18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Policja usunęła narodowców z wykładu prof. Baumana. Dutkiewicz: Nie będę tolerował hołoty (ZDJĘCIA)

Przemysław Wronecki
Z opóźnieniem rozpoczął się w sobotę wykład prof. Zygmunta Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim. Wszystko przez członków i sympatyków NOP-u oraz kiboli Śląska, którzy zakłócali spotkanie. Z sali musiała usunąć ich policja wyposażona w broń gładkolufową.

Zaczęło się niewinnie, gdy jeden z słuchaczy ubrany w barwy Ślaska Wrocław chciał podejść na wyciągniecie ręki do prof. Bauman i zrobić mu zdjęcie. Gdy nie dopuściła go ochrona, zaczęły się okrzyki i gwizdy. Skandowali m.in. hasła "Precz z komuną", "Dutkiewicz, kogo zapraszasz", "Raz sierpem, raz młotem czerwona hołotę".

Musiała interweniować policja. Na salę weszli funkcjonariusze z bronią gładkolufową i oddział antyterrorystów.

Gdy na sali zapanował spokój, prezydent Wrocławia powiedział: - Nie będę w swoim mieście tolerował nacjonalistycznej hołoty. Akcja policji została nagrodzona brawami przez pozostałych słuchaczy. Komentując zajście, Bauman przyznał, że nie wie dlaczego jest przepraszany i jego zdaniem to on powinien przeprosić słuchaczy za to, że "posłużyłem za pretekst do widowiska, którego byliście państwo świadkami". - Jestem też zadowolony, bo zafundowano nam lekcję historii, o której na spotkaniu będziemy rozmawiać - dodał.

Policjanci w sobotę po godz. 16 zatrzymali 11 osób, które najbardziej przeszkadzały w odbyciu wykładu. - O interwencję poprosili nas organizatorzy, bo grupka osób zakłócała wykład - mówi nadkom. Krzysztof Zaporowski z dolnośląskiej policji.

Ostatecznie zarzuty zakłócenia spokoju i porządku usłyszało 15 osób. Grozi im kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywna do 5 tys. zł. Jak powiedział PAP w niedzielę nadkom. Krzysztof Zaporowski wszyscy zatrzymani zostali już przesłuchani, postawiono im zarzuty, a następnie zwolniono ich do domów. - Teraz całą sprawą zajmie się sąd - dodał Zaporowski.

Po południu prezydent Rafał Dutkiewicz wydał oświadczenie w sprawie incydentu:

Stanowczo oświadczam, że nie będę tolerował jakichkolwiek neofaszystowskich, nacjonalistycznych zachowań. Dziękuję policji, że na moją stanowczą prośbę zareagowała szybko i sprawnie.
Oświadczam także, że każdy, bez względu na preferowane poglądy czy przekonania, jeżeli tylko nie naruszają prawa, może czuć się we Wrocławiu bezpiecznie!
Zwracam się do Ministra Spraw Wewnętrznych:
Panie Ministrze! Zadeklarowałem już i czynię to raz jeszcze, tym razem bardziej stanowczo: pomożemy policji finansowo i organizacyjnie. Zajmijmy się nacjonalistyczną grupą chuliganów. Jeżeli tego nie uczynimy - przyniesie to ujmę polskiej demokracji i Państwu Polskiemu.
Rafał Dutkiewicz
Prezydent Wrocławia

Oświadczenie w sprawie wydał również Śląsk Wrocław

WKS Śląsk Wrocław SA stanowczo potępia wydarzenia, do jakich doszło podczas wykładu Pana Profesora Zygmunta Baumana na Wydziale Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Klub odcina się od zachowań osób uważających się za kibiców Śląska, które zakłóciły wykład Pana Profesora. Dla osób prezentujących postawy nacjonalistyczne, ksenofobiczne i neofaszystowskie nie ma miejsca na meczach Śląska.

Wideo

Komentarze 914

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dariusz Godlewski

Niestety, czas dla patriotów jeszcze nie nadszedł. Przyszło nam żyć wśród zdrajców Polski.

N
Nikt.

Proponuję postawić także zarzuty panu - Łukaszowi Mazur - za tekst na stronie portalu "Weszło" myślę że państwo totalitarne jakim staje się powoli Polska znajdzie odpowiednie zarzuty dla tego pana z którym akurat w tej kwestii się absolutnie zgadzam !!! Może pan Dutkiewicz będzie też wnioskował o ukaranie przynajmniej połowy polaków mających podobne zdanie ? Wypowiedź cytuję poniżej :
"Znowu dali o sobie znać kibole, narodowcy. Używani zamiennie. We Wrocławiu napadli bowiem, przynajmniej słownie na prof. Zygmunta Baumana. Rzecz jest godna ubolewania. Nie do pomyślenia jest dla mnie, że Pan Bauman, kształcony w Rosji współpracownik komunistycznych służb bezpieczeństwa, oficer w zbrodniczym Korpusie Bezpieczeństwa Wewnętrznego może być gdziekolwiek w Polsce przyjmowany z honorami. Chyba że w więzieniu we Wronkach. Człowiek, który na pewno ma na rękach krew Żołnierzy Wyklętych, patriotów powinien gnić w więzieniu jako zdrajca i komunistyczny bandyta.

Wtedy nie spotkałby na swojej drodze żadnych narodowców czy kiboli. I sprawa załatwiona."

W
Wrocławianin Polak.

Wyzywają Polaków Dolnoślązaków - wrogów ustroju komunistycznego od hołoty i polskich świń. Tymczasem to oni przyjechali krowiakami ze wschodu na Dolny Śląsk , okradają Polskę te złodzieje i złodziejki i jeszcze od hołoty wyzywają ! Niech Bóg pokara ich ! I jeszcze bronią byle kogo - baumanna jakiegoś dziada i zbrodniarza komunistycznego !

P
Po lewej stronie

Wszystko pieknie, tylko Pana Profesora nie zapraszal prezydent, ani miasto. Zapraszalo go ansze srodowisko z okazji 150 lewicy, gdyz we Wroclawiu jest grob jej zalozyciela Ferdynanda Lassala. Niemniej dziekujemy za akcje Panie Prezydencie.

k
koleś

Następnym razem oponenci powinni przyjść w koszulkach UNICEFu, też będą musieli przepraszać i wydawać oświadczenie a później w koszulkach z naszym Słoneczkiem Premierem ... egh to chyba nie możliwe ;)

I
Inkwizytor

Kto przeciw stalinowcowi ten jest antysemita, rasista, kibol, narodowiec, faszysta i homofob.
Zapomniał towarzysz Bauman, że z kraju pogonili go za pochodzenie czerwoni koledzy. Ponoć tacy tolerancyjni.
Że też ktoś o takim życiorysie i poglądach nie siedzi jeszcze w pierdlu.

*

„wymuszona ekstaza - baalizacja”

z ba’al weź jedno „a”
zrób –„o” omni modo
„ob”
„obaluctio” z „obducere” dla „obedientia”:
omnia serviliter pro dominatione
oblekcja
obelisk zamienia na aszery
okrąg złamany
opal czy onyks
owal jak mara nasłany
o liberte! que de crimes on commet en ton nom!
o-bój omen promień
raz tylko się umiera, i to na czas tak długi
orbitą przez jamę kostną przez mózg
ordynacja – organ – optym(al)izacja
nauczyli wszechgrupę przysięgać na ba’ala –
- ochlokracja
okluzja
a w odeonie odaliska śpiewała odę - „o liberte! que de crimes on commet en ton nom…”
okluzja trwała –
- on apprend a hurler …avec les loups
opal o-bój omen
opcja
owal obój opal
ornament – uczyłem się nazywać
odyseja i kolana się nie ugięły przed ba’alem,
i … usta go nie ucałowały
- O!, krzyczałem z Jeremiaszem -
Na życie Pana:
tak łatwo się nie umiera

nie zamieniaj Ciała Pana

O U S I A

Z
Zdziwiony

A pisali, że to perspektywiczny zawodnik...

Z
Zdziwiony

A pisali, że to perspektywiczny zawodnik...

...

Lepsza Hołota niż czerwony idiota!

s
starsza pani...

Ciekawe ile lat @zbs dożywał tych strasznych czasów?
Chciałabym po prostu wiedzieć, jakie doświadczenia ma poza sobą?

z
zbs

Major Bauman - tajny dokument bezpieki
Warto zapoznać się z dokumentem, który pomoże rozwiać wątpliwości niedowiarkom – wnioskiem Dowódcy korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego do Ministra Bezpieczeństwa Publicznego o zatwierdzenie kandydatury Baumana na stanowisko Szefa oddziału Propagandy i Agitacji Zarządu Politycznego KBW.

Oto jego treść:

Warszawa dnia listopada 1950 r.

TAJNE

Egz. Nr ………..

MINISTER BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO

W n i o s e k

Wnoszę o zatwierdzenie mjr. BAUMAN ZYGMUNTA s. Maurycego – na stanowisko Szefa Oddziału Propagandy i Agitacji Zarządu Polit. KBW.

Mjr. BAUMAN urodził się w 1925 r. w Poznaniu jako syn kupca, posiadającego swój własny sklep włókienniczy. Uczęszczał do szkoły w Poznaniu do 1939 r., kiedy to uciekł przed Niemcami wraz z rodzicami do ZSRR. W Związku Radzieckim kończy 10-latkę jako wyróżniający się uczeń, przyjęty do Komsomołu i udaje się do m. Gorki na studia. Po dwóch latach studiów zostaje w roku 1944 zmobilizowany przez Rejwojenkomat do Milicji Obywatelskiej m. Moskwy, gdzie pracuje jako inspektor.

W 1944 r. wstępuje do 4 DP., z którą przechodzi szlak bojowy. Pod Kołobrzegiem ranny. Po krótkim przeszkoleniu oficerskim zostaje oficerem politycznym.W okresie powojennym cały czas służy w politycznym aparacie szkoleniowym KBW.

Jako Szef Wydziału Pol-Wych operacji bierze udział w walce z bandami. Przez 20 dni dowodził grupą, która wyróżniła się schwytaniem wielkiej ilości bandytów. Odznaczony Krzyżem Walecznych.

Od 1947 r. pracuje na kolejnych szczeblach aparatu propagandy Zarządu Politycznego KBW. W ciągu tego czasu ukończył bez przerwy Akademię Nauk Politycznych jako jeden z przodujących absolwentów i obecnie studiuje jako wolny słuchacz na Szkole Partyjnej przy KC. Do PPR przyjęty w styczniu 1946 r., PZPR od dnia zjednoczenia.

Wyróżnia się nieprzeciętnymi zdolnościami zarówno w przyswajaniu sobie wiedzy, jak i wumiejętnościach propagandowych i agitacyjnych. Wzagadnieniach politycznych zajmuje bardzo prawidłowe stanowisko.Bardzo wnikliwy i spostrzegawczy w analizie politycznej,szczególnie czujny na błędy ideologiczne.W pracy wykazuje duży talent organizatorski, bardzo szeroką inicjatywę, rozmach w realizacji i samodzielność.Umie wyciągać niewykorzystanych ludzi na poważną pracę. Ofiarny i bezinteresowny.

Biorąc pod uwagę jego pracę, postępowanie i fakt, że większość swego życia spędził w ZSRR i szeregach naszego wojska należy sądzić, że wpływy jego pochodzenia [klasowego] zostały przełamane.Wbrew woli ojca i z własnej inicjatywy wystąpił o przekazanie Partii sumy powstałej z praw rodziców do spadku rodzinnego w postaci części domu.Mimo opinii KC, iż sprawy tej nie warto podnosić wobec stosunkowo niewielkiej sumy (500 000 zł w starym pieniądzu) pozostał przy swym zdaniu i w dalszym ciągu mimo trudności czyni starania o przekazanie tych praw Państwu.

Potępia syjonistyczne poglądy ojca i odwiódł go od zamiaru emigracji. (Matka jest członkiem PZPR, aktywistką, pracuje w WSS jako inspektor. Również w ZSRR była aktywistką). Zdrowo przyjmuje krytykę.W samokrytyce i czujności nieco przesadny, w czym niewątpliwie wyraża się poczucie ciężaru swego pochodzenia klasowego.

Mimo nieodpowiedzialnej i nieprzemyślanej tendencji ze strony szeregu towarzyszy przedstawienia go ze względu na pochodzenie jako wroga klasowego zdobył sobie poważny autorytet. W stosunkach z ludźmi niekiedy ujawniają się resztki przezwyciężonego w zasadzie zarozumialstwa i oschłości. Mjr BAUMAN ma przed sobą poważną perspektywę naukową.

Zamiłowany jednak do służby nie chce opuszczać szeregów wojska.Na stanowisko Szefa Oddziału Propagandy i Agitacji Zarządu Politycznego nadaje się w zupełności.

Szef Zarządu Politycznego

Bibrowski płk.

Dowódca Korpusu Bezp. Wewn.

Hübner gen. bryg.

wpolityce.pl/artykuly/56646-kim-naprawde-jest-zygmunt-bauman-przeczytaj-tajny-dokument-bezpieki-i-tlumaczenia-socjologa-dla-brytyjskiej-prasy

o
obserwator

Ta nagonka na mających odmienne zdanie w temacie historii współczesnej /czyli narodowców/we wszystkich w mediach /przoduje TVN24/ ma swój cel. To są prowokacje ze strony"rządzących", po to żeby mieć pretekst do delegalizacji wszystkich ruchów narodowościowych.Pokazaliście na Uniwersytecie,ze myślicie i nie zrobiliście rozróby. Wyrażaliście swoje poglądy i macie do tego prawo. "Władza" nasłała na was antyterrorystów i poniosła klęskę,bo nie było powodów do takiej interwencji. Dziś w dobie internetu każdy ma dostęp do informacji,które są dla "władzy" niewygodne . I robią nerwowe ruchy ,aby zapobiec upomnienia się Narodu o swoje prawa. Chodzą im tyłki,bo zaczynamy patrzeć i na ręce,głośno mówimy o tym,że będziemy rozliczać i pozbawimy ich władzy. Władzy ,która doprowadziła z jednej strony do niebotycznych majątków/na naszym wspólnym mieniu/ z drugiej do nędzy,która się w zastraszającym tempie szerzy. Włodarze samorządowi,rządowi,korporacje po prostu się boją. To już jest paniczny strach, który powoduje,ze robią nerwowe ruchy. A przyśpieszy tylko ich koniec. Delegalizacja spowoduje jeszcze większą wściekłość ludzi młodych. Jeżeli nie dacie się zmanipulować partiom typu PIS,Ruch Palikota,czy Rydzykowi, wygracie a my ,ludzie którzy mają coraz większe problemy poprzemy Was. Palikot zdradził a w nim była nadzieja. Teraz nadzieja jest w Was -"hołoto". Z tym określeniem Dutkiewicz to już przegiął pałę.

z
zbs

ochraniają stalinowskiego enkawudzistę! Dziwne jest też trochę, że nasze "elity" zapraszają kogoś takiego i płacą mu za "wykład". A już zupełnie zdumiewająca jest retoryka uprawiana przez pana Baumana, który twierdzi, że był w NKWD, bo wierzył wtedy w komunizm! Jakoś podobne twierdzenia nie wywierały żadnego wrażenia na sędziach w Norymberdze, którzy tym chętniej wieszali funkcjonariuszy gestapo, czym większą oni przykładali wagę do wiary w narodowy socjalizm i swojego wodza. Tu jak widać jest zupełnie na odwrót - czucie i wiara więcej mówi do pana Dutkiewicza niż szkiełko i oko historyka znającego fakty z tamtych lat....

G
Globis

„Baumana mam za kompletnie skretyniałego renegata żydowskiego, umoczonego dawniej po szyję w stalinizmie” – wyznał polski pisarz i dziennikarz Eli Barbur.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3