Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Wrocławska: Dziekan zmienił zasady przyznawanie urlopów. Chce zdyscyplinować studentów!

Marcin Kaźmierczak
Budynki Politechniki Wrocławskiej, tzw. serowiec oraz gmach główny
Budynki Politechniki Wrocławskiej, tzw. serowiec oraz gmach główny Fot. Janusz Wojtowicz / Polska Press Grupa
Kolegium dziekańskie Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej zmieniło zasady przyznawania urlopów dziekańskich. Studenci twierdzą, że zmiany są dla nich niekorzystne. Jak jednak podkreślają władze uczelni, decyzja miała na celu zmobilizowanie studentów do pilniejszej nauki.

– Wczoraj, z dnia na dzień zostały zmienione zasady udzielania urlopu dziekańskiego, o których jeszcze w poniedziałek nie wiedzieli nawet pracownicy dziekanatu – zwracał uwagę na początku tego tygodnia Adam, student drugiego roku informatyki na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej, który poinformował nas o sprawie. – Dodatkowo razi to, że zapis ten został opublikowany dzień przed zapisami na zajęcia (ruszyły w środę), więc wszystkie osoby, które chciały wziąć urlop dziekański, muszą bardzo mocno zmieniać plany z dnia na dzień – dodaje.

Na czym polegają zmiany? Według wprowadzonych zasad ograniczeniu ulegnie suma punktów ECTS, które będą mogli zdobyć studenci przebywający na urlopie dziekańskim. Do tej pory nie obowiązywał żaden limit. Teraz wyniesie on 20 punktów, a żeby zaliczyć semestr potrzeba 30. Zapis uniemożliwi więc studentom korzystającym z takich urlopów ukończenie studiów w normalnym terminie.

W sprawę zaangażował się samorząd studencki, który zdaniem Przemysława Biernackiego, członka zarządu ds. jakości kształcenia i praw studenta, nie był wcześniej informowany o planowanych zmianach. Również nam dziekan nie zdecydował się wyjaśnić powodów swojej decyzji. Jak jednak podkreśla Agnieszka Niczewska, rzecznik PWr, miał prawo podjąć wprowadzić zmiany bez wcześniejszych konsultacji.

– Przyjęte przez Kolegium Dziekańskie zasady nie wymagają formalnych uzgodnień z Samorządem Studenckim, ponieważ są w pełni zgodne z obowiązującym regulaminu studiów, zaakceptowanym przez samorząd – wyjaśnia i jak dodaje, zmiana ma przede wszystkim zmobilizować studentów nieprzykładających się do nauki. – Urlop dziekański ma być przede wszystkim przywilejem, a nie sposobem na zaliczanie zaległych kursów, co ostatnio staje się coraz popularniejszym zjawiskiem, a powoduje tylko zbędny chaos. Kontynuowanie nauki i jednocześnie zaliczanie więcej niż trzech zaległych kursów jest praktycznie niewykonalne i zdarza się bardzo rzadko. Poza tym nadmierna liczba realizowanych kursów wraz z kursami powtórkowymi powodowała, że czasami studenci powtarzali dany kurs nawet pięć razy.

Dziś popołudniu (w czwartek, 16.02.2017) miało dojść do spotkania dziekana Wydziału Elektroniki, prof. Czesława Smutnickiego z przedstawicielami samorządu. Studenci liczą, że do nowych zasad przyznawania urlopów dziekańskich na wydziale, uda się jeszcze wprowadzić pewne modyfikacje.

– Chcemy, aby reguła mówiąca o maksymalnie 20 punktach ECTS na semestr nie była sztywna i by można było wprowadzić pewne odstępstwa od niej, choćby w sytuacji, gdy student musi zrobić kursy za 21 lub 22 punkty. Chcemy także zaproponować, by reguła o 20 punktach ECTS nie dotyczyła studentów 6 semestru, którzy dzięki temu mogliby ukończyć studia w normalnym czasie – mówi Przemysław Biernacki z samorządu studenckiego PWr. – Liczymy, że dziekan przychyli się do naszych propozycji – dodaje.

Jak twierdzi Agnieszka Niczewska, jest na to szansa.
– Decyzja dziekana o ograniczeniu punktów ECTS wprowadza warunki brzegowe. Ostateczną decyzję w sprawie przyznania, bądź nieprzyznania urlopu zawsze podejmuje dziekan. Ta zasada nie ulegnie zmianie. Jeśli dany student znajdzie się w wyjątkowej sytuacji i odpowiednio ją uargumentuje, nie widzę przeszkód, aby dziekan nie rozpatrzył jej pozytywnie – podkreśla Agnieszka Niczewska. – Poza tym należy pamiętać, że studenci, którzy mają zaległości, mogą przecież zostać wpisani na kolejny semestr, o ile zmieścili się w deficycie, który przeciętnie na poszczególnych wydziałach wynosi 12 punktów. Można więc nie zaliczyć nawet trzech kursów, a i tak ma się możliwość kontynuowania nauki bez potrzeby brania urlopu dziekańskiego – tłumaczy.

W kończącym się semestrze zimowym z urlopu dziekańskiego skorzystało 623 studentów Politechniki (ok. 2 procent). Liczba ta utrzymuje się co roku na podobnym poziomie. Podczas poprzedniego semestru zimowego na urlopie dziekańskim przebywało 630 studentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska