18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Policja usunęła narodowców z wykładu prof. Baumana. Dutkiewicz: Nie będę tolerował hołoty (ZDJĘCIA)

Przemysław Wronecki
Z opóźnieniem rozpoczął się w sobotę wykład prof. Zygmunta Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim. Wszystko przez członków i sympatyków NOP-u oraz kiboli Śląska, którzy zakłócali spotkanie. Z sali musiała usunąć ich policja wyposażona w broń gładkolufową.

Zaczęło się niewinnie, gdy jeden z słuchaczy ubrany w barwy Ślaska Wrocław chciał podejść na wyciągniecie ręki do prof. Bauman i zrobić mu zdjęcie. Gdy nie dopuściła go ochrona, zaczęły się okrzyki i gwizdy. Skandowali m.in. hasła "Precz z komuną", "Dutkiewicz, kogo zapraszasz", "Raz sierpem, raz młotem czerwona hołotę".

Musiała interweniować policja. Na salę weszli funkcjonariusze z bronią gładkolufową i oddział antyterrorystów.

Gdy na sali zapanował spokój, prezydent Wrocławia powiedział: - Nie będę w swoim mieście tolerował nacjonalistycznej hołoty. Akcja policji została nagrodzona brawami przez pozostałych słuchaczy. Komentując zajście, Bauman przyznał, że nie wie dlaczego jest przepraszany i jego zdaniem to on powinien przeprosić słuchaczy za to, że "posłużyłem za pretekst do widowiska, którego byliście państwo świadkami". - Jestem też zadowolony, bo zafundowano nam lekcję historii, o której na spotkaniu będziemy rozmawiać - dodał.

Policjanci w sobotę po godz. 16 zatrzymali 11 osób, które najbardziej przeszkadzały w odbyciu wykładu. - O interwencję poprosili nas organizatorzy, bo grupka osób zakłócała wykład - mówi nadkom. Krzysztof Zaporowski z dolnośląskiej policji.

Ostatecznie zarzuty zakłócenia spokoju i porządku usłyszało 15 osób. Grozi im kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywna do 5 tys. zł. Jak powiedział PAP w niedzielę nadkom. Krzysztof Zaporowski wszyscy zatrzymani zostali już przesłuchani, postawiono im zarzuty, a następnie zwolniono ich do domów. - Teraz całą sprawą zajmie się sąd - dodał Zaporowski.

Po południu prezydent Rafał Dutkiewicz wydał oświadczenie w sprawie incydentu:

Stanowczo oświadczam, że nie będę tolerował jakichkolwiek neofaszystowskich, nacjonalistycznych zachowań. Dziękuję policji, że na moją stanowczą prośbę zareagowała szybko i sprawnie.
Oświadczam także, że każdy, bez względu na preferowane poglądy czy przekonania, jeżeli tylko nie naruszają prawa, może czuć się we Wrocławiu bezpiecznie!
Zwracam się do Ministra Spraw Wewnętrznych:
Panie Ministrze! Zadeklarowałem już i czynię to raz jeszcze, tym razem bardziej stanowczo: pomożemy policji finansowo i organizacyjnie. Zajmijmy się nacjonalistyczną grupą chuliganów. Jeżeli tego nie uczynimy - przyniesie to ujmę polskiej demokracji i Państwu Polskiemu.
Rafał Dutkiewicz
Prezydent Wrocławia

Oświadczenie w sprawie wydał również Śląsk Wrocław

WKS Śląsk Wrocław SA stanowczo potępia wydarzenia, do jakich doszło podczas wykładu Pana Profesora Zygmunta Baumana na Wydziale Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Klub odcina się od zachowań osób uważających się za kibiców Śląska, które zakłóciły wykład Pana Profesora. Dla osób prezentujących postawy nacjonalistyczne, ksenofobiczne i neofaszystowskie nie ma miejsca na meczach Śląska.

Wideo

Komentarze 914

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dariusz Godlewski

Niestety, czas dla patriotów jeszcze nie nadszedł. Przyszło nam żyć wśród zdrajców Polski.

N
Nikt.

Proponuję postawić także zarzuty panu - Łukaszowi Mazur - za tekst na stronie portalu "Weszło" myślę że państwo totalitarne jakim staje się powoli Polska znajdzie odpowiednie zarzuty dla tego pana z którym akurat w tej kwestii się absolutnie zgadzam !!! Może pan Dutkiewicz będzie też wnioskował o ukaranie przynajmniej połowy polaków mających podobne zdanie ? Wypowiedź cytuję poniżej :
"Znowu dali o sobie znać kibole, narodowcy. Używani zamiennie. We Wrocławiu napadli bowiem, przynajmniej słownie na prof. Zygmunta Baumana. Rzecz jest godna ubolewania. Nie do pomyślenia jest dla mnie, że Pan Bauman, kształcony w Rosji współpracownik komunistycznych służb bezpieczeństwa, oficer w zbrodniczym Korpusie Bezpieczeństwa Wewnętrznego może być gdziekolwiek w Polsce przyjmowany z honorami. Chyba że w więzieniu we Wronkach. Człowiek, który na pewno ma na rękach krew Żołnierzy Wyklętych, patriotów powinien gnić w więzieniu jako zdrajca i komunistyczny bandyta.

Wtedy nie spotkałby na swojej drodze żadnych narodowców czy kiboli. I sprawa załatwiona."

W
Wrocławianin Polak.

Wyzywają Polaków Dolnoślązaków - wrogów ustroju komunistycznego od hołoty i polskich świń. Tymczasem to oni przyjechali krowiakami ze wschodu na Dolny Śląsk , okradają Polskę te złodzieje i złodziejki i jeszcze od hołoty wyzywają ! Niech Bóg pokara ich ! I jeszcze bronią byle kogo - baumanna jakiegoś dziada i zbrodniarza komunistycznego !

P
Po lewej stronie

Wszystko pieknie, tylko Pana Profesora nie zapraszal prezydent, ani miasto. Zapraszalo go ansze srodowisko z okazji 150 lewicy, gdyz we Wroclawiu jest grob jej zalozyciela Ferdynanda Lassala. Niemniej dziekujemy za akcje Panie Prezydencie.

k
koleś

Następnym razem oponenci powinni przyjść w koszulkach UNICEFu, też będą musieli przepraszać i wydawać oświadczenie a później w koszulkach z naszym Słoneczkiem Premierem ... egh to chyba nie możliwe ;)

I
Inkwizytor

Kto przeciw stalinowcowi ten jest antysemita, rasista, kibol, narodowiec, faszysta i homofob.
Zapomniał towarzysz Bauman, że z kraju pogonili go za pochodzenie czerwoni koledzy. Ponoć tacy tolerancyjni.
Że też ktoś o takim życiorysie i poglądach nie siedzi jeszcze w pierdlu.

*

„wymuszona ekstaza - baalizacja”

z ba’al weź jedno „a”
zrób –„o” omni modo
„ob”
„obaluctio” z „obducere” dla „obedientia”:
omnia serviliter pro dominatione
oblekcja
obelisk zamienia na aszery
okrąg złamany
opal czy onyks
owal jak mara nasłany
o liberte! que de crimes on commet en ton nom!
o-bój omen promień
raz tylko się umiera, i to na czas tak długi
orbitą przez jamę kostną przez mózg
ordynacja – organ – optym(al)izacja
nauczyli wszechgrupę przysięgać na ba’ala –
- ochlokracja
okluzja
a w odeonie odaliska śpiewała odę - „o liberte! que de crimes on commet en ton nom…”
okluzja trwała –
- on apprend a hurler …avec les loups
opal o-bój omen
opcja
owal obój opal
ornament – uczyłem się nazywać
odyseja i kolana się nie ugięły przed ba’alem,
i … usta go nie ucałowały
- O!, krzyczałem z Jeremiaszem -
Na życie Pana:
tak łatwo się nie umiera

nie zamieniaj Ciała Pana

O U S I A

Z
Zdziwiony

A pisali, że to perspektywiczny zawodnik...

Z
Zdziwiony

A pisali, że to perspektywiczny zawodnik...

...

Lepsza Hołota niż czerwony idiota!

s
starsza pani...

Ciekawe ile lat @zbs dożywał tych strasznych czasów?
Chciałabym po prostu wiedzieć, jakie doświadczenia ma poza sobą?

z
zbs

Major Bauman - tajny dokument bezpieki
Warto zapoznać się z dokumentem, który pomoże rozwiać wątpliwości niedowiarkom – wnioskiem Dowódcy korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego do Ministra Bezpieczeństwa Publicznego o zatwierdzenie kandydatury Baumana na stanowisko Szefa oddziału Propagandy i Agitacji Zarządu Politycznego KBW.

Oto jego treść:

Warszawa dnia listopada 1950 r.

TAJNE

Egz. Nr ………..

MINISTER BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO

W n i o s e k

Wnoszę o zatwierdzenie mjr. BAUMAN ZYGMUNTA s. Maurycego – na stanowisko Szefa Oddziału Propagandy i Agitacji Zarządu Polit. KBW.

Mjr. BAUMAN urodził się w 1925 r. w Poznaniu jako syn kupca, posiadającego swój własny sklep włókienniczy. Uczęszczał do szkoły w Poznaniu do 1939 r., kiedy to uciekł przed Niemcami wraz z rodzicami do ZSRR. W Związku Radzieckim kończy 10-latkę jako wyróżniający się uczeń, przyjęty do Komsomołu i udaje się do m. Gorki na studia. Po dwóch latach studiów zostaje w roku 1944 zmobilizowany przez Rejwojenkomat do Milicji Obywatelskiej m. Moskwy, gdzie pracuje jako inspektor.

W 1944 r. wstępuje do 4 DP., z którą przechodzi szlak bojowy. Pod Kołobrzegiem ranny. Po krótkim przeszkoleniu oficerskim zostaje oficerem politycznym.W okresie powojennym cały czas służy w politycznym aparacie szkoleniowym KBW.

Jako Szef Wydziału Pol-Wych operacji bierze udział w walce z bandami. Przez 20 dni dowodził grupą, która wyróżniła się schwytaniem wielkiej ilości bandytów. Odznaczony Krzyżem Walecznych.

Od 1947 r. pracuje na kolejnych szczeblach aparatu propagandy Zarządu Politycznego KBW. W ciągu tego czasu ukończył bez przerwy Akademię Nauk Politycznych jako jeden z przodujących absolwentów i obecnie studiuje jako wolny słuchacz na Szkole Partyjnej przy KC. Do PPR przyjęty w styczniu 1946 r., PZPR od dnia zjednoczenia.

Wyróżnia się nieprzeciętnymi zdolnościami zarówno w przyswajaniu sobie wiedzy, jak i wumiejętnościach propagandowych i agitacyjnych. Wzagadnieniach politycznych zajmuje bardzo prawidłowe stanowisko.Bardzo wnikliwy i spostrzegawczy w analizie politycznej,szczególnie czujny na błędy ideologiczne.W pracy wykazuje duży talent organizatorski, bardzo szeroką inicjatywę, rozmach w realizacji i samodzielność.Umie wyciągać niewykorzystanych ludzi na poważną pracę. Ofiarny i bezinteresowny.

Biorąc pod uwagę jego pracę, postępowanie i fakt, że większość swego życia spędził w ZSRR i szeregach naszego wojska należy sądzić, że wpływy jego pochodzenia [klasowego] zostały przełamane.Wbrew woli ojca i z własnej inicjatywy wystąpił o przekazanie Partii sumy powstałej z praw rodziców do spadku rodzinnego w postaci części domu.Mimo opinii KC, iż sprawy tej nie warto podnosić wobec stosunkowo niewielkiej sumy (500 000 zł w starym pieniądzu) pozostał przy swym zdaniu i w dalszym ciągu mimo trudności czyni starania o przekazanie tych praw Państwu.

Potępia syjonistyczne poglądy ojca i odwiódł go od zamiaru emigracji. (Matka jest członkiem PZPR, aktywistką, pracuje w WSS jako inspektor. Również w ZSRR była aktywistką). Zdrowo przyjmuje krytykę.W samokrytyce i czujności nieco przesadny, w czym niewątpliwie wyraża się poczucie ciężaru swego pochodzenia klasowego.

Mimo nieodpowiedzialnej i nieprzemyślanej tendencji ze strony szeregu towarzyszy przedstawienia go ze względu na pochodzenie jako wroga klasowego zdobył sobie poważny autorytet. W stosunkach z ludźmi niekiedy ujawniają się resztki przezwyciężonego w zasadzie zarozumialstwa i oschłości. Mjr BAUMAN ma przed sobą poważną perspektywę naukową.

Zamiłowany jednak do służby nie chce opuszczać szeregów wojska.Na stanowisko Szefa Oddziału Propagandy i Agitacji Zarządu Politycznego nadaje się w zupełności.

Szef Zarządu Politycznego

Bibrowski płk.

Dowódca Korpusu Bezp. Wewn.

Hübner gen. bryg.

wpolityce.pl/artykuly/56646-kim-naprawde-jest-zygmunt-bauman-przeczytaj-tajny-dokument-bezpieki-i-tlumaczenia-socjologa-dla-brytyjskiej-prasy

o
obserwator

Ta nagonka na mających odmienne zdanie w temacie historii współczesnej /czyli narodowców/we wszystkich w mediach /przoduje TVN24/ ma swój cel. To są prowokacje ze strony"rządzących", po to żeby mieć pretekst do delegalizacji wszystkich ruchów narodowościowych.Pokazaliście na Uniwersytecie,ze myślicie i nie zrobiliście rozróby. Wyrażaliście swoje poglądy i macie do tego prawo. "Władza" nasłała na was antyterrorystów i poniosła klęskę,bo nie było powodów do takiej interwencji. Dziś w dobie internetu każdy ma dostęp do informacji,które są dla "władzy" niewygodne . I robią nerwowe ruchy ,aby zapobiec upomnienia się Narodu o swoje prawa. Chodzą im tyłki,bo zaczynamy patrzeć i na ręce,głośno mówimy o tym,że będziemy rozliczać i pozbawimy ich władzy. Władzy ,która doprowadziła z jednej strony do niebotycznych majątków/na naszym wspólnym mieniu/ z drugiej do nędzy,która się w zastraszającym tempie szerzy. Włodarze samorządowi,rządowi,korporacje po prostu się boją. To już jest paniczny strach, który powoduje,ze robią nerwowe ruchy. A przyśpieszy tylko ich koniec. Delegalizacja spowoduje jeszcze większą wściekłość ludzi młodych. Jeżeli nie dacie się zmanipulować partiom typu PIS,Ruch Palikota,czy Rydzykowi, wygracie a my ,ludzie którzy mają coraz większe problemy poprzemy Was. Palikot zdradził a w nim była nadzieja. Teraz nadzieja jest w Was -"hołoto". Z tym określeniem Dutkiewicz to już przegiął pałę.

z
zbs

ochraniają stalinowskiego enkawudzistę! Dziwne jest też trochę, że nasze "elity" zapraszają kogoś takiego i płacą mu za "wykład". A już zupełnie zdumiewająca jest retoryka uprawiana przez pana Baumana, który twierdzi, że był w NKWD, bo wierzył wtedy w komunizm! Jakoś podobne twierdzenia nie wywierały żadnego wrażenia na sędziach w Norymberdze, którzy tym chętniej wieszali funkcjonariuszy gestapo, czym większą oni przykładali wagę do wiary w narodowy socjalizm i swojego wodza. Tu jak widać jest zupełnie na odwrót - czucie i wiara więcej mówi do pana Dutkiewicza niż szkiełko i oko historyka znającego fakty z tamtych lat....

G
Globis

„Baumana mam za kompletnie skretyniałego renegata żydowskiego, umoczonego dawniej po szyję w stalinizmie” – wyznał polski pisarz i dziennikarz Eli Barbur.

Dodaj ogłoszenie