wrocławskie (sąd przyznał rację autorce skargi). Jarosław Wojciechowski, komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, obejmuje mandat posła. Zastąpił na tym fotelu posła PO Aleksandra Marka Skorupę, który pod koniec 2010 r. został wojewodą. Ten z kolei zastąpił Rafała Jurko-wlańca, którego powołano na marszałka województwa. Klub Rafała Dutkiewicza i PiS w sejmiku próbują odwołać przewodniczącego z PO Jerzego Pokoja. Przyczyna: sesje były za długie. Trwają śledztwa w sprawie różnych "biznesów" Ryszarda Sobiesiaka. Tym razem w związku z inwestycjami w Zieleńcu w kręgu podejrzanych znalazł się były burmistrz Dusznik-Zdroju. Zimą 2008 r. w tej miejscowości ruszył wyciąg narciarski. Zaczął on działać zimą, choć dopiero w marcu firma Sobiesiaka mogła zacząć się starać o pozwolenie na budowę.

Luty

Rafał Dutkiewicz zamknął Ruch Obywatelski Polska XXI i założył stowarzyszenie Obywatelski Dolny Śląsk. W zasadzie niczym nie różni się ono od poprzedniego. Warszawa huczała od plotek, że Schetyna kompletuje skład nowego rządu, na czele którego miałby osobiście stanąć. Szefem resortu zdrowia w tejże radzie ministrów miałby być Bartłomiej Arłukowicz. Wałbrzyszanie protestowali przed ratuszem przeciwko składowisku niebezpiecznych odpadów firmy Mo Bruk, które zostało usytuowane w centrum miasta. Beata Kempa została szefową PiS w Kielcach. Wrocławscy działacze bali się, że bez byłej wiceminister sprawiedliwości trudno im będzie zdobyć pięć mandatów w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Dolnośląski zarząd PO rozwiązał powiatowe władze tej partii w Wałbrzychu. Decyzja zapadła po skandalach związanych z wyborami samorządowymi i oskarżeniami o kupowanie głosów. Wrocławscy radni pokłócili się, kto z nich pojedzie do Rzymu na beatyfikację Jana Pawła II. Opozycja zarzuciła klubowi prezydenta Rafała Dutkiewicza, że dzieląc miejsca, wykorzystała to, że jest najsilniejszym klubem. PJN zaczyna tworzyć struktury swojej partii we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Na czele stanął poseł Wiesław Kilian, który odszedł z PiS. Przed wyborami do parlamentu jeszcze raz zmieni barwy. Przejdzie do PO i zostanie senatorem.

Marzec

Po ogłoszeniu pomysłów Ministerstwa Finansów na walkę z deficytami w budżetach samorządów okazało się, że może zabraknąć pieniędzy na budowę mostu Wschodniego, łączącego aleję Armii Krajowej z ul. Mickiewicza, oraz na budowę basenów szkolnych. Z PO występuje radny Paweł Frost, jedna ze sztandarowych postaci w legnickiej Platformie. Frost, nauczyciel angielskiego w PWSZ, miał molestować trzy studentki tej uczelni. Radny pozostał w klubie Platformy Obywatelskiej.
Dwaj wrocławscy radni PiS apelują o ochronę zabytkowego budynku sztabu wojskowego przy ul. Gajowickiej przed obecnym właścicielem... czyli wojskiem. Uważają bowiem, że armia, która w przyszłym roku chce przy Gajowickiej ulokować dowództwo wojsk lądowych, doprowadzi do nieodwracalnej destrukcji zabytku. Janusz Palikot otworzył biuro Ruchu Poparcia Palikota w Rynku we Wrocławiu. Mówił, że chce mieć na listach Józefa Piniora i Władysława Frasyniuka.
Wrocławska radna z klubu Rafała Dutkiewicza - Wanda Ziembicka - żali się w mediach, że Jerzy Skoczylas z PO nie złożył jej życzeń 8 marca. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom prokuratura nie umorzyła sprawy wycieku danych z Urbancard przed wyborami samorządowymi. Były asystent prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza usłyszał zarzut przekroczenia urzędniczych uprawnień. Ostatniego dnia kampanii przed wyborami samorządowymi klienci Urbancard dostali od niego mejlem wyboczą reklamówkę Dutkiewicza. I fraszki prezydenta. Wojciech A., były dyrektor dolnośląskich Lasów Państwowych i były wojewódzki radny PSL, usłyszał zarzuty niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Postawiła je prokuratura prowadząca śledztwo dotyczące wyciągu narciarskiego w Zieleńcu.

Kwiecień

PiS zgłosiła wniosek, by Lech Kaczyński został Honorowym Obywatelem Wrocławia, a jego imię nosił plac Społeczny. Tadeusz Drab, były już szef dolnośląskiego PSL, prosi prezydenta RP o ułaskawienie. Na Drabie ciąży wyrok roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata za składanie fałszywych zeznań. Uprawomocnił się on w maju 2009 roku. Po ujawnieniu tego faktu Drab musiał opuścić stanowisko wicemarszałka Dolnego Śląska. Sąd unieważnił drugą turę wyborów w Wałbrzychu i wybory radnych w piątym okręgu. Stało się to po tym, jak na jaw wyszła afera z kupowaniem głosów. Sąd uznał, że proceder mógł zafałszować wynik wyborów w drugiej turze. Zgodnie z decyzją sądu ocenie wyborców po raz kolejny powinni się poddać Piotr Kruczkowski (wygrał drugą turę w 2010 roku) i Mirosław Lubiński. Nie doszło jednak do takiej powtórki. Piotr Kruczkowski zrezygnował bowiem sam z fotela. Pełniącym funkcję prezydenta Wałbrzycha został Roman Szełemej. Warszawska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie hazardowej, uwalniając w ten sposób od podejrzeń świdnickiego posła Zbigniewa Chlebowskiego, a pośrednio i Grzegorza Schetynę. 10 kwietnia o godz. 8.41 przez minutę wyły syreny alarmowe w hołdzie ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem. Kilkaset osób przemaszerowało przez centrum Wrocławia, oddając hołd ludziom, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r. "Wrocław dla kobiet" - to portal, który uruchamia posłanka Aldona Młyńczak i inne działaczki PO. Młyńczak w wyborach on nie pomaga. W październiku do Sejmu się nie dostaje.

Maj

W Świdnicy dwa tysiące samorządowców z całej Polski obradowało na II Ogólnopolskim Kongresie Regionów. Wrocławska Platforma ujawnia swoich kandydatów w wyborach do parlamentu.
Wrocławski radny Leszek Cybulski żegna się z partią. Wstrzymał się on od głosowania nad podwyżkami opłat za żłobki. Władze SLD uznały, że miał głosować przeciw. Szykował się już sąd partyjny. Cybulski go uprzedził, składając legitymację.

Czerwiec

Wrocławska Platforma płaci 10 tys. zł na rzecz dzieci chorych na raka. Miała to zrobić pół roku wcześniej, zaraz po wyroku sądu i po przegranej sprawie w trybie wyborczym z komitetem Rafała Dutkiewicza. Poszło o reklamę z nagłówkiem "Uwaga! Kaczyński chce zdobyć Dolny Śląsk". Całostronicowe ogłoszenia zawierające cytat z wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego: "Możemy też myśleć o województwie dolnośląskim, bo tam szanse ma lista Rafała Dutkiewicza" PO zamieściła w "Gazecie Wrocławskiej" i "Gazecie Wyborczej". W Ścinawie nastąpił przewrót w radzie gminy. Radni burmistrza przeszli do opozycji, w grudniu obniżyli mu pensję.

Lipiec

W plebiscycie "Gazety Wrocławskiej", gdzie Czytelnicy oceniali dolnośląskich parlamentarzystów, wygrał Leon Kieres (wśród senatorów) z 1369 głosami na "tak" i Bogdan Zdrojewski (wśród po-słów) z 1137 głosami na "tak". Witold Idczak (senator) miał 1433 głosy na "nie", Beata Kempa 2011 głosów na "nie". Rafał Dutkiewicz zdecydował się wystawić swoich kandydatów do Senatu.

Sierpień

Przedterminowe wybory prezydenta w Wałbrzychu wygrał w pierwszej turze Roman Szełemej. Wałbrzyszanie zdali egzamin z demokracji. Do urn poszło ponad 40 procent uprawnionych.
Do Wrocławia jednego dnia przyjeżdża premier Donald Tusk i prezes PiS Jarosław Kaczyński. PiS robi konwencję wyborczą w budynku Times przy ul. Kazimierza Wielkiego i przedstawia liderów swoich list z całego kraju. Tusk obiecał darmowy przejazd obwodnicą Wrocławia.
W Wałbrzychu odbyły się powtórzone wybory do rady miejskiej w piątym okręgu. Właśnie w nim startował wcześniej Stefanos Ewangielu, oskarżony o tzw. korupcję wyborczą. Nie poddał się jednak kolejny raz weryfikacji wyborców. Konrad Rowiński, były burmistrz Lubania, a obecnie wicestarosta powiatu lubańskiego, nie mógł wystartować w wyborach do Senatu z list PO. Na przeszkodzie stanęły mu rodzinne koligacje z Grzegorzem Schetyną. Rowiński jest jego szwagrem. Władze krajowe PO przyjęły zasadę, by na listach wyborczych nie pojawiali się członkowie rodzin polityków tej partii.

Październik

Wybory parlamentarne na Dolnym Śląsku wygrała Platforma Obywatelska. Nadspodziewanie dobry wynik odniosła w Wałbrzychu, gdzie przez cały rok miała problemy związane z aferą kupowania głosów podczas ubiegłorocznych wyborów samorządowych. O klęsce może mówić SLD, które nie wprowadziło do Sejmu żadnego posła z okręgu wrocławskiego. Odrodził się konflikt między Donaldem Tuskiem i Grzegorzem Schetyną. Ten ostatni przestaje być marszałkiem Sejmu, nie decyduje się na objęcie teki ministra transportu, którą podobno proponował mu premier. Schetyna, o którym złośliwi mówią "Grzegorz Przyczajony", jest ponownie szefem dolnośląskiej Platformy. Zadowolony z wyniku nie może być Rafał Dutkiewicz, który wprowadził do Senatu tylko Jarosława Obremskiego. Do zwarcia doszło w KGHM przy okazji obsady rady nadzorczej spółki. Ministerstwo Skarbu Państwa usunęło z niej związkowców i posadziło podporządkowanych dyrekcji figurantów wybranych w tzw. wyborach uzupełniających. Stało się to podstawą do skierowania do prokuratury donosu na kierującego resortem Aleksandra Grada, który, zdaniem związkowców, złamał ustawę o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych.

Listopad

Do Wrocławia, na obchody 300-lecia Uniwersytetu Wrocławskiego, przylatują prezydenci Niemiec - Christian Wulff, Polski - Bronisław Komorowski - i Ukrainy - Wiktor Janukowycz.

Grudzień

W powiecie jaworskim radni próbują obalić starostę. Uratował go jeden głos.
W sejmiku dolnośląskim PO pierwszy raz przegrała głosowanie. Klub Dutkiewicza przeforsował uchwałę - petycję do ministra infrastruktury o konieczności budowy nowej trasy kolejowej z Wrocławia do Warszawy.

Rekordowa cena za zaginiony obraz Matejki.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3