Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci zostawili na drodze w lesie małżeństwo z małymi dziećmi

Marcin Rybak
Marcin Rybak
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
Małżeństwo z dwójką małych dzieci zostawione przez policjantów z Bolkowa na drodze w środku lasu, kilka kilometrów od najbliższej miejscowości w upalne popołudnie. Funkcjonariusze orzekli, że ojciec dzieci Patryk Juszczak prowadzi samochód choć nie ma prawa jazdy.

Wszystko działo się w miniony poniedziałek. Państwo Juszczakowie mają dwie córki. Jedna ma półtora roku, druga pięć lat. Policjant – gdy stwierdził, że auto musi być zabrane na parking – wezwał lawetę, a potem odjechał. Odmówił podwiezienia rodziny z dziećmi choćby do najbliższej wioski. Nie wolno mu – tłumaczył. Dał numer telefonu do firmy taksówkowej. To cała pomoc jakiej udzielił.

Czy policjanci mieli rację z tą lawetą? Naszym zdaniem nie.

Było tak. Pan Patryk dziś mieszka i pracuje w Niemczech. Ale kilka lat temu mieszkał w Polsce. Tu zdał egzamin na prawo jazdy i tu stracił je z powodu przekroczenia limitu punktów karnych. W myśl prawa powinien był kolejny raz zdać egzamin na prawo jazdy. Tak zrobił. Tyle tylko, że egzamin zdawał w Niemczech i tam uzyskał prawo jazdy, bo tam dziś mieszka i pracuje. W policyjnym komputerze w Polsce wciąż jednak był odnotowany jako osoba, która utraciła uprawnienia do prowadzenia samochodów.

W poniedziałkowe popołudnie jechał z rodziną do Karpacza. Pomiędzy wioskami Lipa i Mysłów w powiecie jaworskim mieli stłuczkę.

- Zawinił kierowca innego samochodu – opowiada pan Patryk. Wezwano policję. Funkcjonariusze skontrolowali jego dokumenty, pojawił się problem z tym prawem jazdy, i wezwali lawetę.

Rzecznik jaworskiej policji komisarz Łukasz Kubiś mówi nam, że policjanci zareagowali prawidłowo. Bo stwierdzili, że wobec pana Juszczaka została wydana „decyzja o cofnięciu uprawnień do kierowania”. Zdaniem policji pan Patryk jedynie mówił, że ma niemieckie prawo jazdy. Gdyby im je pokazał zatrzymaliby je. Prawo nakazuje, w takich sytuacjach wezwać pomoc drogową i odwieźć auto na lawecie na parking.

- Dawałem im moje niemieckie prawo jazdy do ręki – przekonuje nas kierowca. I na potwierdzenie, że ma ze sobą prawo jazdy wysyła nam jego zdjęcie. Tymczasem policja twierdzi, że mamy do czynienia z podejrzeniem przestępstwa prowadzenia auta bez uprawnień. Grozi za to do dwóch lat więzienia.

OTO NIEMIECKIE PRAWO JAZDY, KTÓRE PAN PATRYK MIAŁ PRZY SOBIE PODCZAS KONTROLI

Policjanci zostawili na drodze w lesie małżeństwo z małymi dziećmi

Dlaczego uważamy, że policja nie ma racji? Bo sprawdziliśmy dokładniej niż funkcjonariusze jaka jest formalna sytuacja pana Patryka i jego prawa jazdy. W 2014 roku miał je krócej niż rok. Taka osoba, kiedy utraci dokument za punkty karne, jest traktowana jakby nigdy go nie miała. Musi od nowa skończyć kurs i zdać egzamin. Informację – podaną nam przez kierowcę – sprawdziliśmy w inny, wiarygodny dla nas, sposób. Mógł więc skończyć kurs i zdać egzamin w Niemczech a jego prawo jazdy nie jest w niczym gorsze od polskiego. Tym bardziej, że jesteśmy w Unii Europejskiej.

Zapytaliśmy w innej instytucji, która ma prawo kontrolować kierowców. - Nie kwestionowalibyśmy tego prawa jazdy – mówi nam funkcjonariusz Inspekcji Transportu Drogowego. - Chyba, że w systemie komputerowym byłoby odnotowane, że kierowca ma dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. - Nie mam – zapewnia pan Patryk.

W TYM MIEJSCU NA DRODZE POLICJANCI ZOSTAWILI MAŁŻEŃSTWO Z MAŁYMI DZIEĆMI:

Tak czy siak rodzina z dwójką małych dziewczynek została zostawiona na drodze w lesie bo policjantowi nie wolno podwieźć nawet kawałek osób postronnych. Choćby matki i dwóch dziewczynek. Rzecznik policji z Jawora nie zgadza się z zarzutami, że policjanci „Nie wykazali się empatią”. Co więc zrobili: „Zaoferowali pomoc w dostępie do internetu w celu zorganizowania dalszego transportu dla rodziny” - napisał rzecznik w mailu do redakcji. Mama dziewczynek oświadczyć miała policjantom, że mają wszystko co potrzeba. A funkcjonariusze pomogli rodzinie dostać się do oddalonego o 100 metrów parkingu.

- Internet był nasz – upiera się pan Patryk. - A parkingu żadnego tam nie było. Była tylko droga prowadząca do lasu. Ostatecznie do hotelu w Karpaczu pomógł się rodzin ie z dziećmi dostać szef hotelu, który przyjechał po nich. Na miejscu byli wieczorem. Policja

A co dalej? - Moje auto trafiło na policyjny parking. Policjant powiedział, że mogę przyjechać po samochód razem z inną osobą, która ma prawo jazdy. Pojechałem sam. Opłaciłem parking i auto mi wydano – opowiada kierowca. Jak to więc jest? Może pan Patryk prowadzić samochód? Czy nie? On sam mówi, że chyba tak skoro wydano mu auto z policyjnego parkingu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska