Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci chcą podwyżek. Czują się niedocenieni i mają dość ignorancji

Małgorzata Grabowska
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Karolina Misztal
Policjanci ze Zgorzelca skarżą się na opłakane dodatki służbowe, twierdzą, że są poszkodowani i nie traktuje się ich poważnie.

Zgorzeleccy policjanci z Oddziału Prewencji Policji mają już dość ciągłej ignorancji. Poprosili Komendanta o podwyższenie dodatków służbowych, ponieważ czują się niedocenieni, dlaczego? Powodów jest kilka.

Ciągły nabór do policji może świadczyć o tym, że dużo ludzi nie decyduje się na tak odpowiedzialną pracę, a doświadczeni policjanci rozważają przeniesienie się do innych służb lub całkowite odejście z uwagi na brak kryteriów rozwoju w pionie prewencji. Policjanci pełnią służbę 3-zmianową, często (jak twierdzą) bez wsparcia innych patroli.

To oni są wysyłani na interwencję jako pierwsi, docierają do każdego, łapią przestępców na gorącym uczynku. Charakter pracy nie pozostawia wątpliwości. Mundurowi narażeni są bezpośrednio na zagrożenia takie jak agresja, pretensje, groźby, postępowania dyscyplinarne, odpowiedzialność karną. Mają bezpośredni kontakt z osobami z grup wysokiego ryzyka, czyli narkomanami, alkoholikami, osobami bezdomnymi, chorymi… Widok zwłok, czy gnijącego ciała nie jest im obcy. Czasami traktowani są jak wszechmogący, ale najczęściej jak wrogowie. Pracują z potrzeby, chcą służyć i pilnować porządku, ale ile można godzić się na wszystko? Można. Niech jednak przedkłada się to finansowo. A tymczasem policjanci uważają, że dodatki są wręcz żałosne…

Jak dowiedzieliśmy się z naszego źródła, przy podziale nagród, zgorzeleccy policjanci z OPI czują się pokrzywdzeni, niedocenieni, a rozbieżności między wysokością przyznawanych pieniędzy dla członków plutonu, a innymi wydziałami są nie do przyjęcia. Czy w związku z działaniami medialnymi może dojść do jakichś sankcji? Czy policjanci mogą obawiać się, że nie otrzymają żadnych nagród, również kwartalników? Poprosiliśmy o komentarz rzecznika prasowego zgorzeleckiej komendy.

- Przyznanie dodatku służbowego zależy od indywidualnej oceny przełożonego wywiązywania się przez policjanta z obowiązków oraz realizacji zadań i czynności służbowych, ze szczególnym uwzględnieniem ich charakteru i zakresu oraz rodzaju i poziomu kwalifikacji zawodowych policjanta - tłumaczy Agnieszka Goguł, rzeczniczka. Rodzaje dodatków i zasady ich otrzymywania wymienione są w rozporządzeniu Ministra. - Dodatek służbowy może być podwyższany na stałe lub na czas określony w związku z powierzeniem policjantowi nowych lub dodatkowych zadań bądź obowiązków służbowych na innym stanowisku, a także za wzorową służbę - dodaje rzeczniczka. Spór trwa. To przełożony dzieli pulę. Policjanci wydają się być zdeterminowani. Pytanie jak to się odbije na społeczeństwie...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Policjanci chcą podwyżek. Czują się niedocenieni i mają dość ignorancji - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska